TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Состанок на македонско – бугарската комисија: Чекор напред, ама во која насока…

360 степени - 22.01.2021

Еден целосно и еден делумно усогласен записник, по недоразбирањата што беа обелоденети во почетокот на декември околу употребата на придавката „македонски“, е исходот од денешната онлајн средба на претставници од двата тима во историската комисија ...

Дали е конечно затворено прашањето околу употребата на придавката македонски?

Сител

Состанок на македонско-бугарската историска комисија

24 Вести

Историската комисија целосно усогласи еден записник, за другите два ќе има нова средба

Телма

Историската комисија со Бугарија бара решение за непотпишаните записници

Телма

Денеска состанок на мешовитата македонско-бугарска комисија, обете страни тврдат ќе биде за технички работи

360 степени

Средба на македонско-бугарската комисија, тема на разговор се записниците кои се спорни поради придавката „македонски“

MakPress

24 Вести МКД

Македонските и бугарските историчари се согласија за протоколите: Деталите ги кријат од јавноста

Во Центар - 22.01.2021

Претставниците на Заедничката бугарско-македонска историска комисија се согласија за текстовите на записниците од претходните состаноци на Комисијата, објави агенцијата БГНЕС. Се согласивме да го потпишеме записникот од 9-тиот состанок.

Членови на македонско-бугарската Историска комисија ќе разговараат за технички прашања

Алсат-М

Членови на македонско-бугарската Историска комисија ќе разговараат за технички прашања

Канал5

Членови на македонско-бугарската Историска комисија ќе разговараат за технички прашања

Сител

ОНЛАЈН ЗА ИСТОРИЈАТА: Денеска состанок на македонско-бугарската комисија

Денешен

Членови на македонско-бугарската Историска комисија ќе разговараат за технички прашања

Република

Членови на македонско-бугарската Историска комисија ќе разговараат за технички прашања

Фокус

Frontline iPortal ТВ21 Press24 еМагазин Опсервер Нетпрес Р.С.Европа

Состанок на македонско – бугарската комисија: Надминати се и некои разлики околу записникот

Локално - 22.01.2021

Историчари од македонско-бугарската комисија постигнале напредок, но не откриваат каков . „На денешната средба на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања помеѓу Северна Македонија и Бугарија, на која се ...

Постигнат напредок на средбата на македонско-бугарската Комисија за историски прашања

Канал5

Постигнат напредок на средбата на македонско-бугарската Комисија за историски прашања

Бриф

Постигнат напредок на средбата на македонско-бугарската Комисија за историски прашања

Независен

Мрдна работата во македонско-бугарската Комисија, има напредок за записниците

+инфо

Mакедонската и бугарската комисија подобро функционираат кога не се гледаат очи в очи

Република

Конечно е постигнат напредок на средбата на македонско-бугарската Комисија за историски прашања

Слободен Печат

Frontline МКД Press24 Телма 24Инфо Либертас MakPress iPortal

ВМРО-ДПМНЕ: Смената во историската комисија е нетранспарентна

Локално - 21.01.2021

„Нетранспарентното менување на членот на историската комисијата со Бугарија од страна на Заев е обид за замолкнување на вистината. Заев го замолкнува секој обид за спротивставување кон неговите политики и го деградира сечие мислење и критика ...

Заев наместо врз Бугарија прави притисок врз историската комисија, смена на членовите е притисок за прифаќање на ново предавство

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ: Заев наместо врз Бугарија прави притисок врз историската комисија

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо врз Бугарија, Заев врши притисок врз историската комисија

+инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Заев наместо врз Бугарија, прави притисок врз историската комисија

Скопје инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Заев наместо врз Бугарија прави притисок врз историската комисија

MakPress

ВМРО-ДПМНЕ: Смената на членот на Историската комисија е притисок за прифаќање на ново предавство

Слободен Печат

Press24