TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ако од утре температурите бидат под 12 степени парно мора да има, но гасот го нема

Телма - 30.09.2022

Од утре ако просечната дневна температура е 12 степени, или пониска парното ќе мора да се вклучи. Но, на што ќе работат објетките кои прозиведуваат топлинска енергија, сѐ уште не се знае затоа што потребните количини на гас и мазут не се обезбедени.

Од утре законски ќе мора да се пушти парното ако температурите паднат до 12 степени

Канал5

Преку случајот со топланите, се потврдуваат извештаите на ЕУ и на САД за владеење на правната несигурност во државата

Нетпрес

Чифлиганец во СТУДИО 10: БЕГ бесправно стопанисува со топланите, им наплаќа на граѓаните, а парите никаде ги нема

24 Вести

Чифлиганец во СТУДИО 10: Се надевам дека топланите работат, оти јас таму не можам да влезам - купивме „ветер и магла“

24 Вести

Адора инженеринг нема да биде пречка за парното греење, но инсистира на своите услови

МКД

Клучот на договорот за размена гас за струја со Србија лежи во „Гаспром“

Телма

MakPress еМагазин Press24 А1 On еМагазин Бриф Либертас Независен

БЕГ признава дека треба да се подмири долгот кон Адора, а од Адора тврдат дека се за изнаоѓање решение во интерес на ...

24 Вести - 30.09.2022

Се уште никој не знае како ќе се отплетка клопчето со парно греењето за скопјани, иако од утре ако макар еден ден дневните просечни температури паднат под 12 степени, радијаторите ќе мора да почнат да греат.

БЕГ: Не е точно дека бесправно сме стопанисувале со топланите во Скопје

Опсервер

БЕГ: Неточна е изјавата дека БЕГ бесправно стопанисувал со топланите

4NEWS

БЕГ: Ќе и ги вратиме парите на Адора

Фактор

БЕГ НЕ ГИ КОРИСТЕЛ ТОПЛАНИТЕ БЕСПРАВНО Од Топлификација велат дека во „Адора“ знаеле дека тие се под долгорочен закуп

+инфо

БЕГ: Не е точно дека бесправно сме стопанисувале со топланите во Скопје

Сител

БЕГ: Не е точно дека бесправно сме стопанисувале со топланите во Скопје

Бизнис Вести

Слободен Печат Скопје инфо Либертас Вечер Прес Фокус Независен Слободен Печат +инфо

Вистиномер: Преземањето со управување на системот за парно во Скопје е легално

Frontline - 30.09.2022

По проверка на законската регулатива може да се констатира дека постапките на Владата и вчерашните одлуки на Економско-енергетскиот совет се целосно законски покриени Премиерот Димитар Ковачевски по седницата на Економско-енергетскиот совет при ...

И Ковачевски и Мицкоски претставија план за справување со енергетската криза

Сител

Обезбедени средства за претстојната грејна сезона

Н.Македонија

Почната постапката за издавање лиценца за производство на топлинска енергија

еМагазин

Собранието ќе одлучува за кризната состојба во енергетската област

Опсервер

Собранието ќе одлучува за кризната состојба во енергетската област

Независен

Собранието ќе одлучува за кризната состојба во енергетската област

Бриф

24Инфо Курир 24 Вести Фокус Канал5 Слободен Печат Сител Либертас

МИРИСА ЛИ ПРЕТСТОЈНАВА ЗИМА ОПАСНО НА МАЗУТ - Владата со Србија преговара за „размена на гас за струја“, финален исход ...

Фактор - 29.09.2022

Мириса ли претстојнава зима опасно на мазут, е прашањето што почнаа да си го поставуваат граѓаните, откако Владата вчера многу јасно соопшти дека за загревање на скопјани нема да нарачува гас преку „Макпетрол“ од компанијата „Гаспром“, туку ...

Домаќинствата ќе имаат струја и парно, финишираат преговорите за да му се помогне и на стопанството

Бизнис Вести

Домаќинствата ќе имаат струја и парно, финишираат преговорите за да му се помогне и на стопанството

Опсервер

Домаќинствата ќе имаат струја и парно, Владата ги повика граѓаните да штедат

Курир

Домаќинствата ќе имаат струја и парно, финишираат преговорите за да му се помогне и на стопанството

24 Вести

Владата тврди, домаќинствата ќе имаат струја и парно

Zoom

Власта планира да „менува“ струја за гас со Србија, иако Гаспром не дозволува реекспорт

MakPress

Денешен Н.Македонија Frontline Lider