TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како да испечете пиле како професионалец?

Кајгана - 23.05.2020

Искористете го продолжениот викенд за богат семеен ручек. Испечете пиле како професионалец и нагостете го семејството. Пилешкото месо е еден од најдобрите извори на протеини и е лесно за готвење.

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Витамински беби ручек +8м.

Pedijatar.mk - 22.05.2020

Интересна комбинација на месо и зеленчук која на бебето кое има полни осум месеци ќе му ги обезбеди потребните дневни витамини. Потребно: Подготовка: Измијте го и излупете го модриот патлиџан, а потоа исечкајте го на коцки и малку посолете го.

3-те домашни состојки со кои и најтврдото место повторно ќе стане кревко и сочно

Нане - 22.05.2020

Многу често поради обврските, повеќето имаат малку време да приготват месо. Како може свинско или говедско месо да стане меко и вкусно за кратко време? Токму денес ви ги откриваме 3-те тајни состојки! Благодарение на следните 3 домашни состојки може ...

Ражничи со пилешки џигер од рерна

Gotvi.mk - 21.05.2020

Оригинален рецепт за вкусен пилешки џигер… Состојки: 300 гр пилешки џигер 150 гр чадена сланина дрвени стапчиња за ражничи компир како прилог Начин на подготовка: Џигерот одвојте го од срцето и поделете на половина.

Маринада за јагнешко месо – Здраво е, вака и три пати повкусно

Gotvi.mk - 21.05.2020

Јагнешкото месо е добро за нашето здравје, богато е со витамини Б кои помагаат да се согорат мастите во телото. Има малку маснотии, селен во себе, и се бори со анемија. Спремањето е лесна задача во кујната, а за да биде сочно и вкусно ви нудиме ...

Работи кои би можеле да ви се случат во вашето тело ако престанете да јадете црвено месо

Centar - 21.05.2020

Црвеното месо е една од најчесто консумираните намирници, но ефектите што неговите хранливи материи кои би можеле да ги имаат врз организмот честопати се потценуваат. Кога се збогуваме со црвеното месо, телото реагира на многу специфичен начин.