TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џафери го одби предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за анкетна комисија за увид во работата на СЈО

Сител - 20.09.2019

Владејачката коалиција на СДСМ и ДУИ се плаши да дозволи увид во работа на специјалното обвинителство и парламентот да расправа за тоа, обвинува ВМРО-ДПМНЕ откако собранискиот спикер Талат Џафери го врати предлогот на пратеничката група за формирање ...

Вратен на доработка предлогот на ВМРО – ДПМНЕ за анкетна за СЈО

Канал5 - 20.09.2019

Собранискиот спикер Талат Џафери го врати на доработка предлогот на ВМРО ДПМНЕ за фомирање анкетна комисија за увид во работата на СЈО. Во описот зошто се одбива, наведени се технички причини: во барањето не била наведена целосна формулација на ...

Барањето за формирање анкетна за СЈО вратено на доработка

Телма - 20.09.2019

Пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ има рок од 15 дена да ги отстрани сите недостатоци и деловнички пропусти во содржината на предлог одлуката за основање Анкетна комисија за работењето на СЈО.

Анкетна комисија, Талат Џафери и го врати барањето на ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 20.09.2019

Претседателот на Собранието не го прифати барањето на ВМРО-ДПМНЕ за формирање анкетна комисија која би ја разледувала работата на СЈО. Во одговорот на Џафери се вели дека барањето на опозицијата не е во согласност со деловникот на Собранието и ...

Костадинов: Барањето за Анкетна е параван и не го прифаќаме

Канал5 - 20.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ е нервозна што не успеа да ги уништи предметите на СЈО, рече портпаролот на СДСМ и пратеник Костадин Костадинов во одговор на новинарско прашање. ,,После неуспешниот обид од страна на ВМРО-ДПМНЕ буквално да ги спречи и уништи предметите ...

Се најавува нова преговарачка рунда за законот за јавно обвинителство

Глас на Америка - 20.09.2019

Се најавува нова преговарачка рунда за законот за јавно обвинителство и идниот статус на институцијата што треба да го наследи СЈО. Утре се споменува како можен термин. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека вчера требало да има средба.

Одбиен предлогот за анкетна за СЈО, Милошоски обвинува за фалсификат

24 Вести - 20.09.2019

Собранискиот спикер Џафери го врати на доработка предлогот за анкетната комисија за СЈО кој пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ го достави до него и им даде рок од 15 дена да ги направат потребните корекции.

Генералната секретарка на Собранието Иванова ги отфрла обвинувањата на Милошоски

Телма - 20.09.2019

Генералната секретарка на Собранието на Република Северна Македонија, г-ѓа Цветанка Иванова, го отфрла како неточен и целосно неоснован обидот на пратеникот Антонио Милошоски да ја обвини за политички интервенции во работата на Собранието.

Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, за формирање Анкетна комисија за работата на СЈО, вратен на доработка

Алсат-М - 20.09.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери го вратил на доработка предлогот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ за формирање парламентарна Анкетна комисија за работата на СЈО, пренесува Радио слободна Европа .

Собрание - Милошоски: Чиј е ракописот во писмото на Џафери за анкетна комисија за СЈО?

Р.С.Европа - 20.09.2019

Генералната секретарка на Собранието, Цветанка Иванова, го отфрла обвинувањето од пратеникот Антонијо Милошоски дека ракописот во писмото, со кое собранискиот спикер Талат Џафери го одби предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за анкетна комисија за СЈО, не е на ...

Вратен на доработка предлогот на ВМРО – ДПМНЕ за анкетна за СЈО

Телма - 20.09.2019

Предлог барањето за формирање на анкетна комисија во собранието за СЈО им е вратено на подносителите поради наводни недостатоци, изјави денеска пратеникот на ВМРО – ДПМНЕ Антонио Милошоски.

Милошоски: Владата се плаши да им дозволи на пратениците да направат увид во СЈО

Макфакс - 20.09.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски изјави дека е очигледно дека владејачката коалиција СДСМ и ДУИ заедно, се повеќе се плашат од тоа да дозволат на пратениците да направат увид во СЈО.

