TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Богатство во космосот: НАСА открила астероид кој содржи скапоцени метали

Точка - 28.10.2020

Има се повеќе научници кои тврдат дека космосот би можел да овозможи милијарда пати поголемо индустриско производство од тоа што го имаме на Земјата. Иако ова и слични тврдења звучат како научна фантастика, човештвото повеќе од било кога претходно е ...

Русија влегува во војна со Америка за ресурсите на Месечината

Репортер - 28.10.2020

Русија планира да влезе во војна во Обединетите Нации, со Америка за ресурсите на Месечината, пренесуваат светските медиуми. Русија во ОН ќе го покрене прашањето за американските претензии за ресурсите на Месечината, соопштиле од прес службата ...

Според НАСА, на Месечината има вода

Н.Македонија - 28.10.2020

Американската вселенска агенција НАСА потврди дека на Месечината има вода, пренесуваат светските агенции. – Првпат потврдивме присуство на вода на страната на Месечината осветлена од Сонцето, со помош на телескопот „софиa“ – напиша на Твитер шефот ...

Сондата со материјал од астероидот се враќа дома во 2023 година

Н.Македонија - 28.10.2020

Американската сонда конечно зеде примерок од астероидот. НАСА објави: „Сѐ помина совршено. Вечерва испишавме историја“. Четири години по лансирањето, американската сонда „Осирис-Рекс“ успеа да дојде во контакт со астероидот Бенум и успеа да собере ...

4 хороскопски знаци што ќе бидат имуни на непредвидливата сина месечина во Скорпија

Кафе пауза - 28.10.2020

Во наредните денови нè чека нестабилната и ризична енергија на сината месечина, која ќе се појави на небото на 31 октомври во знакот на Скорпија. Ова е вистинско време да ги преиспитате финансиските проблеми и вашиот љубовен живот.

Полната Месечина во петок носи радост за 3 хороскопски знаци

Скопје инфо - 28.10.2020

Сината полна Месечина настапува на 31 октомври. Ова е втора полна Месечина во текот на октомври, а ни носи возбудлива и мистериозна енергија. Таа носи радост за 3 знаци. Лав Со оглед на влијанието на ретроградниот Меркур, вашиот професионален живот ...

Ова е поранешниот патнички авион со кој НАСА откри вода на Месечината

Факултети - 28.10.2020

НАСА штотуку потврди дека има вода на Месечината. Во понеделникот научниците изјавија дека била откриена замрзната вода на Месечината со помош на податоци од летачката опсерваторија на НАСА, која всушност е адаптиран авион „боинг 747СП“.

9-годишно дете побарало работа во НАСА за да ја заштити планетата – добило и одговор!

Деца - 28.10.2020

Деветгодишно момче напишало писмо до НАСА нудејќи се за работно место офицер за планетарна заштита. Работната задача би вклучувала уверување дека луѓето не ги контаминираат планетите, астероидите или месечините со кои стапуваме во контакт и обратно.

Тие укажуваат на среќа или несреќа: Кое е значењето на Марс, Меркур и Венера во астрологијата?

Lady - 28.10.2020

МАРС – планетата на витална енергија Управува – Овен Самоуправува – Шкорпија Егзалтација ( Возвишува )- Јарец Заточение – Вага, Бик Пропаст – Рак Знак – штитот и копјето на Марс, Богот на војната Симболизира – акција, агресивност, импулсивност и ...

Русија во ОН ќе го постави прашањето за претензиите на САД на ресурсите на Месечината

Нетпрес - 27.10.2020

Русија во Обединетите нации ќе го покрене прашањето за претензиите на САД кон месечевите ресурски, соопштија во вторникот од руската агенција за вселенски истражувања Роскосмос. „Да, постојат планови.

Што значи за човештвото откритието на НАСА на вода на Месечината?(ВИДЕО)

Канал5 - 27.10.2020

НАСА вчера објави дека пронашле молекули на вода на осветлената страна на Месечината и истакна дека ова е многу важно откритие. Факт е дека научниците сега пронајдоа траги од H20 во делови од Месечината каде што претходно не ги забележале, и излезе ...

Големо откритие: НАСА потврди дека на Месечината дефинитивно има вода (ВИДЕО)

Курир - 26.10.2020

Американската вселенска агенција НАСА денеска потврди дека на Месечината има вода, пренесуваат светските агенции. -По првпат потврдивме присуство на вода на страната на Месечината осветлена од Сонцето, со помош на телескопот ‘Софија’ ...

(Видео) На површината на Месечината пронајдена вода со помош на телескопот Софиа

Независен - 26.10.2020

На површината на Месечината е пронајдена вода за првпат со помош на телескопот Софиа, објави администраторот на НАСА, Џим Бриденстајн на својот профил на Твитер. Тој напиша дека сè уште не е познато дали може да се користи како ресурс.

