TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Изгласана потребата за носење на измените на Законот за кој апелираше Филипче, предлогот за специјална комисија извиси

Фокус - 27.10.2020

Пратениците на денешната седница со 60 гласа „за” и 32 „воздржани” попладнево ја изгласаа потребата од донесување на измени на Законот за заштита на населението од заразни болести, по скратена постапка.

Изгласан законот за заштита од дискриминација, Првпат собра 69 гласа „за”

Сакам да кажам - 27.10.2020

Пратениците го изгласаа Законот за заштита од дискриминација, кој веќе два пати беше изгласан, но со фалинка во процедурата, па Уставниот суд поради тоа го имаше укинато. Овој закон кој беше услов за да добиеме датум за преговори со ЕУ, не го ...

Предлог законот за формирање на нова комисија за заштита од коронавирусот ќе ја почека седницата на 29 октомври

Слободен Печат - 27.10.2020

Предлог законот со кој опозицијата бара формирање на нова комисија за заштита од коронавирусот, поради превод на албански ќе ја почека седницата закажана на 29 октомври. Со 47 гласови „против“ и 27 „за“, не помина предлогот на опозициските паратии ...

За измените на Законот за заштита од заразни болести прво ќе се расправа на собраниските комисии

Локално - 27.10.2020

Во Собранието на Република Северна Македонија попладнево пратениците со 60 гласа „за” и 32 „воздржани”, без глас „против” се согласија измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести, да се донесат по скратена ...

Изгласана е потребата од донесување на закон по скратена постапка – задолжителното носење маски на отворено на чекор до ...

Press24 - 27.10.2020

На почетокот од седницата изгласано е дека измените на законот за заштита на население од заразни болести треба да бидат донесени по скратена постапка, пренесува „ТВ21“ За да се најде законот како точка на дневен ред гласаа вкупно 92 пратеници од ...

Измените на законот за заштита од заразни болести пред пратениците

24 Вести - 27.10.2020

Пред пратениците законските измени за заштита од заразни болести - односно клучните измени со кои треба да стапат на сила новите мерки. Носење маски на отворено, забрана за групирање на повеќе од четири лица на јавен простор по 22 часот.

Со 60 гласа „за” во Собранието изгласана потребата од закон за заштита од заразни болести, допрва ќе се расправа за ...

Сакам да кажам - 27.10.2020

Пратениците со 60 гласа „за” и 32 „воздржани”, без глас „против”, ја изгласаа потребата од донесување на Законот за заштита на населението од заразни болести, по скратена постапка. На седницата присуствуваше пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и ...

Собранието ги изгласа законските измени – задолжително носење маски на отворено, дома максимум до четири гости

Скопје24 - 27.10.2020

На денешната седница на Собранието се изгласани измените во законот за Заштита од заразни болести кое со денови чекаше на ред откако не можеше да се создаде мнозинство поради болните пратеници.

Пратениците ќе ја продолжат расправата за задолжително носење маски

Слободен Печат - 27.10.2020

Пратениците ја изгласаа потребата за измените на предлог законот за заштита на населението од заразни болести. Тоа значи воведување на новите мерки задолжително носење на заштитни маски на отворено и максимум четири гости во домовите.

Изгласана е потребата од донесување на закон по скратена постапка – задолжителното носење маски на отворено на чекор до ...

ТВ21 - 27.10.2020

На почетокот од седницата изгласано е дека законот за заштита на население од заразни болести треба да биде донесен по скратена постапка. За законот гласаа вкупно 92 пратеници од кои 60 гласаа „за“, додека 32 пратеници беа воздржани.

Задолжителното носење маски на отворено на чекор до усвојување

+инфо - 27.10.2020

Собранието ја изгласа потребата за носење на измените на законот за здравствена заштита по скратена постапка. За законот гласаа вкупно 92 пратеници од кои 60 гласаа „за“, додека 32 пратеници беа воздржани.

Казни и до 50.000 евра со Законот за заштита на население

Слободен Печат - 27.10.2020

Поради коронавирусот конечно пред пратениците ќе се најде новиот Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за заштита на населението од заразни болести со кој се доуредуваат изолацијата, здравствениот надзор, карантинот, превoзот и ...

