TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија очекува безусловна препорака од ЕК

Алсат-М - 17.04.2018

Европската Комисија денеска се очекува да препорача безусловен старт на преговорите за Македонија. Ова се наведува во нацрт извештајот за Македонија, до кој ...

ЕК ќе го објави извештајот за Македонија, се очекува препорака за отворање на преговорите

Мета - 17.04.2018

Европската комисија денеска во Стразбур ќе го објави Извештајот за состојбите и напредокот на Македонија на евроинтегративниот пат. ЕК повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот на земјата е меѓу ...

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија, власта очекува чиста препорака

24Инфо - 17.04.2018

Европската комисија ќе го објави извештајот за напредокот на Македонија. Властите очекуваат земјата да добие безусловна препорака за членство во Европската ...

(ВИДЕО) 360˚ Дали позитивните оценки од извештајот на ЕК за Македонија ќе доведат до почеток на преговори?

Либертас - 17.04.2018

Пред утрешното објавување на извештаите на Европската комисија за земјите опфатени со процесот на проширување, владини и невладини претставници овде во Белград ги анализираат сценаријата за приближување на регионот кон Европската Унија..

Чиста препорака – „условен“ датум

Независен - 17.04.2018

Александра М. Митевска Во едни други времиња, „чистата“ препорака на Европската комисија, можеби, ќе беше рутинска вест за Македонија, која во периодот од 2009 до 2014 година стекна навика постојано да биде само охрабрувана дека има шанси за ...

Денеска, објавување на извештајот на ЕК за напредокот во евроинтеграциите

Р.С.Европа - 17.04.2018

Европската комисија денеска ќе го објави годишниот извештај за напредокот во евроинтеграциите на земјите од Западен Балкан. Во него, според очекувањата на македонската влада, би требало да се содржи и пропраката за почеток на преговорите.

ЕК утре ќе препорача отворање на преговорите со Македонија

Алсат-М - 16.04.2018

Македонија се очекува утре да ја добие долгоочекуваната препорака за отворање на преговорите со Европската Унија. „Во пресрет на постигнатиот напредок, Европската Комисија препорачува отворање на преговорите со Македонија“, се вели во Извештајот за ...

Македонија и Албанија ги почнуваат пристапните преговори со ЕУ

Канал5 - 16.04.2018

Брисел ги објави нацрт извештаите за напредокот на земјите од регионот во пристапниот процес на ЕУ. Најважната вест за годинашните извештаи пред нивното утрешно официјално објавување е дека Македонија добива препорака за почеток на преговорите .

Дали членките на ЕУ ќе ја „одблокираат“ Македонија?

Либертас - 16.04.2018

ЕК утре дава оценка за напредокот на патот на евроинтеграција. Се очекува Македонија и Албанија да добијат препорака за отворање на пристапни преговори, БиХ и Косово ги очекуваат критики, а Србија и Црна Гора – поттик.

ЕК дава чиста препорака, Заев вели дека е заслужена

Сител - 16.04.2018

Чиста безусловна препорака за почеток на преговорите за членство на Македонија со ЕУ е содржана во нацрт-извештајот на ЕК, што официјално ќе биде објавен утре. Во документот, како што наведува државната агенција МИА, се потенцира дека одлучувачки ќе ...

Заев: Македонија заслужува кристално чиста препорака

Макфакс - 16.04.2018

Македонија навистина заслужува кристално чиста препорака и верувам дека ќе ја добиеме, изјави премиерот Зоран Заев, во врска со Извештајот на Европската Комисија кој ќе биде објавен утре. „Важен ни е вордингот или зборовите во таа препорака, заради ...

(ВИДЕО) Заев: Македонија заслужува чиста препорака, очекуваме да биде потврдено она што е сработено

Бриф - 16.04.2018

По денешното рочиште за „Поткуп“, премиерот Зоран Заев одговори на неколку новинарски прашања. Во извештајот од Европската Комисија кои се вашите очекувања и што точно може да се очекува? Знаете јас, сакам да споделам со јавноста, еве во очи на ...

„Независен весник“ дојде до извештајот на ЕК: Македонија ќе добие безусловна препорака за преговори

Република - 16.04.2018

„Европската комисија, како резултат на постигнатиот прогрес, препорачува отворање на преговорите за членство со Македонија. Задржувањето и продлабочувањето на сегашниот реформски моментум околу ургентните реформски приоритети ќе бидат решавачки за ...

Се очекува чиста препорака од ЕУ

Алсат-М - 16.04.2018

Македонија очекува ЕК утре во Извештајот за напредокот на земјата да излезе со безусловна препорака за почеток на преговорите со ЕУ. Во документот се очекува да биде нотиран прогресот направен со надминување на политичката криза и исчекорот во ...

Брисел ни даде препорака и порака: Направената штета ќе се поправа со години

Независен - 16.04.2018

„Европската комисија, како резултат на постигнатиот прогрес, препорачува отворање на преговорите за членство со Македонија. Задржувањето и продлабочувањето на сегашниот реформски моментум околу ургентните реформски приоритети ќе бидат решавачки за ...

