TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Што кажаа нашите репрезентативци по средбата со Шпанија…

РК Металург - 22.01.2018

Општа разочараност и самокритичност преовладуваше во изјавите на нашите репрезентативци, по средбата со Шпанија. . Стојанче Стоилов: “Не може да се каже дека изгоревме. Лошо почнавме, а Кире Лазаров се повреди кога можеби требаше да се вратиме, а и ...

Тежок пораз на македонската репрезентација

РК Металург - 21.01.2018

Македонската ракометна репрезентација го забележа првиот пораз на ЕП во Хрватска. Подгреани од досегашните успеси на нашата репрезентација, потајно се надевавме на изненадување и против најискусната селекција на првенството.

Се предадовме пред Шпанија: Го загубивме и Кире Лазаров

Телма - 21.01.2018

Македонската ракометна репрезентација го доживеа првиот пораз на Европското првенство, откако на првиот натпревар од главната фаза загубивме од Шпанија со убедливи 20-31. Она што е можеби уште полошо од поразот е повредата на Кире Лазаров, кој ги ...

Македонија доживеа дебакл од Шпанија, но сѐ уште сами си ја кроиме судбината

МКД - 21.01.2018

Македонската ракометна репрезентација претрпе тежок пораз од Шпанија отако загуби со 31:20. Дополнителна грижа ни создава повредата на Кире Лазаров, но пласманот во полуфиналето сѐ уште зависи само од нас.

Стоилов: Да ја победиме Чешка, па после со Данска – на сè или ништо!

Sport 1 - 21.01.2018

Првиот пикер на Македонија, Стојанче Стоилов повторно водеше голема битка на шесте метри, но за разлика од претходните мечеви, овојпат битката заврши предвреме, а тој посочи дека лошиот старт во мечот и повредата на Кире Лазаров практично и го ...

ЕП - Хрватска 2018: Стоилов: Ме боли поразот имавме реални шанси за победа

Сител - 21.01.2018

Македонските ракометари како резултат на многуте грешки го загубија првиот дуел од групата 2 на ЕП и во Вараждин загубија од Шпанија со 31:20. - Не може да се каже дека изгоревме. Лошо почнавме, Киро Лазаров се повреди кога можеби требаше да се ...

Повредата на Кире Лазаров не изгледа наивно

МКД - 21.01.2018

Поради повреда капитенот Кире Лазаров во 11. минута го заврши натпреварот против Шпанија, неизвесно е дали ќе може да и помогне на репрезентацијата и во последните два натпревари. Македонија е непрепознатлива на дуелот со Шпанија, не ни оди ништо од ...

Стоилов: Грешевме многу, а и нивниот голман „нѐ уби“!

Gol.mk - 21.01.2018

Столе Стоилов по натпреварот против Шпанија беше искрен како и секогаш. Спортски го призна поразот, а како причини за истиот ги посочи многуте грешки во нападите, повредата на Лазаров, како и голманот Де Варгас кој бранеше феноменално.

Дебакл од Шпанија, ова веќе не смее да се повтори

SportMedia - 21.01.2018

Од Вараждин, Марија Ковачева ФОТО: Петр Стојановски Добрите игри од групната фаза, очекувано ни ги зголемија апетитите...Со право сонувавме и посакувавме така да продолжиме и во главната рунда и тоа против Шпанија, за жал не успеавме во тоа.

Прво полувреме во ракомет, Шпанците водат со девет разлика, Кире Лазаров се повреди

Фокус - 21.01.2018

Македонската ракометна репрезентација во првиот меч, во втората фаза на Европското првенство во Хрватска, по првото полувреме губи 15:6 од Шпанија. Kапитенот Кире Лазаров се повлече од игра поради повреда на десниот ...

И јунаците имаат право на лош ден - главата горе Македонци! (ФОТО)

Sport 1 - 21.01.2018

И тоа е дел од спортот, Македонија првпат загуби на Европското првенство во Хрватска, иако првиот пораз не мораше да биде сурово и нереално висок - 20-31! Поразот стана јасен уште по 12 минути игра кога Кире Лазаров се повреди и со грч на лицето се ...

