TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Маринирани пиперки во тегла – на македонски начин

NMD - 12.09.2019

Ние Македонците знаеме пиперките да ги приготвуваме на милион и еден начин, а ова е еден од тие начини. 50 црвени меснати пиперки 250 мл масло 250 мл оцет 1 рака шеќер 1 рака сол 2-3 главици лук 2 китки магдонос 1 кесичка црн пипер во зрно Пиперките ...

Селско свинско месо од МАКЕДОНСКАТА КУЈНА

NMD - 12.09.2019

Фото и рецепт: Горан Палифров 700 г свинско месо исечкано 700 г печурки 3 големи главици кромид 200 г млечен кашкавал 250 г изматена павлака или течна сол, зачини, чили, оригано, сув зачин (вегета) 1 голема лажица сенф маслиново масло и вода по ...

Ручек на брзина: Ќофте во сос од јогурт

Gotvi.mk - 11.09.2019

Брз и лесен рецепт за омилените ќофтиња. Состојки за ќофтиња: 500 гр мелено месо 1 главица кромид 4 чешниња лук средина од леб малку млеко 2 јајца 1/2 лажичка прашок за печиво брашно масло сол мешавина од зачини Состојки за сос: 200 мл јогурт ...

Рецепт на иднината – ајвар за 20 минути? И совршен како оној што го варите со часови

Вечер - 11.09.2019

Заборавете на повеќечасовното мешање со дрвена лажица и натечени нозе од стоење покрај шпорет… Овој рецепт слободно може да се нарече „рецепт на иднината“, кон кој ќе се ориентираат не само вработените жени, туку и оние кои сакаат слободното време ...

Брз ручек: Запечени макарони

Gotvi.mk - 11.09.2019

Подгответе брз и вкусен ручек – запечени макарони со праз и јајца. Состојки: 250 гр макарони 250-300 гр праз 2 јајца 150 мл млеко јогурт 200 гр бело сирење малку путер неколку парчиња сланина Пекабеско Начин на подготовка: Згответе макарони во ...

Брз и едноставен доручек: Мафини со зеленчук за 20 минути

Gotvi.mk - 11.09.2019

Наместо кајгана, јајца на око или варени, испробајте мафини од јајца со зеленчук. Состојки: 6 јајца 0,5 дл млеко 170 гр спанаќ прстофат сол прстофат бибер 1 црвена пиперка 50 гр чедар сирење Начин на подготовка: Добро разматете јајца и млеко, ...

Потпечен компир со кашкавал: Гурмански рај поради кој ќе заборавите на месото!

Кафе пауза - 11.09.2019

Кој не сака потпечени компири, а уште пак во комбинација со кашкавал!? Излупете ги компирите и исечете ги на тенки парчиња. Ставете ги во тенџере со ладна вода, посолете и пуштете ги на силна температура.

Македонска мучкалица со свинско месо и димена сланина

Репортер - 11.09.2019

200 гр свинско месо 200 гр чадена сланина 1 главица кромид 10 пиперки 2 лути пиперки 1 кг домати Прво се запржуваат свинското месо и сланината исечени на коцки. Откако е пржено, се трга на страна.

Зимницата е царица на зимата: Направете домати во тегла

Скопје24 - 11.09.2019

Септември дојде а со тоа и времето за подготовка на вкусна зимница. Покрај стандарните ајвар, лутеница и туршија оваа зима можете да направите и нешто поразлично домати во тегла. СОСТОЈКИ: 10 кг. домати,1 лажица сол на една тегла и 1 китка магдонос.

Рецепт на денот – ПЕЧЕНИ КРАСТАВИЦИ НА СКАРА

Вечер - 11.09.2019

Потребни состојки: 1 поголема краставица или неколку помали 6 лажици сенф, магдонос 1 туна конзерва, сирење 1 чешне лук, маслиново масло бибер, со, копар Подготвување: Доколку краставицата е поголема и подебела тогаш исечете ја краставицата по ...

