TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарија меѓу сопствениот фудбалски ѕид на плачот и европскиот столб на срамот

Нова ТВ - 15.10.2019

Бугарија се најде пред сопствен ѕид на плачот, но и пред светски столб на срамот. Пред првиот ја доведоа фудбалските репрезентативци кои на стадионот „Васил Левски“ во Софија загубија од Англија со 0:6 во квалификациите за Европското првенство во ...

УЕФА ја обвини Бугарија за расизам, најде и уште неколку замерки, отворена постапка и против Англија

МКД - 15.10.2019

Европската куќа на фудбалот ги стави на тапет Бугарија и Англија по синиќешниот натпревар во Софија на кој играта два пати беше прекината поради расистички навреди и нацистички поздрави. Пресметката на „Васил Левски“ е во фокусот на јавноста поради ...

Чеферин: УЕФА го потцени расизмот, но ќе работи за да ја искорени таа болест!

Sport 1 - 15.10.2019

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин се огласи со официјално соопштение за скандалозниот инцидент на мечот меѓу Бугарија и Англија. Англија го доби мечот во Бугарија со 6-0, но домашните навивачи расистички ги навредуваа англиските ...

На Бугарите им се собраа многу сметки – УЕФА ќе ги гони за расизам, нацистичко салутирање и исвиркување на англиската ...

Спортманија - 15.10.2019

Александер Чеферин објави дека најстроги казни ќе има за расистичко скандирање од трибините, најавена е нулта толеранција, па Бугарија ќе има многу за плаќање по истрагата што е отворена против нив На Бугарија и се собраа многу сметки за плаќање во ...

Чеферин: УЕФА го потцени расизмот како фудбалска зараза

Екипа - 15.10.2019

Првиот човек на УЕФА, Александар Чеферин, изрази подготвеност за посериозна борба со расизмот, откако призна дека европската куќа на фудбалот не гледала доволно сериозно на овој проблем. Случувањата за време на мечот во Софија меѓу Бугарија и ...

УЕФА отвори дисциплинска постапка: Бугарија обвинета за расистички и нацистички навреди

Sport 1 - 15.10.2019

Европската фудбалска унија (УЕФА) потврди дека отворила дисциплинска постапка против Англија и БУгарија по мечот во квалификациите за Европското првенство во 2020 година. Англичаните славеа со 6-0 во соседна Бугарија на стадионот во Софија, но мечот ...

УЕФА се закани со жестоки казни: На Бугарија не ѝ се пишува добро!?

СуперСпорт - 15.10.2019

Претседателот на Европската фудбалска унија (УЕФА), Александар Чеферин денеска повика Владата да ја засили „војната против расистите“ за да помогне на да се исфрли расизмот од стадионите, откако англиските фудбалери беа навредувани во Софија во ...

Нацизам и расизам беснееше во Софија, Бугарија пред голема казна од УЕФА

Кајгана - 15.10.2019

Англија синоќа ја понижи Бугарија со 6:0 среде Софија, но англиските фудбалери заминаа дома длабоко навредени на расна основа, а добија и нацистички пораки од домашната публика. Бугарија има како никогаш досега слаба репрезентцаија.

Одвратно и губитници! Веднаш да бидат исфрлени!

Вечер - 15.10.2019

Квалификацискиот дуел помеѓу репрезентациите на Бугарија и Англија, кој заврши со убедлив триумф на гостинот од 6:0, два пати беше прекинат поради расистичко однесување на домашните фанови.

АНГЛИЈА БАРА ЖЕСТОКА КАЗНА: Време е УЕФА на дело да покаже како се бори против расизмот

SportMedia - 15.10.2019

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, бил предупреден дека сегашниот случај на расизам во Бугарија е клучен момент за Европската фудбалска асоцијација да покаже мускули во борбата против ова зло на фудбалските терени.

Падна првата жртва за расистичките напади кон англиските фудбалери

OhridNews - 15.10.2019

Претседателот на Бугарската фудбалска федерација Борисав Михајлов е првата жртва после расистички навреди од бугарските хулигани кон репрезентативците на Англија на вчерашниот меч кој се одигра во Софија.

Расистичките испади на бугарските стадиони не се изолирана мутација

Deutsche Welle - 15.10.2019

Тотална надмоќ на гостинскиот тим и расистички испади- по овие две работи ќе биде запаметен фудбалскиот натпревар од квалификациите за ЕУРО 2020 меѓу Бугарија и Англија (0:6) во Софија. Националниот стадион Васил Левски беше делумно затворен за ...

