TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ракометен мундијал: Франција пресилна за Србија, Данска за Тунис

Нова ТВ - 13.01.2019

Франција по вторпат демонстрира сила на Светското ракометно првенство, и без Никола Карабатиќ, овојпат триумфира над Србија со 32:21. Северниот сосед беше рамноправен партнер на теренот само во воведната третина од средбата по што актуелните прваци ...

Денешни резултати од СП во Германија и во Данска

РК Металург - 13.01.2019

Денеска се одиграни шест средби од второто коло, а играа репрезентациите сместени во групите “Ц“ и “Д“. Се случи и ново големо изненадување, репрезентацијата на Чиле, која во првото коло загуби со разлика од дури 23 гола, денеска катастрофално ја ...

Светско првенство: Чиле ги освои симпатиите на третиот ден на Мундијалот

24 Ракомет - 13.01.2019

Репрезентцијата на Чиле е најголемото изненадување на треттиот ден од Светското првенство. Во 2. коло од Групата Ц, Чилеанците успеаја да ја совладаат селекцијата на Австрија со 32:24 и на тој начин се изборија за бодови кои никој не ги очекуваше.

Данска го демолира Тунис

24 Ракомет - 12.01.2019

Едниот од домаќините на Мундијалот, Данска, по убедливата стартна победа над Чиле, ја забележа и втората победа. Нов убедлив триумф на четата на Николај Јакобсен, овојпат над Тунис со 36-22 пред полните трибини во Хернинг.

Данска со нова лесна победа, во Хернинг декласиран Тунис

Gol.mk - 12.01.2019

Ракометарите на Данска поделија нова ракометна лекција, откако во рамките на второто коло во групата Ц, во Хернинг го совладаа Тунис со 36-22 (19-10) и ја запишаа својата втора победа на Мундијалот.

Французите пресилни за Србија, Данците „тренираа“ против Тунис

TopSport - 12.01.2019

Франција и Данска забележаа убедливи победи во последните два натпревари кои се одиграа во саботата на Светското првенство во ракомет. Французите ја декласираа Србија 32:21, а Данците славеа против Тунис 36:22.

Франција подобра од Србија во дербито на денот

Курир - 12.01.2019

Бранителот на трофејот Франција забележа убедлива победа над Србија во дербито на денешната програма на Светското ракометно првенство што с еигра во Германија и Данска. „Триколорите“ без многу проблеми стигнаа до вториот триумф на Мундијалот и ...

СП РАКОМЕТ: Чиле е сензација, Германија го прегази Бразил

AKO - 12.01.2019

Чиле оствари изненадувачки резултат, ја победи Австрија со убедливи 32-24 и направи големо изненадување. Интерсно е тоа што , Австрија водеше по 30 минути игра со 15-14, Чиле блескаше во вториот дел и запиша сензационална победа.

Првокласна сензација на СП: Чиле ја разби Австрија

Нова ТВ - 12.01.2019

Ремито на Аргентина со Унгарија (25:25) е ништо во споредба со сензацијата што ја приреди Чиле на Светското ракометно првенство во Германија и во Данска. Претставникот на Јужна Америка, кој важи за тотален аутсајдер на турнирот, приреди чудо со ...

Вардарецот Шишкарев блескаше во победата на Русија, Чиле ја шокираше Австрија

Дерби - 12.01.2019

По вчерашното реми со Србија, селекцијата на Русија ова попладне успеа да стигне до првата победа на Светското ракометно првенство, откако успеа сигурно да слави над аутсајдерот Кореа со 34:27.

Чиле ја шокира Австрија, Шишкарев донесе прв мундијалски триумф за Русија

Gol.mk - 12.01.2019

Репрезентацијата на Чиле направи големо изненадување на Светското првенство (СП) кое се игра во Германија и Данска и во меч во кој важеше за аутсајдер, ја совлада селекцијата на Австрија (24-32).

Огромно изненадување на СП: Чиле ја декласираше Австрија!

