TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ескалација на Косово: Повредени десетици припадници на КФОР и над 50 Срби

Deutsche Welle - 29.05.2023

Во судири меѓу етничките Срби и косовската полиција и припадници на КФОР во три општини на северот на Косово повредени се стотина луѓе. Српскиот претседател Вучиќ им се закани на косовските власти.

Вучиќ го обвини Курти за инцидентот во Звечан и ја повика меѓународната заедница да го „вразуми своето чедо“

360 степени

Б92: Вучиќ утре со амбасадорите на Кина и Русија за ситуацијата на Косово

МКД

Вучиќ: Нема да дозволиме погром на српскиот народ (ВИДЕО)

МКД

Вучиќ: И покрај гаранциите, КФОР не ги заштити Србите ниту го спречи насилното преземање на власта

Либертас

Вучиќ до НАТО: Ако албанскиот окупатор пука, тогаш ситуацијата ќе биде сосема поинаква

Фокус

Вучиќ: Не влегувајте во конфликт со НАТО, туку ако албанскиот окупатор пука…

4NEWS

Фокус Фактор Либертас Точка Макфакс А1 On Мета 4NEWS

Курти загрижен за нападите врз косовската полиција и КФОР

Либертас - 29.05.2023

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека е загрижен поради нападите врз косовската полиција и членовите и новинарите на КФОР. Курти на Твитер соопшти дека денеска по тој повод се сретнал со амбасадорите на Квинта и со шефот на Мисијата на ЕУ на ...

Курти и Вучиќ се согласија во едно: Сакаат мир и деескалација на состојбата во Косово

CivilMedia

Американскиот амбасадор во Приштина: Потреба од деескалација, градоначалниците да не работат од општинските згради

МКД

Американскиот амбасадор во Приштина: Има договор за деескалација на ситуацијата

А1 On

(Видео) Дачиќ: Нема да дозволиме српски жртви поради неподготвеноста на меѓународната заедница

Макфакс

Дачиќ: Нема да дозволиме српски жртви поради неподготвеноста на меѓународната заедница

Фокус

Дачиќ: Задачата на КФОР не е да ги спречува вработените да влегуваат во општините на северот на Косово

Р.С.Европа

Макфакс Бизнис Вести Курир Слободен Печат Опсервер MakPress Бриф Frontline

Брнабиќ ги искара КФОР и ЕУ дека нивната реакција на Косово е задоцнета

Фактор - 29.05.2023

Српската премиерка Ана Брнабиќ вели дека нема ниту еден добар збор да каже за партнерите во ЕУ и КФОР и дека тие задоцнија. Вели ека ситуацијата на Косово е тешка и дека и се чини дека никогаш не било потешко.

Брнабиќ за ситуацијата во Косово: Немам ниту еден добар збор за нашите партнери во ЕУ и КФОР, нивната реакција беше задоцнета

360 степени

Брнабиќ: Немам ниту еден добар збор да кажам за нашите партнери во Европската унија и КФОР

4NEWS

Брнабиќ: Ситуацијата на Косово е тензична и никогаш потешка, мора да го зачуваме мирот

Локално

Брнабиќ: Немам ниту еден добар збор да кажам за нашите партнери во ЕУ и КФОР, тие задоцнија

Макфакс

Брнабиќ: Немам ниту еден добар збор да кажам за нашите партнери во ЕУ и КФОР, тие задоцнија

24Инфо

Брнабиќ: Немам ниту еден добар збор да кажам за нашите партнери во ЕУ и КФОР, тие задоцнија

Press24

MTM Алсат-М Точка Канал5 Независен Опсервер Курир Слободен Печат

Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

Бизнис Вести - 29.05.2023

– Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Приштина, Џефри Ховениер изјави дека ситуацијата во северно Косово, каде што денеска протестираат локалните Срби против новоизбраните градоначалници Албанци во општините со мнозинско српско ...

Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

Опсервер

Амбасадорот на САД- Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

Канал5

Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

Frontline

Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

MakPress

Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

CivilMedia

Амбасадорот на САД во Приштина: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

ТВ21

Република Вечер Прес 24Инфо