TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ивановска: ДКСК во извештајот на ЕК е нотиранаа како проактивна во превенција на корупцијата и во отворање голем број ...

ТВ21 - 25.10.2021

И во овој извештај на Европската комисија за напредокот на земјата, како и претходно, повторно се нотира напредокот во делот на борбата против корупцијата и судирот на интереси и се оценува дека Државната комисија за борба против корупцијата (ДКСК) ...

Ивановска: ДКСК нотирана како проактивна во превенција на корупцијата

Н.Македонија

Ивановска:Во извештајот на ЕК констатиран е напредок во борбата против корупцијата

Канал5

Антикорупциска се пофали себе за Извештајот на ЕК и посочи: Ова е поттик за нас и покрај обидите за дискредитација

Скопје1

Ивановска: ДКСК во извештајот на ЕК е нотиранаа како проактивна во превенција на корупцијата и во отворање голем број предмети

Скопје инфо

Ивановска: ДКСК во извештајот на ЕК е нотиранаа како проактивна во превенција на корупцијата и во отворање голем број предмети

24Инфо

Ивановска: ДКСК во извештајот на ЕК е нотиранаа како проактивна во превенција на корупцијата и во отворање голем број предмети

Бриф

еМагазин Независен Frontline Локално Нова ТВ Република Опсервер iPortal

МАКЕДОНСКОТО ЗДРАВСТВО ПОД ЛУПАТА НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА: Лекарите специјалисти масовно заминуваат од Македонија

Фактор - 25.10.2021

Пристапот до лекари специјалисти во јавните здравствени установи е проблематичен, оценува во Извештаојот за Македонија Европската Комисија, потенцирајќи дека здравството во земјата се соочува со загуби на медицинскиот персонал.

ЕК: Македонското здравство се соочува со загуби на медицински кадар, особено на специјалисти

Телма

Здравството се соочува со загуби на медицински кадар, особено на специјалисти, нотира ЕК во Извештајот

Бизнис Вести

Здравството се соочува со загуби на медицински кадар, особено на специјалисти, нотира ЕК во Извештајот

Слободен Печат

Здравството се соочува со загуби на медицински кадар, особено на специјалисти, нотира ЕК во Извештајот

Курир

Здравството се соочува со загуби на медицински кадар, особено на специјалисти, нотира ЕК во Извештајот

Независен

Извештај на ЕК: Јавното здравство во С. Македонија се соочува со одлив на кадри, особено специјалисти

Нова ТВ

24Инфо 24 Вести Frontline Опсервер Скопје инфо Локално Фокус 360 степени

ЕК загрижена поради корупцијата во Македонија

4NEWS - 24.10.2021

Земјата има одредено ниво на подготвеност, односно умерено е подготвена да го имплементира правото на ЕУ и европските стандарди во областа на владеењето на правото.Поглавје 23. Генерално, постигнат е одреден напредок, вклучително и преку ...

Најавената дигитализација во судството е преголем залак за Северна Македонија, оценува Извештајот на ЕК

Фокус

Земјата е умерено подготвена во областа на владеење на правото, оценува Извештајот на ЕК

Сител

Земјата е умерено подготвена во областа на владеење на правото, оценува Извештајот на ЕК

Нова ТВ

Функцијата на судскиот систем, еве што пишува во Извештајот на ЕК

4NEWS

Земјата е умерено подготвена во областа на владеење на правото, оценува Извештајот на ЕК

24Инфо

Намалениот буџет за судскиот систем нотиран и во извештајот на Европската комисија

Академик

Опсервер Фокус Либертас Бизнис Вести Локално Фокус Република Слободен Печат

„Извештајот на ЕК потврдува корупција кај Владата и недостаток на реформи“

Курир - 24.10.2021

Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија кој што излезе пред неколку дена е многу лош, таму се нотирани работите за кои ВМРО-ДПМНЕ цело време зборува, дека во државата нема реформи како и дека постои екстремно високо ниво на ...

Извештајот на ЕК потврдува корупција кај Владата и недостаток на реформи

Република

Мицкоски: Извештајот на ЕК потврдува корупција кај Владата и недостаток на реформи

MakPress

Мицкоски: Извештајот на ЕК потврдува корупција кај Владата и недостаток на реформи

Сител

Извештајот на ЕК потврдува корупција кај Владата и недостиг од реформи, потсети Мицкоски

Нетпрес

Мицкоски: Извештајот на ЕК потврдува дека во Македонија има корупција

Zoom

Мицкоски: Извештајот на ЕК потврдува корупција кај Владата и недостаток на реформи

Канал5

Опсервер