TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меркел и Макрон: Тежок политички брак?

Deutsche Welle - 17.09.2021

Меркел беше во последна работна посета на францускиот претседател Макрон пред истекувањето на нејзиниот мандат. Подоцна е планирана поприватна проштална средба. Што останува од 16-годишната германско-француска соработка? „Вечерва мора да се вратам ...

Меркел: Берлин ќе преземе максимум за германските избори да не ја блокираат ЕУ

Нетпрес

Ангела Меркел во проштална посета на Франција: Со Макрон зборувале за кризата во Авганистан и важни европски прашања

Точка - 17.09.2021

Францускиот претседател Емануел Макрон денес ја примил Меркел во проштална посета со која разговарале за европските прашања и кризата во Авганистан. Макрон рекол дека со канцеларката ќе продолжи да работи до формирањето на следната германска влада ...

Меркел во проштална посета на Франција и средба со Макрон

Р.С.Европа

Меркел во проштална посета на Франција и средба со Макрон

Алсат-М

Меркел во проштална посета на Франција и средба со Макрон

Zoom

Макрон ја прими Меркел во Елисејската палата пред збогувањето на канцеларката од политиката

24 Вести - 17.09.2021

Претседателот Емануел Макрон синоќа ја пречека Ангела Меркел во Елисејската палата, а тоа беше една од последните можности за двајцата лидери да работат заедно, неколку дена пред изборите во Германија, на 26 септември, на кои ќе се избере ...

Макрон ја прими Меркел во Елисејската палата пред збогувањето на канцеларката од политиката

Опсервер

Макрон ја прими Меркел во Елисејската палата пред збогувањето на канцеларката од политиката

Курир

Макрон ја прими Меркел во Елисејската палата

Lider

Макрон ја прими Меркел во Елисејската палата пред збогувањето на канцеларката од политиката

24Инфо

Макрон ја прими Меркел во Елисејската палата пред збогувањето на канцеларката од политиката

Независен

ФОТО: Макрон ја прими Меркел во Елисејската палата пред збогувањето на канцеларката од политиката

Слободен Печат

Нетпрес Акцент +инфо Zoom Република Телма Денешен Press24

Граѓаните на ЕУ ја сакаат Меркел за претседателка на Унијата

Канал5 - 16.09.2021

Според последната анкета, мнозинството граѓани на Европската унија, доколку би можеле да изберат, би ја избрале германската канцеларка Ангела Меркел за претседател на ЕУ, а не францускиот претседател Емануел Макрон.

Меркел на работна вечера со Макрон во Париз

MakPress

Меркел денеска во Париз ќе се состане со Макрон: На маса ќе има итни меѓународни прашања

Точка