TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што му прави коронавирусот на телото - орган по орган

Факултети - 25.02.2020

Многу нешта не се познати за коронавирусот, но со сигурност се знае колку може да биде разорен за човечкиот организам. По тоа е сличен со други вируси што се пренесуваат од животни на човек, како што се САРС и МЕРС.

Префектот на островите од северниот дел на Егејско Море бара да се затвори источната граница поради новиот коронавирус

Опсервер - 25.02.2020

– Затворање на границата со Турција во обид да се спречи ширење на новиот короноавирус преку бегалците и мигрантите кои пристигнуваат во Грцијапобара префектот на островите од северниот дел на Егејско Море, Костас Муѕурис од грчката Влада, јави ...

Д-р Фадил Цана препорачува проблемот со корона-вирусот да се подигне на ниво на државна безбедност и да се спречи ...

AKO - 25.02.2020

Доктор Фадил Цана е првиот доктор кој се соочи со работна задача на своето работно место во Инфективна клиника во Скопје, да спроведе тест за присуство на корона вирус кај пациент кој пристигна од Италија.

Мапа која го следи ширењето на корона вирусот во реално време

Вечер - 25.02.2020

Експертите од Универзитетот Џон Хопкинс во САД (Center for Systems Science and Engineering (CSSE), развиле интерактивна мапа на светот, на која од час во час може да се следи ширењето на корона вирусот во светот.

Упатства: Како да се заштитите од коронавирус

Deutsche Welle - 24.02.2020

Луѓето ширум светот ставаат заштитни маски за дишење за да спречат вирусна инфекција. Сепак, други мерки се поефикасни. Еве неколку совети засновани на упатствата на ...

Шарец: Словенија е спремна да ги затвори границите поради коронавирусот

МКД - 24.02.2020

Словенечкиот премиер Марјан Шарец изјави дека Словенија е спремна да ги затвори границите доколку се засили ризикот од внесување на коронавирусот, пренесуваат словенечките медиуми. „Поради ширењето на коронавирусот Словенија ќе ги затвори границите ...

Контрола на граничните премини, изолациски центри и кризен штаб во борба против Коронавирусот

Телма - 24.02.2020

Под полициски надзор ќе бидат изолациски центри во Штипската, Гостиварската и во Велешката болница. Таму на сомнители патници две недели треба да им се следи здравствената состојба. Министерството за здравство по состанокот на управувачкиот комитет ...

Словенија може да ги затвори границите поради коронавирусот

Press24 - 24.02.2020

Словенечкиот премиер Марјан Шареч изјави дека Словенија е подготвена да ги затвори границите доколку се зајакне ризикот од појава на коронавирус, јавуваат словенечките медиуми. -Поради ширењето на коронавирусот Словенија ќе ги затвори границите ...

Две сценарија за влијанието на коронавирусот на пазарот на компјутери

Локално - 24.02.2020

Експерти од истражувачката фирма Canalys составиле две сценарија за можното влијание на коронавирусот на глобалниот пазар на компјутери оваа година. Во оптимистичката верзија на извештајот, ситуацијата ќе се стабилизира до април, а во ...

Еве каде се забележани случаи на коронавирус – една држава за само неколку дена стана земја со највеќе жртви по Кина

ТВ21 - 24.02.2020

Светската здравствена организација предупредува дека епидемијата на коронавирус може да се претвори во пандемија. Од декември, вирусот се прошири во околу 30 земји, но досега тие успеаја да ја запрат драстичната експанзија.

Проверете колку за вас би бил опасен коронавирусот според возраст и пол

Press24 - 24.02.2020

Колку личноста е повозрасна, толку и шансите се поголеми коронавирусот да биде фатален. Досегашните податоци на смртни случаи од коронавирусот покажуваат дека 14,8 отсто од заболените кои биле на возраст над 80 години умреа од вирусот.

ЛАЖНА ВЕСТ ГИ ВОЗНЕМИРИ СКОПЈАНИ: Нема коронавирус во Клинички туку затвореник од висок ризик кого го обезбедуваше ...

Денешен - 25.02.2020

На социјалните мрежи и некои медиуми вечерва се рашири веста дека со силно полициско обезбедување е блокиран Клиничкиот центар во Скопје од полициските едници за брзо распоредување и дека се стравува оти присуството на полицијата е поради корона ...

Црна Гора го подгина степенот на подготвеност поради коронавирусот

Слободен Печат - 24.02.2020

Црна Гора го подигна степенот на подготвеност поради коронавирусот од низок на умерен, откако во Италија се забележани неколку смртни случаи и поголем број на заразени во кратко време, пренесува „Индекс“.

