TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од Кина до Русија светот е покриен со бела снежна прекривка! (ФОТО)

Среќа.mk - 12.01.2019

Голема количина на снежни врнежи ја прекри Европа, Азија како и Блискиот Исток, покривајќи илјадници километри од површината на земјата во бело. Погледнете како изгледа тоа низ ...

ФОТО: Вака Елена Ристеска ужива на снегот

Press24 - 12.01.2019

Елена Ристеска на снегот ужива на Попова Шапка од каде сподели ...

Славчо Попоски – опасност од лавини низ Европа, еден метар снег во Македонија, Глобалното Затоплување е лага – детали

1tv - 12.01.2019

Во текот на следниот период низ Европа постојат услови дури и за појава на лавини, во алпскиот регион снежната покривка веќе изнесува дури и до три метри, од друга страна пак оваа зима соседна Грција е погодена од вистинско снежно невреме и ...

Славчо Попоски со најнови информации – внимавјте како се движите, следуваат ПОЛАРНИ температури

1tv - 12.01.2019

Во текот на следните денови под влијание на Руската студена воздушна маса и понатаму во Македонија ќе имаме многу ниски температури, особено во утринските часови кога истите понекаде ќе се спуштат и до -15 степени, повторно има услови локално истите ...

Снегот ги израдува скијачите: Утрово вистинска зимска идила во Маврово и Попова Шапка (ФОТО)

Курир - 12.01.2019

Вистинска зимска идила преовладува во најпознатите ски центри во Македонија. Маврово и Попова Шапка утринава се подготвени за туристи, а наврнатиот снег едобредојден во екот на сезоната. Во Маврово утринава има наврнато 87 сантиметри снег, додека на ...

Снегот продолжува и следната недела

ТВ21 - 12.01.2019

Најмногу снег има во Маврово, каде висината на снежната покривка изнесува 87 сантиметри, по што следат Пожаране со 49, Лазароиполе со 48, Попова Шапка со 47 Повеќе од 200 автомобили повеќе од 4 часа останаа заглавени на патниот правец Дебар -Маврово ...

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

Локално - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

Снежна покривка од Кина до Русија

Кајгана - 11.01.2019

Го чекавме многу долго, но снегот конечно пристигна и кај нас. Во последните неколку дена под снежна покривка се најдоа скоро сите земји во светот. Од далечната Кина, преку Блискиот исток па до Русија, целата земја е обоена во бело.

Викендов поларни температури до -15, а од понеделник нови врнежи од снег

Сител - 11.01.2019

До крајот на денов врнежи од снег од локален карактер ќе има во западните и во југозападните предели, додека на скијачките центри Попова Шапка и Маврово веќе снегот достигнува и до еден метар.

Снег нема да врне до понеделник, температурите многу ниски

Независен - 11.01.2019

Врнежите од снег денеска и за деновите од викендот ќе прекинат, а ќе продолжат од понеделник, но со многу намален интензитет. Ниските температури, особено утринските, кои ќе се движат од минус шест до минус 16 Целзиусови степени, во следните денови ...

Викендов стабилно и суво со ниски утрински температури

Тера - 11.01.2019

До утрово до 7 часот најмногу снег 95 сантиметри во Маврово, 57 Пожаране, 50 Попова Шапка, 48 Лазарополе, 44 Дебар, Крушево, 38 Тетово, 35 Битола, 34 Охрид, 32 Тополчани, 27 Ѓуриште, 25 Претор, 17 Скопје, 15 Прилеп, 14 Куманово, 12 Скопје Петровец, ...

Поради магла намалена видливоста на Стража

Макфакс - 11.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот. Врнежи од снег со променлив интензитет и натаму се бележат во Тетово, Попова Шапка, Маврово и Дебар, а поради појава на магла ...

Во Маврово 95, на Попова Шапка 50 сантиметри снег

Макфакс - 11.01.2019

До седум часот изутринава највисока снежна покривка е измерена во Маврово, Пожаране и на Попова Шапка. Како што посочија од УХМР утринава во Маврово се измерени 95 сантиметри снег, 57 сантиметри се измерени во Пожаране, а 50 сантиметри на Попова ...

