TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мишел: На декемврискиот самит очекувам одлуки за проширувањето за некои од земјите од З. Балкан

Канал5 - 04.10.2023

Не смее да има повеќе одолговлекување. На декемврискиот Самиот очекувам одлуки за проширување за некои од земјите од Западен Балкан, вели претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел. Во неколку одвоени интервјуа, Мишел појаснува дека одлуките ...

Проширувањето, дел од агендата на ЕУ самитот во Шпанија

Алсат-М

Мишел: На Самитот во декември очекувам одлуки за проширувањето за некои од земјите од Западниот Балкан

ТВ21

Земјите од ЕУ се „тркаат“ со нон пејпери за процесот на реформи

24 Вести

Мишел: На декемврискиот Самит очекувам одлуки за проширувањето за некои од земјите од Западниот Балкан

Либертас

Мишел: На декемврискиот Самит очекувам одлуки за проширувањето за некои од земјите од Западниот Балкан

А1 On

Шарл Мишел на Самитот на ЕУ во декември очекува одлуки поврзани со проширувањето за некои од земјите од Западниот Балкан

Телма

Вечер Прес

Западен Балкан и во Гранада ќе добие порака за „геостратешкиот интерес“ на ЕУ за проширување

Слободен Печат - 04.10.2023

Прашањето кога ЕУ ќе биде подготвена да прими нови членки ќе добие одговор тогаш кога Брисел ќе утврди како ќе функционира кога ќе се прошири од 27 на 30 или повеќе членки. Ни Рим не е изграден за еден ден, ама од некаде треба да се почне.

Алхамбра – последната тврдина на патот пред новата стратегија за проширување на ЕУ

Рацин

На самитот на ЕУ во Гренада, европските лидери ќе ја потврдат посветеноста на проширувањето

Р.С.Европа

Колумна на Фајон, Шаленберг и Грлиќ: Недовршената ЕУ – интегрирање на Западен Балкан како геостратегиски императив

Centar

Колумна на Фајон, Шаленберг и Грлиќ: Недовршената ЕУ – интегрирање на Западен Балкан како геостратегиски императив

Вести плус

Заедничка изјава на Фајон, Шаленберг и Радман: Недовршената ЕУ - интегрирање на Западен Балкан како геостратешки императив

MakPress

Фајон, Шаленберг и Радман: ЕУ е недовршена без интегрирање на Западен Балкан како геостратешки императив

Рацин

Frontline CivilMedia Нова ТВ

Квалификуваното мнозинство во одлучувувањето на ЕУ ја зголемува сигурноста од евентуални нови условувања

Независен - 03.10.2023

Реформскиот приод што го нуди француско – германскиот предлог ја зајакнува позицијата на ЕУ како глобален играч. Во делот на проширувањето, за нас, уставните измени остануваат услов кој мора да биде исполнет за да можеме да ги продолжиме ...

На ЕУ и е потребен консензус за да не одлучува со консензус

PressingTV

Квалификуваното мнозинство во одлучувувањето на ЕУ против евентуалните нови условувања

МКД

Анализа: Квалификуваното мнозинство во одлучувувањето на ЕУ ја зголемува сигурноста од евентуални нови условувања

Слободен Печат

Анализа: Квалификуваното мнозинство во одлучувувањето на ЕУ ја зголемува сигурноста од евентуални нови условувања

Либертас

Анализа: Квалификуваното мнозинство во одлучувувањето на ЕУ ја зголемува сигурност од евентуални нови условувања

MakPress

Секој документ што дава поддршка за зачленувањето во ЕУ е добредојден, вели Маричиќ за австрискиот нон-пејпер

360 степени - 02.10.2023

Според Маричиќ, австрискиот документ е позитивен притисок кон институциите на ЕУ и кон државите членки за изготвување, како што рече, недвосмислен план за членство на државите од Западен Балкан бидејќи само тоа може да ја врати довербата кај сите ...

Маричиќ за австрискиот нон-пејпер: Секој документ што дава отворена поддршка на зачленувањето во ЕУ е добредојден

MakPress

Уште една иницијатива Западен Балкан да биде геостратешки императив за ЕУ, да се преземат конкретни чекори без дополнително одложување

Бизнис Вести

Уште една иницијатива Западен Балкан да биде геостратешки императив за ЕУ

Независен

Уште една иницијатива Западен Балкан да биде геостратешки императив за ЕУ, да се преземат конкретни чекори без дополнително одложување

24 Вести

Уште една иницијатива Западен Балкан да биде геостратешки императив за ЕУ, да се преземат конкретни чекори без дополнително одложување

CivilMedia

Уште една иницијатива Западен Балкан да биде геостратешки императив за ЕУ, да се преземат конкретни чекори без дополнително одложување

Бриф

Frontline Рацин MakPress