Седници на четири собраниски комисии

24Инфо - 09.02.2021

Во Собранието денеска треба да заседаваат комисиите за економски прашања, за култура, за финансирање и буџет и за политички систем и односи меѓу заедниците. Собранискта Комисија за економски прашања треба да ја продолжи третата седница на чиј дневен ...

Во Собранието денеска се закажани седници на неколку собраниски комисии

Бизнис Вести - 26.10.2020

Во Собранието на Република Северна Македонија денеска се закажани седници на неколку собраниски комисии. Според информациите на веб страницата на Собранието, најавени се седници на Комисијата за транспорт, врски и екологија, на Комисијата за ...

Собрание: Закажани седници на четири комисии

Слободен Печат - 26.10.2020

Во Собранието на Република Северна Македонија за денеска се закажани седници на неколку комисии . Според информации на веб страницата на Собранието, најавени се седници на Комисијата за транспорт, врски и екологија, на Комисијата за финансирање и ...

Седници на четири собраниски комисии

Опсервер - 26.11.2020

– Во Собранието денеска седници ќе одржат комисиите за надворешна политика, за одбрана и за безбедност и за надзор над спроведувањето на мерките за следење на комуникациите. Седница ќе одржи и Законодавно-правната комисија.

Седници на четири собраниски комисии

Република - 22.03.2021

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за економски прашања, за финансирање и буџет и за одбрана и безбедност, а две последователни седници ќе има Законодавно-правната комисија.

Денес седници на четири собраниски комисии

Сител - 12.02.2021

Во Собранието денеска седници ќе одржат комисиите за политички систем и односи меѓу заедниците, за финансирање и буџет, за локална самоуправа и Законодавно-правната комисија. На дневен ред на седницата на Комисијата за политички систем и односи меѓу ...

Четири собраниски комисии ќе одржат седници

Канал5 - 12.02.2021

​ Во Собранието денеска седници ќе одржат комисиите за политички систем и односи меѓу заедниците, за финансирање и буџет, за локална самоуправа и Законодавно-правната комисија. На дневен ред на седницата на Комисијата за политички систем и односи ...

Седници на четири собраниски комисии

ТВ21 - 20.09.2022

Во Собранието денеска седници ќе одржат комисиите за транспорт, врски и екологија, за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање, за надзор над спроведување на мерките за следење на комуникациите и ...

Седници на четири собраниски комисии

4NEWS - 20.09.2022

Во Собранието денеска седници ќе одржат комисиите за транспорт, врски и екологија, за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање, за надзор над спроведување на мерките за следење на комуникациите и ...

СДСМ: Ситуацијата со коронавирусот е сериозна, законските измени да се донесат без одлагање

Макфакс - 26.10.2020

„Во период кога есенскиот бран на коронавирусот е во налет, како кај нас, така и во државите од регионот и Европа, а бројот на инфицирани секојдневно расте, потребна е целосна посветеност на секој поединец во спречување на ширењето на ...

Ситуацијата со коронавирусот е сериозна, секој да покаже посветеност во почитувањето на мерките, законските измени да ...

24Инфо - 26.10.2020

Во период кога есенскиот бран на коронавирусот е во налет, како кај нас, така и во државите од регионот и Европа, а бројот на инфицирани секојдневно расте, потребна е целосна посветеност на секој поединец во спречување на ширењето на заразата.

СДСМ: Ситуацијата со коронавирусот е сериозна

Канал5 - 26.10.2020

Ситуацијата со коронавирусот е сериозна, секој да покаже посветеност во почитувањето на мерките, законските измени да се донесат без одлагање. Во период кога есенскиот бран на коронавирусот е во налет, како кај нас, така и во државите од регионот и ...

Седници на четири собраниски комисии

MakPress - 27.01.2021

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за финансирање и буџет и за образование, наука и спорт, Комитетот за односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија.