Заев: Македонија заслужува кристално чиста препорака

Фактор - 16.04.2018

Премиерот Зоран Заев по рочиштето за случајот „Поткуп“ пред медиумите изјави дека очекува кристално чиста безусловна препорака од ЕУ за напредокот на Македонија. Утре Брисел ќе го објави извештајот за напредокот на земјите од Западен Балкан, додека ...

Заев: Сработивме и заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Канал 77 - 16.04.2018

Факт е дека сработивме и навистина Македонија заслужува кристално чиста препорака од Брисел – изјави денеска премиерот, Зоран Заев во пресрет на објавувањето на извештајот на Евроспката комисија и доаѓањето во Скопје на високата претставничка за ...

Заев: Сработивме и заслужуваме кристално чиста препорака од ЕК

Сител - 16.04.2018

Факт е дека сработивме и навистина Македонија заслужува кристално чиста препорака од Брисел, изјави денеска премиерот Зоран Заев во пресрет на објавувањето на извештајот на Евроспката комисија и доаѓањето во Скопје на високата претставничка за ...

Нацрт извештајот за Македонија содржи чиста препорака

Стандард - 16.04.2018

МИА дојде до нацрт извештајот за Македонија во кој Европската Комисија препорачува безусловен старт на преговорите.Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен момент предупредуваат извори во Брисел.

Утре Македонија ќе го добие Извештајот на ЕК, потоа доаѓаат Хан и Могерини

МКД - 16.04.2018

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а в четврток се очекува посетата на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини.

ЕК ќе го објави извештајот за Македонија, се очекува препорака за отворање на преговорите

Слободен Печат - 17.04.2018

Европската комисија денеска во Стразбур ќе го објави Извештајот за состојбите и напредокот на Македонија на евроинтегративниот пат. ЕК повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот на земјата е меѓу ...

Утре Македонија ќе го добие Извештајот на ЕК

Тера - 16.04.2018

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а в четврток се очекува посетата на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика ...

Македонија е пред чиста и позитивна порака од ЕК, доаѓаат и Хан и Могерини

Фактор - 16.04.2018

Република Македонија по неколку условени препораки за почеток на преговорите за членство во ЕУ, овој пат од Европската комисија очекува позитивна и чиста препорака за започнување на овие процеси кои ќе дадат ново струење во евроинтеграциите кои ...

Македонија денеска очекува безусловна препорака од ЕК

iPortal - 17.04.2018

Дeнеска функционерите на Европската унија ќе ги објават извештаите за напредокот на земјите кандидати. Македонија, очекува да добие безусловна препорака за преговори. Иако официјално извештаите на Европската комисија за напредокот на земјите ...

Денеска, објавување на извештајот на ЕК за напредокот во евроинтеграциите

Правдико - 17.04.2018

Европската комисија денеска ќе го објави годишниот извештај за напредокот во евроинтеграциите на земјите од Западен Балкан. Во него, според очекувањата на македонската влада, би требало да се содржи и пропраката за почеток на преговорите.

Македонија ќе добие позитивна оценка во извештајот од ЕК

Алсат-М - 15.04.2018

На 17 април се очекува Македонија да добие безусловна препорака за започнување на преговорите за членство во ЕУ. Според информациите, извештајот за напредокот на Македонија кој ќе го објави официјален Брисел е еден од најпозитивните во последните ...

РСЕ: ИзвештајОТ на ЕК предупредува за криминал и корупција на Балканот

24 Вести - 15.04.2018

Европската комисија следна ва недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат да се придружат на 28-члениот блок. Радио Слободна Европа имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во ...

ЕК ќе препорачала отворање на преговори со Македонија

Р.С.Европа - 15.04.2018

Дописниците на РСЕ од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во Стразбур и јавуваат дека извештајот за напредокот на Македонија е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој „јасно ја препознал политичката волја за ...

ЕК следната недела ќе препорача почеток на пристапните преговори за Македонија

Сител - 15.04.2018

Европската Комисија следната недела ќе препорача старт на преговорите со Македонија, јавува Радио Слободна Европа повикувајќи се на детали од Извештајот за напредокот. Според информациите објавени таму, критична точка во сите земји од Западен Балкан ...

РСЕ: ЕК ќе препорача отворање на преговори со Македонија

+инфо - 15.04.2018

Дописниците на Радио Слободна Европа јавуваат дека критични точки во сите држави од Западен Балкан, според оценката на ЕК, остануваат оние што се поврзани за владеењето на правото, а „организираниот криминал и корупцијата остануваат синоним за ...

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија

Бриф - 15.04.2018

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој, како што стои во извештајот, „јасно ја препознал политичката волја за напредок“.

