TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По синоќешниот митинг, јазот меѓу партиското раководство и фракционерите во ДУИ, се зголеми

Глас на Америка - 21.03.2023

За опозицијата „почеток на крајот на владеењето“, за „огнената“ фракција“ – тоа се коментарите за синоќешниот голем собир на ДУИ во скопски Чаир. Настанот замислен како демонстрација на партиската моќ на интегративците во една од, за нив најважните ...

Наместо обединување продлабочен јазот во ДУИ

Канал5

Ахмети со закани: Не излегувајте пред ураганот, ќе ве згази

Алсат-М

Меџити за ТВ 24: Пораките на Ахмети исто како „касапаанта на Тачи“

24 Вести

Меџити за пораките на Ахмети: Не ми е јасен ураганот што оди против сопствените синови

360 степени

Син океан беше митингот на Ахмети, рече Груби, а „огнениот“ Меџити возврати: Ураган не се пушта на свои синови!

МКД

НА КАДЕ ТЕРАТЕ СО УРАГАНОТ, НА СВОИТЕ СИНОВИ? Меџити го потсети Ахмети кој му служел 20 години

+инфо

Слободен Печат Локално ММС Телма Нетпрес Либертас Фокус Н.Македонија

Ахмети влезе во директна војна со огнените на митингот во Чаир

Сител - 21.03.2023

Вчерашниот митинг на ДУИ е само кулминација на внатрепартиската битка која Груби и Меџити ја водат веќе неколку месеци. Експертите согласни дека новите потреси на албанската политичка сцена нема да им донесат ништо добро на Албанците.

Митингот на ДУИ во Чаир беше концерт со скапи пејачи, истакна Меџити

Н.Македонија

Митинг на ДУИ во Чаир – Секој ја почуствувал „топлата рака на Али Ахмети“

Алфа

Меџити: Досега никој не бил исклучен од партијата, кога ќе биде донесена одлуката ќе се изјасниме

Република

(ВИДЕО) Македонци од СДСМ кои не знаат ниту еден збор на албански присуствувале на вчерашниот митинг на ДУИ?

Lider

Вечерва „настан без преседан“ во организација на ДУИ во Чаир

Сител

Ахмети запеа пред митингот во Чаир

Канал5

Фокус Канал5 360 степени Телма 360 степени +инфо Либертас Во Центар

„Ураган и касапаана“ - војната во ДУИ ескалира

24 Вести - 21.03.2023

Згрозен сум од пораките на Ахмети и јас кој го познавам 20 години повеќе не можам да го препознаам - вака потпретседателот на ДУИ и еден од фронтмените на таканаречената Огнена група, Изет Меџити ги коментираше пораките од синоќешниот митинг во Чаир.

Митингот во Чаир го запечати расколот во ДУИ: „Огнените“ стравуваат од „европските“ закани на Груби и Ахмети

Слободен Печат

„СИНИОТ ОКЕАН НА ЧАИР МУ ПРИПАЃА САМО НА АХМЕТИ“ - Груби еуфоричен од посетеноста на митингот во Чаир, Огнените незадоволни

Фактор

Ахмети ги пали лојалните за да ги гаси „огнените“

Слободен Печат

(ВИДЕО) Груби: Еј, дојди ваму, ти прави некој притисок да дојдеш на митинг

Press24

ВО ЧАИР ДОЈДОА ЗАЕДНО, АМА НЕ РАЗБРАВМЕ КОЈ Е ТОЈ ШТО ДОАЃА ЗА ПРЕМИЕР Четата на Ахмети одржа гранде митинг во базата на „огнените“

+инфо

ДУИ вечер на митинг во Чаир, најавено е присуство на Ахмети – односите во партијата заострени

Курир

Lider ТВ21 4NEWS Н.Македонија Слободен Печат Република ТВ21 Lider

Реагираа Касами и Алтернатива – Ахмети до опозицијата: Не се замарајте со глупости

ТВ21 - 21.03.2023

Зборувајќи за интеграцијата на Северна Македонија и фронтот за Европа, претседателот на ДУИ извести дека разговарал со сите албански политички лидери и ги повикал на обединување. Тој порача дека не треба да се занимаваат со глупости, туку да се ...

