TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јавна соба, слика и прилика на општество кое тоне во неморал

24 Вести - 29.01.2020

Јавна соба – слика и прилика на општество кое тоне во неморал. Малолетничка порнографија се шири на социјалните мрежи. Што ќе покаже истрагата на МВР и јавното обвинителство? Каде да се бара вината, пропуст во воспитувањето дома, во училиштата или ...

Фејсбук и Инстаграм ги избришале профилите на Јордановска затоа што ги користела во истражувањето за Јавната соба

Телма - 28.01.2020

Фејсбук и Инстаграм ги избришале профилите на Мери Јордановска, затоа што ги користела во истражувањето за приказната на Јавната соба, потврди новинарката во телефонското јавување во вечерашната Топ Тема.

24 Отворено: „Јавна соба” ги откри општествените пропусти, дали затаија институциите, родителите или улицата ги ...

24 Вести - 28.01.2020

Што се случувало во групата „Јавна соба“ на социјалната мрежа Телеграм треба да истражат институциите. Многу малку се говори во воспитно –образовниот процес за злоупотребата на личните податоци на социјалните мрежи-вели Драги Змијанац од Првата ...

Ставревски на „Топ тема“: Порнографската група „Јавна соба“ ја имало и на Инстаграм и на Вибер

+инфо - 28.01.2020

По допрен глас дознавме за сето она што се случувало во групата „Јавна соба“ на социјалната мрежа Телеграм, истакна началникот на СВР-Скопје, Ристо Ставревски, во дебатната емисија „Топ тема“ на Телма.

Основачот на „Јавна Соба“ се пријави по полиција, во групата сеуште активно се разменуваат слики и видеа

Телма - 28.01.2020

Еден од основачите на „Јавна Соба“, самиот се пријавил во полициска станица каде што му бил одземен телефонот и даден на вештачење. Според информациите на „Телма“ станува збор за основачот под псведоним „Медо“ кој завчера излезе од групата и ја ...

Змијанац: „Јавна соба“ е можна педофилска мрежа

Локално - 28.01.2020

„Јавна соба“ е сајбер и родово насилство. Малку се говори за превенција за заштита на лични податоци од сајбер насилство, злоупотреба на фотографии, десиминација и дистрибуција, но и сексуално образование, вели директорот на Меѓаши, Драги Змијанац ...

Димитровска: Членовите на „Јавна соба“ имаат предаторска природа

Локално - 28.01.2020

Имаме луѓе кои споделиле илјадници фотографии од девојчиња, а ние се фокусираме зошто тие се фотографирале така и ги праќале тие слики, рече во емисијата „Отворено“ граѓанската активистка Калиа Димитровска.

Ставревски: „Јавна соба“ била прво на Инстаграм и Вибер, но таму ги блокирале

Локално - 28.01.2020

Информацијата за „Јавна соба“ ја добивме по допрен глас и постапуваме понатаму, рече началникот на СВР Скопје, Ристо Ставревски во емисијата „Топ Тема“. -Имаме до сега само едно оштетено лице, кое пријави во полициска станица заедно со родителите, ...

Јордановска: Администраторот ми кажа дека „Јавна соба“ првично била креирана за смешни видеа

Локално - 28.01.2020

Додека работевме на групата на која се шират порнографии, јас бев дел од групата за да видам што се случува, но кога споделувавме принт скринови од фотографиите преку Фејсбук, беа укинати моите профили на Инстаграм и Фејсбук, рече новинарката Мери ...

Деактивиран ФБ профилот на новинарката која пишуваше за Јавна соба

Локално - 28.01.2020

-Драги пријатели, поради последните објавени стории за „Телеграм“ и т.н. „Јавна соба“, Фејсбук го деактивираше мојот профил, бидејќи во пораките биле споделувани „еротски“ содржини, односно принт скринови од групата кои ни служеа за истражување.

Администраторот и креаторот на „Јавна соба“ повикани во полициска станица

Радио МОФ - 28.01.2020

Продолжува истрагата на Бирото за јавна безбедност во врска со групата „Јавна соба” на апликацијата „Телеграм“. Синоќа во полициска станица биле повикани две лица, од кои едното е администратор, а другото креатор на групата, соопшти ...

Откриени сопственикот и еден од администраторите на „Јавна соба“: Веќе биле во полиција, се утврдува идентитетот и на ...

360 степени - 28.01.2020

Сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика, во координација со СВР Скопје, ги идентификувал сопственикот и еден од администраторите на групата „Јавна соба“, информираат од Министерство за внатрешни работи (МВР).