Sport 1 - 12.01.2019

Чиле го запиша првиот триумф на Светското првенство во Германија и Данска, откако денеска ја декласираше Австрија со 32-24. Чиле одлично го почна натпреварот, па постојано имаше предност од два голови (5-7), но во финишот од првите 30 минути ...

Сензација во Хернинг: Чиле ја сруши Австрија

24 Ракомет - 12.01.2019

Првиот натпревар од 2. коло во првиот дел од групната фаза кој се одигра денеска во Хернинг донесе вистинска сензација. Репрезентацијата на Чиле која пред два дена загуби убедливо од Данска успеа да ја совлада фаворизираната Австрија со 32:24 и си ...

Чудо на Светското првенство: Чиле губеше, па ја разби Австрија

Спортски - 12.01.2019

Ракометарите на Чиле го направија најголемото изненадување во досегашниот дел од Светското првенството. Чиле во Данска денес ја совлада фаворизираната Австрија со 32:24. Полувремето заврши со во корист на Австрија 15:14, но во второто полувреме се ...

СП: Чиле доминантен против Австрија, Русија ја совлада Кореа

Н.Македонија - 12.01.2019

На првите натпревари од третиот ден од Светското првенство во ракомет (СП) во Данска и Германија, репрезентативците на Чиле со убедливи 32:24 ја добија Австрија во првиот денешен натпревар од групата Ц која се игра во Хернинг во Данска.

СП Ракомет: Чиле направи големо изненадување и ја победи Австрија

Локално - 12.01.2019

Ракометарите на Чиле приредија голема сензација на Светското првенство во ракомет, по катастрофата против Данска, денеска стигнаа до неверојатна победа против Австрија. Репрезентацијата до Јужна Америка славеше со 32:24.

Сензација на СП, Чиле ја декласира Австрија

TopSport - 12.01.2019

Репрезентација на Чиле, попладнево, го шокираше ракометниот свет, откако во првиот меч од 2.коло во Ц-групата на Светското првенство, забележа победа над Австрија 32:24. Чилеанците во четвртокот на отворањето беа прегазени од Данска со 23 гола ...

Денеска почнува 2. коло на СП во Германија и во Данска. Распоред

РК Металург - 12.01.2019

Со денешните шест средби, почнува второто коло на СП во Германија и во Данска. Денеска на паркет ќе се појават репрезентациите од групите “А“ и “Ц“, додека преостанатите, меѓу кои и Македонија, своите натпревари ќе ги одиграат утре. .

Домаќините по втор триумф

SportMedia - 12.01.2019

Данска во групата Ц го пречекува Тунис во Хернинг, додека Германија во групата А игра со Бразил во Берлин. По убедливото отворање на СП на Данска во Копенхаген (победа над Чиле, 39:16) домаќинот се сели во Хернинг, каде вечерва (20:15) се соочува со ...

СП РАКОМЕТ 2019: Денеска на Мундијалот натпревари од А и Ц конкуренцијата

AKO - 12.01.2019

На Мундијалот во Данска и Германија денеска се играат натпревари од групите А и Ц. Двата домаќини на светскиот собир на најдобрите ракометни селекции ќе настапат во второто коло, Данска се среќава со Тунис, слекцијата на Германија за противник ја ...

СП Ракомет 2019: Преглед на комплетните резултати од прво коло

AKO - 12.01.2019

На Мундијалот кој се одржува во Данска и Германија се одиграа натпреварите од првото коло , преглед на комплетните резултати од првата рунда по групи . Група “А“: 10 јануари, 18.15 часот: Германија – Кореја 30:19 (17:10) 11 јануари, 18.00 часот: ...

Денеска на СП: Домаќините Данска и Германија фаворити за нов висок триумф

24 Ракомет - 12.01.2019

За денеска на Светското првенство е предвидено одигрување на шест средби. На терен се ракометарите кои се дел од групите А и Ц каде се домаќините на шампионатот. Во односн минатите два дена овој пат на сите средби има фаворити и нема да има дерби ...

