TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Морбилите нема да поминат толку лесно, виновни ли се родителите што не ги вакцинираат децата

Фактор - 12.02.2019

Епидемијата со морбили нема да пројде туку така, предупредуваат епидемиолозите. Три жртви од мали сипаници за неколку дена и неколкумина нови заразени. Каде лежи вината? Дали кај родителите? Лекарите постојано апелираат на вакцинирање на децата но ...

Комисијата за заразни болести со нови препораки за справување со епидемијата на морбили

Канал5 - 11.02.2019

На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство донесени се нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. - Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на ...

Згасна трет детски живот поради морбилите

24 Вести - 11.02.2019

Тринаесет месечно бебе од тетовскиот регион синоќа почина на клиниката за детски болести, поради компликации од мали сипаници. Според надлежните детето немало претходни хронични заболувања и не било вакцинирано.

Три смртни случаи од морбили за 3 дена - почина 13-месечно дете невакцинирано од мали сипаници

Сител - 11.02.2019

Уште едно тринаесетмесечно дете синоќа починало на детската клиника од компликации од морбили. За три дена ова е трет смртен случај. Детето од тетовско не било вакцинирано и немало хронични заболувања.

Дете без хронични болести почина од морбили – ова е трета жртва досега

Телма - 11.02.2019

Морбилите ја земаа третата жртва – 13 месечно дете од тетовско кое три недели се борело со сипаниците. Не било вакцинирано, а поради тоа му била тешка клиничката слика. Не може да се утврди каде се заразило.

За три дена 3 деца починаа од морбили, епидемиологот Караџоски ги обвинува родителите

ТВ21 - 11.02.2019

За три дена, од морбили починаа три деца. Третата жртва е 13 месечно бебе од тетовско. Тоа не било вакцинирано, а починало вчера во доцните вечерни часови, известуваат од Институтот за јавно здравје.

Вакцинирајте се, епидемијата на мали сипаници ќе трае, апелираат Епидемиолозите, Седум новозаболени

Сакам да кажам - 11.02.2019

Седум новозаболени од мали сипаници се регистрирани во текот на последното деноноќие на Клиниката за инфективни болести, од кои тројца се примени на лекување, велат од Министерство за здравство.

Морбили, вакцинација, заразени: Епидемијата низ бројки и факти

Мета - 11.02.2019

Не стивнува епидемијата на морбили. Бројот на лица со симптоми на морбили секојдневно се прегледуваат и хоспитализираат во болниците, а најкомплицираните случаи се на Клиниката за инфективни болести.

(Видео) Караџовски: 220 заразени од морбили, вакцинирајте, не правете геноцид врз децата

Макфакс - 11.02.2019

Расте бројот на деца , но и возрасни кои се заразиле од малите сипаници. Според последните информации од здравствените власти има пет нови случаи на заболени со што бројот пораснал на 220 од прогласувањето на епидемијата пред месец и половина.

Антиваксери каде сте: По третата жртва од морбили, подобро е смрт или недокажан аутизам?

еМагазин - 11.02.2019

По третата жртва од морбили во Македонија неизбежно се поставува прашањето каде води кампањата против вакцинација на децата со образложение дека процесот на заштита на населението со вакцини е заговор на фармацевтската мафија.

НЕКОЈ ГИ ЛАЖЕ РОДИТЕЛИТЕ: Поликлиниките немаат вакцини, Министерство за здравство тври дека има!

Курир - 11.02.2019

Скандалите во здравството не стивнуваат. Родителите загрижени за здравјето на своите деца, лутаат во хаосот со вакцинирањето и епидемиите. Децата кои се мали да примат МРП додека трае епидемијата, треба навремено да ги примат останатите вакцини.

Грипот со растечки тренд

Р.С.Европа - 11.02.2019

Грипот во Македонија засега е со средна активност. Но, во наредните две до три недели се очекува поголем број на случаи на заболени. Според извештајот на Институтот за јавно здравје во земјава е регистриран среден праг на интензитет на активноста на ...

Поради морбили и вируси, полупразни се скопските градинки

Скопје инфо - 11.02.2019

Поради сезоната на настинки и вирози, во периодов детските градинки се полу празни. Во тек е и забраната за примање во градинка на деца без примена МРП вакцина. Родителите со потврди во рацете ги носат децата.

Нема доволно вакцини по пунктовите

Курир - 11.02.2019

Секојдневно министерството за здравство и министерот Венко Филипче повикуваат родителите да ги вакцинираат своите деца со МРП вакцините со цел да се спречи епидемијата со морбили. Но по одредени информации кои ги добивме дознаваме дека нема вакцини ...

Алармантна состојбата со морбилите

Н.Македонија - 11.02.2019

Нови случаи на заразени со морбили се регистрирани викендов, со што вкупната бројка на заразени од прогласувањето на епидемијата се искачи на речиси 200. Епидемијата на морбили деновиве ја зеде и својата прва жртва, шестмесечно бебе од Куманово.

