TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меѓународна помош за Северна Македонија за борба против вирусот

24 Вести - 09.04.2020

Светска банка подготвува помош од 140 милиони евра за Македонија – Западен Балкан бара ЕК да ги укине специјалните дозволи за медицински продукти. Во очекување на пикот на ширење на коронавирусот во земјава, светска банка ја финализира програмата за ...

Заживеаните евро-перспективи на Западен Балкан

Окно - 09.04.2020

Перспективата за европска интеграција на Западен Балкан беше сериозно нарушена на крајот на минатата година, кога Европскиот совет не беше во можност да ги започне преговорите со Албанија и Македонија .

Поради коронавирусот се одложува самитот во Загреб

Н.Македонија - 09.04.2020

Самитот на лидерите на Европската Унија и на земјите од Западен Балкан, кој е закажан за седми мај во Загреб, е одложен, а новиот термин за одржување е најавен за јуни, соопштија од хрватското претседателство на ЕУ.

Димитров и колегите бараат ЕУ да го изземе Западен Балкан од забраната за извоз на производи за лична заштита

360 степени - 09.04.2020

На иницијатива на шефот на дипломатијата Никола Димитров, министрите за надворешни работи на земјите од Западниот Балкан денеска испратија писмо до Комесарот за трговија Хоган, Комесарот за соседство и проширување Вархеји и до Високиот претставник ...

Одложен Самитот ЕУ-Западен Балкан што беше закажан на 7 мај

Expres - 09.04.2020

Хрватското претседателство со Советот на Европската унија донесе одлука да го одложи самитот ЕУ-Западен Балкан и ги одложи сите неформални состаноци и конференции до 15-ти мај, за да се ограничи ширењето на пандемијата ЦОВИД-19.

Вархеји: Осумстотини милиони евра помош за Западен Балкан и Турција од ЕУ

Независен - 08.04.2020

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека Европската Комисија пренасочува 3,8 милијарди евра фондови за Западен Балкан и соседите на истокот и на југот на ЕУ за помош во борбата против корона вирусот, јави дописничката на МИА ...

Ковид-19 го одложи Самитот ЕУ – Западен Балкан

Опсервер - 08.04.2020

Загреб, 8 април 2020 () – Хрватското претседателство на Советот на Европската унија донесе одлука да ги одложи сите неформални состаноци и конференции до 15 мај, но и Самитот ЕУ-Западен Балкан, за да се ограничи ширењето на пандемијата Ковид-19.

Ковид-19 го одложи Самитот ЕУ – Западен Балкан

Курир - 08.04.2020

Хрватското претседателство на Советот на Европската унија донесе одлука да ги одложи сите неформални состаноци и конференции до 15 мај, но и Самитот ЕУ-Западен Балкан, за да се ограничи ширењето на пандемијата Ковид-19.

Ковид-19 го одложи Самитот ЕУ – Западен Балкан во Загреб

+инфо - 08.04.2020

Хрватското претседателство на Советот на Европската унија донесе одлука да ги одложи сите неформални состаноци и конференции до 15 мај, но и Самитот ЕУ-Западен Балкан, за да се ограничи ширењето на пандемијата Ковид-19.

Ковид-19 го одложи Самитот ЕУ – Западен Балкан

Фокус - 08.04.2020

Хрватското претседателство на Советот на Европската унија донесе одлука да ги одложи сите неформални состаноци и конференции до 15 мај, но и Самитот ЕУ-Западен Балкан, за да се ограничи ширењето на пандемијата Ковид-19.

Коронавирусот го одложи самитот ЕУ-Западен Балкан

Макфакс - 08.04.2020

Хрватското претседателство со Советот на ЕУ донесе одлука да ги одложи сите неформални состаноци и конференции до 15 мај, но и самитот ЕУ-Западен Балкан, закажан да се одржи во Загреб на 7 мај, со цел да се ограничи ширењето на пандемијата ...

Пандемијата со ковид-19 го одложи Самитот ЕУ-Западен Балкан закажан за 7 мај во Загреб

360 степени - 08.04.2020

Самитот ЕУ-Западен Балкан што требаше да се одржи на 7 мај во Загреб е одложен, соопшти хрватското претседателство во објавата на веб-страницатата на Претседателството. Во него се истакнува дека се одложуваат сите неформални состаноци и конференции ...