Талат Џафери не ферма предлози од пратеници ако не пишува Северна ФОТО

+инфо - 20.09.2019

Собранието денеска ѝ го врати на ВМРО – ДПМНЕ предлогот за формирање Анкетна комисија за СЈО, кое барање пратеничката група на опозициската партија го поднесе пред неколку дена. ТВ 21 пред малку ја објави одлуката, потпишана од претседателот Талат ...

Милошоски: сомнителен ракопис на документ од собранискиот спикер, Џафери демантира

Алфа - 20.09.2019

Кој стои позади ракописот на собранискиот спикер Талат Џафери? Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека првиот човек на Парламентот експресно и неосновано ја одбил иницијативата за формирање на Анкетна комисија за увид во работењето на СЈО.

Милошоски тврди дека ракописот на Џафери е на Иванова, таа го обвини дека е манипулант

360 степени - 20.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски повикувајќи се на информација од собраниските служби, тврди дека дописот со кој спикерот Талат Џафери им ја враќа предлог одлуката за формирање Анкетна комисија за увид во работата на СЈО поради технички ...

Одбиено барањето за истрага на СЈО, Џафери: ВМРО-ДПМНЕ не го почитува уставното име на државата

ТВ21 - 20.09.2019

“Владината коалиција СДСМ – ДУИ, се плашат од можна контрола на пратениците во работата на СЈО“. Вака им се обрати на новинарите и јавноста пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, по одбивањето на барањето од страна на претседателот на ...

Џафери го врати предлогот за формирање на анкетна за СЈО: Не го содржи уставното име на државата

Слободен Печат - 20.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ има рок од 15 дена да ги отстрани недостатоците кои ги утврдил претседателот на Собранието Антонио Милошоски, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, објави дека претседателот на Собранието Талат Џафери го одбил формирање на анкетна комисија која ќе ...

Собранието го одби предлогот за формирање анкетна комисија за СЈО (ФОТО)

ТВ21 - 20.09.2019

Собранието го одби предлогот за формирање на анкетна комисија за СЈО, по барање на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. ТВ21 дојде до одлуката, која е потпишана од страна на претседателот Талат Џафери, стои образложение зошто е одбиена ...

Талат Џафери го стави ВМРО-ДПМНЕ на тест: Предлог само со уставно име

Фактор - 20.09.2019

Спикерот Талат Џафери го вратил предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за формирање анкетна комисија за тоа за што и како го потрошил својот буџет Специјалното јавно обвинителство за време на целокупниот мандат, затоа што во истиот не било наведено уставното име ...

Собранието го одби предлогот да се истражи како се трошеле парите на СЈО

Фактор - 20.09.2019

Антонио Милошоски, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, објави дека Собранието експресно го одбило за формирање на анкетна комисија која ќе треба да испита како и на што го трошел СЈО својот солиден фонд за работа пред неговото расформирање.

Костадинов: Барањето за анкетна е параван и не го прифаќаме

Република - 20.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ е нервозна што не успеа да ги уништи предметите на СЈО, рече портпаролот на СДСМ и пратеник Костадин Костадинов во одговор на новинарско прашање. , рече Костадинов. ...

Собранието го одби барањето за анкетна комисиjа за СЈО

+инфо - 20.09.2019

Антонио Милошоски, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, изјави дека Собранието го одбило барањето за формирање на анкетна комисија која ќе треба да испита како и на што го трошел СЈО својот фонд за работа пред неговото расформирање.

Милошоски: Талат е во скутот на СДСМ, а СЈО потрошило 15 милиони евра

Независен - 20.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски денеска обвини дека владејачката коалиција на СДСМ и ДУИ се плаши од тоа да им дозволат на пратениците да направат увид во СЈО. Тој го нарече банален дописот со неосновани технички образложенија од страна ...

Милошоски тврди дека Цветанка му ја зела работата на Џафери за да спречи истрага за СЈО

+инфо - 20.09.2019

Станува очигледно дека владејачката коалиција СДСМ и ДУИ заедно, се повеќе се плашат од тоа да дозволат на пратениците да направат увид во СЈО, тврди пратеникот Антонио Милошоски. – Вчера, добивме еден прилично банален допис со неосновани технички ...

Милошоски: Владата се плаши да им дозволи на пратениците да направат увид во СЈО

24Инфо - 20.09.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски изјави дека е очигледно дека владејачката коалиција СДСМ и ДУИ заедно, се повеќе се плашат од тоа да дозволат на пратениците да направат увид во СЈО.