ЛАЖНА ВЕСТ ЗА КОРОНА: На Клинички има полиција поради затвореник, а не поради новиот вирус

Слободен Печат - 24.02.2020

На социлајните медиуми вечерва се појави информација дека во Клиничкиот центар во Скопје е донесен пациент со коронавирус и дека поради тоа има полициски обезбедување во центарот. „Моментално е блокирана цела државна болница од едниците за брзо ...

Јапонци признаваат: Карантинот на крузерот не беше совршен

Press24 - 24.02.2020

Јапонските здравствени претставници и експерти признаа дека карантинот на крузерот „Дајмонд принцес“ во пристаништето Јокохама не бил совршен. Сепак, претставниците ја бранеа одлуката на Јапонија да пушти околу 1.000 патници по 14 дена.

Fiat го ограничува пристапот во фабриките поради вирусот

Automedia - 24.02.2020

Ширењето на вирусот корона остава последици и врз автомобилската бранша. Fiat го ограничува пристапот во фабриките, додека една позната дизајнерска компанија од Италија целосно ги затвори портите на неодредено време.

Словенија е подготвена да ги затвори границите ако се зголеми ризикот од коронавирусот

Слободен Печат - 24.02.2020

Словенечкиот премиер Марјан Шарец денес изјави дека Словенија е подготвена и да ги затвори границите ако се зголеми ризикот за влез на коронавриусот во земјата, јавуваат словенечките медиуми, а пренесува „Индекс“.

Белата куќа ќе побара дополнителни пари од Конгресот за борба со коронавирусот

Слободен Печат - 24.02.2020

Претставници од Белата куќа и министерствата за здравство и за социјала засега не ги коментираат изваштаите на изданијата. Најпрвин за ова извести „Политико”. Белата куќа планира да побара дополнителни средства во напорите за борба со коронавирусот, ...

Губат по 6 милиони долари дневно: Коронавирусот удри по автоиндустријата

Press24 - 24.02.2020

Затворањето на фабриките во кинескиот град Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот им наштети на странските производители на возила. Производителите, меѓу кои се Хонда, Нисан, Џенерал Моторс и Рено губат околу 5,69 милиони долари дневно, ...

„Црн понеделник“ на светските берзи поради коронавирусот

А1 On - 24.02.2020

На светските пазари на капитал осамна „црн понеделник“ бришејќи милијарди долари од пазарната вредност на компаниите, бидејќи проширувањето на епидемијата на коронавирус надвор од Кина ги засегна изгледите за глобалниот раст, поради што ...

Кина веќе разработила вакцина против новиот коронавирус, тврди кинескиот амбасадор во Москва

Бриф - 24.02.2020

Кина веќе разработила вакцина против новиот коронавирус, тврди кинескиот амбасадор во Москва Kинеските експерти веќе ја разработиле вакцината која првично се смета за ефикасна против коронавирусот „COVID-19“, соопшти кинескиот амбасадор во Русија ...

Илјадници мајмуни заразени од коронавирус: Научниците експериментираат за да дојдат до ефикасна вакцина (ВИДЕО)

Слободен Печат - 24.02.2020

Според информациите повеќе од 2.400 мајмуни се изложени на Блискоисточен респираторен синдром (MERS-Cov). Илјадници мајмуни се заразени од одреден тип на коронавирус во обидот да се најде решение за епидемијата од новиот вирус, која почна во ...

Неизвесен натпреварот Жалгирис-Милано поради коронавирусот

А1 On - 24.02.2020

Натпреварот меѓу Жалгирис и Милано што е закажан за петок од 19 часот во рамки на 26-то коло во Евролигата може да биде одложен. Дел од медиумите дури тврдат дека кошарка во вториот по голема град во Литванија оваа недела ќе нема, само се чека на ...

Расте бројот на заболени од коронавирусот во Иран, Италија и Јужна Кореја

Р.С.Европа - 24.02.2020

Бројот на заболени од коронавирусот во Иран, Италија и Јужна Кореја се зголемува, а и други земји пријавија први случаи на ова заболување од кое во Кина досега починаа речиси 2600 луѓе. Авганистан, Ирак, Бахреин, Кувајт и Оман денеска соопштија дека ...

