TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Утре стартува пролетната фудбалска сезона

Сител - 13.02.2018

Денеска заврши зимската пауза за фудбалерите од домашното првенство. Утре се игра првото пролетно коло кое носи дерби во Тетово. Меч во кој Шкендија го решава првенството или Вардар ќе се врати на шампионските патеки.

Османи: Лошо е што отвораме со Вардар, но Шкендија сака победа и титула!

Gol.mk - 13.02.2018

Пролетниот дел од Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ) ќе биде отворен со големото дерби меѓу Шкендија и Вардар. Големите ривали ќе се судрат под Шара, а Ќатип Османи, статегот на тетовчани размислува само на победа.

Шкендија е подготвена за Вардар, теренот во Тетово – НЕ!

Екипа - 13.02.2018

Шкендија на прес-конференција денеска во Тетово го најави стартот на пролетната сезона од шампионатот, истакнувајќи ги уште еднаш отворените амбиции за освојување на шампионската титула оваа сезона.

Oсмани: Спремни сме за новата сезона

Алсат-М - 13.02.2018

Шкендија од Тетово пролетната сезона ќе ја почне од првата позиција со осум бода предност од Вардар, кој пак ќе се обиде да ја одбрани ланската титула. Токму двата ривала го почнуваат ова коло со дерби натпреварот во Тетово.

Стадионот во Тетово затрупан од снег, дербито Шкендија - Вардар - неизвесно!

Sport 1 - 13.02.2018

Големото дерби за шампионската титула помеѓу есенскиот лидер Шкендија и македонскиот фудбалски првак Вардар на стартот на пролетниот дел од сезоната може и да не се одигра, откако по денешните врнежи во Тетово теренот на Градскиот стадион е покриен ...

Шкендија со Муслиу без Вакили против Вардар

SportMedia - 13.02.2018

Шкендија е подготвена за утрешното дерби против Вардар на стартот на пролетната полусезона. Тетовските „црвено-црни“ имаат осум бодови предност во однос на бранителот на титулата, позитива која влева дополнителна надеж дека шампионската круна ...

Хасани: Сега сме фаворити против Вардар, со победа ќе бидеме блиску до титулата

SportMedia - 13.02.2018

Ферхан Хасани вели дека по неколку сезони, конечно Шкендија ја има пол-позицијата во однос на големиот ривал Вардар и сега „црвено-црните" од Тетово се фаворити, пред утрешното дерби со шампионот.

Статистички бројки во дуелите помеѓу Шкендија и Вардар

Вардар - 13.02.2018

Шкендија и Вардар во среда ќе го одиграат својот 49. натпревар во македонското првенство или во македонскиот Куп. - Во досегашните 48 натпревари, вардарци се поуспешни и имаат 23 победи, осум натпревари завршиле нерешено, додека 17 пати противникот ...

ДРИБЛИНГ: Нема пари – нема мир!

Екипа - 13.02.2018

Нема правда – нема мир! Така беше, нели!? Плус и правдата е секогаш достижна, ама само малку спора де! Епа, додека ја чекаме да стигне, да не си се лажеме, добра работа вршат и парите – како нејзина замена за обезбедување мир! Само што станува кога ...

СВР Тетово апелира за коректно навивање пред дербито Шкендија - Вардар...

Н.Македонија - 13.02.2018

СВР Тетово апелира за коректно навивање пред дербито Шкендија - Вардар Пред утрешниот фудбалски натпревар помеѓу прволигашите Шкендија од Тетово и Вардар од Скопје, тетовската полиција со апел до навивачките групи на двете екипи.

Вардар без Брдаровски и Велковски против Шкендија

SportMedia - 13.02.2018

Владица Брдаровски и Дарко Велковски нема да играат за шампионот Вардар против Шкендија, утре во Тетово во големото дерби против лидерот Шкендија. Двајцата дефанзивци на Вардар се повредени и ќе го прескокнат веројатно и најважниот меч во ...

Почнува пролетниот дел, Вардар на дерби гостување во Тетово

Вардар - 13.02.2018

Од утре (14.02), започнува пролетниот дел од сезоната 2017-2018. Вардарци првиот официјален натпревар ќе го одиграат против Шкендија во Тетово, што практично е дерби на колото, и на третиот круг во првенството.