Вака во Австрија бијат битка со 2 метри снежна покривка (видео)

Таратур - 11.01.2019

Зимската „скијачка Мека“ Австрија е по вистинска снежна опсада, бидејќи снегот не престанува да паѓа веќе една недела. Многу жители од неколку населени места се буквално отсечени од остатокот на земјата поради огромните снежни врнежи и наноси.

Во Маврово еден метар снег

Курир - 11.01.2019

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево ...

Викендов без врнежи од снег

OhridNews - 11.01.2019

Викендов во Охрид времето ќе биде променливо облачно, со повремени сончеви периоди и студено. Дневната температура ќе се движи од -2 до 0, а минималната од -8 до -5 степени целзиусови. Послаби врнежи од снег се очекуваат во понеделник.

Снегот во Европа и понатаму прави проблеми, во Македонија е стабилно

MTM - 11.01.2019

Снегот што во изминативе денови интензивно паѓаше во Македонија направи снежна покривка од 95 сантиметри во Маврово, 50 сантиметри на Попова Шапка, 44 во Крушево и 12 сантиметри во Скопје.

Денес облачно со слаб снег, нови снежни врнежи еве од кога

Фактор - 11.01.2019

Денес ќе здивнеме од снежните врнежи а веќе од понеделник повторно ќе им се радуваме. Барем така предвидуваат метеоролозите за временската прогноза. Сонцето од облаците ќе се обиде да пушта краци но студеното време и минусните температури ќе бидат ...

Снежната покривка денеска ќе нарасте од 30 до 50 сантиметри

Кумановски м. - 11.01.2019

Под влијание на влажен и студен бран ќе има нови пообилни врнежи од снег, особено во западните делови. Насекаде ќе се формира нова снежна покривка од 10 до 30 см, а на планините позначителна, над 50 см.

УХМР со најава за обилни врнежи од снег

Кумановски м. - 11.01.2019

Под влијание на влажен и студен бран, утре и во четврток ќе има нови пообилни врнежи од снег, особено во западните делови. Како што информираат од Управата за хидрометеоролошки работи, насекаде ќе се формира нова снежна покривка од 10 до 30 см, а на ...

Славчо Попоски со најнови информации – внимавјте како се движите, следуваат ПОЛАРНИ температури

Либертас - 12.01.2019

Во текот на следните денови под влијание на Руската студена воздушна маса и понатаму во Македонија ќе имаме многу ниски температури, особено во утринските часови кога истите понекаде ќе се спуштат и до -15 степени, повторно има услови локално истите ...

Снегот продолжува и следната недела

4NEWS - 12.01.2019

Најмногу снег има во Маврово, каде висината на снежната покривка изнесува 87 сантиметри, по што следат Пожаране со 49, Лазароиполе со 48, Попова Шапка со 47 Повеќе од 200 автомобили повеќе од 4 часа останаа заглавени на патниот правец Дебар -Маврово ...

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

МКД - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

Викендов поларни температури а од понеделник нови врнежи од снег

МКД - 11.01.2019

Според метеоролозите за време на викендот ќе имаме претежно стабилно и суво време но ќе биде многу студено, минималните температури на одредени места повторно ќе се спуштат и под -15 степени додека максималните на повеќе места ќе бидат околу па и ...

По ДАВИД следуваат поларни температури и под -15°C, нови снежни врнежи од понеделник

Либертас - 11.01.2019

До крајот на денов врнежи од снег од локален карактер ќе има во западните и во југозападните предели. додека на скијачките центри Попова Шапка и Маврово веќе снегот достигнува и до еден метар.

Сообраќајот по влажни коловози, магла кај Стража

Курир - 11.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат во Тетово, Попова Шапка, Маврово и Дебар.

Во Маврово 95, на Попова Шапка 50 сантиметри снег

Точка - 11.01.2019

До седум часот изутринава највисока снежна покривка е измерена во Маврово, Пожаране и на Попова Шапка. Како што посочија од УХМР утринава во Маврово се измерени 95 сантиметри снег, 57 сантиметри се измерени во Пожаране, а 50 сантиметри на Попова ...

Во Маврово еден метар снег

А1 On - 11.01.2019

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево ...