Зимницата е царица на зимата: Домати во тегла

Gotvi.mk - 11.09.2019

Време е за вкусна зимница, направете домати во тегла. Состојки: 10 кг. домати 1 лажица сол на една тегла 1 китка магдонос Подготовка: Се мие и се суши доматот во врела вода минута, па се мие со ладна вода и се лупи. Се сече на покрупни коцки доматот.

Се топи во уста: Ризото со јунешко месо

Убавина и Здравје - 11.09.2019

Јунешкото месо побрзо ќе омекне ако во текот на динстањето додадете малку сода бикарбона 1. Црвениот кромид се чисти и се сече на коцкички, а лукот се пасира. 2. Јунешкото месо се сече на ленти, а доматите на коцкички. 3.

Стерилизирајте тегли за зимница во микро – Се е готово за буквално 5 минути

Gotvi.mk - 11.09.2019

Септември мириса на ајвар, лутеница, малиџано, џем…Освен што се важни намирниците и подготовката, важни се и теглите. Стерилизирајте брзо и лесно тегли во микро. Околу 50 милилитри вода се ставаат во теглата која е претходно добро измиена и ...

Вкусна зимница: Лутеница со модар патлиџан

МакМода - 11.09.2019

Подгответе ја највкусната зимница, но не заборавајќи на лутеницата со модар патлиџан. Од намирници потребни се – 2 кг црвени пиперки, 2 кг модар патлиџан, 5 лути феферончиња, 250 мл сончогледово масло, 10 чешниња лукче, 50 грама шеќер, 150 мл ...

ОДЛИЧНО МЕЗЕ: Пиперки со младо сирење (РЕЦЕПТ)

Слободен Печат - 11.09.2019

Пиперките полнети со младо сирење се одличен рецепт за оние кои уживаат во вкусно мезе во секој дел од годината. Состојки: 1 кг пиперки бабури 500 гр младо сирење 2 л млеко сол по желба Подготовка: Најпрвин исчистете ги пиперките, посолете ги од ...

Ќофтиња од тиквички и маскарпоне

Пулс24 - 11.09.2019

Доколку не знаете што да направите денес за јадење, имаме одличен рецепт за вас. Направете ги овие ќофтиња од тиквички и маскарпоне сирење кои се одлични за ручек или за вечера. Една порција содржи 345 калории, а за подготовка ви требаат 35 минути.

Оваа пита ќе ја изедете со голем апетит и сите ќе ви бараат рецепт

NMD - 11.09.2019

Се прави многу едноставно, со готови кори за пита. 500 г кори за пита, околу 10 листови 500 г мелено јунешко 2 главици кромид 1 рака сечкан магдонос сол и црн пипер по вкус 100 мл масло 200 мл јогурт 200 мл газирана вода 4 јајца малку сол 1.Испржете ...

Стар рецепт за пилешки паприкаш: Јадење кое ќе го обожавате

Gotvi.mk - 10.09.2019

Топло јадење за целото семејство… Состојки: 2 главици кромид 3-4 меснати пиперки бабури 2 големи домати 1 лажица маст 600-700 гр пилешко месо 300 гр варен компир мелен бибер масло листови магдонос Начин на подготовка: На маст пропржете ситно сечкан ...

Модар патлиџан со моцарела

Gotvi.mk - 10.09.2019

Вкусно јадење од моцарела и модар патлиџан. Состојки: 1 голем модар патлиџан 3 лажици маслиново масло моцарела 2 домати босилек сол бибер оцет Начин на подготовка: Измијте го патлиџанот, исушете го и исечкајте го.

ВРЕМЕ Е ЗА ЗИМНИЦА: Пазарите се преполни со зеленчук, а ние ПРЕСМЕТАВМЕ колку пари ви требаат за полн шпајз

Слободен Печат - 10.09.2019

Домаќинствата се во дилема дали повеќе им се исплати да купат зимница или да ги „засукаат ракавите“ и самите да направат. Летото е при крај – време е за подготовка на зимница или, барем, да се размислува за неа.

