TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали и Тимчо Муцунски си оди од градоначалничката функција

Скопје1 - 29.05.2024

Градоначалникот на скопската општина Аеродром, Тимчо Муцунски, се споменува како сериозен кандидат за во Извршната власт. Доколку биде дел од Владата му престанува градоначалничката функција.

Сарај ќе добие нов градоначалник, Беџети ќе седне на пратеничкото столче

Слободен Печат - 29.05.2024

Општина Сарај ќе добие нов градоначалник откако градоначалникот Блерим Беџети одлучи да седне на пратеничкото столче. Беџети својата одлука ја објави на Фејсбук и истакна дека ќе биде гласот на волјата на народот, додека на гласачите им се ...

Општина Сарај остана без градоначалник, Блерим Беџети стана пратеник

еМагазин - 29.05.2024

Скопската општина Сарај остана без градоначалник. Кадарот на ДУИ, Блерим Беџети вчера и официјално стана пратеник. Таму ќе треба да организираат предвремени локални избори за да Општината добие нов градоначалник.

Сарај остана без градоначалник, Беџети реши да биде пратеник

Локално - 29.05.2024

Градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети повеќе нема да ја предводи општината, туку ќе продолжи како пратеник во Собранието. Беџети истакнал дека ќе биде гласот на волјата на народот, додека на гласачите им се заблагодарил за поддршката на ...

БЛЕРИМ БЕЏЕТИ ОДЛУЧИ ДА БИДЕ ПРАТЕНИК Жителите на Сарај наскоро ќе бираат градоначалник

+инфо - 28.05.2024

Дека има неспоивост на функцијата пратеник и градоначалник јасно е напишано во членот 8 од Изборниот законик. Градоначалникот на Општина Сарај и актуелен организациски секретар на ДУИ, Блерим Беџети, соопшти дека градоначалничката фотелја ќе ја ...

Аеродром и Сарај останаа без градоначалници, ќе се распишуваат предвремени избори

24Инфо - 28.05.2024

По денешната верификација на мандатите на пратениците во новиот собраниски состав општините Аеродром и Сарај останаа без градоначалници, затоа што Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ и Блерим Беџети од ДУИ ги прифатија пратеничките мандати.

Беџети, соопшти дека градоначалничката фотелја ќе ја замени за пратеничка во Собранието.

Либертас - 28.05.2024

Градоначалникот на Општина Сарај и актуелен организациски секретар на ДУИ, Блерим Беџети, соопшти дека градоначалничката фотелја ќе ја замени за пратеничка во Собранието. Тој на социјалната мрежа Фејсбук објави статус во кој вели дека отсега ќе ...

Сарај остана без градоначалник, Беџети реши да биде пратеник

Скопје инфо - 29.05.2024

Градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети повеќе нема да ја предводи општината, туку ќе продолжи како пратеник во Собранието. Беџети истакнал дека ќе биде гласот на волјата на народот, додека на гласачите им се заблагодарил за поддршката на ...

Ќе ја замени градоначалничката фотелја и ќе биде гласот на народот: Блерим Беџети ќе дејствува како пратеник

Макфакс - 29.05.2024

Градоначалникот на општина Сарај и актуелен организациски секретар на ДУИ, Блерим Беџети, соопшти дека градоначалничката фотелја ќе ја замени со пратеничка. Во неговиот фејсбук-статус вели дека отсега ќе дејствува како пратеник во Собранието на ...

Ќе ја замени градоначалничката фотелја и ќе биде гласот на народот: Блерим Беџети ќе делува како пратеник

Опсервер - 29.05.2024

Градоначалникот на Општина Сарај и актуелен организациски секретар на ДУИ, Блерим Беџети, соопшти дека градоначалничката фотелја ќе ја замени за пратеничка. Преку неговиот Фејсбук статус вели дека отсега ќе делува како пратеник во Собранието на ...

Сарај остана без градоначалник, Беџети стана пратеник

Скопје1 - 29.05.2024

Градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети повеќе нема да ја предводи општината, туку ќе продолжи како пратеник во Собранието. „Почитувани граѓани на општина Сарај и пошироко, сакам да ве информирам дека од денеска започнува моето ново патување ...

