TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Аналитичар на „Економист“: Колинда Грабар-Китаровиќ му ја „наполни“ главата на Макрон за БиХ

Слободен Печат - 08.11.2019

Аналитичарот смета дека најверојатно тој став на Макрон, за џихадистите во БиХ, доаѓа од хрватската претседателка, Колинда Грабер- Китаровиќ. Политичкиот аналитичар на британски „Економист“, Тим Џуда, вели дека не би бил изненаден дека изјавата на ...

Комшиќ го покани Макрон да ја посети БиХ

Р.С.Европа - 08.11.2019

Претседавачот со Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ, денеска изјави дека нематерористички напади во Босна и Херцеговина и го повика францускиот претседател Емануел Макрон да ја посети земјата и лично да види каква е состојбата кога станува збор ...

КОЛУМНА НА ЈАНЕВСКИ: Макрон не ни пречи за клинички мртвото НАТО, но во ЕУ не сака „курви“!

Денешен - 08.11.2019

Дарко ЈАНЕВСКИ Кој стигна се „изреди“ на Макрон и на амбасадорот Тимоние во изминатиот период, за да ни каже зошто францускиот претседател ни ги извлекол ушите. Среќа што сме живи во ова време, инаку не ќе знаевме дека на овие 160 на 160 км има ...

Пендаровски ги намалува очекувањата од средбата со Макрон

Канал5 - 08.11.2019

Претседателот Пендаровски не очекува пресврт или драстична промена на позицијата од средбата со неговиот француски колега Емануел Макрон идниот вторник. Вели дека не треба да се има преголеми очекувања, бидејќи станува збор за држава кој е меѓу ...

Пендаровски не верува дека ќе го убеди Макрон за датумот?

Фактор - 08.11.2019

Шефот на државата, Стево Пендаровски вели дека илузорно е да се очекува дека претседател на толку мала држава како нашата може да го убеди францускиот претседател за три недели да го смени ставот и да даде датум за старт на преговорите на земјата со ...

Додик: Да, Босна е темпирана бомба

МКД - 08.11.2019

Макрон призна дека БиХ е „темпирана бомба“, која претставува опасност за ЕУ поради исламскиот тероризам, изјави српскиот член на претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик. „Му благодарам на претседателот (на Франција Емануел) Макрон што ...

Еnfant terrible

Призма - 08.11.2019

Како изгледа кога ќе се јавите во Брисел за да го слушнете ставот на ЕУ? Се вклучува автоматска телефонска секретарка, која прецизно објаснува: „Ако сакате да го слушнете ставот на Берлин, изберете 1. За ставот на Париз изберете 2.

Босна е гневна на Макрон

МКД - 08.11.2019

Функционери од Босна и Херцеговина изразија незадоволство поради комнетарот на францускиот претседател Емануел Макрон околу враќањето на џихадистите од Сирија и Ирак во земјата. Макрон оцени дека Босна и Херцеговина е „темпирана бомба која чука ...

Умислениот владетел на Европа ги најави целите преку посетата на Кина

Н.Македонија - 08.11.2019

Политико Авторка: Рим Момтаз Емануел Макрон беше застанат пред европското знаме во Домот на народното собрание на Кина, а веднаш до него стоеше неговиот кинески колега Си Џинпинг, до знамето на неговата држава.

Аналитичари во Скопје оптимисти за датум на пролет

Алсат-М - 08.11.2019

Францускот преседател Емануел Макрон со последната изјава во весникот Економист ја врати надежта дека на Самитот во Загреб на пролет Македонија може да го добие датумот за почеток на преговорите, доколку Брисел и Скопје спроведат реформи.

Ќе има ли реформи за Македонија да преговара со ЕУ?

Слободен Печат - 08.11.2019

Законското решение за Јавното обвинителство, кое е клучно, е заглавено во преговарачките тимови. Најави за нови преговори нема. Од власта има очекувања за датум за преговори со Европската Унија.

Додик со благодарност до Макрон бидејки признал дека БиХ е опасност за ЕУ

Слободен Печат - 08.11.2019

Макрон признал дека уредувањето на БиХ претставува опасност за ЕУ поради исламскиот тероризам и џихадистите кои се регрутирани во БиХ а војувале во Сирија, Ирак и други земји и сега се враќаат во земјата, смета Додик Српскиот член на ...