Милошоски: Вратен предлогот за анкетна комисија за СЈО, Џафери е седнат во скутот на владејачката партија

Локално - 20.09.2019

Нова средба за Законот за јавно обвинителство можно е да има утре, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски. – Очекувавме да има вчера. Спремни бевме и денеска, но гледаме дека власта од можеби објективни или субјективни причини не ...

Милошоски: Можна средба за Законот за ЈО утре, вратен предлогот за анкетна комисија СЈО

А1 On - 20.09.2019

Нова средба за Законот за јавно обвинителство можно е да има утре, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски. – Очекувавме да има вчера. Спремни бевме и денеска, но гледаме дека власта од можеби објективни или субјективни причини не ...

Милошоски: Можна средба за Законот за ЈО утре, вратен предлогот за анкетна комисија СЈО

Нова ТВ - 20.09.2019

Нова средба за Законот за јавно обвинителство можно е да има утре, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски. – Очекувавме да има вчера. Спремни бевме и денеска, но гледаме дека власта од можеби објективни или субјективни причини не ...

Милошоски: Можна средба за Законот за ЈО утре, вратен предлогот за анкетна комисија СЈО

Press24 - 20.09.2019

Нова средба за Законот за јавно обвинителство можно е да има утре, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски. – Очекувавме да има вчера. Спремни бевме и денеска, но гледаме дека власта од можеби објективни или субјективни причини не ...

Милошоски тврди дека Цветанка му ја зела работата на Џафери за да спречи истрага за СЈО

Магазин - 20.09.2019

Нова средба за Законот за јавно обвинителство можно е да има утре, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски. – Очекувавме да има вчера. Спремни бевме и денеска, но гледаме дека власта од можеби објективни или субјективни причини не ...

Собранието го одби предлогот за формирање анкетна комисија за СЈО (ФОТО)

4NEWS - 20.09.2019

Собранието го одби предлогот за формирање на анкетна комисија за СЈО, по барање на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. ТВ21 дојде до одлуката, која е потпишана од страна на претседателот Талат Џафери, стои образложение зошто е одбиена истата.

Милошоски: Можна средба за Законот за ЈО утре, вратен предлогот за анкетна комисија СЈО

Сител - 20.09.2019

Нова средба за Законот за јавно обвинителство можно е да има утре, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски. – Очекувавме да има вчера. Спремни бевме и денеска, но гледаме дека власта од можеби објективни или субјективни причини не ...

Милошоски: Не се откажуваме од намерата за анкетна комисија за СЈО

Слободен Печат - 20.09.2019

Милошоски рече дека очекуваат СДСМ да го прифати тоа што веќе начелно го прифатиле како концепт на 30 август годинава. Нова средба за Законот за јавно обвинителство можно е да има утре, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски.

МИЛОШОСКИ: СДСМ го седнал Талат Џафери в скут, сакаат да се сокрие како СЈО ги трошело парите!

Денешен - 20.09.2019

Нова средба за Законот за јавно обвинителство можно е да има утре, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски. – Очекувавме да има вчера. Спремни бевме и денеска, но гледаме дека власта од можеби објективни или субјективни причини не ...

Милошоски: Можно е утре да се сретнеме за законот за ЈО

Р.С.Европа - 20.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ. Антонијо Милошоски, денеска најави дека е можна нова средба за Законот за јавно обвинителство. „Очекувавме да има вчера. Спремни бевме и денеска, но гледаме дека власта од можеби објективни или субјективни причини не брза.

Милошоски: Можна средба за Законот за ЈО утре, вратен предлогот за анкетна комисија СЈО

Вечер - 20.09.2019

Нова средба за Законот за јавно обвинителство можно е да има утре, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски. – Очекувавме да има вчера. Спремни бевме и денеска, но гледаме дека власта од можеби објективни или субјективни причини не ...

Милошоски: Можна средба за Законот за ЈО утре, вратен предлогот за анкетна комисија СЈО

Опсервер - 20.09.2019

Нова средба за Законот за јавно обвинителство можно е да има утре, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски. – Очекувавме да има вчера. Спремни бевме и денеска, но гледаме дека власта од можеби објективни или субјективни причини не ...

