TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Да ги научиме децата наместо технологијата, да го сакаат театарот: Македонски актерки го пронајдоа вистинскиот ...

Курир - 16.05.2019

Да ги тргнеме децата од мобилните телефони, таблетите и компјутерите. Ова е главната цел за организација на настаните кои ќе се одржат следниот викенд. Нема подобар начин на воспитување од тоа да ги научите децата да ја сакаат културата, ...

Премиера на „Злосторството на 21 век“

Н.Македонија - 16.05.2019

Претставата „Злосторството на 21 век“ од британскиот автор Едвард Бонд, во режија на Владимир Милчин, премиерно ќе биде изведена вечерва, во 20 часот, во театарот „Јордан Х.К-Џинот“ во Велес.

Премала сцена, недостиг на кадар: Актерите од ТДМ бараат нов објект

Независен - 16.05.2019

Глумците од Театарот за деца и младинци бараат власта да ги слушне нивните барања и да им се овозможат достоинствени услови за работа. Првиот и најголемиот проблем што го посочуваат е премалата сцена на која ако се постави сценографија и ако треба ...

Има сѐ повеќе луѓе, но сѐ помалку „луѓе“, вели режисерот Милчин пред премиерата во велешки театар

Сакам да кажам - 15.05.2019

Велешкиот театар „Јордан Х. К. Џинот“ утревечер премиерно ќе ја изведе претставата „Злосторство на 21. век“ од англискиот писател Едвард Бонд, а во режија на Владимир Милчин. Тој вели дека авторот Бонд со неговите текстови ја има одбележано ...

Утре премиера на Милчин-„Злосторството на 21 век“ во Велешкиот театар

Нова ТВ - 15.05.2019

На големата сцена на театарот „Јордан Х.К-Џинот“ во Велес, в четврток, 16 мај, со почеток во 20 часот, премиерно ќе биде изведена претставата „Злосторството на 21 век“ од британскиот автор Едвард Бонд, во режија на Владимир Милчин.

Претставата „Лимонада во друштво на директорот“ на ДАФ во Кочани

Н.Македонија - 15.05.2019

Драмската претстава „Лимонада во друштво на директорот“, која на 9 мај премиерно беше изведена на матичната сцена од Центарот за култура во Кичево, влезе во најтесниот избор на претстави кои ќе бидат дел од официјалната програма на Драмскиот ...

ТФ „Војдан Чернодрински“ од 7 до 14 јуни во Прилеп

Независен - 15.05.2019

Од 7 до 14 јуни, во Прилеп, по педесет и четврти пат ќе се одржи театарскиот фестивал Војдан Чернодрински. Осум претстави ќе бидат во официјалната конкуренциија : „Макбет“ од МНТ Скопје, „Странци“ – Драмски театар Скопје, „На отворено“ – театар ...

Премиера на „Злосторство на 21 век“ во велешкиот театар

MakPress - 14.05.2019

На големата сцена на велешкиот Народен театар „Јордан Хаџи Константинов Џинот“ в четврток вечер премиерно ќе биде изведена претставата „Злосторството на 21 век“ според текст на Едвард Бонд, во режија на Владимир Милчин и сценографија на Крсте С.