TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ: Не се мешам во формирањето на владата на Црна Гора

МКД - 28.10.2020

На никој начин не се мешам во формирањето на владата во Црна Гора, ниту ме загрижуваат обвинувањата на моја сметка, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ. Додаде дека многу повеќе го загрижува феноменот кој, како што смета, е видлив и во Црна ...

Вучиќ: Денеска е најтешкиот ден, ќе имаме над 1.200 новозаразени

А1 On - 28.10.2020

Српскиот претседател денеска, по средбата со директорите на сите ковид0центри во земјата, изјави дека здравствениот систем на Србија е под тежок притисок на зголемениот број на заболени од Кобид-19.

Брнабиќ најави шест приоритети на претставувањето на „владата на континуитетот“

Нетпрес - 28.10.2020

Новата влада на Србија ќе биде влада на економскиот и политичкиот континуитет, најави во средата српската премиерка Ана Брнабиќ претставувајќи ги во парламентот новите министри и шесте клучни цели во нејзиниот нов четиригодишен мандат.

Најтежок ковид ден во Србија со над 1.200 заразени – Вучиќ: Ќе нема нови мерки

ТВ21 - 28.10.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по состанокот со директорите на ковид болниците во Белград, изјави дека засега во Србија и покрај зголемениот број на лица заразени со коронавирус, нема да бидат воведени нови, ригорозни епидемиолошки ...

Се формираше новата „женска“ влада на Србија

Република - 28.10.2020

Мандатарката на новата српска влада, Ана Брнабиќ во експозето со планот за работа на владата и идните министри посочи дека новата ќе биде и влада на континуитет со владите од 2014 и од 2017 година.

Нова влада во Србија: Меѓу стравот од САД и притисокот од Русија

Deutsche Welle - 28.10.2020

Заврши четиримесечната сага околу формирањето нова влада во Србија. Мина во вообичаениот манир на одолговлекување и медиумска забава со лицитирање со имињата на потенцијалните министри. Иако беше најавувано дека во ќе се најдат доста нови лица, на ...

Брнабиќ: Оваа Влада ќе има многу предизвици пред себе, посебно односите со Приштина

Слободен Печат - 28.10.2020

Мандатарката за состав на Владата на Србија Ана Брнабиќ денеска во експозе во Народното Собрание рече дека, покрај здравствените оваа влада ќе има огромни политички предизвици пред се во односите со Приштина, продолжувањето на дијалогот за ...

ВИДЕО | Андоновиќ: Србија на крстопат меѓу Русија и Западот

Слободен Печат - 28.10.2020

Новиот состав на српската влада ги предизвика аналитичарите да започнат со шпекулации за тоа во која насока се движи Србија и нејзината политика. Не вклучувањето на кадри од коалиционите српски социјалисти кои важат за традиционалните лобисти на ...

ВИДЕО: Собранието на Србија избира нова Влада

А1 On - 28.10.2020

Денес Собранието на Србија избира нова српска Влада. Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, ја пречека идната премиерка, Ана Брнабиќ, на влезот во Собранието нешто пред 10 часот, пренесуваат српските медиуми.

Српскиот парламент ќе гласа за новата влада

Р.С.Европа - 28.10.2020

Пратениците на српскиот парламент на денеска ќе ја изберат нова српска влада. Претседателот на парламентот Ивица Дачиќ свика седница со една точка на дневниот ред - избор на Влада и заклетва на претседателот и членовите на Владата.

Српскиот парламент ќе гласа за новата влада

24Инфо - 28.10.2020

Пратениците на српскиот парламент денеска ќе гласаат за изборот на нова српска влада. Парламентарните избори кај северниот сосед се одржаа уште на 21 јуни годинава, а новата влада преедводена од старо-новата премиерка Ана Брнабиќ е натокмена дури по ...

Српски медиуми: Каква порака испраќа Вучиќ со исфрлувањето на „руските кадри“ од новата српска влада?

Локално - 28.10.2020

Традиционално добрите односи со Русија, кои биле пофалени од скоро секоја влада во Србија, ќе бидат најголемиот тест досега овој пат. Ова може да се заклучи врз основа на составот на новата влада и чистењето на „руските кадри“ низ кои поминала.

Дачиќ: Го добив микрофонот како претседател на Собранието, ама не како досега за пеење

Слободен Печат - 27.10.2020

Новиот претседател на српското Собрание, Ивица Дачиќ вечерва изјави дека двете министерски места на неговата Социјалистичка партија на Србија во новата влада не значат дистанцирање на владеачката СНС од СПС и дека така можат да мислат само оние кои ...

Нова: Вучиќ направи пресврт, ги исфрли проруските министри од Владата

Либертас - 27.10.2020

Традиционално добрите односи со Руската Федерација со кои се фалеше скоро секоја власт во Србија, овој пат се на најголем тест досега. Ова може да се заклучи врз основа на составот на новата влада и чистењето на „руските кадри“.

Нова: Вучиќ направи пресврт, ги исфрли проруските министри од Владата

Опсервер - 27.10.2020

– Традиционално добрите односи со Руската Федерација со кои се фалеше скоро секоја власт во Србија, овој пат се на најголем тест досега. Ова може да се заклучи врз основа на составот на новата влада и чистењето на „руските кадри“.

