TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новиот предлог - Анита Бежовска за гувернер прифатлив за СДСМ

24 Вести - 17.05.2018

Пратеничката група на СДСМ и Коалицијата в понеделник наутро на координација ќе го разгледа предлогот на претседателот Иванов, вицегувернерката Бежоска да биде новиот гувернер на Народната Банка.

СДСМ даде зелено светло за предлогот на Иванов за гувернер

Алсат-М - 17.05.2018

СДСМ даде зелено светло за предлогот на претседателот Ѓорѓе Иванов, Анита Бежоска да биде гувернер на Народната банка. Владеачката партија, заедно со коалицијата позитивно гледаат на оваа идеја.

Партиите без конечен став за гувернерскиот кандидат

Телма - 17.05.2018

Политичките партии немаат конечен став околу последниот предлог на претседателот Иванов, гувернер на Централната Банка да биде актуелната вицегувернерка Анита Ангеловска Бежоска. ДУИ која го фаворизира изборот на Фатмир Бесими, молчи околу прашањето ...

СДСМ со позитивна оценка за предлогот Анита Ангеловска-Бежовска да биде гувернер на Народната банка

Канал5 - 17.05.2018

СДСМ со позитивна оценка за предлогот на Иванов, Анита Ангеловска-Бежовска да биде гувернер на Народната банка СДСМ со позитивна оценка за предлогот на Иванов, Анита Ангеловска-Бежовска да биде гувернер на Народната банка.

Тунтев: Ангеловска-Бежоска е прифатливо решение за гувернер на Народна банка

Фокус - 17.05.2018

Пратеничката група на СДСМ и Коалицијата во понеделник на координација ќе го разгледа предлогот на претседателот Ѓорге Иванов, вицегувернерката г-ѓа Анита Ангеловска Бежовска да биде новиот гувернер на Народната Банка на Република Македонија.

СДСМ ќе го прифати предлогот на Иванов Ангеловска-Бежовска да биде идниот гувернер на НБ

AKO - 17.05.2018

„На позицијата гувернер потребно е да застане човек кој ќе ја гарантира независноста на институцијата, кој ќе се грижи за развој и унапредување на банкарскиот систем и за финансиската стабилност на државата и кој ќе работи исклучиво во интерес на ...

Партиите без формален став за предлогот за нов гувернер

Локално - 17.05.2018

Анита Ангеловска – Бежоска е новиот предлог на претседателот Ѓорге Иванов за гувернер на Народната банка на Република Македонија, откако актуелниот гувернер Димитар Богов се повлече од кандидатурата претходно доставена од Иванов, под влијание на, ...

СДСМ и претседателот Иванов контра ДУИ: „Тивка битка“ за избор на нов гувернер

еМагазин - 17.05.2018

Откако актуелниот гувернер Димитар Богов ја повлече кандидатурата за реизбор на гуварнерското место по што претседателот Ѓорѓе Иванов ја предложи вицегувернерката Анита Ангеловска Бежоска за ова место, а СДСМ експресно го прифати овој предлог ...

Иванов ја предложи вицегувернеката Бежовска за прв човек на НБРМ, откако Богов се повлече

24 Вести - 16.05.2018

Анита Ангеловска - Бежоска, актуелен вицегувернер е новиот предлог на претседателот на Иванов за гувернер на Народната банка, откако Богов денес се повлече од кандидатурата. Иванов смета дека Бежоска, која веќе осум години е заменик гувернер е добро ...

Богов се повлече – Бежоска нов кандидат за гувернер

Телма - 16.05.2018

Пет дена пред истекот на седум годишниот мандат, актуелниот шеф на Централната Банка, Димитар Богов ја повлече кандидатурата за реизбор на функцијата гувернер. Во писмо испратено до претседателот Иванов тој објаснува дека на ваквиот потег се решил ...

Богов се повлече, Анита Бежоска, нов предлог за гувернер

Алсат-М - 16.05.2018

Претседателот Ѓорге Иванов ја предложи актуелната вицегувернерка Анита Ангеловска-Бежоска за нов кандидат за гувернер на Народната банка. Овој предлог доаѓа откака Димитар Богов, кој беше првиот избор на Иванов повторно да биде избран за прв човек ...

Богов се повлекува од кандидатурата за гувернер на НБРМ, вицегувернерката Бежоска нов фаворит на СДСМ и на Иванов

МКД - 16.05.2018

Димитар Богов се повлекува од кандидатурата за гувернер на Народната банка на Македонија и за тоа веќе го известил претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој го предложи за нов гувренерски мандат.