Манасков: Прерано го загубивме Лазаров, а екипа како Шпанија тоа знаеше да го искористи

Gol.mk - 21.01.2018

Репрезентацијата на Македонија го запиша првиот пораз на Европското првенство (ЕП) во Хрватска. Денес, Шпанија беше поуспешна од нашиот национален тим и не остави на три бода во втората група од главната фаза на шампионатот.

Стоилов: Пораз кој боли

SportMedia - 21.01.2018

Од Вараждин, Марија Ковачева Големиот борец Стојанче Стоилов беше разочаран од поразот, но останува оптимист дека може да се случи чудо и со две победи до крајот од групата, да завршиме на второто место.

НЕОФИЦИЈАЛНО: Заврши Европското првенство за Кире Лазаров!?

Спортклуб - 21.01.2018

Иако никој во репрезентација не сака да потврди, наголемо се зборува дека капитенот Кире Лазаров нема да игра до крајот на Европското првенство. Најдобриот македонски ракометар во десеттата минута го повреди бутниот мускул и не се врати на теренот ...

Шпанија ја прегази Македонија, но шансите за полуфинале се уште постојат

ТВ21 - 21.01.2018

Македонија го доживеа првиот пораз на Европското првенство во Хрватска. Убедлив дебакл од Шпанија со 31-20. Македонските ракометари лошо го започнаа натпреварот, а капак на тоа беше и повредата на капитенот Кире Лазаров.

Лошо, лошо: Шпанците не декласираа, малер плус и повредата на Лазаров

Спортклуб - 21.01.2018

Првиот меч во Вараждин од главната фаза на ЕП го донесе и првиот пораз на Македонија, притоа и тоа како тежок. Шпанија сосема заслужено славеше и тоа како убедливо со резултат од 20-31. „Црвената фурија“ фуриозно го започна мечот поведувајќи со 3-0, ...

Прво полувреме: Шпанците водат со девет разлика, Кире се повреди

Макфакс - 21.01.2018

Македонската ракометна репрезентација во првиот меч, во втората фаза на Европското првенство во Хрватска, по првото полувреме губи 15:6 од Шпанија. Македонија, во Вараждин, го одигра најлошото прво полувреме, првиот гол нашите играчи го постигнаа во ...

ТЕЖОК УДАР: Тешко ни се пишува, Кире ни се повреди

Спортклуб - 21.01.2018

Сериозени проблеми за селекцијата на Македонија по првиот дел, каде губиме во Вараждин од Шпанија со високи 6:15. Но освен тоа, уште поголема грижа е коленото на Кирил Лазаров, нашиот капитен кој одигра само десетина минути од првото полувреме и го ...

Потенцијален голем проблем за Македонија: Се повреди Кире Лазаров…

Спортски - 21.01.2018

Македонската селекција не игра баш најдобро во натпреварот против Шпанија, но уште поголем проблем за нашата селекција би можела да биде повтредата на Кирил Лазаров. Капитенот на нашата репрезентација го напушти натпреварот во 11 минута по акцијата ...

Капитенот се повреди: Раул го повлече Лазаров од игра!

Gol.mk - 21.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, се здоби со повреда на стартот на натпреварот против Шпанија и постои можност да го пропушти натпреварот против „фуријата“ до самиот финиш.

Шпанија ја „прегази Македонија!„

Локално - 21.01.2018

Убедлив пораз македонските ракометари. Шпанија се покажа како пресилна репрезентација и затоа заслужено победи со 31:20. Шпанските ракометари уште од стартот тргнаа напаѓачки и направија голема предност.

Перински му одговори на Мухамед Зекири за нападот кон Лазаров

Курир - 21.01.2018

Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Златко Перински му одговори на пратеникот на СДСМ Мухамед Зекири, кој на полувремето од мечот меѓу Македонија и Шпанија го нападна нашиот капитен Кире Лазаров.

Кире Лазаров се повреди, го пропушта остатокот од ЕП

Скопје24 - 21.01.2018

Нашиот капитен Кире Лазаров се повреди на средина однпрвото полувреме на натпреварот со Шпанија. Како што дознаваме повредена е задната ложа на капитенот, а истегнување на задната ложа е повреда која ќе го оддалечи најмалку 3 седмици од ракометните ...