Нова: Вучиќ направи пресврт, ги исфрли проруските министри

+инфо - 27.10.2020

Во Вашингтонскиот договор, потпишан во присуство на американскиот претседател Доналд Трамп, првиот човек на српската држава учиќ и премиерот на Косово, Авдулах Хоти, се наведува дека Белград и Приштина ќе ги диверзифицираат своите енергетски ...

Нова: Вучиќ направи пресврт, ги исфрли проруските министри

Вечер Прес - 27.10.2020

По потпишувањето на Вашингтонскиот договор дојде до затегнување на односите меѓу Србија и Русија, поради што Москва е сè подалеку од српската влада, објави белградскиот портал Нова.рс. Традиционално добрите односи со Руската Федерација со кои се ...

Нова: Вучиќ направи пресврт, ги исфрли проруските министри од Владата

Независен - 27.10.2020

Србија – Традиционално добрите односи со Руската Федерација со кои се фалеше скоро секоја власт во Србија, овој пат се на најголем тест досега. Ова може да се заклучи врз основа на составот на новата влада и чистењето на „руските кадри“.

Вучиќ направи пресврт, ги исфрли проруските министри од Владата

24Инфо - 27.10.2020

Традиционално добрите односи со Руската Федерација со кои се фалеше скоро секоја власт во Србија, овој пат се на најголем тест досега. Ова може да се заклучи врз основа на составот на новата влада и чистењето на „руските кадри”.

Нова: Вучиќ направи пресврт, ги исфрли проруските министри од Владата

Слободен Печат - 27.10.2020

Традиционално добрите односи со Руската Федерација со кои се фалеше скоро секоја власт во Србија, овој пат се на најголем тест досега. Ова може да се заклучи врз основа на составот на новата влада и чистењето на „руските кадри”.

Нова: Вучиќ направи пресврт, ги исфрли проруските министри од Владата

MakPress - 27.10.2020

Традиционално добрите односи со Руската Федерација со кои се фалеше скоро секоја власт во Србија, овој пат се на најголем тест досега. Ова може да се заклучи врз основа на составот на новата влада и чистењето на „руските кадри“.

Шест цели на новата српска влада

А1 On - 28.10.2020

Мандатарката на новата српска влада, Ана Брнабиќ во експозето со планот за работа на владата и идните министри посочи дека новата ќе биде и влада на континуитет со владите од 2014 и од 2017 година.

Шест цели на новата српска влада

24Инфо - 28.10.2020

Мандатарката на новата српска влада, Ана Брнабиќ во експозето со планот за работа на владата и идните министри посочи дека новата ќе биде и влада на континуитет со владите од 2014 и од 2017 година.

Шест цели на новата српска влада

Опсервер - 28.10.2020

– Мандатарката на новата српска влада, Ана Брнабиќ во експозето со планот за работа на владата и идните министри посочи дека новата ќе биде и влада на континуитет со владите од 2014 и од 2017 година.

Шест цели на новата српска влада

Независен - 28.10.2020

Мандатарката на новата српска влада, Ана Брнабиќ во експозето со планот за работа на владата и идните министри посочи дека новата ќе биде и влада на континуитет со владите од 2014 и од 2017 година.

(Видео) Андоновиќ: Отфрлање на руското влијание или обид на Србија со прозападна влада да ги реализира национални ...

Либертас - 28.10.2020

Новиот состав на српската влада ги предизвика аналитичарите да започнат со шпекулации за тоа во која насока се движи Србија и нејзината политика. Не вклучувањето на кадри од коалиционите српски социјалисти кои важат за традиционалните лобисти на ...

Шест цели на новата српска влада

Кумановски м. - 28.10.2020

Мандатарката на новата српска влада, Ана Брнабиќ во експозето со планот за работа на владата и идните министри посочи дека новата ќе биде и влада на континуитет со владите од 2014 и од 2017 година.

Шест цели на новата српска влада

MakPress - 28.10.2020

Мандатарката на новата српска влада, Ана Брнабиќ во експозето со планот за работа на владата и идните министри посочи дека новата ќе биде и влада на континуитет со владите од 2014 и од 2017 година.

Најтежок ковид ден во Србија со над 1.200 заразени – Вучиќ: Ќе нема нови мерки

4NEWS - 28.10.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по состанокот со директорите на ковид болниците во Белград, изјави дека засега во Србија и покрај зголемениот број на лица заразени со коронавирус, нема да бидат воведени нови, ригорозни епидемиолошки ...

Вучиќ: Најтежок ден досега со над 1.200 заразени, нема да има нови мерки

Слободен Печат - 28.10.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по состанокот со директорите на ковид болниците во Белград, изјави дека засега во Србија, и покрај зголемениот број на лица заразени со коронавирус, нема да бидат воведени нови, ригорозни епидемиолошки ...

Што покажува составот на новата влада на Србија: Вучиќевото чистење на „руските кадри“

МКД - 27.10.2020

Традиционално добрите односи со Руската Федерација со кои се фалеше речиси секоја власт во Србија, овојпат ќе биде на најголемиот тест досега, пишува српска Нова. Тоа, како што наведува порталот, може да се заклучи врз основа на составот на новата ...

Нова: Вучиќ направи пресврт, ги исфрли проруските министри од Владата

А1 On - 27.10.2020

Традиционално добрите односи со Руската Федерација со кои се фалеше скоро секоја власт во Србија, овој пат се на најголем тест досега. Ова може да се заклучи врз основа на составот на новата влада и чистењето на „руските кадри“.