СЕЗОНА НА ЗИМНИЦИ: Домашен традиционален македонски ајвар (РЕЦЕПТ)

Слободен Печат - 10.09.2019

Иако од минатото па се до денес, многу работи се имаат променето, сепак, дел од македонските семејства се уште ја негуваат вековната традиција на подготовка на солени и благи зимници. Македонската домаќинка децении наназад, во овој период од ...

Најизвонредниот специјалитет кој се топи во уста: Ред компири, ред крцкава сланина и сочен сос од сирење и кашкавал

Нане - 10.09.2019

Печени компири- кој не ги сака? Но, во овој вид на печени компири буквално секој ќе се вљуби, бидејќи не станува збор за обичен рецепт, туку деликатес кој се топи во уста. Сварете ги компирите, а потоа излупете ги и исечете ги најпрво на половина, а ...

Вкусни ќофтиња од пилешко месо и тиквици

Gotvi.mk - 10.09.2019

Вкусни ќофтиња од пилешко – месо кое се топи во уста… Состојки: 450 гр мелено пилешко месо 1 јајце 100 гр овесни снегулки 250 гр рендани тиквици 1 лажица сечкан лук 6 лажици маслиново масло сол бибер Начин на подготовка: Измешајте пилешко месо со ...

Хармоника тиквички, мора да ги пробате!

МакМода - 10.09.2019

Тиквички подготвени на поинаков начин. Уживајте во неповторливиот вкус. Од намирници потребно е – 2 тиквички со средна големина, 100 грама шунка или сланина, 150 грама крем сирење, 50 грама моцарела или некое друго сирење кое лесно се топи, 1 чили ...

Посни триаголници со праз – Брз деликатес без месење

Gotvi.mk - 10.09.2019

Направете посна пита на вода. Состојки: 1 пакување шампињони ½ главици кромид ¼ праз 1 шолја доматно пире 1 пакување кори за пита посни сол, бибер, оригано, вегета вода Подготовка: Се сече кромидот, празот и печурките, се става во тефлонска тава ...

Поховано пилешко месо со сенф: Подобро не сте пробале

Gotvi.mk - 10.09.2019

Направете највкусно поховано пилешко месо. Состојки: 800 гр. пилешко месо 2 јајца малку брашно малку сенф сол, презла, вегета, гриз масло Подготовка: Се сече на тенки шницли месото, па се посолува и благо се премачкува со сенф.

РЕЦЕПТ: Мусака со сланина за совршен ручек!

Кумановски м. - 10.09.2019

Ретко кој не сака да јаде мусака, а пред вас е одличен рецепт за верзија со сланина. За да го подготвите ова јадење ви требаат: loading... 800 гр компири 4 јајца 300-400 гр мелено месо 4 чешниња лук 1 главица кромид масло, сол, бибер црвен пипер по ...

Лесен ручек за целото семејство: Крем супа од печурки

Вистина.мк - 10.09.2019

Оваа супа ќе ви помогне да се ослободите од проблемите со стомакот и болката во желудникот. Освен тоа, ќе уживате во нејзиниот прекрасен вкус. Потребни состојки: 300 гр. свежи шампињони 1 главица лук 1 мал морков 1 чаша млеко 1.5 дл павлака за ...

Брз ручек: Запечени макарони

Локално - 11.09.2019

Подгответе брз и вкусен ручек – запечени макарони со праз и јајца. СОСТОЈКИ: 250 гр макарони 250-300 гр праз 2 јајца 150 мл млеко јогурт 200 гр бело сирење малку путер неколку парчиња сланина НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Згответе макарони во солена вода, но ...

Гурмански рај: Потпечен компир со кашкавал

Пулс24 - 12.09.2019

Кој не сака потпечени компири, а уште пак во комбинација со кашкавал!? Потпечен компир со кашкавал: Гурмански рај поради кој ќе заборавите на месото! Потребни состојки: 1 кг компири 500 мл топло млеко 150 грама рендано полутврд кашкавал 50 грама ...