Загреб: Шестте примероци се негативни на коронавируcот, доаѓаат пет нови сомнителни лица од Риека

Локално - 24.02.2020

Во клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“ во Загреб, се тестираат вкупно шест примероци за коронавирус (COVID-19) – еден од Сплит и Ријека и по два од Загреб и Сисак, објави попладнево клиниката.

Здравствените власти во Македонија го подигаат степенот на превенција од коронавирусот

Телма - 24.02.2020

Здравствените власти го уклучија алармот откако корона вирусот зеде 4 човечки жртви во Северна Италија , а над 160 се заразени .Се ослободуваат капацитети од болниците низ земјава. Дел од одделенијата на Инфективна клинка, болниците во Гостивар, ...

Сомнителниот пациент во Приштина не е заразен со коронавирус

+инфо - 24.02.2020

Резултатите на анализите на пациентката која денеска беше хоспитализирана во универзитетскиот Клинички центар на Косово под сомнение дека е заразена со коронавирусот покажаа дека таа не е носител на смртносниот вирус, јави дописникот на МИА од ...

Продажбата на паметни телефони во Кина опадна за повеќе од една третина

24Инфо - 24.02.2020

– Продажбата на паметните телефони во Кина опадна за повеќе од третина во јануари 2020 година, според денешните податоци на кинеската Влада, што покажуваат колкава штета носи епидемијата на коронавирусот на потрошувачкиот пазар.

„Голема чума во поморскиот град“: Нострадамус го предвидел коронавирусот, а еве кога ќе запре...

Точка - 24.02.2020

Епидемијата коронавирус уби над 2.600 луѓе и заразила речиси 80.000 ширум светот, но дали мистичниот Нострадамус од 16-от век ја предвидел епидемијата на коронавирусот кога го користел терминот “голема чума“ пред речиси 500 години? Коронавирусот во ...

Сведоштво на нашинец од Италија: Испразнети маркети,празни улици и загриженост од вирусот

ММС - 24.02.2020

Девет луѓе заболеа од корона вирусот во реонот на Пајнченца, во Северна Италија, каде живеат околу 6000 Македонци. Заболени Македонци нема, меѓутоа, алармантно е, постои голема загриженост меѓу нашинците.

Коронавирусот во Вухан го донеле американски војници? Извештајот од јапонската телевизија го вознемири народот

Точка - 24.02.2020

Новиот коронавирус Ковид-19 би можел да биде по петекло од САД, вчера известиле од јапонската телевизја „Асахи“. Оваа вест не би требала да се земе предвид да не станува збор за една од најголемите медиумски куќи во Јапонија.

Евролигата ќе мора да одложи меч поради коронавирусот!?

Sport 1 - 24.02.2020

Вонредната ситуација со коронавирусот имаше ефект и на спортот, па минатиот викенд беа одложени неколку натпревари од италијанската Серија А, а сега проблеми ќе има и Евролигата. Според информациите од Литванија, постои можност да биде одложен ...

Негативни се резултатите за коронавирус кај работниците од автопатот Кичево – Охрид

ТВ21 - 24.02.2020

Резултатите од тестирањето направено врз тројца работници за присуство на коронавирус се негативни, но тие ќе останат под надзор. Работниците допатувале од Кина, а работат на автопатот Кичево – Охрид.

Вредноста на американскиот долар се вивна максимално како последица на коронавирусот

Вечер - 24.02.2020

Вредноста на американскиот долар се вивна максимално како последица на коронавирусот Ковид-19, јавуваат американските медиуми. Индексот на доларот на лондонската берза синоќа достигна 99.63 прооцетни поени, или највисок показател во изминатите три ...

Грчката Влада со итен состанок за коронавирус

ТВ21 - 24.02.2020

Министри и претставници од седум грчки министерства, меѓу кои за здравство, за внатрешни работи, цивилна заштита, за образование, за миграција, учествуваа на денешниот состанок во премиерската палата, посветен на епидемијата на новиот коронавирус.

КОРОНАВИРУСОТ ДЕМНЕ: Паѓаат акциите

Фактор - 24.02.2020

Бројот на случаи на коронавирус надвор од Кина се зголеми, предизвикувајќи стравувања од продолжено глобално економско забавување поради ширењето на вирусот. Авиокомпанијата Делта и Американ бележат пад за повеќе од 7 отсто, додека акциите на ...

Во Вухан има 195 случаи повторно заразени со коронавирус

MTM - 24.02.2020

Кинеските лекари регистрирале 195 случаи на нова инфекција со коронавирус во Вухан (централна провинција Хубеи). Податоците беа дадени во извештајот објавен денеска од Државната комисија за хигиена и здравје на Кина.