Администраторот на „Јавна соба“ со кој контактираше „А1он“ сам се пријавил во полиција

А1 On - 28.01.2020

Еден од администраторите на „Јавна соба“, групата на „Телеграм“ каде што се споделуваа порнографски фотографии и видеа од девојки од земјава, од кои дел се малолетни, вчера сам се пријавил во Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР – ...

Администраторот и креаторот на „Јавна соба“ повикани во полициска станица

Фокус - 28.01.2020

Две лица, од кои едниот администратор, а другиот креатор на групата „Јавна соба“ на социјалната мрежа Телеграм, вчера биле повикани во полициска станица. Ова денеска го објави дополнителната заменичка-министерка Славјанка Петровска на својот Фејсбук ...

Идентификувани креаторот и администраторот на „Јавна соба“

ТВ21 - 28.01.2020

Министерство за внатрешни работи, Сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика во координација со СВР Скопје извршија идентификација на сопственикот на групата „јавна соба“ со иницијали Д.К.

Ставревски: Интернет апликациите мора да се користат претпазливо, да се внимава каде се споделуваат лични фотографии

Курир - 28.01.2020

Во вечерашното издание на “Топ Тема” гостуваше новиот началник на СВР Скопје, Ристо Ставревски. Началникот посочи дека откако е тој на функцијата имал сличен случај на оној кој деновиве е актуелен во Република Македонија, односно случајот “Јавна ...

Ставревски: СВР Скопје ќе го искористи сиот капацитет со цел разрешување на случајот “Јавна соба”

Курир - 28.01.2020

Во вечерашната емисија “Топ тема” гостуваше новиот началник на СВР Скопје, Ристо Ставревски. Во однос на случајот ,,Јавна соба” кој деновиве е актуелен во Република Македонија поради откриените разговори преку апликацијата ,,Телеграм” во кои се ...

Најавени кривични пријави за креаторот и администраторот на „Јавна соба“

Мета - 28.01.2020

Две лица, од кои едниот креатор, а другиот администратор на групата „Јавна соба“, на апликацијата за брзи пораки „Телеграм“, вчера биле повикани во полициска станица. Како што информира на својот профил на Фејсбук дополнителната заменичка министерка ...

„Јавете ѝ се, цената е 3.500 денари“: И телефонски броеви на 75-годишни жени злоупотребени во „Јавна соба“

Слободен Печат - 28.01.2020

Пет дена по пријавувањето дека на мобилната апликација „Телеграм“ постои група во која членови споделуваат експлицитни фотографии, видео материјали и лични податоци на малолетни и полнолетни девојки од Македонија, МВР уште ја нема сузбиено ...

Кривично ќе одговараат: Синоќа приведени администраторот и креаторот на групата Јавна Соба

Centar - 28.01.2020

Истрагата која ја води Бирото за јавна безбедност за случајот со групата “Јавна соба” на Телеграм, продолжува. Според информациите на дополнителната министерка Славјанка Петровска синоќа во полиција биле викнати двете лица за кои постојат основани ...

„Медо“ од „Јавна соба“ се пријавил, му посакаа „цимерите во ќелија да немаат ќерки“

Expres - 28.01.2020

Четирисетгодишен скопјанец со прекар ‘Медо’, семеен човек, тако на малолетно дете и еден од основачите на „Јавна Соба“, самиот се пријавил во полициска станица каде што му бил одземен телефонот и даден на вештачење.

Петровска откри: Во полициска станица повикани администраторот и креаторот на групата “Јавна Соба”

Centar - 28.01.2020

Продолжува истрагата на Бирото за јавна безбедност во врска со групата “Јавна соба” на Телеграм, информира дополнителниот министер за внатрешни работи Славјанка Петровска. – Вчера вечер во полициска станица беа повикани две лица, од кои едното е ...

КУРИР дознава: Модераторот на „Јавна соба“ е сопруг и татко од Кисела Вода кој испраќал експлицитни фотографии од ...

Курир - 28.01.2020

Јавноста, а особено родителите се кренаа на нозе откако беше обелоденето постоењето на групата „Јавна соба“ на апликацијата Телеграм. Во групата имало 7.400 корисници каде малолетници и возрасни објавувале, споделувале и коментирале интимни ...

Малолетна порнографија се шири меѓу средношколците во Скопје - има ли некој да контролира?

Скопје инфо - 28.01.2020

Малолетна порнографија се шири меѓу средношколците во Скопје. Имено, на социјалната мрежа „Телеграм“ во затворена група на корисници со назив „Јавна соба”, малолетници објавуваат, споделуваат и коментираат интимни фотографии и видеа со порнографска ...

Сигнал за тревога

Н.Македонија - 28.01.2020

Во исто време кога државата воведува нешто што се вика карактер на образование, кое е дел од најновиот закон за основно образование, преку што целта е системот да создава здрави генерации, кои негуваат вистински вредности, во практика ни се случува ...