Комплетни резултати од првото коло на СП во Германија и во Данска

РК Металург - 12.01.2019

Денеска се одиграни десет средби со кои е комплетирано првото коло на СП во Германија и во Данска. Во за нас најважната, Македонија ја декласира селекцијата на Јапонија. Во преостанатите две средби од нашата група, Хрватска со титански напор го ...

Дибиров со гол-шоу против Србија, Аргентина до фантастичен бод против Унгарија

Sport 1 - 11.01.2019

Русија не го реализираше последниот напад за победа против Србија, откако Дмитри Киселјев не погоди, па натпреварот заврши со резултат 30-30 во рамки на 1.коло во групата А. Натпреварот беше неизвесен, но во најголем дел во водство беше Србија.

Изненадувања на СП: Србија и Аргентина извлекоа реми против Русија и Унгарија!

Gol.mk - 11.01.2019

Репрезентацијата на Србија направи изненадување и во рамки на првото коло од Светското првенство (СП) одигра нерешено (30-30) со селекцијата која важеше за фаворит на хартија, Русија . Натпреварот беше претежно изедначен, а во финишот имаше ...

Светско првенство, 1. коло: Македонија меѓу петте селекции со највисока победа

24 Ракомет - 12.01.2019

Првите два дена од Светското првенство во Германија и во Данска финишираа и веќе е комплетирано првото коло со што репрезентациите може да се подготвуваат за следните предизвици на Мундијалот. Денеска беа доиграни сите средби од 1.

Французите пресилни за Србија, Данците „тренираа“ против Тунис

Макфакс - 13.01.2019

Франција и Данска забележаа убедливи победи во последните два натпревари кои се одиграа во саботата на Светското првенство во ракомет. Французите ја декласираа Србија 32:21, а Данците славеа против Тунис 36:22.

Франција подобра од Србија во дербито на денот

Sport M - 12.01.2019

Бранителот на трофејот Франција забележа убедлива победа над Србија во дербито на денешната програма на Светското ракометно првенство што с еигра во Германија и Данска. „Триколорите“ без многу проблеми стигнаа до вториот триумф на Мундијалот и ...

Сензација на СП, Чиле ја декласира Австрија

Макфакс - 12.01.2019

Репрезентација на Чиле, попладнево, го шокираше ракометниот свет, откако во првиот меч од 2.коло во Ц-групата на Светското првенство, забележа победа над Австрија 32:24. Чилеанците во четвртокот на отворањето беа прегазени од Данска со 23 гола ...

СП ракомет: Франција подобра од Србија во дербито на денот

+инфо - 12.01.2019

Бранителот на трофејот Франција забележа убедлива победа над Србија во дербито на денешната програма на Светското ракометно првенство што с еигра во Германија и Данска. „Триколорите“ без многу проблеми стигнаа до вториот триумф на Мундијалот и ...

СП ракомет 2019: Франција подобра од Србија во дербито на денот, сензација на Чиле (видео)

MTM - 13.01.2019

Бранителот на трофејот Франција забележа убедлива победа над Србија во дербито на денешната програма на Светското ракометно првенство што се игра во Германија и Данска. „Триколорите" без многу проблеми стигнаа до вториот триумф на Мундијалот и ...

СП ракомет: Франција подобра од Србија во дербито на денот

Опсервер - 13.01.2019

Бранителот на трофејот Франција забележа убедлива победа над Србија во дербито на денешната програма на Светското ракометно првенство што с еигра во Германија и Данска. „Триколорите“ без многу проблеми стигнаа до вториот триумф на Мундијалот и ...

СП ракомет: Франција подобра од Србија во дербито на денот

Кајгана - 13.01.2019

Берлин, 12 јануари 2019 (МИА) – Бранителот на трофејот Франција забележа убедлива победа над Србија во дербито на денешната програма на Светското ракометно првенство што се игра во Германија и Данска.