TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Значајни договори и закони на дневен ред во Собранието

МКД - 14.01.2018

Амбасадорот на Бугарија во Македонија, Иван Петков, утре во Собранието на Република Македонија ќе ги претстави програмата и приоритетите за работа на Бугарското претседателство со Советот на ЕУ, а се очекува и ратификација на добросеседскиот договор.

Утре парламентот ќе го ратификува договорот со Бугарија

Фокус - 14.01.2018

Пратениците утре треба да го ратификуваат Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија, кој е дел о дневниот ред на 30-тата седница. Истовремено, за утре е закажана и седница на парламентарната Комисија за ...

Во Собранието утре се очекува ратификација на добрососедскиот договор

Нова ТВ - 14.01.2018

Амбасадорот на Бугарија во Македонија, Иван Петков, утре во Собранието ќе ги претстави програмата и приоритетите за работа на Бугарското претседателство со Советот на ЕУ, а се очекува и ратификација на добросеседскиот договор.

Добрососедство: Утре се потпишува договорот со кој Македонскиот јазик се сведува на уставна категорија

Телевизија Нова - 14.01.2018

Собранието утре треба да го ратификува Договорот за добрососедство со Бугарија. Договорот беше потпишан од страна на Зоран Заев и Бојко Борисов лани во предвечерието на Илинден. Со него Македонија се откажа од грижата на македонското малцинство во ...

Договорот за добрососедство со Бугарија пред ратификација

Фактор - 14.01.2018

Пред пратениците ќе се најде Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија, кој е дел од дневниот ред на 30-тата седница. Утре се очекува во Собранието да биде ратификуван договорот кој со месеци предизвикуваше ...

Утре се очекува ратификација на договорот со Бугарија

Press24 - 14.01.2018

Во Собранието на Република Македонија утре се очекува и ратификација на добросеседскиот договор. Неделава доаѓа и генералниот секретар на НАТО, Јанс Столтенберг, кој во дводневната псоета ќе им се обрати на ...

Утре парламентот ќе го ратификува договорот со Бугарија

Нетпрес - 14.01.2018

Пратениците утре треба да го ратификуваат Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија, кој е дел о дневниот ред на 30-тата седница. Истовремено, за утре е закажана и седница на парламентарната Комисија за ...

Во Собранието утре се очекува ратификација на добрососедскиот договор со Бугарија

Либертас - 14.01.2018

Амбасадорот на Бугарија во Македонија, Иван Петков, утре во Собранието ќе ги претстави програмата и приоритетите за работа на Бугарското претседателство со Советот на ЕУ, а се очекува и ратификација на добросеседскиот договор.