TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Научниците откриле 20 до сега непознати месечини околу Сатурн

Канал5 - 09.10.2019

Сатурн го надмина Јупитер по бројот на природни сателити , што орбитираат околу оваа планета , објави Science Alert. Научниците од Институтот за наука на Карнеги објавија дека откриле 20 досега непознати месечини кои орбитираат околу тој гасовит ...

НАСА откри нови видови органски материи на месечината Енцелад

Н.Македонија - 09.10.2019

Нови видови органски соединенија се откриени на природниот сателит на Сатурн, Енцелад, при голема мисија за потрага по вонземски живот, објави НАСА. Научниците го опишаа ваквото откритие како многу важен дел од сложувалката, кое можеби ќе покаже ...

Околу Сатурн откриени 20 нови сателити, може да предлагате и имиња за нив

Кумановски м. - 09.10.2019

Сатурн го надмина Јупитер како планета на Сончевиот систем со најмногу природни сателити, откако научниците открија 20 претходно непознати сателити во орбитата гасовитиот џин, објави Институтот за наука Карнеги.

Сатурн стана планета со најмногу месечини

Кајгана - 09.10.2019

Сатурн го надмина Јупитер и стана планета со најмногу месечини, тврдат американските истражувачи. Тим од научници открија вкупно 20 нови месечини кои орбитираат околу Јупитер, а со тоа нивниот вкупен број е зголемен на 82.

Научниците открија 20 претходно непознати месечини што орбитираат околу Сатурн

Факултети - 09.10.2019

Сатурн го тргна од тронот Јупитер како планета од Сончевиот Систем со најмногу месечини, објави научниот институт „Карнеги“. Научниците откриле 20 претходно непознати месечини што орбитираат околу Сатурн, со што оваа планета има вкупно 82 месечини, ...

Сатурн го претрка Јупитер како планета со најмногу месечини

МКД - 08.10.2019

Сатурн го претрка Јупитер како планета со најмногу месечини, тврдат американски истражувачи. Тимот открил цел куп од 20 нови месечини што орбитираат околу прстенестата планета, со што вкупниот број им е 82; Јупитер, пак, има 79 природни сателити.

Продолжен животниот век на мисијата Џуно

Емитер - 08.10.2019

Сондата Џуно се наоѓа во орбитата на оваа Јупитер веќе 3 години, а досега има испратено голем број податоци за овој гасен џин. Минатата недела техничкиот тим на мисијата Џуно од НАСА беше приморан да изведе комплексен маневар со ова летало, којшто ...

Сатурн ја надмина Јупитер како планета со најмногу месечини

Н.Македонија - 08.10.2019

Американски истражувачи објавија дека Сатурн ја надмина Јупитер како планета со најмногу месечини, пренесува Би-би-си. Тим на истражувачи открил 20 нови месечини кои орбитираат околу планетата, со што вкупниот број се искачи на 82.

Сатурн стана планета со најмногу месечини

Сакам да кажам - 08.10.2019

Сатурн го помина Јупитер како планета со најмногу месечини, објавија американски истражувачи. Со помош на телескопот „Субару“ на Хаваи, била откриена група од 20 нови месечини кои орбитираат околу Сатурн, со што нивната бројка се искачи на 82.

Сатурн стана планета со најмногу месечини

Иновативност - 08.10.2019

Сатурн го надмина Јупитер и стана планета со најмногу месечини, тврдат американски истражувачи. Тим научници откри вкупно 20 нови месечини кои орбитираат околу Јупитер, а со тоа нивниот вкупен број се искачи на 82.

„НАСА наскоро ќе објави револуционерно откритие за животот на Марс, но дали човештвото е подготвено за тоа?“

Точка - 07.10.2019

Еден од главните научници на американската вселенска агенција, изјавил дека НАСА наскоро ќе објави нешто “револуционерно“ во врска со вонземјанскиот облик на живот. Директорот на одделението за планетарна наука д-р Џим Грин, изјавил дека НАСА е ...

„НАСА наскоро ќе објави револуционерно откритие за животот на Марс, но дали човештвото е подготвено за тоа?“

USB - 08.10.2019

Еден од главните научници на американската вселенска агенција, изјавил дека НАСА наскоро ќе објави нешто “револуционерно“ во врска со вонземјанскиот облик на живот. Директорот на одделението за планетарна наука д-р Џим Грин, изјавил дека НАСА е ...

Сатурн ја надмина Јупитер како планета со најмногу месечини

Локално - 08.10.2019

Американски истражувачи објавија дека Сатурн ја надмина Јупитер како планета со најмногу месечини, пренесува Би-би-си. Тим на истражувачи открил 20 нови месечини кои орбитираат околу планетата, со што вкупниот број се искачи на 82.

Сатурн го надмина Јупитер како планета со најмногу месечини

USB - 09.10.2019

Сатурн го надмина Јупитер и стана планета со најмногу месечини, тврдат американски истражувачи. Тим научници откри вкупно 20 нови месечини кои орбитираат околу Јупитер, а со тоа нивниот вкупен број се искачи на 82.