TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Француските медиуми за промената на името на Република Македонија во Република Северна Македонија

Сител - 12.01.2019

Француските медиуми опширно пишуваат за дадената согласност на Македонскиот парламент за промена на Уставното име на Република Македонија во Република Северна Македонија, јавува дописникот на МИА.

Македонија за Северна Македонија

Deutsche Welle - 12.01.2019

Гласањето за уставните измени во македонското Собрание е вест која ја пренесуваат најголемиот дел од германските електронски и печатени медиуми. Притоа се обрнува внимание на она што претстои во Грција.

Обраќање на Заев: Испишуваме нова реалност на Република Северна Македонија

AKO - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев, имаше прво обраќање по вчерашното гласање во македонскиот Парламент и прифаќање на измена на Уставот. Тој веќе од зградата на Владата на Република Македонија, го користи новото име на државата-Република Северна Македонија.

Името Република Северна Македонија влегува веднаш во меѓународна употреба

AKO - 12.01.2019

Од денеска, нашата земја во светот и официјално е Република Северна Македонија. По изгласувањето на уставните измени и Уставниот закон , промените уште денеска ќе се објават во Службен весник.

Заев: Да живее Република Северна Македонија!

Република - 12.01.2019

Објаснувајќи го процесот на промена на името и заблагодарувајќи му се на народот за товарот што го носел за промена на името, премиерот на Република Македонија денес првата прес-конференција по изгласувањето на уставните измени ја заврши со ...

Зоран Заев: Да живее Република Северна Македонија!

Скопје инфо - 12.01.2019

Објаснувајќи го процесот на промена на името и заблагодарувајќи му се на народот за товарот што го носел за промена на името, Премиерот на Република Македонија денес својата прес конференција ја заврши со пораката: Да живее Северна Македонија.

Имаме „нов“ сосед, Република Северна Македонија: Што пишуваат регионалните медиуми за промената на името

еМагазин - 12.01.2019

„Македонија го промени името во Република Северна Македонија“, „Македонија го менува името“, „Од сега Република Северна Македонија“, „Собранието одлучи: Македонија стана Република Северна Македонија“, „Имаме „нов„ сосед: Република Северна ...

Твитер за „Северна Македонија“: „Дали Груевски може да се врати, пошто државата која го гонеше веќе не постои?“

еМагазин - 12.01.2019

Лавина од реакции на социјалните мрежи за финалето од процесот на уставни измени, со кои Македонија ќе добие ново име – Северна Македонија, откако Договорот од Преспа ќе биде ратификуван и во грчкиот Парламент.

Зборот Македонија во Уставот ќе биде спомнат само еднаш, Северна Македонија 287 пати

еМагазин - 12.01.2019

Мнозинство од 81 пратеници вчера во македонското Собрание гласаа “за” за четирите уставни амандмани со кои меѓудругото се менува името на Република Македонија во Република Северна Македонија по стапување во сила на Договорот од Преспа, односно ...

Македонија станува Северна Македонија: Гласаа 81 пратеник

еМагазин - 11.01.2019

Македонија станува Северна Македонија. За уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, со кои меѓудругото Македонија станува Северна Македонија, денеска во Собранието гласаа 81 пратеник. Воздржани и против немаше.

За „Северна Македонија" се пишува и во Франција - топ тема денеска

Press24 - 12.01.2019

Француските медиуми опширно пишуваат за дадената согласност на Македонскиот парламент за промена на Уставното име на Република Македонија во Република Северна Македонија, јавува дописникот на МИА.

Македонија за Северна Македонија

Либертас - 12.01.2019

Гласањето за уставните измени во македонското Собрание е вест која ја пренесуваат најголемиот дел од германските електронски и печатени медиуми. Притоа се обрнува внимание на она што претстои во Грција.

Заев: Испишуваме нова реалност на Република Северна Македонија

Нетпрес - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев, имаше прво обраќање по вчерашното гласање во македонскиот Парламент и прифаќање на измена на Уставот. Тој веќе од зградата на Владата на Република Македонија, го користи новото име на државата-Република Северна Македонија.

Зборот Македонија во Уставот ќе биде спомнат само еднаш, Северна Македонија 287 пати

Вечер - 12.01.2019

Мнозинство од 81 пратеници вчера во македонското Собрание гласаа “за” за четирите уставни амандмани со кои меѓудругото се менува името на Република Македонија во Република Северна Македонија по стапување во сила на Договорот од Преспа, односно ...

Француските медиуми за промената на името на Република Македонија во Република Северна Македонија

Вечер - 12.01.2019

Француските медиуми опширно пишуваат за дадената согласност на Македонскиот парламент за промена на Уставното име на Република Македонија во Република Северна Македонија, јавува дописникот на МИА.

Заев: Да живее Македонија, да живее Република Северна Македонија!

Фокус - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев, имаше прво обраќање по вчерашното гласање во македонскиот Парламент и прифаќање на измена на Уставот. Тој веќе од зградата на Владата на Република Македонија, го користи новото име на државата-Република Северна Македонија.

Француските медиуми за промената на името на Република Македонија во Република Северна Македонија

Либертас - 12.01.2019

Француските медиуми опширно пишуваат за дадената согласност на Македонскиот парламент за промена на Уставното име на Република Македонија во Република Северна Македонија, јавува дописникот на МИА.

Француските медиуми за промената на името на Република Македонија во Република Северна Македонија

Локално - 12.01.2019

Француските медиуми опширно пишуваат за дадената согласност на Македонскиот парламент за промена на Уставното име на Република Македонија во Република Северна Македонија, јавува дописникот на МИА.

Француските медиуми за промената на името во Република Северна Македонија

1tv - 12.01.2019

Француските медиуми опширно пишуваат за дадената согласност на Македонскиот парламент за промена на Уставното име на Република Македонија во Република Северна Македонија. Француското меѓународно радио, насловува: „Македонија: историски договор во ...

ФРАНЦУСКИ МЕДИУМИ: Земјата нема да ја изгуби својата душа, викајќи се „Република Северна Македонија“

Фактор - 12.01.2019

Француското меѓународно радио, објави: „Македонија: историски договор во Парламентот за промена на името“, понатаму се наведува дека ова „е крај, или скоро крај, на старата кавга меѓу Грција и Македонија.

„Ле Монд“: Историска одлука на Македонија, на потег е Грција

Нова ТВ - 12.01.2019

Француските медиуми опширно пишуваат за дадената согласност на Македонскиот парламент за промена на Уставното име на Република Македонија во Република Северна Македонија. Француското меѓународно радио (РФИ) насловува: „Македонија: историски договор ...

Француските медиуми за промената на името на Република Македонија во Република Северна Македонија

Опсервер - 12.01.2019

Француските медиуми опширно пишуваат за дадената согласност на Македонскиот парламент за промена на Уставното име на Република Македонија во Република Северна Македонија, јавува дописникот на МИА.