Вучиќ в понеделник оди кај Макрон да го праша кој сè може во ЕУ

Локално - 08.11.2019

Србија продолжува со реформите заради своите граѓани и нејзината иднина, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Женева, каде учествуваше во Стратешкиот дијалог за Западен Балкан, во организација на Светскиот економски форум.

Пендаровски пред средбата со Макрон - Да не одиме со преголеми очекувања

Р.С.Европа - 08.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски во пресрет на средбата со францускиот претседател Емануел Макрон вели дека земјава е подготвена за преговори брз разлика каква ќе биде методологијата за реформи во ЕУ, но сака да знае кога навистина ќе почнеме со ...

Вучиќ: Регионот и е еднакво потребен на ЕУ, колку што и таа ни е потребна нам

Слободен Печат - 08.11.2019

Тој вели дека не го разбира сосема ставот на ЕУ дека десет земји од Еврозоната наводно издржуваат уште 17 земји, кои се членки на ЕУ, па тоа го користат како аргумент дека не им се потребни уште четири, пет или шест земји од Западен Балкан.

Босанците бесни по коментарите на Макрон

Deutsche Welle - 08.11.2019

Босанските политичари изразија големо незадоволство од забелешките на францускиот претседател Емануел Макрон кој ја опиша нивната земја како „темпирана бома“ во интервју за Економист. Водечките политичари во Босна и Херцеговина се бесни на Макрон ...

Макрон не гледа друга опција освен партнерство меѓу Русија и Европа

Макфакс - 08.11.2019

Откако вчера направи вистинска мешаница велејќи дека НАТО е пред смрт, а ЕУ се распаѓа, францускиот претседател ја критикуваше и Русија. Емануел Макрон смета дека има три можни сценарија за стратешки развој за Русија.

Вучиќ ќе се информира од Макрон кој според него може да влезе во ЕУ

Слободен Печат - 08.11.2019

Важно е, вели српскиот претседател, ЕУ да донесе одлука за понатамошниот европски пат на земјите од Западен Балкан. Претседателот на Србија Александар Вучиќ најави дека на почетокот на неделата ќе има нова средба со претседателот Емануел Макрон во ...

Захарова: Златните зборови на Емануел Макрон

Алсат-М - 08.11.2019

Додека во Европа се појавуваат првите реакции и критики за изјавите на францускиот претседател, Емануел Макрон, дадени за списанието „Економист“, портпаролкта на руското министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска на својот фејсбук ...

Кристофер Хил: Емануел Макрон го предаде Балканот

Сител - 08.11.2019

Проџект Синдикат По падот на Берлинскиот ѕид пред 30 години западните лидери континуирано го истакнуваат ставот дека не постои проблем на Европскиот континент што не може да биде решен преку залагање заедно со Европската унија или со проширување на ...

Од застареното НАТО на Трамп до НАТО на умирање на Макрон

Р.С.Европа - 08.11.2019

Претседателот на Франција Емануел Макрон во четвртокот ги предупреди сограѓаните во Европа дека НАТО умира, наведувајќи ги притоа недостигот на координација и американската непредвидливост под претседателот Доналд Трамп.

Што би му кажал в лице на Макрон

Н.Македонија - 08.11.2019

Како секој разочаран Македонец по француското „не“ за доделување датум за почеток на преговори за Македонија за членство во ЕУ, веројатно многумина граѓани посакуваат да можат своите аргументи директно и во четири очи да му ги предочат на ...

Емануел Макрон: На Европа и се заканува геополитичко исчезнување

Слободен Печат - 08.11.2019

Францускиот претседател, според „Фигаро" сака да ја нарече мачката - мачка. Тој не ги користи дипломатските формулации. Во британскиот неделник тој вели дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт".

Србите беа во еуфорија поради рускиот ракетен систем, но реалноста е поинаква: НАТО вложува милиони, Русија ја нема ...

Точка - 08.11.2019

Српските медиуми, посебно про-владините медиуми на претседателот Вучиќ, во изминатиов период беа во вистинска еуфорија. „Српските официри обучени за С-400“, „Руска шлаканица за Западот: Паника во НАТО поради С-400 во Србија“ и „Воената вежба ...

Кристофер Хил: Трамп има недефинирана надворешна политика, проблемот со Северна Македонија не го ни регистрира

Локално - 08.11.2019

Уште од падот на Берлинскиот ѕид пред 30 години, западните лидери постојано нагласуваа дека не постои проблем на Европскиот континент кој не може да биде решен со помош на Европската Унија или со ширење на европскиот проект.- Пишува Кристофер Р.