Богов се повлече - Претседателот Иванов ја кандидира Анита Ангеловска Бежовска за гувернер на НБРМ

Сител - 16.05.2018

Ќе добие ли Централната банка шефица за прв пат во макеоднската историја? Новиот предлог на претседателот Иванов за местото гувернер на НБРМ е Анита Ангеловска Бежовска. Бежовска во моментов е вицегувернер на НБРМ, нејизниот мандат беше продолжен ...

Анита Ангеловска-Бежоска нов предлог за гувернер на НБРМ

Фокус - 16.05.2018

Анита Ангеловска – Бежоска, актуелен вицегувернер во НБРМ е новиот предлог на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов за гувернер на Народнат банка на Република Македонија, потврдија од кабинетот на шефот на државата.

Иванов ја предложи Анита Ангеловска – Бежоска за гувернерка на НБРМ

+инфо - 16.05.2018

Претседателот новиот предлог го доставил денеска до Собранието. Анита Ангеловска – Бежоска, актуелен вицегувернер во НБРМ е новиот предлог на претседателот Ѓорге Иванов за гувернерка на Народнат банка, соопштија од кабинетот на Иванов.

Богов се повлече, Анита Ангеловска-Бежоска нов предлог за гувернер

Канал5 - 16.05.2018

Димитар Богов не го издржа притисокот од јавноста. На само 4 дена пред истекот на неговиот мандат како гувернер на НБРМ - самиот се повлече од реизбор. Во пишана изјава за МИА посочил дека одлуката ја донел поради реакциите во јавноста како и рокот ...

Иванов ја предложи вицегувернерката ангеловска-бежоска за гувернерка наместо Богов

Сакам да кажам - 16.05.2018

Претседателот Ѓорге Иванов ја предложи Анита Ангеловска – Бежоска, актуелна вицегувернерка во Народната банка, за нова гувернерка на НБРМ, откако денеска добил писмено известување од Димитар Богов дека се повлекува од кандидатурата за гувернер на ...

На СДСМ им допаѓа предлогот Ангеловска - Бежоска да биде гувернер, од ДУИ молчат

еМагазин - 16.05.2018

Новиот предлог на претседателот Ѓорге Иванов за жена гувернерка на Народната банка на Република Македонија што доаѓа од редот на професионалци - експерти, сметам дека ја заслужува нашата поддршка, изјави за МИА координаторот на пратеничката група на ...

Богов се откажа, Анита Ангеловска-Бежоска нов предлог за гувернер на НБРМ

Локално - 16.05.2018

Анита Ангеловска – Бежоска, актуелен вицегувернер во НБРМ е новиот предлог на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов за гувернер на Народнат банка на Република Македонија, соопштија за МИА од кабинетот на шефот на државата.

СДСМ ќе ја поддржи Анита Бежоска за гувернер

Независен - 16.05.2018

Најголемата владејачка партија СДСМ најверојатно ќе го поддржи новиот предлог на претседателот Ѓорге Иванов - Анита Ангеловска - Бежоска да биде гувернер на НБРМ, дознава „Независен весник“ од висок партиски функционер.

СДСМ го подржа предлогот на Иванов за гувернер

24Инфо - 17.05.2018

СДСМ го подржа предлогот на Иванов за гувернер СДСМ го подржа предлогот на претседателот Ѓорѓе Иванов, Анита Бежоска да биде гувернер на Народната банка. Владеачката партија, заедно со коалицијата позитивно гледаат на оваа идеја.

СДСМ ќе го прифати предлогот на Иванов Ангеловска-Бежовска да биде идниот гувернер на НБ

iPortal - 17.05.2018

„На позицијата гувернер потребно е да застане човек кој ќе ја гарантира независноста на институцијата, кој ќе се грижи за развој и унапредување на банкарскиот систем и за финансиската стабилност на државата и кој ќе работи исклучиво во интерес на ...

Партиите без формален став за предлогот за нов гувернер

CivilMedia - 17.05.2018

Анита Ангеловска – Бежоска е новиот предлог на претседателот Ѓорге Иванов за гувернер на Народната банка на Република Македонија, откако актуелниот гувернер Димитар Богов се повлече од кандидатурата претходно доставена од Иванов, под влијание на, ...

Богов се повлече, Анита Бежоска, нов предлог за гувернер

iPortal - 16.05.2018

Претседателот Ѓорге Иванов ја предложи актуелната вицегувернерка Анита Ангеловска-Бежоска за нов кандидат за гувернер на Народната банка. Овој предлог доаѓа откака Димитар Богов, кој беше првиот избор на Иванов повторно да биде избран за прв човек ...

Богов се повлекува од кандидатурата за гувернер на НБРМ, Бежоска нов предлог на Иванов

Вечер - 16.05.2018

Димитар Богов се повлекува од кандидатурата за гувернер на Народната банка на Македонија и за тоа веќе го известил претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој го предложи за нов гувернерски мандат.

