TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спасовски: очекувам дека недоразбирањата во МВР ќе се надминат, не смее да се дозволи хаос

24 Вести - 14.01.2020

Државната изборна комисија се прогласи за ненадлежена да реши дали Ристе Ставревски може да биде назначен за началник на Секторот за внатрешни работи Скопје откако министерот за внатрешни работи на преодната Влада Наќе Чулев побара мислење од ...

ДИК се прогласи за ненадлежна, на Чулев не му треба врзан потпис за смена на началникот на СВР Скопје

Сител - 14.01.2020

На министерот Наќе Чулев не му треба потписот на дополнителната заменичка Славјанка Петровска за именување на Ристо Ставревски за началник на СВР Скопје. ДИК се прогласи за ненадлежна да одлучува по спорот кој што изби во раководството на МВР.

ДИК се прогласи за ненадлежна, одлуката на Чулев за СВР Скопје е законска

Алфа - 14.01.2020

Ристо Ставевски ќе биде началник на скопската полиција. За ваквата одлука не е потребен втор потпис, односно параф на дополнителната заменичка Петровска, до оној на Чулев, објаснуваат од Државната изборна комисија.

Ристо Ставревски начелник на СВР Скопје!

Expres - 14.01.2020

Државната изборна комисија се прогласи за ненадлежна да одлучува по барањето на техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, за неговото решение Ристо Ставревски да биде началник на СВР Скопје.

ДИК се прогласи за ненадлежна за да пресече за началник на СВР Скопје

Телма - 14.01.2020

Ристо Ставревски ќе биде прв човек на СВР СКопје. Вака пресече техничкиот министер Наќе Чулев после одлуката на ДИК дека е ненадлежна да се меша во кадровските решенија во МВР. И покрај тоа што заменичката на Чулев Славјанка Петровска не го сакаше ...

По одлуката на ДИК, советникот на Јанкулоска сепак ќе биде шеф на СВР Скопје

Фокус - 14.01.2020

По одлуката на Државната изборна комисија која се прогласи за ненадлежна да одлучува по барањето на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за неговото решение, советникот на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ...

По одлуката на ДИК, советникот на Јанкулоска сепак ќе биде шеф на СВР Скопје

Либертас - 14.01.2020

По одлуката на Државната изборна комисија која се прогласи за ненадлежна да одлучува по барањето на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за неговото решение, советникот на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ...

Ставревски останува началник на СВР-Скопје – ДИК нема надлежност да постапува по именувањата

ТВ21 - 14.01.2020

Државната изборна комисија едногласно одлучи да не даде мислење – дали Ристо Ставревски треба да остане началник на СВР-Скопје или не, мислење кое пред еден ден го побара техничкиот министер Наќе Чулев.

ДИК се прогласи за ненадлежна да одлучува за именувањето на Ристо Ставревски

Канал5 - 14.01.2020

Државната изборна комисија се прогласи за ненадлежна да го реши спорот меѓу министерот Чулев и дополнителната заменичка Петровска за именувањето на новиот шеф на СВР Скопје... Државната изборна комисија одлучи едногласно – не е надлежна за решавање ...

ДИК одлучи дека е ненадлежна за спорниот началник на СВР Скопје назначен од Чулев

Сакам да кажам - 14.01.2020

Државната изборна комисија (ДИК) се прогласи за ненадлежна да одлучи по барањето за мислење на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев во врска со неговата одлука да го назначи Ристо Ставревски за шеф на СВР Скопје.

ДИК: Немаме надлежност да одлучуваме за назначување на функционери

Алсат-М - 14.01.2020

Државната изборна комисија се прогласи за ненадлежна во врска со спорот околу назначувањето на прв човек на СВР Скопје. Елизабета Апостоловска од ДИК рече дека Комисијата нема надлежност да одлучува по ова прашање и оти тоа го заснова на некои ...

ДИК: Не сме надлежни да одлучуваме по барањето на министерот за внатрешни работи

Макфакс - 14.01.2020

Државната изборна комисија одлучи да се прогласи за ненадлежна да одлучува по барање од министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, кој бара да кажат дали има нешто спорно во назначувањето на Ристо Ставревски за командир во СВР Скопје.

ДИК се прогласи за ненадлежна - одлуката на Чулев е легална

Press24 - 14.01.2020

ДИК се прогласи за ненадлежена за да го реши спорот меѓу министерот Чулев и неговата дополнителна заедничка Петровска во врска со именувањето на новиот шеф на СВР Скопје. Со едногласна одлука членовите на ДИК констатираа дека не станува збор за ...

Одлуката на ДИК конечна: Барањето на Чулев не е документ поврзан со организација на изборите

CivilMedia - 14.01.2020

Државната изборна комисија на денешната седница едногласно одлучи дека барањето на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за назначување на раководна позиција во СВР Скопје не е акт кој се однесува на правни, финансиски и кадровски ...

ДИК: Не сме надлежни за оценување на работата на Владата

ТВ21 - 14.01.2020

Државната изборна комисија донесе едногласна одлука и се прогласи за ненадлежна по барањето на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење во врска со одлуката за назначувањето на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје.

ДИК се прогласи за ненадлежна да одлучува за предлогот на Чулев за началник на СВР Скопје

Локално - 14.01.2020

Државната изборна комисија се прогласи за ненадлежна да одлучува дали спорниот предлог на Наќе Чулев за началник на СВР Скопје, Ристо Ставревски. МВР топката ја префрли во ДИК, откако дополнителната заменик министерка, Славјанка Петровска не даде ...