Проблеми за Македонија: Капитенот Лазаров го повреди бутниот мускул

24 Ракомет - 21.01.2018

После само десет минути игра против Шпанија, Македонија остана без капитенот Кире Лазаров. Најдобриот ракометар на Македонија се пожали на болки во бутниот мускул на десната нога и побара замена.

Невидена катастрофа во Вараждин по 30 минути игра: Македонија сомелена, Кире се повреди

Курир - 21.01.2018

Шпанија води со неверојатни 15:6 по 30 минути игра во првиот меч од главната фаза во Вараждин против нашата репрезентација. По лошиот почток, работите за Македонија станаа уште полоши во 11-та минута, кога Кире Лазаров го напушти мечот поради ...

ФОТО: Лазаров се повреди – Раул го повлече на клупа

Sport M - 21.01.2018

Капитенот на Македонскара ракометна репрезентација се повреди, па селекторот го повлече од игра. Според информациите, не се работи за сериозна повреда, но не се знае дали Лазаров ќе се врати во игра до крајот на натпреварот.

Кире Лазаров за „АС“: Наш сон е да направиме нешто големо на ЕП

Спортклуб - 21.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, во интервју за мадридски „АС“ зборуваше за натпреварот помеѓу Македонија и Шпанија. Овој натпревар е интересен за шпанската јавност поради тоа што ракометните патишта на овие две ...

Македонскиот ас за шпански „Ас“ - Лазаров: Сонуваме да ја победиме Шпанија, да направиме нешто големо на ЕП

SportMedia - 21.01.2018

Одлично го познаваат и во Шпанија, до неодамна играше за Барселона, претходно и за Сиудад Реал. Кирил Лазаров секогаш привлекува внимание, а нашиот ракометен ас во интервју за шпански „Ас" вели дека сонуваме победа против Шпанија, што ширум ќе ни ја ...

Лазаров: Македонија има своја предност пред Шпанија

Спортклуб - 21.01.2018

Капитенот на Македонија Кире Лазаров, во изјва за шпански AS, истакна која е предноста на нашата репрезентација за денешната средба против „црвената фурија“. Тој веднаш потенцираше дека селекторот Гонзалес е нашата предност и доколку тој ги прочита ...

(ФОТО) Кире Лазаров информира: Македонските ракометари опуштени пред средбата со Шпанија!

Спортски - 21.01.2018

Од фотографијата може да се забележи дека тие се опуштени, насмеани, и расположени за важниот ...

Лазаров се враќа во репрезентацијата

Алфа - 21.01.2018

Во пресрет на првиот дуел од главната рунда против Шпанија, селекторот на македонската ракометна репрезентација направи измена во составот. Откако ја санираше повредата на листот на ногата Филип Лазаров се враќа во составот и ќе го заземе местото на ...

Лазаров се враќа во стројот – браќата ротираат

Спортклуб - 20.01.2018

Селекторот на македонската ракометна селекција, Руал Гонзалез по неколкуте слободни дена и одработените тренинзи во Вараждин, се реши да ја направи и втората измена. По еден меч пауза, оној со Германија поради повреда за мечот со Шпанија во ...

Селекторот Гонзалез ја направи втората измена

РК Металург - 20.01.2018

На ден пред исклучително важната средба со селекцијата на Шпанија, селекторот Гонзалез ја направи и втората измена во составот на македонската репрезентација. Всушност не се работи за нов ракометар, туку во составот се враќа левиот бек Филип ...

Лазаров: Делуваме се покомпактно, имаме големи шанси против Шпанија

24 Ракомет - 20.01.2018

Остануваат уште нешто повеќе од 24 часа до натпреварот кој може да ја доближи Македонија на чекор од полуфиналето на ЕП во Хрватска. Ривал на паркетот во Арената во Вараждин ќе биде Шпанија, репрезентација многу добро позната како за нашиот стручен ...