Ковид-19 го одложи Самитот ЕУ – Западен Балкан

24Инфо - 08.04.2020

Хрватското претседателство на Советот на Европската унија донесе одлука да ги одложи сите неформални состаноци и конференции до 15 мај, но и Самитот ЕУ-Западен Балкан, за да се ограничи ширењето на пандемијата Ковид-19.

Ковид-19 го одложи Самитот ЕУ – Западен Балкан

А1 On - 08.04.2020

Хрватското претседателство на Советот на Европската унија донесе одлука да ги одложи сите неформални состаноци и конференции до 15 мај, но и Самитот ЕУ-Западен Балкан, за да се ограничи ширењето на пандемијата Ковид-19.

Одложен Самитот ЕУ – Западен Балкан заради состојбата со корона вирусот

Frontline - 08.04.2020

Самитот ЕУ-Западен Балкан беше предвидено да се одржи во Загреб на 7 мај. Хрватското претседателство на Советот на Европската унија донесе одлука да ги одложи сите неформални состаноци и конференции до 15 мај, но и Самитот ЕУ-Западен Балкан, за да ...

Ковид-19 го одложи Самитот ЕУ – Западен Балкан

CivilMedia - 08.04.2020

Хрватското претседателство на Советот на Европската унија донесе одлука да ги одложи сите неформални состаноци и конференции до 15 мај, но и Самитот ЕУ-Западен Балкан, за да се ограничи ширењето на пандемијата Ковид-19.

Коронавирусот го одложи самитот ЕУ-Западен Балкан

Точка - 08.04.2020

Хрватското претседателство со Советот на ЕУ донесе одлука да ги одложи сите неформални состаноци и конференции до 15 мај, но и самитот ЕУ-Западен Балкан, закажан да се одржи во Загреб на 7 мај, со цел да се ограничи ширењето на пандемијата ...

Одложен Самитот ЕУ – Западен Балкан во Загреб

Нетпрес - 08.04.2020

Хрватското претседателство на Советот на Европската унија донесе одлука да ги одложи сите неформални состаноци и конференции до 15 мај, но и Самитот ЕУ-Западен Балкан, за да се ограничи ширењето на пандемијата Ковид-19.

Коронавирусот го одложи самитот ЕУ-Западен Балкан

Н.Македонија - 08.04.2020

Хрватското претседателство со Советот на ЕУ донесе одлука да ги одложи сите неформални состаноци и конференции до 15 мај, но и самитот ЕУ-Западен Балкан, закажан да се одржи во Загреб на 7 мај, со цел да се ограничи ширењето на пандемијата од ...

Самитот ЕУ - Западен Балкан одложен поради пандемијата

Р.С.Европа - 08.04.2020

Хрватското претседателство на Советот на ЕУ одлучи да ги одложи сите неформални состаноци и конференции до 15 мај, меќу кои и Самитот ЕУ-Западен Балкан, за да се ограничи ширењето на пандемијата Ковид-19.

Ковид-19 го одложи Самитот ЕУ – Западен Балкан

Вечер - 08.04.2020

Хрватското претседателство на Советот на Европската унија донесе одлука да ги одложи сите неформални состаноци и конференции до 15 мај, но и Самитот ЕУ-Западен Балкан, за да се ограничи ширењето на пандемијата Ковид-19.

Ковид-19 го одложи Самитот ЕУ – Западен Балкан

Локално - 08.04.2020

Хрватското претседателство на Советот на Европската унија донесе одлука да ги одложи сите неформални состаноци и конференции до 15 мај, но и Самитот ЕУ-Западен Балкан, за да се ограничи ширењето на пандемијата Ковид-19.

Ковид-19 го одложи Самитот ЕУ – Западен Балкан

Либертас - 08.04.2020

– Хрватското претседателство на Советот на Европската унија донесе одлука да ги одложи сите неформални состаноци и конференции до 15 мај, но и Самитот ЕУ-Западен Балкан, за да се ограничи ширењето на пандемијата Ковид-19.

Вархеји: 800 милиони евра помош за Западен Балкан и за Турција од ЕУ

+инфо - 08.04.2020

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека Европската комисија пренасочува 3,8 милијарди евра фондови за Западен Балкан и за соседите на истокот и на југот на ЕУ за помош во борбата против коронавирусот, јави дописничката на ...

Вархеји: Осумстотини милиони евра помош за Западен Балкан и Турција од ЕУ

А1 On - 08.04.2020

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека Европската Комисија пренасочува 3,8 милијарди евра фондови за Западен Балкан и соседите на истокот и на југот на ЕУ за помош во борбата против коронавирусот, јави дописничката на МИА ...

