TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието не ги изгласа измените на Законот за минимална плата

Алсат-М - 09.10.2015

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на продолжението на 67. седница не го го изгласа Предлог законот за изменување на Законот за минимална плата, предложен од пратениците од опозијата.

Данев: СДСМ нема кредибилитет да зборува за зголемување на минималната плата

Нетпрес - 09.10.2015

Подобро е да се создаваат услови за отворање на нови работни места и да се понудат соодветни субвенции за сите категории на граѓани отколку да се продава чиста демагогија, истакна пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев во дебатата за минималната ...

Нови амбасадори: Боцевски во Бразил, Ѓорчев во Бугарија и Муцунски во Турција

Телма - 17.02.2016

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе заседаваат четири комисии. На дневен ред на Комисијата за европски прашања е јавната расправа на тема:Итни реформски приоритети за Република Македонија - точка 5.

Расправата за измени на законот за минималната плата

Идивиди - 09.10.2015

Скопје, 9 октомври 2015 (МИА) - Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата по Предлог законот за изменување на Законот за минимална плата во прво читање, поднесен од опозициските пратеници.

Жестока расправија на пратениците за зголемувањето на минималната плата

Нова ТВ - 08.10.2015

Зголемувањето на минималната плата од 8050 на 11 000 денари, предизвика жестока расправија во Собранието. Пратениците од владеачката партија и од опозицијата се препукуваа и обвинуваа, додека се одвиваше расправата за поднесените предлог измени на ...

Жешка дебата за минималната плата

Утрински - 08.10.2015

Предлогот на СДСМ, минималната плата од идната година да изнесува 11.000 денари, за владејачките партии е популистички Дали висината на минималната плата може да ги задоволи основните животни потреби, зошто законот не важи за сите подеднакво, колку ...

ЖЕШКО ВО СОБРАНИЕ: СДСМ бара минималната плата да се зголеми на 11 000 ден.

Фактор - 08.10.2015

Жешка дебата приредија пратениците од собраниската говорница по Предлог-законот за измени на Законот за минимална плата, поднесен од опозициската СДСМ. Опозицијата предлага минималната плата да биде 11 илјади денари во нето износ и да важи за сите ...

Собранието расправаше за измените на Законот за минимална плата, расправата продолжува утре

Lider - 08.10.2015

Собранието на Република Македонија во попладневниот дел од денешната работа по дневниот ред на 67. седница ја продолжи распоравата по Предлог законот за изменување на Законот за минимална плата во Република Македонија, во прво читање, поднесен од ...

Минималната плата ќе остане иста

Телма - 08.10.2015

Власта не сака да ја зголеми минималната плата и да им помогне на работниците, опозицијата не ги почитува трипартитните договори и предлга популистички закон, вака пратениците се обвинуваа меѓу себе околу предлогот за зголемување на минималната ...

Собранието не ги изгласа измените на Законот за минимална плата

Press24 - 09.10.2015

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на продолжението на 67. седница не го го изгласа Предлог законот за изменување на Законот за минимална плата, предложен од пратениците од опозијата.

СОБРАНИЕ: Продолжува расправата за минималната плата

Телеграф - 09.10.2015

Со законот се предлага висината на минималната нето плата да биде 11 илјади денари и да важи за сите сектори, како и да се формира фонд за поддршка на стандардот на живот на вработените Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи ...

Орцев: Дали парите ќе одат за работниците или за мерцедеси, фонтани...(ВИДЕО)

+инфо - 08.10.2015

Во прашање не е дали има пари да се реализира овој закон, туку дали се сака да се издвојат парите за негово реализиарање. Прашање е дали сакате да ги помогнете работниците и да ги зголемите нивните плати или да возите мерцедес од 600.000 евра.

Јакимовска: Зошто СДСМ до 2006 година не донесе Закон за утрдување на минимална плата?

Нетпрес - 08.10.2015

Во Собранието на Република Македонија продолжува дискусијата по точката од дневниот ред на 67-та пленарна седница каде пратениците расправаат за предлог измените на Законот за минимална плата .

Продолжува расправата за измените на Законот за минимална плата

Press24 - 08.10.2015

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на претпладневниот дел од 67. седница ја продолжи расправата по Предлог-законот за измени на Законот за минимална плата, поднесен од опозицијата.

Стевананџија: Апсурдно е СДСМ да предлага Закон за минимална плата

Press24 - 08.10.2015

Замислете СДСМ предлага Закон за минималната плата, тоа е невозможно тоа е апсурдно,истакна пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Димитар Стевананџија во денешната дискусија по повод минималната плата во Собранието на Република Македонија.

Опозицијата предлага 11.000 денари минимална плата за достоинствен живот

А1 On - 08.10.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да одржи ново продолжение на 67. седница. Копјата денеска ќе се кршат за Предлог законот за изменување на Законот за минимална плата во Република Македонија, во прво читање, поднесен од пратениците од ...