Анита Ангеловска-Бежоска нов предлог за гувернер на НБРМ

Либертас - 16.05.2018

Анита Ангеловска – Бежоска, актуелен вицегувернер во НБРМ е новиот предлог на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов за гувернер на Народнат банка на Република Македонија, потврдија од кабинетот на шефот на државата.

Македонија ќе ја добие првата жена – гувернер?

Банкарство.мк - 16.05.2018

Анита Ангеловска – Бежоска, актуелен вицегувернер во НБРМ е новиот предлог на претседателот Ѓорге Иванов за гувернерка на Народнат банка, соопштија од кабинетот на Иванов. „ Претседателот Иванов смета дека д-р Анита Ангеловска-Бежоска , која доаѓа ...

Партиите тактизираат за предлогот Ангеловска – Бежоска да биде нов гувернер на НБРМ

Стандард - 16.05.2018

Новиот предлог на претседателот Ѓорге Иванов за жена гувернерка на Народната банка на Република Македонија што доаѓа од редот на професионалци – експерти, сметам дека ја заслужува нашата поддршка, изјави за МИА координаторот на пратеничката група на ...

Анита Ангеловска-Бежоска нов предлог за гувернер на НБРМ

Курир - 16.05.2018

Анита Ангеловска – Бежоска, актуелен вицегувернер во НБРМ е новиот предлог на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов за гувернер на Народнат банка на Република Македонија, соопштија за МИА од кабинетот на шефот на државата.

СДСМ најверојатно ќе го поддржи новиот предлог за гувернер од Иванов

Фокус - 16.05.2018

Најголемата владејачка партија СДСМ најверојатно ќе го поддржи новиот предлог на претседателот Ѓорге Иванов – Анита Ангеловска – Бежоска да биде гувернер на НБРМ, дознава „Независен весник“ од висок партиски функционер.

Партиите без формален став за предлогот за нов гувернер

Канал5 - 17.05.2018

Анита Ангеловска - Бежоска е новиот предлог на претседателот Ѓорге Иванов за гувернер на Народната банка на Република Македонија, откако актуелниот гувернер Димитар Богов се повлече од кандидатурата претходно доставена од Иванов, под влијание ...

Богов се повлекува од кандидатурата за гувернер на НБРМ, Бежоска нов предлог на Иванов

Скопје инфо - 17.05.2018

Димитар Богов се повлекува од кандидатурата за гувернер на Народната банка на Македонија и за тоа веќе го известил претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој го предложи за нов гувернерски мандат.

Македонија ќе ја добие првата жена – гувернер?

Скопје24 - 16.05.2018

Анита Ангеловска – Бежоска, актуелен вицегувернер во НБРМ е новиот предлог на претседателот Ѓорге Иванов за гувернерка на Народнат банка, соопштија од кабинетот на Иванов. „ Претседателот Иванов смета дека д-р Анита Ангеловска-Бежоска , која доаѓа ...

Тунтев: Предлогот Ангеловска – Бежоска за гувернерка на НБРМ ја заслужува нашата поддршка

А1 On - 16.05.2018

Новиот предлог на претседателот Ѓорге Иванов за жена гувернерка на Народната банка на Република Македонија што доаѓа од редот на професионалци – експерти, сметам дека ја заслужува нашата поддршка, изјави координаторот на пратеничката група на СДСМ ...

Анита Ангеловска-Бежоска нов предлог за гувернер на НБРМ

24 Вести - 16.05.2018

Анита Ангеловска - Бежоска, актуелен вицегувернер во НБРМ е новиот предлог на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов за гувернер на Народнат банка на Република Македонија велат од кабинетот на шефот на државата.

СДСМ размислува да ја поддржи Ангеловкса-Бежовска за гувернер, од ДУИ уште немаат став

Фокус - 17.05.2018

Анита Ангеловска – Бежоска е новиот предлог на претседателот Ѓорге Иванов за гувернер на Народната банка на Република Македонија, откако актуелниот гувернер Димитар Богов се повлече од кандидатурата претходно доставена од Иванов, под влијание на, ...

ПРОФЕСИОНАЛЕЦ СО ДОЛГОГОДИШНО ИСКУСТВО: КОЈА Е Анита Ангеловска-Бежоска можната наследничка на гувернерот Богов?

Фактор - 17.05.2018

Уште само три дена актуелниот гувернер Димитар Богов ќе седи на гувернерската позиција во Народната банка на РМ. По првичното неотстапување на шефот на државата гувернер да остане Богов, вчера Иванов го кажа предлогот.

