TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Над 50 уапсени на протестите против Бајден во Њујорк

Во Центар - 27.02.2024

– Околу 50 демонстранти се уапсени во Њујорк додека го повикуваа американскиот претседател Џо Бајден да престане да ја поддржува израелската Влада и нејзините воени операции во Газа. Собрани во Рокфелер-центарот на Менхетен во обид да го попречат ...

Бајден оптимист: Дали е можен траен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас до Рамазан?

Lider

Договор за прекин на огнот во Газа може да биде постигнат до понеделник?

Нетпрес

Бајден: Израел е подготвен да ги прекине нападите во Газа за време на Рамазан

360 степени

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за Рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Макфакс

Бајден: Израел е подготвен да ги запре борбените операции за време на Рамазан под еден услов

Кумановски м.

Бајден: Израел е подготвен за прекин на огнот за време на Рамазан

Локално

Опсервер А1 On Фокус Скопје1 Точка MTM МКД Вечер Прес

Бајден изрази надеж за прекин на огнот во Газа следната недела

Глас на Америка - 27.02.2024

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека се надева дека ќе види нов прекин на огнот во Газа до почетокот на следната недела, додека делегациите од неколку земји работат на преговори за првото запирање на борбите од крајот на ноември.

Бајден до понеделник очекува договор за прекин на огнот и заложниците меѓу Израел и Хамас

Телма

Хамас го добил нацрт-предлогот за прекин на огнот во Газа

Бизнис Вести

Војна Израел-Хамас: Предлог за размена на заложници и затвореници е испратен до милитантите – изјавува и Бајден

Во Центар

Предлог – Израел и Хамас да го прекинат огнот на 40 дена

4NEWS

Се надевам дека до следниот понеделник ќе има прекин на огнот во Газа, кажа Бајден

Глас на Америка

Израелците и Хамас во Катар на разговори за прекин на огнот

Глас на Америка

24Инфо Глас на Америка Нетпрес Р.С.Европа Вечер Прес Zoom Либертас Слободен Печат

Во Израел почнаа локалните избори одложени поради војната

Канал5 - 27.02.2024

Во Израел денеска почнаа локалните избори, кои првично беа закажани за крајот на октомври минатата година, но двапати беа одложени поради војната што изби на 7 октомври меѓу Израел и палестинското движење „Хамас“, пренесе БТА.

Бројот на загинати Палестинци во израелските напади врз Газа се искачи на 29.878

Во Центар

Нетанјаху: Ако Палестинците добијат држава, тоа ќе биде Гинисов рекорд за доделување тероризам

Фокус

Банката на Израел ја задржа референтната каматна стапка на 4,5 отсто

BiznisPRO

Заврши расправата во Хаг за војната во Газа, повеќето земји бараат палестинска држава

МКД

Израелската армија откри тунел што поврзува делови од централна Газа со главниот град

Слободен Печат

Израел поднесе извештај до Меѓународниот суд на правдата за преземените мерки во Газа

Вечер Прес

24Инфо Вечер Прес 24Инфо Либертас Слободен Печат Слободен Печат Макфакс Макфакс

Црвената полумесечина ги прекина операциите во Газа остро обвинувајќи го Израел

Макфакс - 27.02.2024

Палестинската Црвена полумесечина ги суспендираше „координираните медицински мисии“ во Газа на 48 часа, бидејќи не може да ја обезбеди безбедноста на своите тимови, како и на повредените и болните, напишаа тие во вчерашното соопштение.