СДСМ: Секој да покаже посветеност во почитувањето на мерките, законските измени да се донесат без одлагање

А1 On - 26.10.2020

„Во период кога есенскиот бран на коронавирусот е во налет, како кај нас, така и во државите од регионот и Европа, а бројот на инфицирани секојдневно расте, потребна е целосна посветеност на секој поединец во спречување на ширењето на заразата.

Седници на четири собраниски комисии

Кумановски м. - 10.11.2020

Во Собранието денеска седници ќе одржат комисиите за одбрана и безбедност, за транспорт, врски и екологија, за европски прашања и Законодавно-правната комисија. На дневен ред на Комисијата за одбрана и безбедност се измените на Законот за ...

СДСМ: Ситуацијата со коронавирусот е сериозна, законските измени да се донесат без одлагање

Centar - 26.10.2020

„Во период кога есенскиот бран на коронавирусот е во налет како кај нас така и во државите од регионот и Европа, а бројот на инфицирани секојдневно расте, потребна е целосна посветеност на секој поединец во спречување на ширењето на заразата.

Измените на Законот за заштита од заразни болести утре на собраниска седница, ребалансот на Буџетот на 29 октомври

Независен - 26.10.2020

Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести ќе се најдат на 19. собраниска седница закажана за утре, додека за ребалансот на Буџетот најверојатно ќе биде закажана нова седница на 29 октомври, бидејќи тој се уште ...

Измените на Законот за заштита од заразни болести утре на собраниска седница, ребалансот на Буџетот на 29 октомври

Република - 26.10.2020

Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести ќе се најдат на 19. собраниска седница закажана за утре, додека за ребалансот на Буџетот најверојатно ќе биде закажана нова седница на 29 октомври, бидејќи тој се уште ...

Измените на Законот за заштита од заразни болести утре на собраниска седница, ребалансот на Буџетот на 29 октомври

Опсервер - 26.10.2020

– Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести ќе се најдат на 19. собраниска седница закажана за утре, додека за ребалансот на Буџетот најверојатно ќе биде закажана нова седница на 29 октомври, бидејќи тој се ...

Измените на Законот за заштита од заразни болести утре на собраниска седница

Канал5 - 26.10.2020

Неделната динамика на работата на Собранието е утврдена на денешниот редовен понеделнички состанок на координаторите на пратеничките групи со претседателот на Парламентот Талат Џафери. Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од ...

Измените на Законот за заштита од заразни болести утре на собраниска седница

Сител - 26.10.2020

Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести ќе се најдат на 19. собраниска седница закажана за утре, додека за ребалансот на Буџетот најверојатно ќе биде закажана нова седница на 29 октомври, бидејќи тој се уште ...

СДСМ: Ситуацијата со коронавирусот е сериозна, секој да покаже посветеност во почитувањето на мерките

Граѓански збор - 26.10.2020

„Во период кога есенскиот бран на коронавирусот е во налет, како кај нас, така и во државите од регионот и Европа, а бројот на инфицирани секојдневно расте, потребна е целосна посветеност на секој поединец во спречување на ширењето на заразата.

Законот за заштита од болести утре на седница во Собранието

МКД - 26.10.2020

Законот за заштита од болести утре ќе се најде на седница во Собранието,а ВМРО-ДПМНЕ ќе обезбеди кворум. Буџетот пак, е оставен за на крајот од месецов. Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести ќе се најдат на ...

Измените на Законот за заштита од заразни болести утре на собраниска седница, ребалансот на Буџетот на 29 октомври

Press24 - 26.10.2020

Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести ќе се најдат на 19. собраниска седница закажана за утре, додека за ребалансот на Буџетот најверојатно ќе биде закажана нова седница на 29 октомври, бидејќи тој се уште ...

Утре на собраниска седница измените на Законот за заштита од заразни болести, ребалансот на Буџетот на 29 октомври

Frontline - 26.10.2020

Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести ќе се најдат на 19. собраниска седница закажана за утре, додека за ребалансот на Буџетот најверојатно ќе биде закажана нова седница на 29 октомври, бидејќи тој се уште ...