Партиите тактизираат за предлогот Ангеловска - Бежоска да биде нов гувернер на НБРМ

Независен - 16.05.2018

Новиот предлог на претседателот Ѓорге Иванов за жена гувернерка на Народната банка на Република Македонија што доаѓа од редот на професионалци - експерти, сметам дека ја заслужува нашата поддршка, изјави координаторот на пратеничката група на СДСМ ...

Анита Ангеловска-Бежоска нов предлог за гувернер на НБРМ

Канал5 - 16.05.2018

Анита Ангеловска - Бежоска, актуелен вицегувернер во НБРМ е новиот предлог на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов за гувернер на Народнат банка на Република Македонија, соопштија за МИА од кабинетот на шефот на државата.

Партиите без формален став за предлогот на Иванов за нов гувернер

Курир - 17.05.2018

Анита Ангеловска – Бежоска е новиот предлог на претседателот Ѓорге Иванов за гувернер на Народната банка на Република Македонија, откако актуелниот гувернер Димитар Богов се повлече од кандидатурата претходно доставена од Иванов, под влијание на, ...

Македонија ќе ја добие првата жена – гувернер?

Орбис - 17.05.2018

Анита Ангеловска – Бежоска, актуелен вицегувернер во НБРМ е новиот предлог на претседателот Ѓорге Иванов за гувернерка на Народнат банка, соопштија од кабинетот на Иванов. „Претседателот Иванов смета дека д-р Анита Ангеловска-Бежоска, која доаѓа од ...

СДСМ нема против, ВМРО-ДПМНЕ допрва ќе решава, ДУИ молчи за предлогот Ангеловска – Бежоска да биде нов гувернер

+инфо - 16.05.2018

Новиот предлог на претседателот Ѓорге Иванов за жена гувернерка на Народната банка на Република Македонија што доаѓа од редот на професионалци – експерти, сметам дека ја заслужува нашата поддршка, изјави за МИА координаторот на пратеничката група на ...

По повлекувањето на Богов, експресно нов кандидат за гувернер од кабинетот на Иванов

Бриф - 16.05.2018

Анита Ангеловска – Бежоска, актуелен вицегувернер во НБРМ е новиот предлог на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов за гувернер на Народнат банка на Република Македонија, соопштија за МИА од кабинетот на шефот на државата.

Партиите без формален став за предлогот за нов гувернер

Сител - 17.05.2018

Анита Ангеловска - Бежоска е новиот предлог на претседателот Ѓорге Иванов за гувернер на Народната банка на Република Македонија, откако актуелниот гувернер Димитар Богов се повлече од кандидатурата претходно доставена од Иванов, под влијание на, ...

Тунтев: Новиот предлог за гувернер од Иванов ја заслужува нашата поддршка

Фокус - 16.05.2018

Новиот предлог на претседателот Ѓорге Иванов за жена гувернерка на Народната банка на Република Македонија што доаѓа од редот на професионалци – експерти, сметам дека ја заслужува нашата поддршка, изјави за МИА координаторот на пратеничката група на ...

Димитар Богов се повлекува, Анита Ангеловска-Бежоска нов предлог за гувернер на НБРМ

Независен - 16.05.2018

Анита Ангеловска - Бежоска, актуелен вицегувернер во НБРМ е новиот предлог на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов за гувернер на Народнат банка на Република Македонија, соопштија за МИА од кабинетот на шефот на државата.

Партиите без формален став за предлогот за нов гувернер

А1 On - 17.05.2018

Анита Ангеловска – Бежоска е новиот предлог на претседателот Ѓорге Иванов за гувернер на Народната банка на Република Македонија, откако актуелниот гувернер Димитар Богов се повлече од кандидатурата претходно доставена од Иванов, под влијание на, ...

Партиите тактизираат за предлогот Ангеловска – Бежоска да биде нов гувернер на НБРМ

Вечер - 16.05.2018

Новиот предлог на претседателот Ѓорге Иванов за жена гувернерка на Народната банка на Република Македонија што доаѓа од редот на професионалци – експерти, сметам дека ја заслужува нашата поддршка, изјави за МИА координаторот на пратеничката група на ...

Иванов ја предлага Анита Ангеловска-Бежоска за гувернер на НБРМ

Нова ТВ - 16.05.2018

Анита Ангеловска – Бежоска, актуелен вицегувернер во НБРМ е новиот предлог на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов за гувернер на Народнат банка на Република Македонија, соопштија за МИА од кабинетот на шефот на државата.

Партиите без формален став за предлогот за нов гувернер

Независен - 17.05.2018

Анита Ангеловска - Бежоска е новиот предлог на претседателот Ѓорге Иванов за гувернер на Народната банка на Република Македонија, откако актуелниот гувернер Димитар Богов се повлече од кандидатурата претходно доставена од Иванов, под влијание на, ...