Беџети стана пратеник во Собранието, Сарај остана без градоначалник

Press24 - 29.05.2024

Градоначалникот на Општина Сарај и актуелен организациски секретар на ДУИ, Блерим Беџети, соопшти дека градоначалничката фотелја ќе ја замени за пратеничка. Преку неговиот Фејсбук статус вели дека отсега ќе делува како пратеник во Собранието на ...

Сарај остана без градоначалник, Беџети реши да биде пратеник

Независен - 29.05.2024

Градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети повеќе нема да ја предводи општината, туку ќе продолжи како пратеник во Собранието. Беџети истакнал дека ќе биде гласот на волјата на народот, додека на гласачите им се заблагодарил за поддршката на ...

Блерим Беџети се откажа од градоначалничката фотелја, ќе делува како пратеник

Кајгана - 29.05.2024

Градоначалникот на Општина Сарај и актуелен организациски секретар на ДУИ, Блерим Беџети, соопшти дека градоначалничката фотелја ќе ја замени за пратеничка. Преку неговиот Фејсбук статус вели дека отсега ќе делува како пратеник во Собранието на ...

Блерим Беџети се откажа од градоначалник, за да биде пратеник

Фактор - 29.05.2024

Градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, објави дека повеќе нема да ја предводи општината, туку ќе продолжи како пратеник во Собранието. Тој е актуелен организациски секретар на ДУИ и поранешен министер за правда.Еднаш веќе беше пратеник од 2006 до ...

Сарај остана без градоначалник, можни се предвремени избори за градоначалник и во Аеродром и Гостивар

24Инфо - 29.05.2024

Досегашниот градоначалник на општина Сарај, Блерим Беџети од вчера стана пратеник во македонското Собрание со што оваа скопска општина ќе треба да бира нов градоначалник. Беџети им се заблагодари на граѓаните за досегашната поддршка и најави активно ...

Општина Сарај ќе бира нов градоначалник – Блерим Беџети ќе делува како пратеник

Фокус - 29.05.2024

Градоначалникот на Општина Сарај, актуелниот организациски секретар на ДУИ – Блерим Беџети, соопшти дека градоначалничката фотелја ќе ја замени со пратеничка. Тој преку неговиот Фејсбук статус вели дека отсега ќе делува како пратеник во Собранието ...

Блерим Беџети се откажа од градоначалник, ќе биде пратеник

Нетпрес - 29.05.2024

Градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, објави дека повеќе нема да ја предводи општината, туку ќе продолжи како пратеник во Собранието. Тој е актуелен организациски секретар на ДУИ и поранешен министер за правда.Еднаш веќе беше пратеник од 2006 до ...

Ќе ја замени градоначалничката фотелја и ќе биде гласот на народот: Блерим Беџети ќе делува како пратеник

Centar - 29.05.2024

Градоначалникот на Општина Сарај и актуелен организациски секретар на ДУИ, Блерим Беџети, соопшти дека градоначалничката фотелја ќе ја замени за пратеничка. Преку неговиот Фејсбук статус вели дека отсега ќе делува како пратеник во Собранието на ...

Ќе ја замени градоначалничката фотелја и ќе биде гласот на народот: Блерим Беџети ќе делува како пратеник

Точка - 29.05.2024

Градоначалникот на Општина Сарај и актуелен организациски секретар на ДУИ, Блерим Беџети, соопшти дека градоначалничката фотелја ќе ја замени за пратеничка. Преку неговиот Фејсбук статус вели дека отсега ќе делува како пратеник во Собранието на ...

Општина Аеродром остана без градоначалник

Скопје инфо - 29.05.2024

Досегашниот градоначалник на скопската општина Аеродром, Тимчо Муцунски, од вчера, со верификација на мандатот стана пратеник. Со ова му престанува градоначалничката функција. Според Законот, бидејќи има повеќе од 6 месеци до локалните избори, ...

Сарај ќе добие нов градоначалник зошто Блерим Беџети се одлучи да остане пратеник

Република - 29.05.2024

Градоначалникот на Општина Сарај и актуелен организациски секретар на ДУИ, Блерим Беџети, соопшти дека градоначалничката фотелја ќе ја замени за пратеничка во Собранието. напиша Беџети на Фејсбук.