Бугарскиот селектор: „Не чув расизам, англиските навивачи ги навредуваа нашите“

SportMedia - 15.10.2019

И додека сите „брујат“ за расизмот кој се случи вчера на стадионот во Софија за време на мечот Бугарија – Англија, селекторот на Бугарија Красимир Балаков истакна дека не слушнал испади на расизам на стадионот, но затоа слушнал дека англиските ...

Падна првата глава во Бугарија поради извиците на фашизам и расизам против Англија

Спортклуб - 15.10.2019

Претседателот на фудбалската федерација на Бугарија, Борислав Михаилов, поднесе оставка на функцијата, тоа денеска го потврдија од сајтот на тамошната федерацијата. Бугарија синоќа беше крајно понижена од Англија на стадионот Левски со 0;6, а освен ...

Михајлов ја презеде одговорноста, си поднесе оставка

TopSport - 15.10.2019

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Бугарија Борислав Михајлов ја напуштил функцијата по расистичките испади на навивачите на синоќешниот квалификациски натпревар во Софија, помеѓу Бугарија и Англија (0-:6), објави агенцијата Ројтерс.

Лавови – Животни 6-0, ова нели е расизам?

Спортманија - 15.10.2019

Англичаните постојано кукаат дека се жртви на расизам, а и тие немаат мерка кога навредуваат други. Некои од англиските весници демонстрираа брутален расизам кон Бугарите по синоќешниот натпревар од квалификациите за ЕП 2020.

Селекторот на Бугарија: Не слушнав расистички навреди

TopSport - 15.10.2019

Селекторот на фудбалската репрезентација на Бугарија, Красимир Балаков, рекол дека не слушнал расистички навреди во текот на натпреварот со Англија. Синоќа во Сафија, Англичаните ја декласираа Бугарија со 6:0, а мечот два пати во првото полувреме ...

Нема крај на скандалите од Бугарија: Камерман му рекол на Саутгејт да се гони…

Дерби - 15.10.2019

Натпреварот на „Васил Левски“ помеѓу Бугарија и Англија го обележа расистичко навредување кон фудбалерите на „Гордиот Албион“ од гледалиштето. По последниот судиски свиреж и по убедливата победа на Англија од 6:0 со коментар се огласил и Герет ...

Англичаните жестоко им се одмаздија на расистите и фашистите

Спортманија - 15.10.2019

На бугарскиот тим не му се ни играше, прими 6, можеше уште толку, но барем не се прекина мечот, па срамот да биде уште поголем. Англија ја растури Бугарија во Софија со 6-0, а можеше да постигне уште толку погодоци ако ги искористеше 100 отстотните ...

Расистички извици и нацистички салутирања во Бугарија на натпреварот со Англија

Р.С.Европа - 15.10.2019

Фудбалерите на Англија за време на вчерашниот натпревар со Бугарија беа цел на расистички злоупотреби. Натпреварот за квалификациите за Европски шампионат беше прекинуван двапати, бидејќи локалните навивачи упатуваа навреди и извици кон гостинските ...

Проблемите за Англичаните продолжиле и по мечот во Софија

Спортманија - 15.10.2019

Бугарски камерман на прес-конференцијата го пцуел селекторот Саутгејт. Гордиот Албион одговори со шест гола во мрежата на Бугарија по расистичките навреди кои се слушаа од трибините за време на квалификацискиот меч во Софија.

Расистички скандирања на бугарските навивачи двапати го прекинаа мечот со Англија, УЕФА ќе го истражи случајот

Сакам да кажам - 15.10.2019

Бугарија се соочува со казна од УЕФА откако нејзиниот квалификациски натпревар со Англија во Софија двапати беше прекинат поради расистички скандирања од трибините. Групата за антидискриминација во фудбалот ФАРЕ имаше свои набљудувачи на стадионот ...

„Трето полувреме“ на мечот Бугарија – Англија по изливите на расизам и нацизам

Expres - 15.10.2019

Жестока осуда од сите страни и барања за драконска казна, па дури и исфрлање на Бугарија од квалификациите за Европското првенство во фудбал, по изливите на расизам и нацизам на натпреварот со Англија во Софија.

Балаков не знае за никаков расизам, но слушнал како Англичаните ги навредуваат Бугарите

Sport 1 - 15.10.2019

Натпреварот помеѓу Бугарија и Англија синоќа во рамки на квалификациите за Европското првенство во 2020 година го одбележаа расистичките скандирања на домашните навивачи кон англиските фудбалери.

Поради расистички и фашистички испади, 2 пати прекинат мечот Бугарија - Англија

Оff.net - 15.10.2019

Англиската фудбалска репрезентација со 6 гола во мрежата на Бугарија го трасираше патот кон Европско првенство 2020, но натпреварот ќе остане во сенка на она што англиските медиуми го најавуваа цел месец ...

