TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

143-777 на Телеком и 143-502 на ВИП се броеви за донации за Атиџе и децата од „Медена земја“, победникот на Санденс

Сакам да кажам - 15.03.2019

Продукцијата на документарниот филм „Медена земја“ на режисерите Љубомир Стефанов и Тамара Котевска организира донаторска кампања за помош на протагонистите во филмот Атиџе и номадското сточарско семејство на Хусеин и Љутвие со 8 деца.

Медената земја на Атиџе од Македонија

Независен - 15.03.2019

Ерол Ризаов Одамна не ме треснало нешто толку жестоко по главата и не ми нанело толкава вознемиреност, но истовремено и милина на душата да не можам да дојдам три дена на себе од високите дози адреналин, колку што го предизвика тоа документарниот ...

Атиџе блесна во полн сјај

Независен - 15.03.2019

Документарниот филм „Медена земја“ на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска имаше две затворени проекции во киното „Милениум“, а премиерата за поширока публика ќе биде во август на фестивалот „Македокс“.

Друга состојба на свеста

МКД - 14.03.2019

Кон „Медена земја“ (Honeyland, 2019, 87 мин.) во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска, сниматели - Фејми Даут и Самир Љума, продуцент и монтажер - Атанас Георгиев. Документарецот „Медена земја“ е филмско остварување кое вознесува, замислува, ...

Тишината беше прегласна во „Милениум“, се слушаше само животот на Атиџе

Н.Македонија - 14.03.2019

Животот не секогаш е нежен, љубезен, внимателен. Животот знае да пече и боли, но Атиџе пронашла начин како со мед да ја ублажува болката. Хероината од документарецот „Медена земја“ живее во ритам со природата, строго ги почитува нејзините правила, ...

Пораката на Атиџе одекна во Скопје, следуваат азиска и официјална европска премиера

еМагазин - 14.03.2019

Во емотивна атмосфера, со силен аплауз, овации и солзи во очите публиката ја поздрави Атиџе – главната хероина на документарниот филм „Медена земја“ (Honeyland), на затворените проекции што се одржаа на 12 и 13 март во кино „Милениум“, Скопје.

143-777 на Телеком и 143-502 на Вип се броеви за донации за Атиџе и децата од „Медена земја“, победникот на Санденс

Скопје24 - 16.03.2019

Продукцијата на документарниот филм „Медена земја“ на режисерите Љубомир Стефанов и Тамара Котевска организира донаторска кампања за помош на протагонистите во филмот Атиџе и номадското сточарско семејство на Хусеин и Љутвие со 8 деца.

Пораката на Атиџе одекна во Скопје, следуваат азиска и официјална европска премиера

Точка - 14.03.2019

Во емотивна атмосфера, со силен аплауз, овации и солзи во очите публиката ја поздрави Атиџе – главната хероина на документарниот филм „Медена земја“ (Honeyland), на затворените проекции што се одржаа на 12 и 13 март во кино „Милениум“, Скопје.

Македонскиот филм „Медена земја“ наскоро на азиска и европска премиера

Алфа - 14.03.2019

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28-ми март на Интернационалниот филмски фестивал во Хонгконг, на 3-ти април во престижниот Музеј на модерна уметност ...

Филмот „Медена земја“ наскоро на азиска и официјална европска премиера

MTM - 14.03.2019

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Хонгконг, на 3 април во престижниот Музеј на модерна ...

„Медена земја“ наскоро ќе тргне по светот

+инфо - 14.03.2019

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Хонгконг, на 3 април во престижниот Музеј на модерна ...

Филмот „Медена земја“ наскоро ќе има азиска и официјална европска премиера

Кајгана - 14.03.2019

Скопје, 14 март 2019 (МИА) – Македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Хонгконг, на 3 април во ...

„Медена земја“ наскоро на азиска и официјална европска премиера

А1 On - 14.03.2019

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Хонгконг, на 3 април во престижниот Музеј на модерна ...

Филмот „Медена земја“ наскоро на азиска и официјална европска премиера

1tv - 14.03.2019

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Хонгконг, на 3 април во престижниот Музеј на модерна ...

Азиска премиера на филмот „Медена земја“

МКД - 14.03.2019

Македонскиот документарен филм „Медена земја" („Honeyland") на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Хонгконг, на 3 април во престижниот Музеј на модерна ...

Филмот „Медена земја“ наскоро на азиска и официјална европска премиера

Н.Македонија - 14.03.2019

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Хонгконг, на 3 април во престижниот Музеј на модерна ...

Филмот „Медена земја“ наскоро на азиска и официјална европска премиера

Опсервер - 14.03.2019

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Хонгконг, на 3 април во престижниот Музеј на модерна ...

По затворените проекции во Скопје „Медена земја“ ќе има официјална азиска и европска премиера

Република - 14.03.2019

По премиерата на „Санденс“ на 28 јануари и затворените проекции во Скопје, долументарниот филм „Медена земја“ на Љубомир Стефанов и Тамара Котевска го очекуваат азиска и официјална европска премиера.

Филмот „Медена земја“ наскоро ќе има азиска и официјална европска премиера

Локално - 14.03.2019

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Хонгконг, на 3 април во престижниот Музеј на модерна ...

„Медена земја“ во Хонгконг, во МОМА, на европска премиера во Швајцарија

Факултети - 14.03.2019

Документарниот филм „Медена земја“ на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска ќе биде прикажан на 28 март на 43. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Хонгконг, на 3 април во престижниот Музеј на модерна уметност (MоMA) во Њујорк, а на ...