Ако има пари за споменици- нека има и за граѓаните- расправа за минимална плата

Репортер - 08.10.2015

Зголемувањето на минималната плата од 8050 на 11 000 денари, предизвика жестока расправија во Собранието, извор новатв Пратениците од владеачката партија и од опозицијата се препукуваа и обвинуваа, додека се одвиваше расправата за поднесените ...

Продолжува 67-та собраниска седница

МРТ - 08.10.2015

На дневен ред е првото читање на предлог- законот за изменување на законот за минимална плата, поднесен од пратениците од опозицијата... Ново продолжение на 67-та собраниска седница. На дневен ред е првото читање на предлог- законот за изменување на ...

Седници на четири собраниски комисии

Репортер - 12.10.2016

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за одбрана и безбедност, за еднакви можности на жените и мажите, за финансирање и буџет и Законодавно-правната комисија.

(ВИДЕО) Орцев: Бараме минимална плата од 11.000 денари

Бриф - 08.10.2015

Обраќање на пратеникот Панче Орцев во однос на Предлог-законот за изменување на Законот за минимална плата, предложен од СДСМ, на 67-та седница на ...

Ново продолжение на 67. седница на Собранието

Локално - 08.10.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да одржи ново продолжение на 67. седница. На дневен ред е Предлог законот за изменување на Законот за минимална плата во Република Македонија, во прво читање, поднесен од пратениците од опозицијата, ...

Расправа за измените на Законот за минимална плата во Собрание

Нетпрес - 08.10.2015

Собранието на Република Македонија во попладневниот дел од денешната работа по дневниот ред на 67. седница ја продолжи распоравата по Предлог законот за изменување на Законот за минимална плата во Република Македонија, во прво читање, поднесен од ...

Собранието не ги изгласа измените на Законот за минимална плата

А1 On - 09.10.2015

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на продолжението на 67. седница не го го изгласа Предлог законот за изменување на Законот за минимална плата, предложен од пратениците од опозијата.

Измените на минималната плата повторно пред пратениците

Press24 - 09.10.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата по Предлог законот за изменување на Законот за минимална плата во прво читање, поднесен од опозициските пратеници.

Јакимовска: Зошто СДСМ до 2006 година не донесе Закон за утрдување на минималната плата?

Press24 - 08.10.2015

Денеска во Собранието на Република Македонија продолжува дискусијата по точката од дневниот ред на 67-та пленарна седница каде пратениците расправаат за предлог измените на Законот за минимална плата.

СОБРАНИСКА РАСПРАВА: Минималната плата на дневен ред

Телеграф - 08.10.2015

Со законот се предлага висината на минималната плата да биде 11 илјади денари во нето-износ и таа да важи за сите сектори, како и да се формира фонд за поддршка на стандардот на живот на вработените Собранието на Република Македонија денеска во ...

Стевананџија: Апсурдно е СДСМ да предлага Закон за минимална плата

Курир - 08.10.2015

Замислете СДСМ предлага Закон за минималната плата, тоа е невозможно тоа е апсурдно,истакна пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Димитар Стевананџија во денешната дискусија по повод минималната плата во Собранието на Република Македонија.

Опозицијата предлага 11.000 денари минималец

Репортер - 08.10.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да одржи ново продолжение на 67. седница. Копјата денеска ќе се кршат за Предлог законот за изменување на Законот за минимална плата во Република Македонија, во прво читање, поднесен од пратениците од ...

(ВИДЕО) Даскаловски: Со 8.050 денари минимална плата сме на дното во Европа

Либертас - 08.10.2015

Ви го пренесуваме обраќањето на пратеникот Марјан Даскаловски во однос на Предлог-законот за изменување на Законот за минимална плата, предложен од СДСМ, на 67-та седница на Собранието на ...

Продолжение на 67. седница на Собранието

Курир - 30.10.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата за Информација за проблемот со се поголемото иселување, особено на младите од РМ, на предлог на опозициските пратеници. На дневен ред на продолжението на 67.

Собранието расправаше за измените на Законот за минимална плата, расправата продолжува утре

Канал5 - 08.10.2015

Собранието на Република Македонија во попладневниот дел од денешната работа по дневниот ред на 67. седница ја продолжи распоравата по Предлог законот за изменување на Законот за минимална плата во Република Македонија, во прво читање, поднесен од ...

Собранието не ги изгласа измените на Законот за минимална плата

Нетпрес - 09.10.2015

Во рамки на продолжението на 67. седница Собранието на Република Македонија не го изгласа Предлог законот за изменување на Законот за минимална плата , предложен од пратениците од опозијата.