Вархеји: Осумстотини милиони евра помош за Западен Балкан и Турција од ЕУ

Опсервер - 08.04.2020

Брисел, 8 април 2020 () – Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека Европската Комисија пренасочува 3,8 милијарди евра фондови за Западен Балкан и соседите на истокот и на југот на ЕУ за помош во борбата против коронавирусот, ...

Вархељ: ЕК ќе помогне на Западен Балкан и соседите со 3,8 милијарди евра

Слободен Печат - 08.04.2020

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељ, денеска изјави дека Европската Комисија пренасочува 3,8 милијарди евра фондови за Западен Балкан и соседите на истокот и на југот на ЕУ за помош во борбата против коронавирусот, јави дописничката на МИА ...

ЕУ: 800 милиони евра помош за Западен Балкан и Турција

360 степени - 08.04.2020

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји денеска соопшти дека Европската комисија пренасочува 3,8 милијарди евра фондови за Западен Балкан и соседите на истокот и на југот на ЕУ за помош во борбата против коронавирусот, јави МИА од Брисел.

Вархеји: 800 милиони евра помош за Западен Балкан и Турција од ЕУ

Локално - 08.04.2020

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека Европската Комисија пренасочува 3,8 милијарди евра фондови за Западен Балкан и соседите на истокот и на југот на ЕУ за помош во борбата против коронавирусот, јави дописничката на МИА ...

Вархеји: Осумстотини милиони евра помош за Западен Балкан и Турција од ЕУ

ТВ21 - 08.04.2020

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека Европската Комисија пренасочува 3,8 милијарди евра фондови за Западен Балкан и соседите на истокот и на југот на ЕУ за помош во борбата против коронавирусот, јави дописничката на МИА ...

Вархеји: 800 милиони евра помош за Западен Балкан и Турција од ЕУ

Frontline - 08.04.2020

Ова е дел од стратегијата на Европската Унија за глобален одговор на пандемијата најавена вчера од страна на претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен. Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека Европската ...

ЕУ: 800 милиони евра помош за Западен Балкан и Турција

Фокус - 08.04.2020

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји денеска соопшти дека Европската комисија пренасочува 3,8 милијарди евра фондови за Западен Балкан и соседите на истокот и на југот на ЕУ за помош во борбата против коронавирусот, јави МИА од Брисел.

Вархеји: Осумстотини милиони евра помош за Западен Балкан и Турција од ЕУ

24Инфо - 08.04.2020

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека Европската Комисија пренасочува 3,8 милијарди евра фондови за Западен Балкан и соседите на истокот и на југот на ЕУ за помош во борбата против коронавирусот, јави дописничката на МИА ...

800 милиони евра од пакетот „Тим Европа“ за Западен Балкан и Турција

Р.С.Европа - 08.04.2020

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји денеска изјави дека Европската Комисија пренасочува 3,8 милијарди евра фондови за Западен Балкан и соседите на истокот и на југот на ЕУ за помош во борбата против коронавирусот, јави дописничката на МИА ...

Вархеји: Осумстотини милиони евра помош за Западен Балкан и Турција од ЕУ

Либертас - 08.04.2020

– Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека Европската Комисија пренасочува 3,8 милијарди евра фондови за Западен Балкан и соседите на истокот и на југот на ЕУ за помош во борбата против коронавирусот, јави дописничката на ...

Ковид-19 го одложи Самитот ЕУ – Западен Балкан

MakPress - 08.04.2020

Хрватското претседателство на Советот на Европската унија донесе одлука да ги одложи сите неформални состаноци и конференции до 15 мај, но и Самитот ЕУ-Западен Балкан, за да се ограничи ширењето на пандемијата Ковид-19.

Вархеји: Осумстотини милиони евра помош за Западен Балкан и Турција од ЕУ

Нетпрес - 08.04.2020

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека Европската Комисија пренасочува 3,8 милијарди евра фондови за Западен Балкан и соседите на истокот и на југот на ЕУ за помош во борбата против коронавирусот, јави дописничката на МИА ...

ЕУ: Осумстотини милиони евра помош за Западен Балкан и Турција

Нова ТВ - 08.04.2020

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека Европската Комисија пренасочува 3,8 милијарди евра фондови за Западен Балкан и соседите на истокот и на југот на ЕУ за помош во борбата против коронавирусот, јави дописничката на МИА ...