(ВИДЕО) ПЕКОЛНИОТ ПЛАН НА АЛИ АХМЕТИ: Претседател и премиер од ДУИ!

Lider

Ахмети ги пофали министрите, тие го кренаа до ѕвездите

Deutsche Welle

АХМЕТИ Е ГОРД НА ТИМОТ НА ДУИ ВО ВЛАДАТА, ГРУБИ ОСТАНУВА СО ПОДАДЕНА РАКА КОН ОГНЕНИТЕ - еве што говореа на митингот

Фактор

(Видео) Ахмети прави спектакл во сала, улиците претворени во паркинг

Макфакс

Ахмети: Потребна е сплотеност, некои се лутат, но нема враќање назад

Во Центар

Ноизи: Сами гледате, Албанците во Македонија имаат многу сила

4NEWS

А1 On Независен Press24 МКД 365 Н.Македонија Либертас Вечер Прес

Меџити: ДУИ се трансформира во нешто што и ние што сме од почеток не можеме да го препознаеме

Либертас - 21.03.2023

ДУИ се трансформира во нешто што и ние што сме од почеток не можеме да го препознаеме. Не очекувавме дека и претседателот ќе подлегне под вакво влијание, истакна предводникот на таканаречената огнена група, пратеникот од редовите на Демократската ...

Меџити: ДУИ се трансформира во нешто што и ние што сме од почеток не можеме да го препознаеме

Во Центар

Меџити: Немаме проблеми со Ахмети, туку со неговиот избор за владин состав

Локално

Меџити: Од каде најде Груби пари за скапите пејачи

Фокус

Меџити: ДУИ се трансформира во нешто што и ние што сме од почеток не можеме да го препознаеме

Press24

Меџити: ДУИ се трансформира во нешто што и ние што сме од почеток не можеме да го препознаеме

365

Меџити: ДУИ се трансформира во нешто што и ние што сме од почеток не можеме да го препознаеме

ТВ21

4NEWS Вечер Прес MakPress

Ахмети со порака до Огнената група: Не излегувајте пред ураганот бидејќи ќе ве згази! – Меџити изненаден

ТВ21 - 21.03.2023

Ни сме за тешки мисии и работиме во земјава да преовладува законот и демократијата. Вака вчера се изразија интегративците во собирот во Чаир. Артан Груби рече дека никој не може да ја запре ДУИ бидејќи, како што додаде, пред воз не се излегува.

Меџити, Груби: Од едната страна е подадена раката, а од друга страна нашите функционери се разрешени

Во Центар

Груби во живо на ТВ прашуваше партиски членови дали под притисок дошле на митингот во Чаир

360 степени

Анкета: Граѓаните очекуваат Огнените да се борат против криминалот

Алсат-М

Ни треба помирување и обединување, а не поделба, порача Груби од Чаир

Локално

Ахмети рече дека е горд на кадрите во Владата и оти нема бегање од патот кон ЕУ: „Ние сме незапирлив ураган“

360 степени

Груби до „огнените“: Раката ми останува подадена

Фокус

Пулс24

СЕЛО ГОРИ, А АРТАН ИГРА ФУДБАЛ Алтернатива смисли нов слоган за ДУИ – „Тој заминува“

+инфо - 21.03.2023

Додека Албанците едвај сврзуваат крај со крај, додека цели семејства секојдневно си заминуваат од земјата барајќи чаре во туѓина, ДУИ е фокусиран исклучиво на задушување на внатрепартискиот револт, обвини партијата на Африм Гаши.

Алтернатива: Село гори, Артан игра фудбал и собира активисти во сали, па наместо „тој доаѓа“ ќе биде „тој заминува“

МКД

Алтернатива: Во Чаир започна крајот на владеењето на ДУИ – село гори, Артан игра фудбал!