Подгответе се за поларни температури во Македонија - внимавајте кога се движите

Press24 - 12.01.2019

Во текот на следните денови под влијание на Руската студена воздушна маса и понатаму во Македонија ќе имаме многу ниски температури, особено во утринските часови кога истите понекаде ќе се спуштат и до -15 степени, повторно има услови локално истите ...

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

Курир - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

Студен бран викендов - метеоролозите соопштија дека температурите значително ќе опаднат, подгответе се

Press24 - 11.01.2019

До крајот на денов врнежи од снег од локален карактер ќе има во западните и во југозападните предели. додека на скијачките центри Попова Шапка и Маврово веќе снегот достигнува и до еден метар, анализира Славчо Поповски.

Сообраќајот по влажни коловози, магла кај Стража

А1 On - 11.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат во Тетово, Попова Шапка, Маврово и Дебар.

Најмногу снег во Маврово, најмалку во Гевгелија

Скопје1 - 11.01.2019

До седум часот изутринава највисока снежна покривка има во Маврово каде се измерени 95 сантиметри снег. Како што посочија од УХМР утринава 57 сантиметри се измерени во Пожаране, а 50 сантиметри на Попова Шапка.

Во Маврово еден метар снег

24Инфо - 11.01.2019

Во Маврово еден метар снег Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на ...

Подгответе се! Следуваат поларни температури!

iPortal - 12.01.2019

Во текот на следните денови под влијание на Руската студена воздушна маса и понатаму во Македонија ќе имаме многу ниски температури, особено во утринските часови кога истите понекаде ќе се спуштат и до -15 степени, повторно има услови локално истите ...

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

Канал5 - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

Викендов поларни температури до -15, а од понеделник нови врнежи од снег

Скопје инфо - 11.01.2019

До крајот на денов врнежи од снег од локален карактер ќе има во западните и во југозападните предели, додека на скијачките центри Попова Шапка и Маврово веќе снегот достигнува и до еден метар.

Внимателно, сообраќајот по влажни коловози, магла кај Стража

+инфо - 11.01.2019

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат во Тетово, Попова Шапка, Маврово и Дебар.

Во Маврово 95, на Попова Шапка 50 сантиметри снег

24Инфо - 11.01.2019

До седум часот изутринава највисока снежна покривка е измерена во Маврово, Пожаране и на Попова Шапка. Како што посочија од УХМР утринава во Маврово се измерени 95 сантиметри снег, 57 сантиметри се измерени во Пожаране, а 50 сантиметри на Попова ...

Натрупа еден метар снег - денеска промена во Македонија

Press24 - 11.01.2019

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево ...

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

Скопје инфо - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

Во Маврово 95, на Попова Шапка 50 сантиметри снег

Centar - 11.01.2019

До седум часот изутринава највисока снежна покривка е измерена во Маврово, Пожаране и на Попова Шапка. Како што посочија од УХМР, утринава во Маврово се измерени 95 сантиметри снег, 57 сантиметри се измерени во Пожаране, а 50 сантиметри на Попова ...

Во Маврово еден метар снег

Пулс24 - 11.01.2019

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево ...

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

А1 On - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

Во Маврово еден метар снег

Опсервер - 11.01.2019

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево ...

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Шапка

Нетпрес - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...

Во Маврово еден метар снег

+инфо - 11.01.2019

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево ...

Утринава најстудено на Попова Шапка и Берово, во Маврово највисока снежна покривка

Макфакс - 12.01.2019

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, по одделни котлини претпладне со слаба магла, информираат синоптичарите. ОД УХМР велат ќе дува и слаб до умерен северозападен ветер, особено долж Повардарието.

Во Маврово еден метар снег

Канал5 - 11.01.2019

Без снег, со сончеви периоди и температури од -4 до 4 степени, најавува за денешниот ден Управата за хидрометеоролошки работи. Снеготот што во изминатите денови интензивно паѓаше, во Маврово формира покривка од 95 см, на Попова Шапка 50, во Крушево ...

Во Маврово 87 сантиметри снег, најстудено на Попова Шапка

Сител - 12.01.2019

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15 степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 ...