Бугарија ќе добие драконска казна поради нацистички поздрав и расизам на мечот со Англија

AKO - 15.10.2019

Натпреварот во Софија меѓу Бугарија и Англија, кој заврши со победа на гостите од 6-0, беше два пати прекинуван поради расизам и нацистички поздрави, пишува порталот dribling.mk. Првиот прекин се случи во 28 минута при водство на Англија со 2-0 на ...

Во Софија хаосот продолжил и на прес-конференцијата: Камерман го нападнал Саутгејт

SportMedia - 15.10.2019

Вчера Англија ја победи Бугарија со 6:0 во Софија, но во преден план беа расистичките испади на навивачите поради кои мечот беше два пати прекинуван. На прес-конференцијата по мечот Саутгејт говореше и за тоа, но еден бугарски новинар го прекина ...

Стерлинг: Сочувствувам со Бугарија што ја претставуваат вакви идиоти на стадионот

+инфо - 15.10.2019

Напаѓачот на Англија, Рахим Стерлинг, по победата над бугарскиот тим (6:0) синоќа во квалификацискиот натпревар за ЕУРО 2020, го коментираше расистичкото однесување на навивачите на стадионот.

Поради расизам два пати прекинат мечот во Софија

Макфакс - 15.10.2019

Синоќа Англија ја прегази Бугарија среде Софија со 6:0, а покрај тоа што беа катастрофално поразени Бугарите се соочуваат со жестока казна. Натпреварот два пати бил прекинат поради расистички испади.

Рашфорд го пофали капитенот на Бугарија: Таков гест не треба да остане незабележан

24Фудбал - 15.10.2019

Англиската репрезентација имаше непријатно гостување во Бугарија иако се врати со голема победа од 6-0, од трибините на стадионот во Софија фудбалерите беа навредувани на расна основа. Дел од бугарските навивачи го покажаа примитивизмот во себе, со ...

Се најде и еден паметен при расистичкиот скандал во Софија: Тоа што го направи бугарскиот капитен е за почит! (Фото)

Дерби - 15.10.2019

Квалификацискиот меч во Софија меѓу Бугарија и Англија се претвори во вистински циркус, или поточно ни понуди расистички скандал од огромни размери, поради што англиските фудбалери и јавноста од оваа земја останаа згрозени.

Бугарија совладана и соочена со казна поради расистички навреди

+инфо - 15.10.2019

Поради инцидентите, Бугарите сигурно ќе добијат жестока казна од Европската фудбалска федерација. Во квалификациски натпревар за ЕУРО 2020, репрезентацијата на Англија синоќа во Софија ја совлада Бугарија со 6:0.

Бугарија се соочува со казна од УЕФА поради расистички навреди

ММС - 15.10.2019

Англија и даде шест гола на Бугарија која се соочува со казна од УЕФА поради расистички навреди Во квалификациски натпревар за ЕУРО 2020, репрезентацијата на Англија синоќа во Софија ја совлада Англија со 6:0.

Англија со 6:0 славеше во Софија, Бугарија се соочува со казна од УЕФА поради расистички навреди

Курир - 15.10.2019

Во квалификациски натпревар за ЕУРО 2020, репрезентацијата на Англија синоќа во Софија ја совлада Бугарија со 6:0. Натпреварот беше два пати прекинуван поради расистички навреди упатени од домашните навивачи кон Тајрон Мингс и Маркус Рашфорд.

СКАНДАЛ: Декласирани од Англија и пред казна поради расизам! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат - 15.10.2019

Натпреварот беше два пати прекинуван поради расистички навреди упатени од домашните навивачи кон Тајрон Мингс и Маркус Рашфорд. Во рамките од квалификациите за пласман на Европското првенство 2020 година, репрезентацијата на Англија во понеделникот ...

Стерлинг: За Бугарија навиваат идиоти

Sport M - 15.10.2019

Напаѓачот на Англија, Рахим Стерлинг, по победата над бугарскиот тим (6:0) синоќа во квалификацискиот натпревар за ЕУРО 2020, го коментираше расистичкото однесување на навивачите на стадионот.

Стерлинг: Сочувствувам со Бугарија што ја претставуваат вакви идиоти на стадионот

Опсервер - 15.10.2019

Напаѓачот на Англија, Рахим Стерлинг, по победата над бугарскиот тим (6:0) синоќа во квалификацискиот натпревар за ЕУРО 2020, го коментираше расистичкото однесување на навивачите на стадионот. Во секој случај, 6:0 и летаме дома.

Стерлинг: Сочувствувам со Бугарија што вакви идиоти ја претставуваат на стадионот

Република - 15.10.2019

Напаѓачот на Англија, Рахим Стерлинг, по победата над бугарскиот тим (6:0) синоќа во квалификацискиот натпревар за ЕУРО 2020, го коментираше расистичкото однесување на навивачите на стадионот.