Црвената полумесечина ги прекина операциите во Газа, остро обвинувајќи го Израел

Опсервер

Црвената полумесечина ги прекина операциите во Газа, остро обвинувајќи го Израел

24Инфо

Црвената полумесечина ги прекина операциите во Газа, остро обвинувајќи го Израел

Точка

Палестинската Црвена полумесечина ги прекина на 48 часа сите операции во Газа

Во Центар

Црвената полумесечина ги прекина операциите во Газа остро обвинувајќи го Израел

Centar

Палестинската Црвена полумесечина ги прекина на 48 часа сите операции во Газа

Пулс24

ОН: Во февруари преполовено количеството помош што влезе во Појасот Газа

Бизнис Вести - 27.02.2024

– Количеството на испорачана помош за населението на Појасот Газа, според податоците на ОН, е преполовено во февруари во однос на претходниот месец, пренесе денеска ДПА. „Помошта треба да се зголемува, а не да се намалува, за да се одговори на ...

Лазарини: Гладот се уште може да се спречи во Појасот Газа

MakPress

Од ОН веруваат дека уште постои надеж за да се спречи глад во Појасот Газа

Слободен Печат

ОН: Гладот ​​сè уште може да се спречи во Појасот Газа

Радио МОФ

ОН: Во февруари преполовено количеството помош што влезе во Појасот Газа

Независен

ОН: Во февруари преполовено количеството помош што влезе во Појасот Газа

Курир

ОН: Во февруари преполовено количеството помош што влезе во Појасот Газа

Либертас

Нетпрес Канал5 Рацин Кумановски м. 365 Пулс24

Израел напаѓа длабоко во либанска територија

Нетпрес - 27.02.2024

Израелската војска соопшти дека извршила воздушни напади длабоко во либанска територија, напаѓајќи позиции на Хезболах северно од Бејрут поради ескалацијата меѓу двете страни. Либанската милиција, наводно, возвратила со налет на ракетен оган.

Израелските воздухопловни сили го нападнаа Хезболах во Либан

Р.С.Европа

Најмалку двајца загинати во израелски воздушни напади врз цели на Хезболах длабоко во внатрешноста на Либан

Рацин

(Видео) Израел нападна либански град со римски урнатини првпат од почетокот на војната

Макфакс

Израел ги нападна позициите на Хезболах „длабоко во Либан“

Локално

Припадници на либански Хезболах убиени во израелски напад во Сирија

MakPress

(Видео) Израел нападна либански град со римски урнатини, за прв пат од почетокот на војната

Опсервер

+инфо Точка 24Инфо

Бајден со надеж дека е блиску договорот за прекин на огнот во Газа

Слободен Печат - 27.02.2024

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа изрази оптимизам дека нескоро ќе се постигне нов прекин на огнот меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас во војната во Газа. -Мојот советник за национална безбедност ми кажа дека сме блиску, рече ...

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Независен

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Сител

Бајден: Блиску сме до договор за прекин на огнот во Газа

Р.С.Европа

Бајден верува дека наскоро ќе има примирје меѓу Израел и Хамас

Centar

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Либертас

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Во Центар

Пулс24 Република 24 Вести Frontline Канал5 +инфо Алсат-М CivilMedia

Израелски медиуми: Границата со Газа на 7 октомври ја чувале само 600 војници

Кумановски м. - 27.02.2024

За време на нападот на Хамас на 7 октомври минатата година, границата на Израел со Појасот Газа ја чувале околу 600 војници на израелската армија (ИДФ), објави израелскиот Канал 12. Според извештаите, ИДФ вежбала одбивање на напад на Хамас од два ...

Нетанјаху: Израел има план за евакуација на цивилите од Рафа

Курир

Израел предложи план за евакуација на цивилите пред очекуваната офанзива во Рафах

Кумановски м.

ИДФ пред израелскиот воен кабинет претстави план за евакуација на палестинските цивили од Рафа

Бизнис Вести

Израелската армија го потврди завршувањето на операцијата во болницата Насер во јужниот дел на Газа

Либертас

Израелците ја потврдија смртта на уште еден нивен војник

А1 On

ИДФ соопштија дека заробиле борци на Хамас кои се криеле меѓу цивили во Газа

MakPress

Канал5 MakPress Слободен Печат Локално MakPress Курир Скопје1 Нетпрес

Гутереш: Конфликтите во Газа и Украина „сериозно го поткопаа“ авторитетот на Советот

Канал5 - 26.02.2024

Конфликтите во Газа и Украина „сериозно и можеби фатално го поткопаа“ авторитетот на Советот за безбедност на ОН. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изрази жалење што Советот за безбедност на ОН не успеал адекватно да одговори на војната ...