Министерство за здравство: Морбилите може да се спречат со вакцина

Скопје инфо - 11.02.2019

Министертвото за здравство искрено жали што овие деца се жртви на епидемијата од морбили (мали сипаници), болест која може да се спречи со вакцинација. Уште еднаш апелираме до сите родители, најодговорно да ги сфатат препораките за вакцинирање со ...

Три жртви од мали сипаници, каде лежи вината?

Скопје инфо - 12.02.2019

За три дена ова е трет смртен случај. Детето од тетовско не било вакцинирано и немало хронични заболувања. Со мали сипаници најверојатно се заразило на Клиниката за детски болести каде пред три недели било на лекување поради влошено здравје.

Еден месец нема казна за „Македонијалек“ за погрешните вакцини

Макфакс - 10.02.2019

Еден месец по скандалот со погрешните вакцини, нема казна за „Македонијалек“, фирмата увозник. Министерството за здравство и Агенцијата за лекови и медицински помагала (МАЛМЕД) експресно открија дека се работи за исправни МРП (морбили, рубеола, ...

Комисијата за заразни болести со нови препораки за справување со епидемијата на морбили

Press24 - 11.02.2019

Комисијата за заразни болести со нови препораки за справување со епидемијата на морбили (мали сипаници). На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство донесени се нови дополнителни мерки за заштита на ...

За три дена 3 деца починаа од морбили, епидемиологот Караџоски ги обвинува родителите

4NEWS - 11.02.2019

За три дена, од морбили починаа три деца. Третата жртва е 13 месечно бебе од тетовско. Тоа не било вакцинирано, а починало вчера во доцните вечерни часови, известуваат од Институтот за јавно здравје.

Караџовски со апел до родителите: Вакцинирајте ги децата, не правете геноцид

Нова ТВ - 11.02.2019

Според последните информации од здравствените власти има пет нови случаи на заболени со мали сипаници- морбили, со што бројот пораснал на 220 од прогласувањето на епидемијата пред месец и половина.

(ВИДЕО) Караџовски: 220 заразени од морбили, вакцинирајте, не правете геноцид врз децата

А1 On - 11.02.2019

Расте бројот на деца, но и возрасни што се заразиле од малите сипаници. Според последните информации од здравствените власти, има пет нови случаи на заболени, со што бројот пораснал на 220 од прогласувањето на епидемијата пред еден и пол месец.

Еден месец нема казна за „Македонијалек“ за погрешните вакцини

Точка - 10.02.2019

Откако МАЛМЕД утврди дека грешката е кај увозникот на почетокот на јануари, министерот за здравство, Венко Филипче, најави најстрога казна за „Македонијалек“, но за да биде пропишана, сега вели дека ќе чекаат да заврши истрагата на Јавното ...

Караџовски: 220 заразени од морбили, не правете геноцид врз децата, вакцинирајте ги

Скопје инфо - 11.02.2019

Расте бројот на деца, но и возрасни што се заразиле од малите сипаници. Според последните информации од здравствените власти, има пет нови случаи на заболени, со што бројот пораснал на 220 од прогласувањето на епидемијата пред еден и пол месец.

Еден месец нема казна за „Македонијалек“ за погрешните вакцини

А1 On - 10.02.2019

Еден месец по скандалот со погрешните вакцини, нема казна за „Македонијалек“, фирмата увозник. Министерството за здравство и Агенцијата за лекови и медицински помагала (МАЛМЕД) експресно открија дека се работи за исправни МРП (морбили, рубеола, ...

Нови препораки за епидемијата на морбили: Да се вакцинираат бебињата со полни 6 месеци

+инфо - 11.02.2019

На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство донесени се нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили, соопшти Министерството.

Караџовски: 220 заразени од морбили, вакцинирајте, не правете геноцид врз децата

Точка - 11.02.2019

Расте бројот на деца, но и возрасни што се заразиле од малите сипаници. Според последните информации од здравствените власти, има пет нови случаи на заболени, со што бројот пораснал на 220 од прогласувањето на епидемијата пред еден и пол месец.

Препораки на Комисијата за заразни болести во врска со епидемијата на морбили

Слободен Печат - 11.02.2019

На средбата беше констатирано дека вакцините кои се аплицираат во сите здравствени домови се со проверен квалитет, од европски производител и имаат добар рок на траење. На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести при Министерство за ...

Караџовски со апел до родителите: Вакцинирајте ги децата, не правете геноцид

Фокус - 11.02.2019

Според последните информации од здравствените власти има пет нови случаи на заболени со мали сипаници- морбили, со што бројот пораснал на 220 од прогласувањето на епидемијата пред месец и половина.