Вархеји: Осумстотини милиони евра помош за Западен Балкан и Турција од ЕУ

MakPress - 09.04.2020

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, денеска изјави дека Европската Комисија пренасочува 3,8 милијарди евра фондови за Западен Балкан и соседите на истокот и на југот на ЕУ за помош во борбата против коронавирусот, јави дописничката на МИА ...

МНР Димитров и колегите од ЗБ испратија барање до Европската комисија

24 Вести - 09.04.2020

На иницијатива на МНР Димитров, министрите за надворешни работи на земјите од Западниот Балкан денес испратија писмо до Комесарот за трговија Хоган, Комесарот за соседство и проширување Вархеји и до Високиот претставник на ЕУ и потпретседател на ЕК ...

Македонија и земјите од Западен Балкан преку писмо побараа да бидат изземени од рестрикциите на ЕУ

Вечер - 09.04.2020

На иницијатива на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, министрите за надворешни работи на земјите од Западниот Балкан денес испратија писмо до Комесарот за трговија Хоган, Комесарот за соседство и проширување Вархеји и до Високиот ...

Димитров и колегите бараат ЕУ го изземе Западен Балкан од забраната за извоз на медицински продукти

Фокус - 09.04.2020

На иницијатива на шефот на дипломатијата Никола Димитров, министрите за надворешни работи на земјите од Западниот Балкан денеска испратија писмо до Комесарот за трговија Хоган, Комесарот за соседство и проширување Вархеји и до Високиот претставник ...

Димитров и колегите од Западен Балкан бараат од ЕК изземање од извозните рестрикции за одредени медицински производи

24Инфо - 09.04.2020

На иницијатива на МНР Димитров, министрите за надворешни работи на земјите од Западниот Балкан денес испратија писмо до Комесарот за трговија Хоган, Комесарот за соседство и проширување Вархеји и до Високиот претставник на ЕУ и потпретседател на ЕК ...

Министрите од Западен Балкан бараат изземање од извозните рестрикции за одредени медицински продукти

Макфакс - 09.04.2020

На иницијатива на министерот за надворешни работи, Никола Димитров, министрите за надворешни работи на земјите од Западниот Балкан денес испратија писмо до Европската комисија со барање за изземање на земјите од Западен Балкан од Регулативата на ЕУ ...

Димитров: ЕУ да ги укине специјалните извозни дозволи за медицинска заштита за нас!

+инфо - 09.04.2020

На иницијатива на министерот за надворешни работи Никола Димитров, министрите за надворешни работи на земјите од Западниот Балкан денес испратија писмо до комесарот за трговија Хоган, комесарот за соседство и проширување Вархеји и до високиот ...

Западен Балкан бара изземање од извозните рестрикции на ЕУ за одредени медицински продукти

Мета - 09.04.2020

На иницијатива на министерот за надворешни работи Никола Димитров, министрите за надворешни работи на земјите од Западниот Балкан денес испратија писмо до Комесарот за трговија Фил Хоган, Комесарот за соседство и проширување Оливер Вархеји и до ...

Западен Балкан бара изземање од извозните рестрикции за одредени медицински продукти

Н.Македонија - 09.04.2020

На иницијатива на министерот за надворешни работи, Никола Димитров, министрите за надворешни работи на земјите од Западниот Балкан денес испратија писмо до Европската комисија со барање за изземање на земјите од Западен Балкан од Регулативата на ЕУ ...

Западен Балкан бара изземање од забраната за извоз на производи за лична заштита

Р.С.Европа - 09.04.2020

Министрите за надворешни работи на земјите од Западниот Балкан, на иницијатива на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, денеска испратија писмо до комесарот за трговија Фил Хоган, комесарот за соседство и проширување Оливер Вархеји и до ...

ПИСМО ДО ЕУ: Западен Балкан бара укинување на забраната за извоз на медицински производи

Денешен - 09.04.2020

На иницијатива на шефот на дипломатијата Никола Димитров, министрите за надворешни работи на земјите од Западниот Балкан денеска испратија писмо до Европската комисија, со барање за изземање на земјите од Западен Балкан од Регулативата на ЕУ со која ...

Димитров со колегите од Западен Балкан бараат од ЕУ изземање од извозните рестрикции за одредени медицински производи

Слободен Печат - 09.04.2020

Како што соопшти МНР, писмото е испратено до еврокомесарот за трговија Фил Хоган, комесарот за соседство и проширување Оливер Вархеји и до Високиот претставник на ЕУ и потпретседател на ЕК Жозеп Борел.