TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зеленски по средбата со Вучиќ: И се заблагодарив на Србија за помошта и поддршката за Украина

Рацин - 28.02.2024

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на платфорната Х сподели детали од средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ, по самитот Украина-Југоисточна Европа, што се одржа денеска во Тирана.

Едногласна осуда за руската агресија во Украина на самитот во Тирана

Телма

Пендаровски – Зеленски: Македонија ја поддржува апликацијата за членство на Украина во НАТО

Слободен Печат

Самит во Тирана: „Руската агресија останува најголема закана за Европа“

Глас на Америка

Прва посета на Зеленски на Балканот од почетокот на војната

Канал5

Ограбена банка во населба Илинден

Нова ТВ

Зеленски предложи одржување на украинско-балкански форум за одбранбените индустрии

Локално

CivilMedia Локално CivilMedia Сакам да кажам Frontline Слободен Печат Н.Македонија Либертас

Зеленски со лидерите на Балканот: „Сакаме заедно да произведуваме оружје“

Фокус - 28.02.2024

Украина е заинтересирана за заедничко производство на муниција со земјите од Југоисточна Европа, изјави денеска Володимир Зеленски на самитот со лидерите од тој регион, меѓу кои и македонскиот претседател Стево Пендаровски.

Зеленски: Украина и земјите од Балканот треба заедно да произведуваат оружје, важно е Путин да загуби

Макфакс

Зеленски предложи Украина и балканските земји заеднички да произведуваат муниција

Бизнис Вести

Зеленски: Руските загуби учат дека „агресијата не дава и не може да даде резултати“

Глас на Америка

На Западот не му легнаа бројките од Зеленски

Оff.net

Русија ќе се обиде со нова офанзива во Украина најрано во мај, рече Зеленски

Глас на Америка

Зеленски: Украина доби само 30 отсто од ветените гранати од ЕУ

Пулс24

Во Центар MakPress Рацин Курир CivilMedia Сител Нова ТВ Frontline

Зеленски од Тирана: Русија ќе стори сè да го дестабилизира Балканот

Р.С.Европа - 28.02.2024

На самитот во Тирана, лидерите на Албанија и Украина разговараа за безбедносните прашања и поддршката за Украина во нејзината борба против руската инвазија. Украинскиот претседател Зеленски предупреди дека Русија ќе направи се да го дестабилизира ...

Рама вели дека ЕУ го сфати значењето на Западен Балкан за нејзината безбедност

Слободен Печат

Како Рама го пречека Зеленски во Тирана? (ВИДЕО)

Независен

Кулеба од Тирана: Албанија целосно ја заслужува интеграцијата во ЕУ

Frontline

Рама: Долг е патот до украинското признавање на Косово

Локално

(ВИДЕО) Еди Рама се сретна со Зеленски

CivilMedia

Албански медиуми: Тирана под зголемена безбедност за посетата на Зеленски; историјат на односите помеѓу Албанија и Украина; можни се напади врз полицијата и општинските објекти на северот на Косово

CivilMedia

CivilMedia Локално Бриф Локално Канал5 CivilMedia Frontline Рацин

Во заедничката изјава на Самитот во Тирана за Украина искажана едногласна осуда на руската агресија

Бриф - 28.02.2024

Во заедничката декларација, усвоена од учесниците на денешниот Самит Украина-Југоисточна Европа, одржан во Тирана,, се наведува дека „учесниците едногласно ја осудуваат руската агресија врз Украина“.

На Самитот во Тирана за Украина искажана едногласна осуда за руската агресија

Канал5

Во заедничката изјава на Самитот во Тирана за Украина искажана едногласна осуда за руската агресија

Локално

Во заедничката изјава на Самитот во Тирана за Украина искажана едногласна осуда за руската агресија

Во Центар

Во заедничката изјава на Самитот во Тирана за Украина искажана едногласна осуда за руската агресија

Пулс24

Во заедничката изјава на Самитот во Тирана за Украина искажана едногласна осуда за руската агресија

365

Зеленски: Балканските земји се под закана од Русија; Рама: Има реална закана од Русија, не треба да си играме со оган

Бизнис Вести - 28.02.2024

– Албанскиот премиер Еди Рама и украинскиот претседател Володимир Зеленски на заедничката прес-конференција по Самитот Украина – Југоисточна Европа, предупредија на руската закана на Балканот.

Зеленски: Балканските земји се под закана од Русија

Курир

Зеленски: Балканските земји се под закана од Русија; Рама: Има реална закана од Русија, да не си играме со оган

ТВ21

Зеленски: Балканските земји се под закана од Русија; Рама: Има реална закана од Русија, не треба да си играме со оган

CivilMedia

Зеленски – Рама: Балканските земји се под закана од Русија не треба да си играме со оган

24Инфо

Зеленски: Балканските земји се под закана од Русија; Рама: Има реална закана од Русија, не треба да си играме со оган

Рацин

Зеленски: Балканските земји се под закана од Русија

Сител

Сител Zoom 24 Вести Независен

Србија во завршната декларација во Тирана бара да се изземе задолжителното воведување санкции кон Русија

Слободен Печат - 28.02.2024

Во Тирана денеска се одржува првиот самит Украина – Југоисточна Европа, на кој ќе учествува и претседателот на Србија, Александар Вучиќ. На самитот на кој треба да се усвои Декларација, Србија бара измени на завршната декларација кои се однесуваат ...

Србија бара измени на завршната декларација од Тирана

24Инфо

Србија бара измени на завршната декларација од Тирана

24 Вести

Зеленски: Денес во Тирана ќе се сретнам со бескомпромисниот пријател на Украина, Еди Рама и ќе учествувам на самитот ...

CivilMedia - 28.02.2024

Претседателот на Украина Володимир Зеленски, кој доцна синоќа пристигна во Тирана, главниот град на Албанија, ќе учествува на Самитот Украина-Југоисточна Европа и ќе разговара со премиерот на Албанија Еди Рама, објави Шефот на украинската државата ...

Зеленски: Рама е бескомпромисен пријател на Украина

Бизнис Вести

Зеленски: Рама е бескомпромисен пријател на Украина

Република

Зеленски: Рама е бескомпромисен пријател на Украина

ТВ21

Зеленски: Рама е бескомпромисен пријател на Украина

Курир

Зеленски: Рама е бескомпромисен пријател на Украина

24Инфо

ЗЕЛЕНСКИ ВО АЛБАНИЈА: Денеска работам во Тирана, заедно со цврстиот и бескомпромисен пријател на Украина, премиерот Еди Рама

Денешен

Нова ТВ Бриф Во Центар Фокус Пулс24 Слободен Печат Zoom Frontline

Џафери отиде во Тирана

Скопје1 - 28.02.2024

Претседателот на Владата на Македонија, Талат Џафери, од денеска, 28-ми февруари, е во работна посета на Тирана, Република Албанија. Во состав на владината делегацијата се и Бојан Маричиќ, прв заменик на Претседателот на Владата на Република Северна ...

Џафери на Самитот за развој на Западен Балкан во Тирана

Бизнис Вести

Џафери на Самитот за развој на Западен Балкан во Тирана

Frontline

Шојгу: Украинската војска изгуби 444 илјади војници

МКД - 27.02.2024

Украинската војска изгуби повеќе од 444 илјади војници од почетокот на „специјалната воена операција“, кажа денес рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, а пренесува државната новинска агенција ТАСС.

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Курир

ШОЈГУ КОНТРА ЗЕЛЕНСКИ: Тврди дека бројот на загинати украински војници е многу поголем

Фактор

Рускиот министер за одбрана: Убивме 444 илјади украински војници

Скопје1