TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

[Фото] Граѓани и активисти се собраа пред Општина Аеродром, најавија нови протести и мерки за поништување на ДУП-от што ...

Радио МОФ - 30.05.2024

Граѓани од скопско Лисиче, активисти и советници денеска попладнето протестираа пред седништето на Општина Аеродром, откако вчера на седница на Советот беше изгласан ДУП-от за градска четврт ЈИ0901, кој предвидува и висококатница во населбата Лисиче.

Спорниот ДУП во Лисиче доби „амин“ од советниците – седницата помина без пренос и сокриена од очите на јавноста

Телма

Граѓаните ќе протестираат против донесениот ДУП за населба Лисиче

24Инфо

Жителите на протест: Денот кога е донесен ДУП-от, умре населбата Лисиче каква што ја знаеме

Слободен Печат

СДСМ останува на страната на Лисичани и по усвојувањето на срамниот ДУП за населба Лисиче

Frontline

ДУП-от за Лисиче донесен, ќе се гради една висококатница, за денеска е најавен протест

МКД

ДУП-от за населба Лисиче донесен, ќе се градат висококатници

24Инфо

Frontline Frontline Нова ТВ Zoom Пулс24 Градска Радио МОФ Градска

Советот на општина Аеродром го донесе деталниот урбанистички план за дел од населбата Лисиче

24 Вести - 30.05.2024

Остри реакции откако Советот на Општина Аеродром, на вчерашната седница го донесе Деталниот урбанистички план со кој е предвидено да никне висококатница. Попладнево жителите на општина Аеродом и населба Лисиче се организираат за протест против ...

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Аеродром го изгласаа Деталниот план за Лисиче, наместо 9 ќе има една 12-катница, жителите најавија протест

Сакам да кажам

Советот на Општина Аеродром го донесе деталниот урбанистички план за дел од населбата Лисиче

Курир

Донесен новиот урбанистички план за населба Лисиче: Неточни се обвинувањата за „бетонизација“

Lider

Советот на Општина Аеродром го донесе деталниот урбанистички план за дел од населбата Лисиче

Нетпрес

Општина Аеродром усвои ДУП, наместо планирани 9 ќе се гради една зграда

Канал5

Општина Аеродром: Во Лисиче ќе се гради само една висококатница и два парка

МКД

Независен +инфо Press24 Сител Бриф А1 On Во Центар Вечер Прес

Надвор од планираниот дневен ред, советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Аеродром го „протнаа“ спорниот ДУП во Лисиче- граѓаните ...

Телма - 30.05.2024

Без пренос на седницата и со дополнување на дневниот ред, општина Аеродром на вчерашната седница на Советот го усвои Деталниот урбанистички план ЈИ09 блок 09.01. за дел од населбата Лисиче.

СДСМ: Муцунски и ДПМНЕ на шверцерски начин го изгласаа срамниот ДУП за бетонизацијата на Лисиче

24Инфо

СДСМ со критика за изгласувањето на спорниот ДУП за Лисиче, ќе се гради 12-катница

Локално

И Аеродром остана без градоначалник – ќе биде ли Муцунски министер?

Во Центар

СДСМ: Муцунски и ДПМНЕ изгласаа срамен ДУП за бетонизација на Лисиче

МКД

СДСМ: Муцунски и ДПМНЕ на шверцерски начин го изгласаа срамниот ДУП за бетонизацијата на Лисиче

А1 On

СДСМ: Муцунски и ДПМНЕ на шверцерски начин го изгласаа срамниот ДУП за бетонизацијата на Лисиче

Макфакс

Опсервер Скопје1 Независен Press24 Канал5 Денар Точка Centar

ДУП-от за Лисиче предвидува изградба само на една зграда и два паркови, велат од општина Аеродром

Локално - 30.05.2024

„Деталниот урбанистички план за дел од населбата Лисиче предвидува изградба само на една зграда, два паркови и решава важни урбанистички и комунални прашања на граѓаните кои живеат во овој дел од општината“.

„Нови паркови, решавање на инфраструктурните проблеми и подигнување на квалитетот на живот“ – советот на Општина Аеродром го усвои ДУП-от за Лисиче

Скопје инфо

Општина Аеродром: ДУП-от за Лисиче предвидува само една зграда, два парка и решава важни комунални прашања

Макфакс

Општина Аеродром: ДУП-от за Лисиче предвидува само една зграда, два паркови и решава важни комунални прашања

Опсервер

Општина Аеродром: ДУП-от за Лисиче предвидува само една зграда, два паркови и решава важни комунални прашања

Фокус

Општина Аеродром: ДУП-от за Лисиче предвидува само една зграда и два парка

Кајгана

Општина Аеродром: ДУП-от за Лисиче предвидува само една зграда, два парка и решава важни комунални прашања

Centar

Точка Сител Р.С.Европа MTM