195 излекувани повторно заразени од коронавирусот

+инфо - 24.02.2020

Зао Џианпинг, лекарот задолжен за оперативните тимови кои се борат против епидемијата во кинеската провинција Хубеи рече дека тестовите покажале дека мнозинството од оние кои го „прележале“ вирусот и натаму се инфицирани.

Сите детали за коронавирусот: Колкумина се заболени, колкав е бројот на жртви… (МАПА)

Курир - 24.02.2020

На интернет има мапа за коронавирусот. На неа, состојбата со вирусот се следи во живо, а податоците постојано се ажурираат. Погледнете колку луѓе се заболени, колку се мртви, колку се спасени.

Повеќе од 3.000 здравствени работници во Кина се заразени со коронавирусот

А1 On - 24.02.2020

Повеќе од 3.000 здравствени работници во Кина се зарзени со коронавирусот, кој се појави во таа земја во декември минатата година, изјави денеска претставникот на кинеската Национална здравствена комисија, Лијанг Ванијан.

Во Кина се уверени дека е најдена вакцина против коронавирусот

MTM - 24.02.2020

Кинеските власти се уверени дека епидемијата на новиот коронавирус ќе биде поразена и нормалниот живот во повеќето делови на земјата ќе биде обновен до крајот на февруари, пренесуваат светските агенции.

Коронавирусот може да го пренесуваат и луѓе што немаат симптоми

Факултети - 24.02.2020

Кинески истражувачи потврдиле случај на несимптоматично пренесување на новиот коронавирус. 20-годишна девојка од Вухан заразила петмина во нејзиното семејство со вирусот иако таа никогаш не била физички болна.

Уште една жртва на Ковид-19 во Италија

Телма - 24.02.2020

Во Италија почина и петтата жртва на новиот коронавирус, соопшти денеска шефот на државната служба за цивилна заштита Анџело Борели. Тој информира дека со Ковид-19 досега се заразени 219 лица, 99 луѓе се хоспитализирани, од кои 23 се во критична ...

Иранските власти демантираат дека го кријат вистинскиот број на смртни случаи од коронавирус

Слободен Печат - 24.02.2020

Иранската Влада вети дека ќе биде колку е можно потранспарентна околу прашањата поврзани со епидемијата од коронавирус, откако власта беше обвинета дека ја крие вистинската бројка на заразени и починати од Ковид-19.

Италија: Лажен аларм за корона-вирус во возовите кон Австрија

Deutsche Welle - 24.02.2020

Поради два сомнителни случаи во воз од Италија, стотици патници беа запрени на граничниот премин Бренер со Австрија. По повеќе часови стигна вест дека се работи за лажен аларм. Во Италија од COVID-19 починаа четири лица.

Згрижено уште едно лице во Приштина поради сомнение за коронавирус

MakPress - 24.02.2020

Пациент за кого има сомненија дека е заразен со коронавирус се наоѓа на Клиниката за заразни болести на Универзитетскиот клинички центар во Приштина, потврди денеска косовскиот министер за здравство Арбен Витиа.

Превенција од коронавирусот: Маски за еднократна употреба, кои се најевтини, НЕМА

еМагазин - 24.02.2020

Коронавирусот е се поблиску до Македонија. Новонастаната ситуација во Италија, каде молскавично се зголеми бројот на заразени од овој вирус, а за кој властите се уште незнаат кој го „донесе“ во земјата дополнително ги зголемува шансите истиот да се ...

Над 3.000 медицински лица во Кина заразени со коронавирус

Макфакс - 24.02.2020

Над 3.000 медицински работници во Кина се заразени со коронавирусот што се појави во земјата минатиот декември, изјави денеска официјалниот претставник на кинеската Национална здравствена комисија, Лианг Вангјанг.

Словенија ќе ги затвори границите ако се зголеми ризикот од коронавирус

Република - 24.02.2020

Словенечкиот премиер Марјан Шарец изјави дека е подготвена и да ги затвори границите ако се зголеми ризикот за влез на коронавриусот во земјата, јавуваат словенечките медиуми, а пренесува „Индекс“.

Резултатите покажуваат дека во Косово нема случај на заразени од коронавирус

Слободен Печат - 24.02.2020

Националната Институција за Јавно Здравје преку соопштение за медиумите изјави дека во Косово нема случаи на коронавирус. Пациентката за која имаше сомневања дека е заразена од корнавирус, беше тестирана, и резултатите од тестирањето се негативни.