TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТВ-серија за првата дама на некогашна Југославија

Н.Македонија - 22.09.2021

Од смртта на Јованка Броз поминаа осум, а од раѓањето 97 години, но интересот за животната приказна на најблискиот сведок на владеењето на Јосип Броз Тито (1892-1980) не стивнува. Едни сметаат дека таа имала големо влијание на неговите одлуки, а ...

КОГА НИ КАЖА ДЕКА ЌЕ СЕ МАЖИ ЗА ТИТО, ПЛАЧЕВМЕ ОД СТРАВ - сестрата на Јованка Броз откри непознати детали од животот на ...

Фактор - 22.09.2021

Нада Будисављевиќ е помладата сестра на поранешната прва дама Јованка Броз. Живеела во домот со нејзината сестра Зора, се додека додека не ги пронашла нејзината најстара сестра Јованка. Јованка ги воспитува и образува, а по бракот со Тито, самиот ...

КАКО ЈА ОДВОИЈА ЈОВАНКА ОД ТИТО: Му ја полнеа главата дека жена му е „тежок психопат“, дека го изгладнува, а за ...

Фактор - 22.09.2021

Во август 1977 година, Јосип Броз Тито беше во центарот на интересот на светската јавност по којзнае кој пат. Тој беше првиот државник што ги посети Москва и Пекинг во ист потег Очите на светските медиуми тогаш беа насочени кон Тито и неговата ...

Јованка остави 676 фустани, 100 пара чевли, 85 пара ракавици и едно парче кое сите ги изненади

Канал5 - 22.09.2021

На РТС се емитува серија „Јованка Броз и тајните служби“. Серијата има 10 епизоди кои го следат животот на Јованка Будисављевиќ, подоцна Броз од нејзиното доаѓање на работа во Белиот двор до бракот со Тито.

Тито спиел со масерки, а Јованка не била добра за неговото здравје: Снежана Савиќ во улога на Јованка Броз

Слободен Печат - 21.09.2021

Aктерката Снежана Савиќ (68) ја игра главната улога во новата српска документарно-играна серија „Јованка Броз и тајните служби“, која почна да се прикажува на РТС. Таа ја глуми Јованка Броз, сопругата на Тито, во подоцнежните години.

Тој 60, таа 29 години: Со кои зборови Јосип Броз Тито ја запроси Јованка Броз?

Хаштаг - 21.09.2021

Покојната прва дама на Југославија во една прилика раскажа како маршалот ја побарал да стане негова сопруга. Кога Јованка Будисавлјевиќ беше поставена на позицијата секретар во канцеларијата на Јосип Броз, и ја замени Даворјанка Пауновиќ Зденка, таа ...

Тито спиел со масерки, не бил во добар однос со Јованка – Снежана Савиќ во новата улога открива пикантерии за животот ...

ММС - 21.09.2021

Серијата „Јованка Броз и тајните служби“ започна да се емитува на РТС, а главната улога ја игра Снежана Савиќ. Таа исцрпно се подготвувала за да ја прикаже Јованка на кредибилен начин. – Тоа е приказна за една епоха и време што овие личности ги ...

Детали од тајната свадба на Тито и Јованка Броз: Зошто нема ниту една фотографија од тој настан?

Кумановски м. - 21.09.2021

Оние што знаеле дека на 15 април 1952 година, бил склучен брак помеѓу Тито и Јованка, недалеку од Илок, може да се избројат на прсти. Според жителите на Илок, венчавката била тајна и се одржала во вилата на Тито на Пајзож (Дунавка), која се наоѓа ...