Откриено што пишува во позитивниот извештај на ЕУ за Македонија

Фактор - 16.04.2018

Потребни се структурни реформи кои ќе траат со години поради штетата од претходното владеење, но најважно е што овој ат постои голема политичка волја за напредок, пишува меѓу другото во позитивниот извештај од ЕУ за прогресот на Македонија, до кој ...

Европската комисија ќе го објави извештајот, Македонија очекува безусловен старт на преговори

Фокус - 16.04.2018

Европската Комисија денеска се очекува да препорача безусловен старт на преговорите за Македонија. Ова се наведува во нацрт извештајот за Македонија, до кој дојде МИА. Сепак, извори во Брисел предупредуваат дека формулацијата, може да биде променета ...

Извештај за напредокот, па посета на Хан и Могерини

CivilMedia - 16.04.2018

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини.

Македонија е пред чиста и позитивна порака од ЕК

iPortal - 16.04.2018

Република Македонија по неколку условени препораки за почеток на преговорите за членство во ЕУ, овој пат од Европската комисија очекува позитивна и чиста препорака за започнување на овие процеси кои ќе дадат ново струење во евроинтеграциите кои ...

Брисел утре ќе ги објави извештаите за прогресот: Препораката за Македонија е напишана

Независен - 16.04.2018

Европската комисија утре ќе ги објави извештаите за прогресот на Македонија и другите земји кандидати во Стразбур. Според увидот на „Радио слободна Европа“ (РСЕ) во извештаите, невралгични точки во сите држави од Западен Балкан остануваат владеењето ...

РСЕ: ЕК ќе препорача отворање на преговорите со Македонија

Фокус - 15.04.2018

Дописниците на РСЕ од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во Стразбур и јавуваат дека извештајот за напредокот на Македонија е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој „јасно ја препознал политичката волја за ...

Македонија очекува безусловна препорака од ЕК

Локално - 16.04.2018

Европската Комисија денеска се очекува да препорача безусловен старт на преговорите за Македонија. Ова се наведува во нацрт извештајот за Македонија, до кој дојде МИА. Сепак, извори во Брисел предупредуваат дека формулацијата, може да биде променета ...

Утре извештај за напредокот, во среда посета на Хан и Могерини

Фокус - 16.04.2018

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини.

РСЕ: ЕК ќе препорача почнување преговори со Македонија, позитивни оцени за новата влада

Либертас - 15.04.2018

Дописниците на Радио Слободна Европа од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во Стразбур и јавуваат дека извештајот за напредокот на Македонија е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој „јасно ја препознал ...

Европската Комисија ќе препорачала отворање на преговори со Македонија

еМагазин - 15.04.2018

Дописниците на Радио Слободна Европа од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен на 17. април во Стразбур и јавуваат дека извештајот за напредокот на Македонија е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој „јасно ја препознал ...

Европската комисија ќе го објави извештајот, Македонија очекува безусловен старт на преговори

Либертас - 16.04.2018

Европската Комисија денеска се очекува да препорача безусловен старт на преговорите за Македонија. Ова се наведува во нацрт извештајот за Македонија, до кој дојде МИА. Сепак, извори во Брисел предупредуваат дека формулацијата, може да биде променета ...

Извештај за напредокот, па посета на Хан и Могерини

Канал5 - 16.04.2018

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини.

РСЕ: Македонија добива препорака за почеток на преговори со ЕУ

Нова ТВ - 15.04.2018

Европската комисија следната недела ќе објави Пакет за проширување во кој се проценува состојбата во државите кои настојуваат да се придружат на 28-члениот блок, објавува Радио Слободна Европа , повикувајќи се на документот што ќе биде објавен на 17 ...

Има политичка воља за напредок оценила ЕК во најновиот извештај

Телма - 15.04.2018

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој, како што стои во извештајот, „јасно ја препознал политичката волја за напредок“.

ЕК ќе препорачала отворање на преговори со Македонија

iPortal - 15.04.2018

Дописниците на РСЕ од Брисел имале увид во документот што ќе биде објавен на 17 април во Стразбур и јавуваат дека извештајот за напредокот на Македонија е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој „јасно ја препознал политичката волја за ...

Македонија ќе добие препорака за почеток на преговори со ЕУ

+инфо - 16.04.2018

„Позитивна промена во политичкиот менталитет се забележува во целото општество, чие отсуство беше најголема пречка во последните години“, пишува ЕК за Македонија. МИА дојде до нацрт извештајот за Македонија во кој Европската комисија препорачува ...

Извештај за напредокот, па посета на Хан и Могерини

Сител - 16.04.2018

Македонија утре од Европската комисија треба да го добие Извештајот за напредокот, а ден потоа се очекува посета на еврокомесарот Јоханес Хан и високата претставничка за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини.

Утре Брисел ќе препорача отворање на преговори со Македонија

Мета - 16.04.2018

Европската комисија повторно препорачува отворање на пристапните преговори со Македонија, а извештајот за напредокот на земјата е меѓу попозитивните во овој пакет на Брисел, кој, како што стои во извештајот, „јасно ја препознал политичката волја за ...