TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кремљ демантира дека Русија стои зад уривање на браната

Р.С.Европа - 06.06.2023

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во првата реакција на уништувањето на браната Каховка, ја обвини Украина за саботажа. Браната Нова Каховка се наоѓа на реката Дњепар во Украина, во област под контрола на Москва.

По оштетувањето на браната Каховка под вода ќе се најдат околу сто украински места

Deutsche Welle

Украинска армија: Знаеме зошто Русите ја разнесоа браната, тоа е хистерична реакција

А1 On

Почнаа поплавувањето и евакуацијата на населени места покрај Днепар по уништувањето на браната во Херсон, загрозени 16.000 луѓе

Сакам да кажам

(ВИДЕО) ХЕРСОН Е ВЕЌЕ ПОД ВОДА, ЦЕЛТА Е ДА СЕ ЗАГРОЗИ ЗАПОРОЖЈЕ? Пикот на поплавата надоаѓа, следи хуманитарна криза

+инфо

Крената во воздух браната Каховка, во јужна Украина/ВИДЕО

Вечер Прес

ВИДЕО | Андоновиќ: Уништена огромната брана Каховка што ја снабдува нуклеарката Запорожје – се заканува нуклеарна катастрофа?

Слободен Печат

А1 On Оff.net Во Центар Кумановски м. Кумановски м. Сакам да кажам 360 степени Локално

Урнатата брана на Днепар ја одложува контраофанзивата на Украина

Независен - 06.06.2023

Поради разурнувањето на хидроцентралата Каховка, Украина ќе ја преиспита тактиката за најавената контраофанзива. Ова го изјави денеска советникот на шефот на кабинетот на претседателот на Украина, Михаило Подолјак.

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО од Каховка: Хидроцентралата под вода, на дел од Украина и се заканува целосно уништување

Вечер Прес

Киев ги евакуира цивилите, браната не може да се поправи

МКД

Русија и Украина меѓусебно се обвинуваат за уништувањето на браната „Каховка“

Во Центар

Водата блика низ оштетената брана во Украина (ВИДЕО)

МКД

(ВИДЕО) Украинската армија ја бомбардира хидроцентралата Каховка

Антропол

Гранатирана голема брана на југот на Украина, вода се излева по воената зона (ВИДЕО)

МКД

Точка Фокус CivilMedia 360 степени А1 On Макфакс +инфо Република

(ВИДЕО) Украинските власти до граѓаните на областа Херсон: „Ве молиме направете сè, бегајте сега“

А1 On - 06.06.2023

Украинската телевизија „Суспилне“ го објави најновиот извештај за последиците од уништувањето на браната Нова Каховка во окупираниот дел на украинската област Херсон. Нивото на водата околу браната Каховка во јужна Украина, која беше разнесена, се ...

Украина ја обвини Русија за уништување на брана во близина на Херсон, во тек е евакуација на локалното население

Радио МОФ

МАПА - БЕГАЈ СПАСИ СЕ: Украина се соочува со невидена апокалипса, населбите исчезнуваат под вода, времето истекува

Фактор

Украина и Русија се обвинуваат за уништување на големата брана, евакуацијата е во тек

Р.С.Европа

(Видео) Херсон е под вода, евакуација на населението – Украинците тврдат дека Русите ја урнале браната Каховка

Телма

КАТАКЛИЗМА НА ЈУГОТ НА УКРАИНА: Во тек е панична евакуација, водата достигна ниво од 10 метри/ВИДЕО

Вечер Прес

Украина ја обвини Русија дека ја оштетила големата брана Каховка кај Херсон

Р.С.Европа

Нетпрес Deutsche Welle А1 On Кајгана Кумановски м. Локално Алсат-М Zoom

Столтенберг: Експлозијата на браната во Украина ја покажува бруталноста на руската војна

360 степени - 06.06.2023

Денешното уништување на браната „Нова Каховка“ става во опасност илјадници цивили и предизвикува голема штета на животната средина. Ова е безобразен чин, кој уште еднаш ја покажува бруталноста на руската војна во Украина, напиша Столтенберг во ...

НАТО: Експлозијата на браната во Украина ја покажува бруталноста на руската војна

Макфакс

Столтенберг: Експлозијата на браната во Украина ја покажува бруталноста на руската војна

Нова ТВ

Столтенберг: Експлозијата на браната во Украина ја покажува бруталноста на руската војна

Опсервер

Столтенберг: Експлозијата на браната во Украина е безобразен чин и ја покажува бруталноста на руската војна

Н.Македонија

Столтенберг: Експлозијата на браната во Украина ја покажува бруталноста на руската војна

MakPress

Столтенберг: Експлозијата на браната во Украина ја покажува бруталноста на руската војна

24Инфо

Либертас Слободен Печат МКД Канал5 Точка Кумановски м.

Уништувањето на браната кај Херсон е најголема технолошка катастрофа во Европа во последните децении, оцени Кулеба

360 степени - 06.06.2023

Зеленски, пак, претходно објави видео од уништената брана и ги нарече руските сили во Украина „терористи“ Најголема технолошка катастрофа во Европа во последните децении, вака шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба го оцени уништувањето на ...

Кулеба: Ова е најголемата технолошка катастрофа во Европа во последните децении

Бизнис Вести

КУЛЕБА: Русија ја уништи браната Каховка и ја предизвика најголемата технолошка катастрофа во Европа во последните децении

Денешен

Кулеба: Ова е најголемата технолошка катастрофа во Европа во последните децении

MakPress

Кулеба: Ова е најголемата технолошка катастрофа во Европа во последните децении

Опсервер

Кулеба: Ова е најголемата технолошка катастрофа во Европа во последните децении

Курир

Кулеба: Ова е најголемата технолошка катастрофа во Европа во последните децении

24Инфо

Сител Канал5 Кумановски м. Нетпрес Вечер Прес

Мишел: Русија треба да даде одговор за оштетувањето на украинската брана

Бизнис Вести - 06.06.2023

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска изјави дека Русија треба да даде одговор за делумното уништување на браната во Украина, укажувајќи на „воено злосторство“. !Шокиран сум од нападот без преседан на браната Нова Каховка“, напиша ...

Мишел: Русија треба да даде одговор за оштетувањето на украинската брана

Опсервер

Мишел: Русија треба да даде одговор за оштетувањето на украинската брана

24Инфо

Мишел: Русија треба да даде одговор за оштетувањето на украинската брана

MakPress

Мишел: Русија треба да даде одговор за оштетувањето на украинската брана

24 Вести

ЕУ: Русија треба да одговара за штетите на украинската брана

Кумановски м.

Мишел: Русија треба да даде одговор за оштетувањето на украинската брана

Во Центар

Курир Канал5