Парламентот пак за платата и парите

Локално - 09.10.2015

Власта не сака да ја зголеми минималната плата и да им помогне на работниците, опозицијата не ги почитува трипартитните договори , нема сенес за стопанството и предлга популистички закон, вака пратениците се обвинуваа меѓу себе околу предлогот за ...

Собранието расправа за измените на Законот за минимална плата поднесени од опозицијата

Сител - 08.10.2015

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на претпладневниот дел од 67. седница ја продолжи расправата по Предлог-законот за измени на Законот за минимална плата, поднесен од опозицијата.

(ВИДЕО) Орцев: Бараме минималната плата да биде 11.000 денари

Репортер - 08.10.2015

Ви го пренесуваме обраќањето на пратеникот Панче Орцев во однос на Предлог-законот за изменување на Законот за минимална плата, предложен од СДСМ, на 67-та седница на Собранието на РМ, извор ...

Продолжение на 67. седница на Собранието

Канал5 - 08.10.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да одржи ново продолжение на 67. седница. На дневен ред е Предлог законот за изменување на Законот за минимална плата во Република Македонија, во прво читање, поднесен од пратениците од опозицијата, ...

Собрание: Власта и опозицијата во костец за минималната плата

еМагазин - 08.10.2015

Собранието на Република Македонија во попладневниот дел од денешната работа по дневниот ред на 67. седница ја продолжи распоравата по Предлог законот за изменување на Законот за минимална плата во Република Македонија, во прво читање, поднесен од ...

Собранието не ги изгласа измените на Законот за минимална плата

24 Вести - 09.10.2015

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на продолжението на 67. седница не го го изгласа Предлог законот за изменување на Законот за минимална плата, предложен од пратениците од опозијата.

Собранието ќе ја продолжи расправата за измени на минималната плата

А1 On - 09.10.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата по Предлог законот за изменување на Законот за минимална плата во прво читање, поднесен од опозициските пратеници.

Собранието расправа за измените на Законот за минимална плата поднесени од опозицијата

Lider - 08.10.2015

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на претпладневниот дел од 67. седница ја продолжи расправата по Предлог-законот за измени на Законот за минимална плата, поднесен од опозицијата.

Стевананџија: Апсурдно е СДСМ да предлага Закон за минимална плата

Пулс24 - 08.10.2015

Замислете СДСМ предлага Закон за минималната плата, тоа е невозможно тоа е апсурдно,истакна пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Димитар Стевананџија во денешната дискусија по повод минималната плата во Собранието на Република Македонија.

(ВИДЕО) Даскаловски: Со 8.050 денари минимална плата сме на дното во Европа

Бриф - 08.10.2015

Ви го пренесуваме обраќањето на пратеникот Марјан Даскаловски во однос на Предлог-законот за изменување на Законот за минимална плата, предложен од СДСМ, на 67-та седница на Собранието на ...

Продолжение на 67. седница на Собранието

Сител - 30.10.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата за Информација за проблемот со се поголемото иселување, особено на младите од РМ, на предлог на опозициските пратеници. На дневен ред на продолжението на 67.

СОБРАНИЕ: Расправата за измените на Законот за минимална плата продолжува и утре

Телеграф - 08.10.2015

Со законот се предлага висината на минималната нето плата да биде 11 илјади денари и да важи за сите сектори, како и да се формира фонд за поддршка на стандардот на живот на вработените Собранието на Република Македонија во попладневниот дел од ...

Не се прифатени предлог измените на Законот за минимална плата

Република - 09.10.2015

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на продолжението на 67. седница не го го изгласа Предлог законот за изменување на Законот за минимална плата, предложен од пратениците од опозијата.

Собранието ја продолжува расправата за измени на минималната плата

24 Вести - 09.10.2015

Собранието денеска треба да ја продолжи расправата по предлог Законот за изменување на законот за минимална плата во прво читање, поднесен од опозициските пратеници. Со законот се предлага висината на минималната нето плата да биде 11 илјади денари ...

Продолжение на 67. седница на Собранието

Lider - 30.10.2015

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата за Информација за проблемот со се поголемото иселување, особено на младите од РМ, на предлог на опозициските пратеници. На дневен ред на продолжението на 67.

Собранието расправаше за измените на Законот за минимална плата, расправата продолжува утре

Сител - 08.10.2015

Собранието на Република Македонија во попладневниот дел од денешната работа по дневниот ред на 67. седница ја продолжи распоравата по Предлог законот за изменување на Законот за минимална плата во Република Македонија, во прво читање, поднесен од ...

ПРАТЕНИЦИТЕ ИЗГЛАСАА: Минималната плата останува 9.590 денари

Телеграф - 09.10.2015

Пратеничката група од опозицијата предложи зголемување на минималната плата на 11.000 денари, додека владејачкото мнозинство смета дека овој, како и другите предложени закони од опозициските пратеници, се во контекст на претстојните избори и чист ...