TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Маричиќ: ЕУ мора да остане фокусирана на Западен Балкан и покрај кризата во Украина

ТВ21 - 14.05.2022

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ на меѓународниот настан „Стратешки економски Разговори”, во организација на Здружението за развој на деловната мрежа на Југоисточна Европа (SEEBDN), рече дека Европската ...

Маричиќ: ЕУ мора да остане фокусирана на Западен Балкан и покрај кризата во Украина

4NEWS

Маричиќ: ЕУ не смее да го заборави Западен Балкан и покрај кризата во Украина

Нова ТВ

Маричиќ: Македонија и Албанија треба да почнат преговори, ЕУ мора да остане фокусирана на Западен Балкан

Press24

Маричиќ: ЕУ мора да остане фокусирана на Западен Балкан и покрај кризата во Украина

Канал5

Маричиќ: ЕУ мора да остане фокусирана на Западен Балкан и покрај кризата во Украина

Макфакс

Маричиќ: ЕУ мора да остане фокусирана на Западен Балкан и покрај кризата во Украина

Centar

Маричиќ: Постои можност за фер решение со Бугарија, но тоа сега зависи од нив

Centar - 13.05.2022

„Интензивно разговараме со Бугарија и постојат можности за фер решение, штом нам ни е важно. Дали тоа ќе се случи зависи од тоа како ќе се постави Бугарија“ изјави вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ во вестите на Сител.

Маричиќ: Фер решение со Бугарија, процесот да се заокружи со документ

Локално

Можноста за фер решение зависи од тоа како ќе се постави Бугарија, порачува Маричиќ

Локално

Маричиќ: Постои можност за фер решение со Бугарија, но тоа сега зависи од нив

Бриф

Маричиќ: По настанот во Битола има застој, но комуникацијата со Бугарија не е прекината

Фокус

Маричиќ за Сител: „Јазикот и идентитетот не се преговораат и тоа да е јасно засекогаш“

Точка

МАРИЧИЌ: Комуникациите на нашата земја со Бугарија ни ги подзакочи „Ванчо Михајлов“ , но разговорите за тргање на ветото не се запрени

Денешен

Маричиќ: Јазикот и идентитетот не се преговораат и тоа да е јасно засекогаш

Centar - 13.05.2022

„Разговорите со Бугарија се водат врз основа на Резолуцијата изгласана во Собранието. Разговараме за сите отворени прашања и за сите може да се најде решение доколку има волја од двете страни“ рече вицепремиерот Бојан Маричиќ во вестите на Сител и ...

Маричиќ: Јазикот и идентитетот не се преговораат и тоа да е јасно засекогаш

Frontline

Маричиќ: Јазикот и идентитетот не се преговораат и тоа да е јасно засекогаш

CivilMedia

Маричиќ: Јазикот и идентитетот не се предмет на преговори со Бугарија и тоа да е јасно засекогаш

Сител

Маричиќ: Јазикот и идентитетот не се преговораат и тоа да е јасно засекогаш

Бриф

Маричиќ: Јазикот и идентитетот не се предмет на преговори со Бугарија и тоа да е јасно засекогаш

Zoom

Не се разговара за јазикот и индентитетот со Бугарија, не значи дека по секоја цена ќе постигнеме договор, вели Маричиќ

Нова ТВ

Маричиќ-Георгиевски: Идните правници ги подготвуваме за учество во евроинтеграцискиот процес

Zoom - 13.05.2022

Денес, во насока на продолжување на соработката на Секретаријатот за европски прашања со високообразовните установи и поддршката на младиот кадар во подготовката за учество во евроинтеграцискиот процес, заменик претседателот на Владата за европски ...

Маричиќ-Георгиевски: Идните правници ги подготвуваме за учество во евроинтеграцискиот процес

Канал5

Маричиќ: ЕУ мора да остане фокусирана на Западниот Балкан и покрај кризата во Украина

MakPress - 14.05.2022

Европската Унија не смее да го заборави Западен Балкан поради кризата во Украина, напротив мора да остане фокусирана на регионот, изјави вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во обраќањето на меѓународниот собир „Стратешки ...

Маричиќ: ЕУ мора да остане фокусирана на Западниот Балкан и покрај кризата во Украина

Frontline

Маричиќ: ЕУ мора да остане фокусирана на Западниот Балкан и покрај кризата во Украина

Сител

Маричиќ: ЕУ мора да остане фокусирана на Западниот Балкан и покрај кризата во Украина

CivilMedia

Маричиќ: ЕУ мора да остане фокусирана на Западниот Балкан и покрај кризата во Украина

Вечер Прес

Маричиќ: ЕУ мора да остане фокусирана на Западниот Балкан и покрај кризата во Украина

360 степени

МАРИЧИЌ: Нашата земја и Албанија треба да започнат преговори за членство во ЕУ, а да се подготват Украина, Грузија и Молдавија

Денешен

Zoom Независен Слободен Печат Опсервер

Маричиќ: Можно е фер решение со Бугарија, но тоа зависи од Софија

Press24 - 13.05.2022

Интензивно се разговара со бугарската страна во рамки на декларацијата на Собранието и нашите црвени линии и интереси, а дали ќе се постигне договор тоа сега зависи од Бугарија, изјави вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ.

Маричиќ: Можно е фер решение со Бугарија, но тоа зависи од Софија

Курир

Маричиќ: Постои можност за фер решение со Бугарија, но тоа сега зависи од Софија

24Инфо

Маричиќ: Можно е фер решение со Бугарија, но тоа сега зависи од Софија

Слободен Печат

МОЖНО Е ФЕР РЕШЕНИЕ, НО ТОА ЗАВИСИ ОД БУГАРИЈА Маричиќ вели дека се преговара за сеопфатен договор

+инфо

Маричиќ: Постои можност за фер решение со Бугарија, но тоа сега зависи од Софија

365

Маричиќ: Постои можност за фер решение со Бугарија, но тоа сега зависи од Софија

Либертас

360 степени Нетпрес Република Опсервер Н.Македонија Независен Алсат-М Вечер Прес