ДИК: Барањето на Чулев не претставува конкретен акт поврзан со изборите

CivilMedia - 14.01.2020

„ДИК нема овластувања да дава оценки за поединечни акти, тоа е надлежност на судот, надлежностите на министрите не е на ДИК туку на Закон за Влада, што треба да ги почитува, наместо да се наоѓаме во ситуација ДИК да одлучува… сметам дека ваквото ...

Одлуката на ДИК за началник на СВР Скопје се очекува утре

Телма - 13.01.2020

Во ДИК стигна барањето на техничкиот министер за внатрешни, Наќе Чулев околу одлуката за началник на СВР Скопје. Ова за Телма го потврди претседателот на комисијата Оливер Дерковски. Тој вели дека барањето е пристигнато попладнево, па нема можност ...

ДИК ќе одлучува дали Ставревски ќе биде шеф на СВР Скопје

Канал5 - 13.01.2020

ДИК попладнево го добила барањето на министерот Чулев да „пресече“ по спорното назначување на Ристо Ставревски за началник на СВР Скопје. Министерот за внатрешни работи и неговата дополнителна заменичка на состанок денеска ги надминале најголем дел ...

И Чулев и Петровска се во право на свој начин, војната за позиции во МВР продолжува

+инфо - 13.01.2020

На техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев не му е потребна согласност од дополнителната заменик-министерка Славјанка Петровска за да го назначи Ристо Ставревски за началник на СВР-Скопје.

Политички Oкеј Корал

CivilMedia - 13.01.2020

Препукувањата меѓу двете најголеми политички партии продолжуваат со несмалено темпо. Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот ...

Дерковски: Министерот Чулев не испратил никакво барање до ДИК

+инфо - 13.01.2020

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Оливер Дерковски, вели дека техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев досега не испратил никакво писмо до Комисијата преку кое ќе бара мислење дали за шеф на СВР-Скопје може да биде ...

ДИК денеска ќе одлучува за именувањето на Ристо Ставревски за началник на СВР Скопје

360 степени - 13.01.2020

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе одржи седница на која ќе одговори на барањето од техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев да се изјасни за именувањето на Ристо Ставревски за началник на СВР Скопје, без согласност од ...

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР – Скопје

Алсат-М - 13.01.2020

Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев ...

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР – Скопје

Слободен Печат - 13.01.2020

Дополнителната заменик министерка Славјанка Петровска во изјава за МИА вели дека таа не ја потпишала одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје. Потпис ставила за дополнителниот заменик-началник на СВР – Скопје Тони ...

ДИК НА ПОТЕГ: Ќе го послуша ли Чулев за новиот шеф на СВР – Скопје

Фактор - 13.01.2020

Државната изборна комисија денеска треба да се произнесе по барањето за мислење Ристо Ставревски да биде поставен за шеф на СВР Скопје. Став за ова прашање побара новиот технички министер за внатрешни работи Наќе Чулев откако дополнителната заменик ...

Министерот за внатрешни ќе бара ДИК да се изјасни за новиот началник на СВР Скопје

360 степени - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев утре ќе побара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

Локално - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев ќе побара мислење од ДИК за назначување на Ставрески за началник на СВР-Скопје

Слободен Печат - 12.01.2020

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев потенцира дека е најважно да се функционира професионално и согласно законските норми. Сé друго, како што напомена, претставува политизирање и израз на страв од соочување со професионалци.

Чулев утре ќе побара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

А1 On - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев ќе бара ДИК да одлучи за началникот на СВР Скопје

Фокус - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев утре ќе побара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

MakPress - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев утре ќе побара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

Вечер Прес - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев утре ќе побара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

Сител - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев утре ќе побара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

Frontline - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев ...

Чулев утре ќе побара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

4NEWS - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев утре ќе побара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

+инфо - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев утре ќе побара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

Денешен - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев утре ќе побара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

24Инфо - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев утре ќе побара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

Опсервер - 12.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

Чулев денес ќе бара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

МКД - 13.01.2020

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев смета дека проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите.

Чулев ќе бара мислење од ДИК за назначувањето на Ставревски во СВР-Скопје

Нетпрес - 13.01.2020

Проблематизирањето на изборот на Ристе Ставревски за началник на СВР-Скопје е од политички причини и го изразува стравот на критичарите од професионално вршење на активностите, смета техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев.

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР – Скопје

Опсервер - 13.01.2020

– Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за МИА изјави дека денеска ќе поднесе барање ...

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР – Скопје

Press24 - 13.01.2020

Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за МИА изјави дека денеска ќе поднесе барање за ...

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР – Скопје

CivilMedia - 13.01.2020

Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за МИА изјави дека денеска ќе поднесе барање за ...

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР – Скопје

А1 On - 13.01.2020

Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за МИА изјави дека денеска ќе поднесе барање за ...

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР

Сител - 13.01.2020

Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за МИА изјави дека денеска ќе поднесе барање за ...

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР – Скопје

еМагазин - 13.01.2020

Откако дополнителната заменик министерка во МВР, Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев за МИА изјави дека денеска ќе поднесе барање ...

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР – Скопје

Канал5 - 13.01.2020

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев изјави дека денеска ќе поднесе барање за мислење до Државната изборна комисија (ДИК). Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на ...

ДИК ќе одлучи дали Ристо Ставревски ќе биде шеф на СВР – Скопје

ММС - 13.01.2020

Откако дополнителната заменик министерка во МВР Славјанка Петровска не ја потпиша одлуката за назначување на Ристо Ставревски за шеф на СВР – Скопје, техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев за МИА изјави дека денеска ќе поднесе барање за ...