Д-р Караџовски: Децата не се ни криви ни должни, не правите геноцид врз вашето дете, вакцинирајте ги

Република - 11.02.2019

Од 16 декември, кога беше прогласена епидемија на мали сипаници (морбили) до денес има 220 новозаболени од оваа заразна болест. Расте бројот на деца, но и возрасни што се заразиле од малите сипаници.

Од утре сите бебиња наместо на една година ќе се вакцинираат со МРП на шест месеци

Република - 11.02.2019

Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на територијата на градот Скопје, од утре треба да се јават во најблискиот вакцинален пункт за да ги вакцинираат своите деца со МРП вакцината.

(ВИДЕО) Караџовски: 220 заразени од морбили, вакцинирајте, не правете геноцид врз децата

Либертас - 11.02.2019

Расте бројот на деца, но и возрасни што се заразиле од малите сипаници. Според последните информации од здравствените власти, има пет нови случаи на заболени, со што бројот пораснал на 220 од прогласувањето на епидемијата пред еден и пол месец.

Комисијата за заразни болести: Да се вакцинираат бебињата со полни 6 месеци со МРП вакцината

Независен - 11.02.2019

Комисијата за заразни болести со нови препораки за справување со епидемијата на морбили (мали сипаници). - Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на територијата на градот Скопје, од утре треба да се јават во најблискиот ...

Д-р Караџовски: Вакцинирајте ги децата, не правете геноцид над нив

Р.С.Европа - 11.02.2019

Според последните информации од здравствените власти, има пет нови случаи на заболени, со што бројот пораснал на 220 од прогласувањето на епидемијата пред еден и пол месец. Лекарите апелираат дека единствениот начин да запре ширењето на морбилите е ...

Комисијата за заразни болести со нови препораки за справување со епидемијата на морбили

Нова ТВ - 11.02.2019

Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство на денешниот состанок донесе нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. – Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на територијата на ...

(Видео) Караџовски: 220 заразени од морбили, вакцинирајте, не правете геноцид врз децата

Centar - 11.02.2019

Расте бројот на деца, но и возрасни што се заразиле од малите сипаници. Според последните информации од здравствените власти, има пет нови случаи на заболени, со што бројот пораснал на 220 од прогласувањето на епидемијата пред еден и пол месец.

Комисијата за заразни болести со нови препораки за справување со епидемијата на морбили

Макфакс - 11.02.2019

На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство донесени се нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. ,,Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на ...

Нови мерки за борба со епидемијата на мали сипаници од Комисијата за заразни болести

Мета - 11.02.2019

Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство донесе нови дополнителни мерки за заштита и справување на населението од епидемијата на морбили. Истовремено се вели дека сите предходни мерки кои ги донесе Комисијата се уште се на сила, ...

Од утре пак ќе се повикуваат родителите да ги вакцинираат децата, од следната недела теренска вакцинација во школите

Сакам да кажам - 11.02.2019

Од вакциналните пунктови повторно ќе ги повикуваат родителите чии деца не ја примиле вакцината МРП (морбили, рубеола, паротит) почнувајќи од 6-месечна возраст, а во останатите делови на земјата според редовниот календар за имунизација, односно со ...

Комисијата за заразни болести со нови препораки за справување со епидемијата на морбили

24Инфо - 11.02.2019

На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство донесени се нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. „Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на ...

Комисијата за заразни болести му предложи на Министерството да се почне со теренска вакцинација

ТВ21 - 11.02.2019

На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство донесени се нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. – Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на ...

Комисијата за заразни болести со нови дополнителни мерки за заштита од морбили

Локално - 11.02.2019

Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство по денешниот состанок донесе нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. На сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на територијата на ...

Комисијата за заразни болести со дополнителни мерки за заштита од морбили

Н.Македонија - 11.02.2019

Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство по денешниот состанок донесе нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. Во продолжение ви ги пренесуваме дополнителните мерки: – Сите родители кои имаат ...

Комисијата за заразни болести донесе нови дополнителни мерки за заштита од морбили

Вечер - 11.02.2019

Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство по денешниот состанок донесе нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. Во продолжение ви ги пренесуваме дополнителните мерки: – Сите родители кои имаат ...

Нови препораки за справување со епидемијата на морбили

А1 On - 11.02.2019

На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство донесени се нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. „Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на ...

Комисијата за заразни болести му предложи на Министерството да се почне со теренска вакцинација

4NEWS - 11.02.2019

На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести при Министерство за здравство донесени се нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. – Сите родители кои имаат деца со наполнети 6 месеци, а живеат на ...

Комисијата за заразни болести: Вакцинација со МРП на бебиња од 6 месеци во Скопје, ревакцинација од училишна возраст во ...

Либертас - 11.02.2019

Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство по денешниот состанок донесе нови дополнителни мерки за заштита на населението од епидемијата на морбили. Во продолжение ви ги пренесуваме дополнителните мерки: – Сите родители кои имаат ...