Измените на Законот за заштита од заразни болести утре на собраниска седница, ребалансот на Буџетот во четврток

Нетпрес - 26.10.2020

Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести ќе се најдат на 19. собраниска седница закажана за утре, додека за ребалансот на Буџетот најверојатно ќе биде закажана нова седница на 29 октомври, бидејќи тој се уште ...

Измените на Законот за заштита од заразни болести утре на собраниска седница, ребалансот на Буџетот на 29 октомври

Слободен Печат - 26.10.2020

Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести ќе се најдат на 19. собраниска седница закажана за утре, додека за ребалансот на Буџетот најверојатно ќе биде закажана нова седница на 29 октомври, бидејќи тој се уште ...

Измените на Законот за заштита од заразни болести утре на собраниска седница, ребалансот на Буџетот на 29 октомври

А1 On - 26.10.2020

Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести ќе се најдат на 19. собраниска седница закажана за утре, додека за ребалансот на Буџетот најверојатно ќе биде закажана нова седница на 29 октомври, бидејќи тој се уште ...

Измените на Законот за заштита од заразни болести утре на собраниска седница, ребалансот на Буџетот на 29 октомври

ТВ21 - 26.10.2020

Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести ќе се најдат на 19. собраниска седница закажана за утре, додека за ребалансот на Буџетот најверојатно ќе биде закажана нова седница на 29 октомври, бидејќи тој се уште ...

Измените на Законот за заштита од заразни болести утре на собраниска седница, ребалансот на Буџетот на 29 октомври

iPortal - 26.10.2020

Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести ќе се најдат на 19. собраниска седница закажана за утре, додека за ребалансот на Буџетот најверојатно ќе биде закажана нова седница на 29 октомври, бидејќи тој се уште ...

Измените на Законот за заштита од заразни болести утре на собраниска седница, ребалансот на Буџетот на 29 октомври

Кумановски м. - 26.10.2020

Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести ќе се најдат на 19. собраниска седница закажана за утре, додека за ребалансот на Буџетот најверојатно ќе биде закажана нова седница на 29 октомври, бидејќи тој се уште ...

Измените на Законот за заштита од заразни болести утре на собраниска седница

CivilMedia - 26.10.2020

Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести ќе се најдат на 19. собраниска седница закажана за утре, додека за ребалансот на Буџетот најверојатно ќе биде закажана нова седница на 29 октомври, бидејќи тој се уште ...

Измените на Законот за заштита од заразни болести утре на собраниска седница

MakPress - 26.10.2020

Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести ќе се најдат на 19. собраниска седница закажана за утре, додека за ребалансот на Буџетот најверојатно ќе биде закажана нова седница на 29 октомври, бидејќи тој се уште ...

ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса и Левица бараат нова комисија за борба против пандемијата

+инфо - 26.10.2020

Денес, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“ заедно со останатите опозициони партии Алијанса и Алтернатива и Левица, поднесе предлог – закон за дополнување на законот за заштита на населението од заразни болести по ...

ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса и Левица бараат посебна комисија за борба против пандемијата

Нетпрес - 26.10.2020

Денес, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“ заедно со останатите опозициони партии Алијанса и Алтернатива и Левица, поднесе предлог – закон за дополнување на законот за заштита на населението од заразни болести по ...

Oпозицијата поднесе Предлог- закон за дополнување на законот за заштита од заразни болести

24Инфо - 26.10.2020

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“ заедно со Алијанска и Алтернатива и Левица, поднесе Предлог- закон за дополнување на законот за заштита на населението од заразни болести по скратена постапка.

ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса и Левица бараат нова комисија за борба против пандемијата

Либертас - 26.10.2020

Денес, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“ заедно со останатите опозициони партии Алијанса и Алтернатива и Левица, поднесе предлог – закон за дополнување на законот за заштита на населението од заразни болести по ...

Нова комисија за борба против пандемијата бараат ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса и Левица

Локално - 26.10.2020

Денес, пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“ заедно со останатите опозициони партии Алијанса и Алтернатива и Левица, поднесе предлог – закон за дополнување на законот за заштита на населението од заразни болести по ...