НАСА објави големо откритие: На Месечината дефинитивно има вода(ВИДЕО)

Денар - 26.10.2020

Американската вселенска агенција НАСА денеска потврди дека на Месечината има вода, пренесуваат светските агенции. „По првпат потврдивме присуство на вода на страната на Месечината осветлена од Сонцето, со помош на телескопот ‘Софија’ ...

NASA го потврди присуството на вода на светлиот дел од Месечината

Во Центар - 26.10.2020

После повеќе години на истражување, NASA потврди дека на светлиот дел од Месечината е откриено присуство на вода. Водата е најдена во еден дел на површината од „Клавиус“ кратерот кој се наоѓа на јужната хемисфера од Месечината кој се гледа и од ...

Русите уште од 2010. година знаеле за вода на Месечината

USB - 27.10.2020

Информациите за присуство на вода на осветлената страна на Месечината не се новост, бидејќи тоа на руските научници им е познато од 2010-та година, но американските колеги одбивале во тоа да поверуваат, изјавил шефот на лабораторијата на вселенската ...

Големо откритие на НАСА: Дефинитивно има вода на Месечината

Вечер Прес - 27.10.2020

Научниците ги добија досега најубедливите докази за постоењето на вода на Месечината, која е релативно достапна. Во понеделникот, Вселенскиот центар на НАСА во Мериленд детектираше хемиски состав на H2O преку мерење на должината на сончевите бранови ...

Големо откритие: НАСА потврди дека на Месечината дефинитивно има вода (ВИДЕО)

Студенти - 27.10.2020

Американската вселенска агенција НАСА денеска потврди дека на Месечината има вода, пренесуваат светските агенции. -По првпат потврдивме присуство на вода на страната на Месечината осветлена од Сонцето, со помош на телескопот ‘Софија’ ...

Непредвидливата сина месечина во Скорпија ни носи предизвици – Овие знаци ќе ги заобиколи

Скопје24 - 28.10.2020

Во наредните денови нè чека нестабилната и непредвидлива енергија на сината месечина, која ќе се појави на небото на 31 октомври во знакот на Скорпија. Ова е вистинско време да ги преиспитате финансиските проблеми и вашиот љубовен живот.

Интензивната полна месечина оваа сабота е важна за секого, но најмногу ќе влијае на овие 4 хороскопски знаци

Убавина и Здравје - 27.10.2020

31 октомври е волшебен ден за многу луѓе, а фактот што оваа Ноќ на вештерките ќе биде украсена со Сина месечина во знакот на Бик, ја прави уште попосебна. Сината месечина е името на втората полна месечина во истиот календарски месец.

Како SOFIA откри вода на Месечината?

Кајгана - 27.10.2020

Најголемата светска летачка опсерваторија откри вода заробена на површината на Месечината. За првпат е потврдено постоењето на вода на посветлата страна на Месечината, што покажува дека се простира на целата површина, а не само на студените, ...

НАСА откри вода на осветлен дел од Месечината

Глас на Америка - 27.10.2020

Американската вселенска агенција НАСА соопшти дека потврдила дека има вода на Месечината во области кои се изложени на сончева светлина што укажува дека таа веројатно е пораспространета отколку што претходно се мислеше.

НАСА со важно откритие за вселенските истражувања: Водата на Месечината е благослов за лунарна база и лет до Марс

Слободен Печат - 27.10.2020

На Месечината, секако, нема океани ни мориња, но анализи на телескопски снимки потврдија дека вода во молекуларна форма има и на осончената површина, а не само во мали реони околу Јужниот Пол, на падини на кратери што се под постојана сенка.

Водата ја има насекаде по површината на Месечината

Емитер - 27.10.2020

За Месечината долго време се сметаше дека е суво место. Ова верување особено се засили по мисиите Аполо, на почетокот од ‘70-тите години од минатиот век. Но, лека полека, овој поглед почна да се менува.

Curiosity роверот на NASA испрати селфи од Марс

USB - 27.10.2020

Американската вселенска агенција NASA објави фотографија која нејзиниот ровер Curiosity ја испрати од Марс. Селфи фотографијата на роверот е дело на камерта на Curiosity – Mars Hand Lens Imager (MAHLI) и научникот Кевин Гил, кој спои неколку ...

Curiosity испрати интересно селфи од Марс

Кајгана - 27.10.2020

Американската вселенска агенција НАСА објави фотографија направена од роверот Curiosity на Марс. Селфи фотографијата на роверот е дело на камерата Mars Hand Lens Imager (MAHLI) и на научникот Кевин Гил, кој спои неколку фотографии во една.