Единствена Македонија: Силно ја поздравуваме искреноста на Макрон дека ЕУ и НАТО се мртви организации, останува уште ...

Скопје1 - 08.11.2019

Единствена Македонија силно ја поздравува искреноста на францускиот претседател Емануел Макрон дека НАТО Алијансата е на смртна постела и минува низ мозочна смрт, а Европската унија е на работ на провалија, се вели во соопштението од Единствена ...

Макрон во прегратките на Трамп и Путин

CivilMedia - 08.11.2019

пишува: Геополитичкиот „земјотрес“ што го предизвика интервјуто на Емануел Макрон за лондонски „Економист“ („мозочна смрт на НАТО“, „Европа на работ од амбис“ итн.) додаваат „трамповско“ масло на оганот којшто беснее во меѓународниот мултилатерален ...

Апокалиптична визија на Макрон: НАТО веќе не може да гарантира безбедна Европа

Фактор - 08.11.2019

НАТО е на смртна постела, ЕУ е на работ на бездна, а Европа веќе не може да очекува ништо од САД! Тоа е, во најмала рака, апокалиптична визија од интервју дадено во драматичен тон од францускиот претседател Емануел Макрон за британскиот „Економист“.

Макрон: Македонија не доби датум за преговори поради Албанија

Магазин - 08.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон во интервју за ,,Економист” истакна дека Македонија е подготвена да добие датум за преговори уште на самитот во март, но под услов и Унијата и Македонија да испорачаат реформи.

„НАТО е клинички мртов“, вели Макрон, Русија го поздрави

еМагазин - 08.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон во интервју за британски Економист вели дека НАТО е на умирање, а Европа е на раб на бездна. Тој ги предупреди членките на европските земји дека веќе не можат да се потпираат на САД, односно дека од САД веќе не ...

Вучиќ: Србија нема да биде Бамби за колење

Република - 08.11.2019

Србија само купува дефанзивно оружје и нема да купува оружје што може да биде предмет на санкции, вели Вучиќ. Србија само купува дефанзивно оружје, нема да купи оружје што може да ја стави земјата под санкции, рече српскиот претседател Александар ...

Макрон: БиХ е темпирана бомба која чука покрај Хрватска

МКД - 07.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон оцени дека Босна и Херцеговина е „темпирана бомба која чука веднаш до Хрватска“. Во големото интервју за лондонски Економист, тој зборуваше и за Босна и Херцеговина, истакнувајќи дека земјата се соочува со ...

Макрон: Босна е темпирана бомба која му се заканува на регионот

Кумановски м. - 08.11.2019

„Ако сте загрижени за овој регион, првото прашање не е ниту Северна Македонија, ниту Албанија, туку Босна и Херцеговина. Босна и Херцеговина е темпирана бомба што чука веднаш до Хрватска. Се соочува со проблемот на џихадистите повратници “, ...

Макрон подготвен за преговори ако следните месеци се спроведат клучните реформи и се реформира методологијата

Нова ТВ - 07.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон излезе со помек став во однос на почетокот на преговорите со Северна Македонија и Албанија, но под услов следните месеци двете земји да ги завршат клучните реформи, а во меѓувреме да се реформира преговарачката ...

Захарова за изјавата на Макрон за „клиничката смрт“ на НАТО: „Златни зборови“

МКД - 07.11.2019

Официјалната портпаролка на министерството за надворешни работи на Русија Марија Захарова изјавата на претседателот на Франција Емануел Макрон дека НАТО е „клинички мртво“ ја нарече вистинска сотојба на Северноатлантската алијанса. „Златни зборови.

Макрон подготвен да попушти за датумот – ќе го смени ставот под два услови, а Скопје и Тирана да ги довршат реформите

ТВ21 - 07.11.2019

Доколку во следниве месеци се реформира преговарачката методологија, а Скопје и Тирана ги довршат внатрешните реформи, Претседателот на Франција, Емануел Макрон изрази подготвеност да попушти околу отпочнувањето на преговорите.

Ангела Меркел ги осуди „суровите зборови“ на Макрон за НАТО

МКД - 07.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел процени дека речникот што го употреби францускиот претседател Емануел Макрон бил суров и му пораче дека не го дели неговото гледиште. И генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и германската канцеларка ...

