TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Африм Гаши избран за претседател на Собрание

Сител - 28.05.2024

Со 76 гласа „за“ и 6 „против“ Африм Гаши е избран за нов претседател на Собранието. Како единствен кандидат предложен од ВМРО-ДПМНЕ, Коалицијата „Вреди“ и од Движењето ЗНАМ – „За наша Македонија“ се обврза дека ќе го почитува Уставот и законите, а ...

Изборот на Гаши за претседател на Собранието Топ тема во албанските медиуми

Слободен Печат

Зеќирија Ибрахими ја пееше албанската химна во Собрание, а не новиот собраниски спикер Африм Гаши

Мета

Африм Гаши избран за претседател на Собранието

24 Вести

Африм Гаши избран за претседател на Собрание

Фокус

АФРИМ ГАШИ Е ИЗБРАН ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОБРАНИЕТО 76 гласа „ЗА“, 6 гласа „ПРОТИВ“

+инфо

Африм Гаши избран за нов претседател на Собранието

Слободен Печат

Курир ТВ21 24Инфо Фактор Скопје1 Алсат-М Слободен Печат Frontline

ВРЕДИ: ДУИ на иста линија со ЛЕВИЦА – не го поддржаа изборот на Гаши за претседател на Собранието

Фокус - 28.05.2024

„Изразуваме жалење што ДУИ денес потврди дека за нив интересите на Албанскиот народ `важат` само кога тие се власт. Африм Гаши е првиот Албанец избран за претседател на Собранието со 76 пратеници, значително мнозинство кое беше логично да биде ...

Од рапер до претседател на Собрание - Кој е Африм Гаши?

Сител

Кој е Африм Гаши?! Од „празни џебови“ до претседател на Парламент

ТВ21

Крмов: Африм Гаши ќе биде полош спикер и од Талат Џафери

24Инфо

Новиот претседател на Собранието со прво интервју за ТВ21: Подавам рака за соработка и со Европскиот фронт, не е време за политички реваншизам

ТВ21

🎥 РАПУВАШЕ ВО БЕНДОТ „ПРАЗНИ ЏЕБОВИ“, ОСНОВАЧ Е НА МАГАЗИНОТ „ШЕЊА“ Кој е Африм Гаши, новиот спикер во Собранието?

+инфо

Али Ахмети и Зијадин Села не гласаа за да Африм Гаши биде избран за претседател на Собранието

еМагазин

24 Вести Телма МКД Денешен PressingTV

Африм Гаши избран за нов спикер – 76 пратеници гласаа „ЗА“, против беа од Левица, СДСМ не гласаше, а од ДУИ беа отсутни

Телма - 28.05.2024

Африм Гаши вчера ја напушти претседателската позиција во партијата Алтернатива. Денеска, на предлог на Изет Меџити, стана новиот претседател на законодаваниот дом. Гаши е изгласан со 76 гласа „ЗА“.

Гаши е новиот претседател на Собрание, жестока дебата меѓу Левица и ВМРО-ДПМНЕ за неговиот избор

ТВ21

Африм Гаши избран за претседател на Собранието, Апасиев го обвини Мицкоски дека е мало маче кое мјаука и ги излажа гласачите дека на тоа место ќе се врати македонец

Сакам да кажам

Африм Гаши избран за претседател на Собранието

Телма

ЦРНИ ВРЕЌИ СО ПАРИ, ПУРИ, ВИСКИ… Фрчат жестоки обвинувања во расправата за изборот на Гаши

+инфо

Крмов до ВМРО-ДПМНЕ: Колку пратеници ви требаат за да не слугувате на Вреди?

Независен

Левица ја обвинува ВМРО-ДПМНЕ поради Гаши: „Претседател на Собрание не е само пушење пури и пиење виски“

Локално

Фактор Фактор MakPress А1 On Бриф Press24 Zoom Н.Македонија

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието

360 степени - 28.05.2024

На новинарско прашање во врска со разговорите за новата влада, Димитриевски вели дека се уште не се договорени никакви кадровски решенија, додавајќи дека за нив во втор план се поделбата на власта и министерските позиции.

Димитриевски: Го поддржуваме Африм Гаши да биде претседател на Собрание

ТВ21

Димитриевски: Го поддржуваме Африм Гаши да биде претседател на Собрание

Фокус

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието, се уште немаме договорено кадровски решенија за влада

Бизнис Вести

Димитриевски го поддржува Гаши за претседател на Собранието, поделбата на власта и министерските позиции сè уште не ги договорил

Макфакс

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието

Во Центар

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието

Сител

Frontline Zoom Канал5 А1 On Курир Нетпрес Опсервер MakPress

Гаши: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Алсат-М - 28.05.2024

Во своето прво обраќање по преземањето на функцијата претседател на Собранието, Африм Гаши им се заблагодари на народните избраници за довербата и порача дека ќе го гарантира правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај ...

“Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата“, изјави Гаши

Скопје инфо

Гаши: Историјата да ја оставиме на историчарите, ние да зборуваме за иднината

ТВ21

Гаши: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Курир

Гаши: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Нетпрес

ГАШИ: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Денешен

Гаши: Да докажеме дека ние сме најдобрата слика на ова општество, или Северна Македонија во минијатура

Локално

Република Lider

(ФОТО) Ахмети седна во опозиција по 16 години

Lider - 28.05.2024

За првпат по 16 години Али Ахмети седна на своето столче во Собранието кое се наоѓа во опозиција. Некогаш „семоќниот“ Али Ахмети кој е доскорешен партнер на СДСМ седна во опозицискиот дел во Собранието.

Али Ахмети по 16 години во опозиција

Република

(Фото) Ахмети во опозиција по 16 години

Скопје1

ФОТО: Ахмети во опозиција по 16 години

Press24

По долги години Ахмети седна во опозициските клупи во Собранието

Скопје инфо

Поминаа долги 16 години: Али Ахмети конечно во опизиција

PressingTV

Алтернатива: Гаши нов спикер на Собрание, наскоро и нова Влада

24Инфо - 28.05.2024

Интегрален текст од соопштение за јавност на политичката партија Алтернатива: Работните групи на ВЛЕН, како легитимен претставник на албанците и ВМРО ДПМНЕ како победничка партија во рамките на преговорите за формирање на новата влада успешно го ...

Партијата на Гаши: “Многу бргу ќе добиеме европски ориентирана влада“

Скопје инфо

ВЛЕН: Ги усогласивме програмите со ВМРО, продолжуваат преговорите за вториот и третиот ешалон

Локално

Алтернатива: Работните групи на ВРЕДИ и ВМРО-ДПМНЕ постигнаа договор Африм Гаши да го предложат за претседател на Собранието

Бизнис Вести

Алтернатива потврди: Има договор Гаши да биде претседател на Собранието

Република

Многу бргу ќе добиеме европски ориентирана влада, велат од партијата на Гаши

Макфакс

Многу брзо ќе добиеме европски ориентирана влада, велат од партијата на Гаши

Опсервер

24 Вести Lider Точка Press24 Кајгана Centar

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

Zoom - 28.05.2024

Јован Митрески на Африм Гаши поладнево му ја примопредаде функцијата претседател на Собранието и му честита за изборот. – Им благодарам на сите граѓани што гласаа на изборите и на сите пратеници што ме поддржаа.

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

А1 On

Гаши: Собранието ќе биде во служба на граѓаните

МКД

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

Либертас

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

365

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието

Press24

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

Бриф

Н.Македонија Слободен Печат Рацин ММС Сител Фокус 24Инфо

Шаќири: Очекуваме поддршка од ДУИ за Африм Гаши да биде избран за претседател на Собранието

Курир - 28.05.2024

Во Собранието почна конститутивната седница на новиот собраниски состав. Со седницата претседава најстарата пратеничка Мерита Колчи Коџаџику. Пред конститутивната седница на Собранието, Ријад Шаќири од Коалицијата „Вреди“ изјави дека очекуваат ...

Шаќири: Морална обврска за Европскиот фронт е да го поддржи Африм Гаши за претседател на Собранието

Во Центар

Собранието ќе се конституира утре, ДИК одлучува за приговорот на ДУИ за прегласувањето

Канал5

Шаќири: Очекуваме поддршка од ДУИ за Африм Гаши да биде избран за претседател на Собранието

Либертас

Шаќири: Очекуваме поддршка од ДУИ за Африм Гаши да биде избран за претседател на Собранието

Frontline

Шаќири: Очекуваме поддршка од ДУИ за Африм Гаши да биде избран за претседател на Собранието

MakPress

Шаќири очекува поддршка од ДУИ за Африм Гаши да биде избран за претседател на Собранието

Нетпрес

Press24 Денешен Република 24 Вести

По 20 години Али Ахмети и ДУИ седнаа во опозициските столчиња, но не им се допадна, па брзо ја напуштија салата (ВИДЕО)

Zoom - 28.05.2024

По дваесетина години на Власт, Али Ахмети и ДУИ за прв пат се опозиција. Како коалиција Европски фронт освоија 18 мандати, но сепак победникот на изборите ВМРО-ДПМНЕ одлучи да формира владина коалиција со ВРЕДИ која има 14 мандати.

Апасиев: За државата е добро што ДУИ оди во опозиција, но тие што доаѓаат се уште полоши

Антропол - 27.05.2024

Претседателот на партијата Левица, Димитар Апасиев, во интервјуто за „Слободен печат“ потенцира дека претседателот на ДУИ, Али Ахмети, направил грешка на овие избори. „Мислам дека Али Ахмети направи сериозна грешка.