Малолетничката порнографија виртуелна, жртвите реални!

Слободен Печат - 28.01.2020

Сајбер насилството како она во групата „Јавна соба“ на „Телеграм“ мора да се казнува, коментираат социолозите. Полицијата побара руската апликација да ја затвори групата во која се споделуваа експлицитни фотографии од малолетнички.

Жртва на јавна соба: „Јас немам разголени фотографии, се работи за слики од мојот јавен профил“

Скопје1 - 28.01.2020

Дваесет и едногодишна Скопјанка, е една од жртвите во вознемирувачката група „Јавна соба“ на апликацијата Телеграм. Таа за Слободен Печат најпрво даде изјава, а текстот сега е повлечен. Поради заштита на лицето пренесуваме само дел од изјавата без ...

Змијанац: Општ пад на моралните и семејните вредности

Слободен Печат - 28.01.2020

Директорот на Првата детска амбасада „Меѓаши“ во „Утрински брифинг“ на „Слободен печат“ зборуваше за последниот скандал со присуство на детска порнографија на социјалните мрежи. – Општ пад на моралните вредности и губење на семејните вредности.

Многу нешто смрди во „Јавната соба“

CivilMedia - 28.01.2020

пишува: Знам дека сите денеска ќе се занимаваат со нешто друго, ама, еве, јас ризикувам и да бидам погрешно сфатен, а и самиот да „дувнам на јогурт“, за секој случај… Имено, по информацијата објавена вчера вечерта, дека на групата „Јавна соба“ која ...

Жртва на групата „Јавна соба“ на “Телеграм“ за А1он: Сандачето ми е полно со машки полови органи и прашања колку треба ...

еМагазин - 28.01.2020

Жртва на групата „Јавна соба“ на апликацијата Телеграм го сподели своето непријатно искуство за А1он. Таа сега е мајка на малолетно дете, а по објавувањето на нејзини фотографии во „Јавна соба“ кои ги испраќала на бившиот сопруг, таа доживува ...

Основачот побегна од „Јавна Соба“,  МВР собира докази и бара од „Телеграм“ да ја исклучи групата

Телма - 27.01.2020

Четири и пол илјади членови, без администратор и со ново име. Вака во моментот изгледа групата на телекомуникациската апликација „Телеграм“ во која се споделуваат фото и видео материјали од девојки со експлицитни содржини.

Без санкции, ќе има уште „јавни соби“ на социјалните мрежи

Р.С.Европа - 27.01.2020

Казните за производство, набавка и ширење на детска порнографија преку средства за масовна комуникација се од 5 до 8 години затвор. МВР не открива нови детали за случајот со групата „Јавна соба“ на платформата Телеграм, во која, меѓу другото, се ...

Што знае дете што се тоа „nudes“ – Случајот „Јавна соба“ ја отвори пандорината кутија

Радио МОФ - 27.01.2020

„Во групата се праќаат фотошопирани слики. Се најде слика и од мене, и од други мои познанички кои ми се обратија и врска немаат со сликите….Јас имам 20 години, а во групата има девојченца кои имаат и по 14 години… и што знае дете што се тоа „nudes“.

Над 5 години затвор предвидени за производство и репродукција на детска порнографија

24 Вести - 27.01.2020

По барањето да се блокира скандалозната група на „Телеграм“, МВР и обвинителството сега чекаат официјални информации за основачите. Испратено е барање до главното седиште на апликацијата во Европа, за да се открие кој се крие зад креирањето на ...

Жртва на Телеграм порнографијата: Сандачето ми е полно со машки полови органи и ме прашуваат колку треба да платат за ...

А1 On - 27.01.2020

Цели пет месеци низ интернет се шират групите каде што се споделуваат фотографии и видеа со порнографска содржина од девојки од Македонија – дел од нив снимени без нивно знаење, дел снимени со знаење на партнерите но без дозвола за дистрибуција, а ...

Скандалот „Јавна соба“ ја тресе јавноста, а истрагата е во „рана“ фаза

Алсат-М - 27.01.2020

Обвинителството е во рана фази на истрага за „Јавна соба“, група на мрежата „Телеграм“ каде се објавени фотографии и видеа со експлицитна содржина на малолетни девојчиња. Од Јавното обвинителство велат дека добиле извештај од Одделот за компјутерски ...

Фраери компјутерџии, детска порнографија и користење наркотици не се „мечето Ушко“!

+инфо - 27.01.2020

Администраторот Медо, наводно четириесетгодишник, со кого стапил во контакт порталот А1.он, објаснува дека правел група за забавни клипови, која потоа му се отргнала од контрола. Експерти за Плусинфо предупредуваат дека има повеќе апликации кои ...