Астероид на почетокот на ноември минува крај Земјата

Кумановски м. - 27.10.2020

Американската вселенска агенција НАСА објави дека астероид ќе помине покрај планетата Земја на 2 ноември. Како што се наведува, дијаметарот на астероидот со ознака „2018VP1“ е нешто помалку од два метри, а се проценува дека неговото влијание врз ...

Научниците потврдија дека на Месечината има вода

Радио МОФ - 27.10.2020

Научниците ги добија досега најубедливите докази за постоењето на вода на Месечината која е релативно достапна. Досега се претпоставуваше дека површината на Месечината е сува, сѐ додека во 1990 вселенското летало кое орбитираше околу Месечината не ...

Големо откритие на НАСА: Дефинитивно има вода на Месечината

Порта - 27.10.2020

Истражувањата сугерираат дека водата може да се дистрибуира на целата површина на Месечината Водата дефинитивно се најде на површината на Месечината, објави НАСА. Научниците открија „water pockets“ што може да ги олесни сите понатамошни мисии на ...

Вода на Месечината: Русите знаат од 2010-та, Американците одбивале да поверуваат

Точка - 27.10.2020

Информациите за присуство на вода на осветлената страна на Месечината не се новост, бидејќи тоа на руските научници им е познато од 2010-та година, но американските колеги одбивале во тоа да поверуваат, изјавил шефот на лабораторијата на вселенската ...

Пристигнува синината месечина: Само овие 4 знаци ќе избегнат лошите настани

Локално - 27.10.2020

4 знаци се имуни на темното влијание на Сината Месечина – Дали сте и вие еден од нив? За повеќето од нас, 2020 година не беше најпријатна година, а енергијата на Сината месечина ни носи нови предизвици.

НАСА открила дека на Месечината има повеќе вода, отколку што се верува

Канал5 - 26.10.2020

На Месечината нема проточна вода како на Земјата, но научниците објавија дека водата на тој сателит е почеста отколку што се верувало порано затоа што молекулите на водата се заробени во минерали на површината.

На месечината има вода, соопшти НАСА

МКД - 26.10.2020

Научниците собраа дефинитивни докази дека на месечината има вода, откритие што сигурно ќе влијае на идните мисии на Земјиниот сателит, за кои се подготвува НАСА. На Месечината ги нема телата со течна вода што се белег на Земјата, но научниците ...

NASA го потврди присуството на вода на светлиот дел од Месечината

Smartportal - 26.10.2020

Ова откритие е важно за идните вселенски мисии и разбирањето како и каде може да се очекува присуство на вода, кога истото и е малку веројатно После повеќе години на истражување, NASA потврди дека на светлиот дел од Месечината е откриено присуство ...

Големо откритие на NASA: На површината на Месечината пронајдена вода (ВИДЕО)

USB - 26.10.2020

NASA денеска објави ново откритие кое што е поврзано со Месечината – на нејзината површина е пронајдена вода. „Подгответе се за возбудливо, ново откритие поврзано со Месечината“, беше пораката што NASA ја упати до јавноста во пресрет на ...

НАСА: Дефинитивно има вода на Месечината

Кајгана - 26.10.2020

НАСА денеска потврди историско откритие – дефинитивно има вода на Месечината. Американската вселенска агенција потврди присуство на вода на површината на Земјиниот природен сателит. Откритието е направено со помош на SOFIA, опсерваторијата на NASA ...

(Видео) НАСА објави големо откритие: На Месечината дефинитивно има вода

Макфакс - 26.10.2020

Американската вселенска агенција НАСА, денеска потврди дека на Месечината има вода, пренесуваат светските агенции. „По прв пат потврдивме присуство на вода на страната на Месечината осветлена од Сонцето, со помош на телескопот „Софија“ ...

„Подгответе се за возбудливо откритие“ – објави НАСА, на површината на Месечината има вода!

Вечер Прес - 26.10.2020

НАСА објави ново големо откритие за Месечината – на нејзината површина е пронајдена вода! „Подгответе се за ново возбудливо откритие поврзано со Месечината“, е пораката што ја испрати НАСА до јавноста.

NASA објави возбудливи вести: „Денеска потврдивме дека на површината на Месечината има вода“

Точка - 26.10.2020

NASA денеска во 17 часот објави ново откритие кое што е поврзано со Месечината – на нејзината површина е пронајдена вода. „Подгответе се за возбудливо, ново откритие поврзано со Месечината“ , беше пораката која што до јавноста ја упати NASA.

На површината на Месечината пронајдена вода со помош на телескопот Софиа

Кумановски м. - 26.10.2020

На површината на Месечината е пронајдена вода за првпат со помош на телескопот Софиа, објави администраторот на НАСА, Џим Бриденстајн на својот профил на Твитер. Тој напиша дека сè уште не е познато дали може да се користи како ресурс.