Милошоски: Владата се плаши да им дозволи на пратениците да направат увид во СЈО

Точка - 20.09.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски изјави дека е очигледно дека владејачката коалиција СДСМ и ДУИ заедно, се повеќе се плашат од тоа да дозволат на пратениците да направат увид во СЈО.

Џафери бара влакно во јајцето: Го врати предлогот за формирање на анкетна за СЈО

Република - 20.09.2019

Антонио Милошоски, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, објави дека претседателот на Собранието Талат Џафери го одбил формирање на анкетна комисија која ќе треба да испита како и на што Специјалното јавно обвинителство ги трошело парите од буџетот.

Милошоски: Владата се плаши да им дозволи на пратениците да направат увид во СЈО

Република - 20.09.2019

Нова средба за Законот за јавно обвинителство можно е да има утре, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски. Очекувавме да има вчера. Спремни бевме и денеска, но гледаме дека власта од можеби објективни или субјективни причини не ...

Милошоски: Владата се плаши да им дозволи на пратениците да направат увид во СЈО

Centar - 20.09.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, изјави дека е очигледно оти владејачката коалиција СДСМ и ДУИ сè повеќе се плашат од тоа да им дозволат на пратениците да направат увид во СЈО.

Милошоски: Можна средба за Законот за ЈО утре, вратен предлогот за анкетна комисија СЈО

Канал5 - 20.09.2019

Нова средба за Законот за јавно обвинителство можно е да има утре, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски. – Очекувавме да има вчера. Спремни бевме и денеска, но гледаме дека власта од можеби објективни или субјективни причини не ...

Џафери го одби предлогот за анкетна комисија за СЈО, Милошоски се сомнева во потписот на писмото

МКД - 20.09.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери вчера со писмо ги информирал пратениците на ВМРО-ДПМНЕ дека Собранието го одби предлогот за формирање анкетна комисија за СЈО. Меѓу другите забелешки кои Џафери ги наведува како пропусти во поднесената ...

Џафери им даде забелешки, Милошоски не се откажува од Анкетна за СЈО

PressingTV - 20.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери одговори на писмото на дел од претениците кои побараа формирање на Анкетна комисија за работата на СЈО. Во писмото тој неведува неколку забелешки од техничка природа кои не биле во согласност со Уставот и ...

Џафери го врати предлогот за формирање Анкетна комисија за СЈО, Милошоски оценува дека власта се плаши

Нетпрес - 20.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери во петокот писмено го отфрлил предлогот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ за формирање парламентарна Анкетна комисија за работата на Специјалното јавно обвинителство, со образложение дека во него не се ...

Милошоски: Ако е расположена власта може да има утре средба за Законот за ЈО

МКД - 20.09.2019

Нова средба за Законот за јавно обвинителство можно е да има утре, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски. „Очекувавме да има вчера. Спремни бевме и денеска, но гледаме дека власта од можеби објективни или субјективни причини не ...

Милошоски: СДСМ и ДУИ се плашат од тоа да дозволат на пратениците да направат увид во СЈО

MakPress - 20.09.2019

Станува очигледно дека владејачката коалиција СДСМ и ДУИ заедно, се повеќе се плашат од тоа да дозволат на пратениците да направат увид во СЈО. Вчера, добивме еден прилично банален допис со неосновани технички образложенија од страна на господинот ...

Џафери го вратил на доработка барањето за Анкетна комисија за СЈО

Р.С.Европа - 20.09.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери писмено го вратил на доработка предлогот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ за формирање парламентарна Анкетна комисија за работата на СЈО, со образложение дека во него не се содржело „уставното име“ на ...

Милошоски: Можна средба за Законот за ЈО утре, вратен предлогот за анкетна комисија СЈО

MTM - 20.09.2019

Нова средба за Законот за јавно обвинителство можно е да има утре, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски. – Очекувавме да има вчера. Спремни бевме и денеска, но гледаме дека власта од можеби објективни или субјективни причини не ...

Милошоски: Можна средба за Законот за ЈО утре, вратен предлогот за анкетна комисија СЈО

4NEWS - 20.09.2019

Нова средба за Законот за јавно обвинителство можно е да има утре, изјави денеска пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски. – Очекувавме да има вчера. Спремни бевме и денеска, но гледаме дека власта од можеби објективни или субјективни причини не ...