Жртва на „Јавна Соба“: Државата да ги казни тие што ми го нарушија угледот!

Слободен Печат - 27.01.2020

Дваесет и едногодишната Јелена Мартиновска од Скопје, е една од жртвите во вознемирувачката група „Јавна соба“ на апликацијата Телеграм, каде експлицитни фотографии со навредливи и сексистички коментари се споделуваат за девојки од земјава.

Змијанац: Фотографиите од „Јавна соба“ може да доведат до самоубиство на девојчињата

Слободен Печат - 27.01.2020

Вака основачот на првата детска амбасада „Меѓаши“ Драги Змијанац, ги коментира последиците кои може да настанат со постоењето на сајбер-насилството како она во групата „Јавна соба“ на Телеграм, каде видеа и фотографии со експлицитна содржина беа ...

Истрагата за „Јавна соба” продолжува, овој вид насилство остава силни негативни емоции кај децата

Вечер - 27.01.2020

Објавување фотографии од малолетни деца може да предизвика негативни емоции и реакции кај жртвите на овој тип насилство: повлекување и затворање во себе, самообвинување, враќање со иста мера, но и поведенија опасни по сопствениот живот.

МВР побара од „Телеграм“ да ја затвори „јавната соба“

Слободен Печат - 27.01.2020

Во моментов во Бирото за јавна безбедност тече колегиум на кој се утврдуваат тактичките мерки за истрагата околу групата на апликацијата „Телеграм“ на која се споделуваа порнографски фотографии од малолетнички од Македонија.

Администраторот на „Јавна соба“ е тинејџер: Групата изгуби контрола, не можев да ја избришам

Слободен Печат - 27.01.2020

Администраторот на групата каде се споделуваат порнографски фотографии и видеа од македонски девојки, од кои дел малолетни, која од синоќа е преименувана од „Јавна соба“ во „Само за возрасни“ е тинејџер.

МВР бара Телеграм да ја затвори групата „Јавна соба“

+инфо - 27.01.2020

Министерството за внатрешни работи се обратило до апликацијата Телеграм да ја затвори групата „Јавна соба“, на која, меѓу другото, се споделуваат детска порнографија и искуства од користење наркотици.

Какви последици кон девојчињата кои се најдоа во групата на „Телеграм“ може да донесе „Јавна соба“?

Алфа - 27.01.2020

Какви последици може да донесе интернет непромисленоста кај младите? Компромитирачки фотографии од малолетни девојчиња завршија во група со повеќе од 7.000 членови на социјалната мрежа „Телеграм“.

Полицијата трага по администраторите на „Јавна соба“

Сител - 27.01.2020

Полицијата се уште ги бара креаторите на скандалозната група “Јавна соба” на “Телеграм” во која беа објавувани порнографски содржини од малолетници.. Од МВР велат дека истрагата е во тек, а од социјалната мрежа побарале да се затвори групата која во ...

Откриени администраторот и телефонските броеви на членовите на „Јавна соба“

Бриф - 27.01.2020

Полицијата го откри администраторот и ги има телефонските броеви на членовите на затворената група „Јавна соба“ на социјалната мрежа „Телеграм“ на која се објавувани фотографии со експлицитна содржина, потрврдија за МИА извори од истрагата.

Администраторот на „Јавна соба“: Целта не нѝ беше порнографија, ситуацијата излезе од контрола

Frontline - 27.01.2020

Од групата сега се повлечени сите администратори, па таа сега функционира буквално сама од себе и брои околу 4.700 членови. „Медо“ е кодното име на администраторот на групата на телекомуникациската апликација „Телеграм“ која викендов ја крена на ...

МВР бара да се затвори „Јавна соба" - Групата со експлицитни фотки од малолетнички

Press24 - 27.01.2020

Министерството за внатрешни работи се обратило до апликацијата Телеграм да ја затвори групата „Јавна соба“, каде се објавуваат експлицитни фотографии од девојчиња, особено малолетнички, јавува Плусинфо.

Тинејџер ја создал групата „Јавна соба“, каде се споделувани порнографски слики од малолетнички

Press24 - 27.01.2020

Тинејџер ја создал групата на телекомуникациската апликација „Телеграм“ која викендов ја крена на нозе македонската јавност, откако беше обелоденето дека таму се споделуваат порнографски видеа и фотографии од девојки од Македонија од кои и дел ...

МВР бара „Телеграм“ да ја затвори групата „Јавна соба“

Канал5 - 27.01.2020

МВР штом ги добило првите сознанија за случајот „Jавна соба“ веднаш со официјален допис побарало од креаторот на Руската апликацијата „Телеграм“ да ја избрише или блокира групата „Јавна соба“.