Фокус

Алтернатива: Во Чаир синоќа започна крајот на владеењето на ДУИ

ТВ21

“Тој доаѓа“ ќе заврши со „Тој си оди“, велат од Алтернатива за митингот на ДУИ

Либертас

Aлтернатива за довчерашниот коалициски партнер: Помина уште една скапа приватна забава на ДУИ

Република

Алтернатива со порака до Ахмети: Тој заминува

Слободен Печат

Сител MakPress

Меџити не е поканет на средбата во Чаир: Носат звучни имиња од естрадата како да ќе прават концерт

Курир - 20.03.2023

Изет Меџити кој ја претставува таканаречената „огнена група“ на ДУИ, денеска изјави дека тој како претседател на чаирскиот огранок на партијата не е поканет на вечерашниот митинг во салата „Шабан Трстена“.

Меџити не добил покана за митингот на ДУИ во Чаир, вели дека му наликува повеќе на концерт

Либертас

Меџити не добил покана за митингот на ДУИ во Чаир, вели дека му наликува повеќе на концерт

А1 On

Меџити не добил покана за митингот на ДУИ во Чаир, вели дека му наликува повеќе на концерт

Во Центар

ШТО ПОПРВО ДА БИДЕ ОСМАНИ – ШЕФ НА ОБСЕ, МИНИСТЕР, ПОРТПАРОЛ, ДОКТОР… Меџити вели дека и Ковачевски се занимавал со вечерашниот „концерт“ на ДУИ во Чаир

+инфо

Меџити не добил покана за митингот на ДУИ во Чаир, вели дека му наликува повеќе на концерт

Press24

Меџити не добил покана за митингот на ДУИ во Чаир, вели дека му наликува повеќе на концерт

Независен

360 степени Фокус Слободен Печат Опсервер ТВ21 Денешен Нетпрес Локално

Ковачевски за митингот на ДУИ: Тоа се нормални активности што ги прави секоја политичка партија

Бизнис Вести - 20.03.2023

Сакам да посакам успех на итнерната трибина која ја има ДУИ, тоа се нормални активности што ги прави секоја политичка партија, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски, одговарајќи на новинарско прашање во однос на митингот што вечер ќе го одржи ...

Ковачевски за митингот на ДУИ: Тоа се нормални активности што ги прави секоја политичка партија

Опсервер

Ковачевски за митингот на ДУИ: Тоа се нормални активности што ги прави секоја политичка партија

Сител

Ковачевски за митингот на ДУИ: Тоа се нормални активности што ги прави секоја политичка партија

Либертас

Ковачевски за митингот на ДУИ: Тоа се нормални активности што ги прави секоја политичка партија

Бриф

Ковачевски за митингот на ДУИ: Тоа се нормални активности што ги прави секоја политичка партија

А1 On

Ковачевски за митингот на ДУИ: Тоа се нормални партиски активности

ТВ21

Канал5 MakPress Press24

Ахмети: Патот кон ЕУ не се запира со пропаганда кон Артан, ние не сме воз туку незапирлив урган

Макфакс - 20.03.2023

„Во последно време некои се лутат, но кај мене нема враќање назад!“, порача лидерот на ДУИ Али Ахмети од Чаир. Ги почитувам, додаде Ахмети, одлуките на мнозинството од партиските тела, но не можам да излезам од патот трасиран со крв и вредности.

Ахмети: Патот кон ЕУ не се запира со пропаганда кон Артан, ние не сме воз туку незапирлив урган

Република

Ахмети: Потребна е сплотеност, некои се лутат, но нема враќање назад

Канал5

ТИЕ БИЛЕ УРАГАН ШТО ЌЕ ТЕ ОДДУВА: За Ахмети ако го критикуваш Артан Грби, го критикуваш патот кон ЕУ

Денешен

Ахмети: Патот кон ЕУ не се запира со пропаганда кон Артан, ние не сме воз туку незапирлив урган

Lider

Ахмети: Ние не сме воз, туку незапирлив ураган

Фокус

Ахмети: Патот кон ЕУ не се запира со пропаганда кон Артан, ние не сме воз туку незапирлив урган

Точка

Press24 Скопје1