БиХ ќе го повика францускиот амбасадор на разговор поради изјава на Макрон

А1 On - 07.11.2019

Кабинетот на претседавачот со претседателството на Босна и Херцеговина, Жељко Комшиќ, соопшти дека утре ќе го повика на разговор амбасадорот на Франција во БиХ Гијом Русон, поради изјава на францускиот претседател Емануел Макрон дека „Босна е ...

Спасеновски: ЕУ и НАТО имаат наталожени недостатоци кои мора да се решат

Локално - 07.11.2019

Факт е дека западниот свет, членките на ЕУ и НАТО проектираат нова состојба во која настојуваат да укажат на подолг период сериозни, наталожени недостатоци околу индината и развојот на НАТО и ЕУ.

Макрон: Датум за Македонија, по реформите

Алсат-М - 07.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон изрази подготвеност да се согласи со почетокот на преговорите со Скопје, само доколку во следните шест месеци се реформира постапката за проширување и се продолжат внатрешните реформи.

Макрон за Економист: НАТО е клинички мртво

МКД - 07.11.2019

„Спремен сум повторно да размислам за Западен Балкан доколку бидат решени процедурите за пристапување“, вели францускиот претседател во интервју за Економист . Емануел Макрон, францускиот претседател, ги предупреди европските земји дека веќе не ...

Макрон: Трамп го гледа НАТО како трговски проект

МКД - 07.11.2019

Макрон во драматичното интервју за Економист ги предупреди европските држави дека веќе не можат да се потпираат на Соединетите Американски Држави, односно дека од Америка веќе не може да се очекува дека ќе застане во одбрана на земјите членки на ...

БиХ- Комшиќ го повика францускиот амбасадор да ги објасни изјавите на Макрон

Р.С.Европа - 07.11.2019

Кабинетот на Жељко Комшиќ, претседавач со претседателството на Босна и Херцеговина, најави дека утре ќе го повика на разговор амбасадорот на Франција во земјата за да ги разјасни ставовите на францускиот претседател Емануел Макрон.

Макрон за „Економист“: Македонија не доби датум заради Албанија

Канал5 - 07.11.2019

По француското вето за Македонија на октомврискиотСсамит, Макрон за ,,Економист” најавува подготвеност земјава да добие датум за преговори уште на самитот во март, но под услов и Унијата и Македонија да испорачаат реформи.

Изборна сапунијада

Deutsche Welle - 07.11.2019

Запрепастувачки брзо постигнатата согласност за предвремени избори наведува на заклучок- сите три партии посакуваат да купат повеќе време за да разберат кон кое следно царство треба да се приклонат и навреме престројат.

Макрон за „Економист“: НАТО е на смртна постела, а Европа на работ на амбис

24 Вести - 07.11.2019

Во моментите кога Западен Балкан се остава сам на себе, мал шенген се враќа на голема врата во Охрид. Од Владата брифираат дека овој викенд на иста маса со Заев ќе седнат - албанскиот премиер Рама, српскиот претседател Вучиќ, п ретседавачот со ...

Макрон предвидува распаѓање на НАТО алијансата

Сител - 07.11.2019

НАТО е во состојба на мозочна смрт, а Европа стои на работ на бездна. Во интервју за британски “Економист”, францускиот претседател Макрон сподели драматични видувања за иднината на Алијансата и заедничката политика на Европската Унија.

Макрон: Сите во ЕУ беа за преговори со С. Македонија, но не и со Албанија

Deutsche Welle - 07.11.2019

Францускиот претседател Макрон во интервју за магазинот Економист вели дека е подготвен да се согласи да започнат преговори со Скопје, доколку во следните месеци се реформира процедурата, а земјата продолжи со реформите.

Заев верува во одговорна одлука од Макрон, во првата наредна прилика

Телма - 07.11.2019

Македонскиот премиер, Зоран Заев смета дека средбата на претседателот Пендаровски со Еманел Макрон на 12-ти Ноември е можност плус францускиот претседател директно да биде запознаен со вистината за успесите на нашата држава и дека очекува одговорна ...

Меркел и Столтенберг реагираат за изјавата на Макрон за НАТО

Р.С.Европа - 07.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон употреби драстични зборови кога рече дека НАТО е во состојба на мозочен удар, рече денеска германската канцеларка Ангела Меркел. Таа додаде дека тоа не е и нејзино гледиште.