Обединетите нации се во ќорсокак, потребни се промени призна Гутереш

А1 On

Гутереш: Израелската офанзива во Рафах би значела крај на хуманитарната помош за Газа

Кумановски м.

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не успеа да одговори на војните во Украина и Газа

Локално

Шефот на ОН: Војните во Газа и Украина можеби во голема мера го поткопаа авторитетот на Советот за безбедност

Фокус

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не одговори на војните во Украина и во Појасот Газа

Макфакс

Шефот на ОН: Војните во Газа и Украина можеби сериозно го поткопаа авторитетот на Советот за безбедност

Скопје1

Опсервер Република Слободен Печат 24Инфо Точка MTM Алсат-М МКД

Во Газа убиени 29.782 лица

Кумановски м. - 26.02.2024

Министерството за здравство на Хамас денеска соопшти дека 29.782 лица се убиени во Појасот Газа од почетокот на израелските воени операции како одмазда за нападите на палестинските екстремисти на 7 октомври.

Палестински власти: Бројот на загинатите во Газа достигна 29.692, 86 Палестинци загинаа во изминатите 24 часа

Бриф

Недостаток на вода за пиење во Газа поради големо количество цврст отпад

Centar

Палестински власти: Бројот на загинатите во Газа достигна 29.692

Канал5

Бројот на загинатите во Газа достигна 29.692, 86 Палестинци загинаа во изминатите 24 часа

Курир

Најмалку 86 Палестинци загинаа, а 131 се ранети во изминатите 24 часа

А1 On

Палестински власти: Бројот на загинатите во Газа достигна 29.692, 86 Палестинци загинаа во изминатите 24 часа

MakPress

Кумановски м. Бизнис Вести Рацин Курир Нетпрес MakPress

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

Бизнис Вести - 26.02.2024

– Израелската воена офанзива врз јужниот палестински град Рафа може да биде „донекаде одложена“ доколку се постигне договор за повеќенеделен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, додавајќи дека апсолутна ...

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Либертас

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Рацин

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Zoom

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Пулс24

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Во Центар

Нетанјаху: Целосната победа ни е на дофат, не за неколку месеци – туку за неколку недели

Локално

Канал5 Курир Република 360 степени Вечер Прес 365 MakPress Пулс24

Џејк Саливан: САД, Египет, Катар и Израел постигнаа разбирање за контурите на договорот

24Инфо - 25.02.2024

САД, Египет, Катар и Израел постигнаа разбирање за „основните контури“ на договорот за ослободување заложници за привремен прекин на огнот во Газа, изјави денеска за Си-Ен-Ен американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан.

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците

Zoom

Нова надеж за прекин на огнот – Саливан: САД, Египет, Катар и Израел постигнаа разбирање за контурите на договорот

4NEWS

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците

Либертас

Саливан: Во Доха е постигнато разбирање за „основните контури“ на договорот за заложниците

Слободен Печат

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците

Рацин

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „контурите“ на договорот за заложници

Канал5

Во Центар Пулс24 MakPress

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се оствари договорот за заложниците

А1 On - 25.02.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека се уште не е јасно дали договорот за заложниците ќе се оствари врз основа на тековните преговори. Нетанјаху, во интервју за Си-Би-Ес Њуз, додаде дека ќе се состане со персоналот за да ...

Нетанјаху: Не е јасно дали договорот за заложниците ќе се оствари

24Инфо

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се оствари договорот за заложниците

Фокус

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се спроведе договорот за заложниците

Локално