Прв пораз за Македонија на ракометното ЕП

Популарно - 21.01.2018

Македонската ракометна репрезентација го доживеа првиот пораз на Европското првенство, откако на првиот натпревар од главната фаза загубивме од Шпанија со убедливи 20-31. Она што е можеби уште полошо од поразот е повредата на Кире Лазаров, кој ги ...

Стоилов: Ако ја победиме Чешка, дуелот со Данска ќе биде на сè или ништо

Курир - 21.01.2018

Македонските ракометари како резултат на многуте грешки го загубија првиот дуел од групата 2 на ЕП и во Вараждин загубија од Шпанија со 31:20. – Не може да се каже дека изгоревме. Лошо почнавме, Киро Лазаров се повреди кога можеби требаше да се ...

Познато кога ќе се знаат повеќе детали за повредата на Лазаров

Курир - 21.01.2018

Поради повреда капитенот Кире Лазаров во 11. минута го заврши натпреварот против Шпанија, неизвесно е дали ќе може да ѝ помогне на репрезентацијата и во последните два натпревари. Македонија е непрепознатлива на дуелот со Шпанија, не ни оди ништо од ...

Прво полувреме: Шпанците водат со девет разлика, Кире се повреди

Вечер - 21.01.2018

Македонската ракометна репрезентација во првиот меч, во втората фаза на Европското првенство во Хрватска, по првото полувреме губи 15:6 од Шпанија. Македонија, во Вараждин, го одигра најлошото прво полувреме, првиот гол нашите играчи го постигнаа во ...

ШОК ЗА МАКЕДОНИЈА: Кире Лазаров се повреди

Курир - 21.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, се здоби со повреда на стартот на натпреварот против Шпанија и постои можност да го пропушти натпреварот против „фуријата“ до самиот финиш.

Невидена катастрофа во Вараждин по 30 минути игра: Македонија сомелена, Кире се повреди

Сител - 21.01.2018

Шпанија води со неверојатни 15:6 по 30 минути игра во првиот меч од главната фаза во Вараждин против нашата репрезентација. По лошиот почток, работите за Македонија станаа уште полоши во 11-та минута, кога Кире Лазаров го напушти мечот поради ...

Лазаров: Ќе биде психолошки тежок натпревар, но ќе ја имаме громогласната фаланга

Курир - 20.01.2018

Македонија утре го игра првиот натпревар од втората фаза на Европското ракометно првенство кое се одржува во Хрватска. Нашите момци утре на теренот ќе се сретнат со „Црвената фурија“, а капитенот на Македонија Кире Лазаров вели дека имале три дена ...

Утре ќе се знае повеќе детали за повредата на Лазаров

Sport M - 21.01.2018

Поради повреда капитенот Кире Лазаров во 11. минута го заврши натпреварот против Шпанија, неизвесно е дали ќе може да ѝ помогне на репрезентацијата и во последните два натпревари. Македонија е непрепознатлива на дуелот со Шпанија, не ни оди ништо од ...

Капитенот се повреди: Македонија одигра најслабо (-9) против Шпанија

Вечер - 21.01.2018

фото: Гол.мк Во првиот меч од главната фаза на Европското првенстрво (ЕП) во Хрватска, репрезентацијата на Македонија го одигра можеби најслабото полувреме на шампионатот и замина на пауза со негатива од 6-15 против фаворизираната Шпанија.

Лазаров: Ќе биде психолошки тежок натпревар, но ќе ја имаме громогласната фаланга

Сител - 20.01.2018

Македонија утре го игра првиот натпревар од втората фаза на Европското ракометно првенство кое се одржува во Хрватска. Нашите момци утре на теренот ќе се сретнат со „Црвената фурија“, а капитенот на Македонија Кире Лазаров вели дека имале три дена ...

Лазаров: Ќе биде психолошки тежок натпревар, но ќе ја имаме громогласната фаланга

Скопје инфо - 21.01.2018

Македонија утре го игра првиот натпревар од втората фаза на Европското ракометно првенство кое се одржува во Хрватска. Нашите момци утре на теренот ќе се сретнат со „Црвената фурија“, а капитенот на Македонија Кире Лазаров вели дека имале три дена ...