Стерлинг: Сочувствувам со Бугарија што ја претставуваат вакви идиоти на стадионот

Курир - 15.10.2019

Напаѓачот на Англија, Рахим Стерлинг, по победата над бугарскиот тим (6:0) синоќа во квалификацискиот натпревар за ЕУРО 2020, го коментираше расистичкото однесување на навивачите на стадионот.

Жал ми е за Бугарија :(

Вечер - 15.10.2019

Напаѓачот на Англија, Рахим Стерлинг, по победата над бугарскиот тим (6:0) синоќа во квалификацискиот натпревар за ЕУРО 2020, го коментираше расистичкото однесување на навивачите на стадионот.

Англија и даде шест гола на Бугарија која се соочува со казна од УЕФА поради расистички навреди

А1 On - 15.10.2019

Во квалификациски натпревар за ЕУРО 2020, репрезентацијата на Англија синоќа во Софија ја совлада Англија со 6:0. Натпреварот беше два пати прекинуван поради расистички навреди упатени од домашните навивачи кон Тајрон Мингс и Маркус Рашфорд.

Стерлинг: Сочувствувам со Бугарија што ја претставуваат вакви идиоти на стадионот

А1 On - 15.10.2019

Напаѓачот на Англија, Рахим Стерлинг, по победата над бугарскиот тим (6:0) синоќа во квалификацискиот натпревар за ЕУРО 2020, го коментираше расистичкото однесување на навивачите на стадионот.

Англија и даде шест гола на Бугарија која се соочува со казна од УЕФА поради расистички навреди

MakPress - 15.10.2019

Во квалификациски натпревар за ЕУРО 2020, репрезентацијата на Англија синоќа во Софија ја совлада Англија со 6:0. Натпреварот беше два пати прекинуван поради расистички навреди упатени од домашните навивачи кон Тајрон Мингс и Маркус Рашфорд.

Стерлинг: Сочувствувам со Бугарија што ја претставуваат вакви идиоти на стадионот

Либертас - 15.10.2019

Напаѓачот на Англија, Рахим Стерлинг, по победата над бугарскиот тим (6:0) синоќа во квалификацискиот натпревар за ЕУРО 2020, го коментираше расистичкото однесување на навивачите на стадионот.

Нема крај на скандалите од Бугарија: Камерман му рекол на Саутгејт да се гони…

Точка - 15.10.2019

Натпреварот на „Васил Левски“ помеѓу Бугарија и Англија го обележа расистичко навредување кон фудбалерите на „Гордиот Албион“ од гледалиштето. По последниот судиски свиреж и по убедливата победа на Англија од 6:0 со коментар се огласил и Герет ...

Не биле само навивачите: Бугарски камерман го опцул селекторот Саутгејт

Република - 15.10.2019

Синоќашниот натпревар на „Васил Левски“ помеѓу Бугарија и Англија (0-6) денеска е главна тема во англиските медиуми, а жал го обележа расистичко навредување кон фудбалерите на „Гордиот Албион“ од публиката која покажуваше и нацистички поздрав.

Стерлинг: Сочувствувам со Бугарија што ја претставуваат вакви идиоти на стадионот

MakPress - 15.10.2019

Напаѓачот на Англија, Рахим Стерлинг, по победата над бугарскиот тим (6:0) синоќа во квалификацискиот натпревар за ЕУРО 2020, го коментираше расистичкото однесување на навивачите на стадионот.

Стерлинг: Сочувствувам со Бугарија што ја претставуваат вакви идиоти на стадионот!

Фокус - 15.10.2019

Напаѓачот на Англија, Рахим Стерлинг, по победата над бугарскиот тим (6:0) синоќа во квалификацискиот натпревар за ЕУРО 2020, го коментираше расистичкото однесување на навивачите на стадионот.

ЕП 2020: Англија и даде 6 гола на Бугарија која се соочува со казна од УЕФА за расистички навреди

Денешен - 15.10.2019

Во квалификациски натпревар за ЕУРО 2020, репрезентацијата на Англија синоќа во Софија ја совлада Англија со 6:0. Натпреварот беше два пати прекинуван поради расистички навреди упатени од домашните навивачи кон Тајрон Мингс и Маркус Рашфорд.

Расистичките испади на бугарските стадиони не се изолирана мутација

Либертас - 15.10.2019

Тотална надмоќ на гостинскиот тим и расистички испади- по овие две работи ќе биде запаметен фудбалскиот натпревар од квалификациите за ЕУРО 2020 меѓу Бугарија и Англија (0:6) во Софија, пишува Дојче веле .