TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почна наплатата: 100 денари за првиот час паркирање на Водно

Република - 16.04.2018

Поставени се таблите на ЈП Градски паркинг за зонско паркирање на Средно Водно. Во А0 зоната во која е Водно паркингот се наплаќа само за време на викендите и државните празници кога и важеше забраната на Градот за автомобили, во работните денови ...

Шилегов ја крена рампата за Водно, за викенди на Средно Водно ќе се наплаќа паркинг

МКД - 16.04.2018

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов се премисли. По ноемвриската забрана за движење на возилата до Средно Водно за време на викендите, од наредниот викенд сообраќајот на Водно ќе биде дозволен, ама ќе се плаќа за паркинг - 100 денари за еден час ...

За гасоводот на Водно ќе одлучуваат и граѓаните, Владата попушти по притисокот од граѓанските иницијативи

Макфакс - 16.04.2018

Во одлучувањето за гасоводот на Водно ќе бидат вклучени и граѓанските организации. Владата попушти по притисокот што минатата недела го направија 10 граѓански иницијативи, кои јавно кажаа дека бараат да бидат вклучени во работната група формирана за ...

Владата ќе се консултира со граѓанскиот сектор за гасоводот на Водно

Радио МОФ - 16.04.2018

По бурните реакции на 10 граѓански иницијативи против гасоводната траса што минува низ Водно, Владата реши да ги вклучи во процесот на одлучување. Портпаролот Биле Бошњаковски, соопшти дека претставници од иницијативата „Спас за Водно“ заедно со ...

Воведувањето паркинг на Водно е класична злоупотреба на службената положба и овластување

Курир - 16.04.2018

Зонското паркирање кое се воведе на Водно се со цел да се намали загадувањето, според еден од угостителите е кривично дело и злоупотреба на службената положба и овластување, пренесе Телевизија 21.

Магичната пролет во Скопје и нејзината моќ да го подобри нашето расположение

Скопје инфо - 16.04.2018

Иако носи алергии и промена на времето, сепак најголем дел од луѓето велат дека пролетта е нивно омилено годишно време. Зошто е тоа така? Зошто пролетта е толку посебна? Се буди природата Цвеќињата, дрвјата, сите нешта околу нас се раздвижуваат.

100 денари паркинг на Водно, од град Скопје задоволни

Фактор - 15.04.2018

Регулацијата на сообраќајот на скопската планина Водно за време на викендите претрпе нови измени со тоа што се воведе прописен градски парк со обележани паркинг места, а се постави и соодветна инфраструктура покрај патот од страна на град Скопје за ...

Прошетка на Водно – луксуз или рекреација, еден час паркинг 100 денари, секој следен е 50 денари?!

ТВ21 - 15.04.2018

Зонското паркирање се воведе и на средно Водно. Обележани се паркинг местата на двата поголеми простори, а поставени се и информативните табли на кои стои дека наплатата важи само за викенд до 16 часот.

Скопјани сакаат да бидат вклучени во одлучувањето за гасоводот на Водно

МКД - 15.04.2018

Бараме итно вклучување на граѓанската иницијатива „Спас за Водно" во работната група формирана за изнаоѓање на заедничко прифатливо решение за изградбата на магистралниот гасовод Делница 5 Скопје-Тетово-Гостивар, како и непречен пристап до ...

Еден ден по новите правила за паркинг на средно Водно се огласија од град Скопје: Еве што велат градските власти

Бизнис Вести - 15.04.2018

„Голем број граѓани и денеска го искористија убавото време и бесплатниот автобуски превоз и го посетија Водно. Граѓаните што решија со возила да го посетат Водно прописно паркираа и ја почитуваа ново воведната зона А0 за пакрирање.

За гасоводот на Водно ќе одлучуваат и граѓаните

Скопје инфо - 16.04.2018

Во одлучувањето за гасоводот на Водно ќе бидат вклучени и граѓанските организации. Владата попушти по притисокот што минатата недела го направија 10 граѓански иницијативи, кои јавно кажаа дека бараат да бидат вклучени во работната група формирана за ...

Владата ќе се консултира со граѓанскиот сектор за гасоводот на Водно

Поглед - 16.04.2018

По бурните реакции на 10 граѓански иницијативи против гасоводната траса што минува низ Водно, Владата реши да ги вклучи во процесот на одлучување. Портпаролот Биле Бошњаковски, соопшти дека претставници од иницијативата „Спас за Водно“ заедно со ...

Започна новиот систем на паркирање: 100 денари паркинг на Водно, од град Скопје задоволни

Скопје инфо - 16.04.2018

Овој викенд започна новиот систем на паркирање во А0 зоната на средно Водно при што еден час возачите ќе ги чини 100 денари, а секој нареден по 50 денари. За граѓаните кои не доаѓаат со сопствено возило и натаму е понуден бесплатен автобуски презов ...

Сепак за гасоводот на Водно ќе одлучуваат и граѓаните

Денар - 16.04.2018

Во одлучувањето за гасоводот на Водно ќе бидат вклучени и граѓанските организации. Владата попушти по притисокот што минатата недела го направија 10 граѓански иницијативи, кои јавно кажаа дека бараат да бидат вклучени во работната група формирана за ...

За гасоводот на Водно ќе одлучуваат и граѓаните, Владата попушти по притисокот од граѓанските иницијативи

Точка - 16.04.2018

Во одлучувањето за гасоводот на Водно ќе бидат вклучени и граѓанските организации. Владата попушти по притисокот што минатата недела го направија 10 граѓански иницијативи, кои јавно кажаа дека бараат да бидат вклучени во работната група формирана за ...

Еколошки друштва ја стопираа изградбата на гасоводот на Водно

Фактор - 17.04.2018

Во одлучувањето за гасоводот на Водно ќе бидат вклучени и граѓанските организации, формирани за наоѓање прифатливо решение за гасоводот Скопје-Тетово-Гостивар поради кој почна ново уништување на парк-шумата..