TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски за Алфа: Граѓаните имаат право да изберат дали ќе се попишат

Алфа - 22.01.2021

Граѓаните имаат право да одлучат дали ќе им отворат врата на попишувачите или ќе апстинираат од пописот, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во разговор за Aлфа. Според Mицкоски откако законот за пописќе излезе во службен весник партијата ...

Мицкоски - Секој граѓанин има право да избере дали ќе се попише

Р.С.Европа

ВИДЕО | Халили: За да имаме кредибилен попис во кој ќе веруваат граѓаните, требаше да се разјасни зошто тој во 2011 пропадна

Слободен Печат

Попис за отпис од Македонија!

Фактор

Димовски: Партиите од власта ОДНАПРЕД СЕ ИМААТ ДОГОВОРЕНО ЗА ПОЛИТИЧКИ ПОПИС

Вечер

Власта на мускули ќе го усвои законот за попис, ВМРО-ДПМНЕ ќе поништува заедно со граѓаните

PressingTV

Донесен Законот за попис, ќе се попишуват и тие што не се во Македонија, со чесен збор од најблиските

PressingTV

Република 365 Акцент Press24 Сител Expres 360 степени Локално

Мицкоски: Секој граѓанин има право на избор, дали ќе апстинира или ќе им отвори врата на попишувачите

Слободен Печат - 22.01.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ чека законот за попис да излезе во Службен весник да почнат со собирање потписи од граѓаните со кои ќе побараат во Парламентот да се укине донесениот Закон за попис.

Мицкоски: Секој граѓанин има право на избор, дали ќе апстинира или ќе им отвори врата на попишувачите

Сител

Мицкоски: Секој граѓанин има право на избор, дали ќе апстинира или ќе им отвори врата на попишувачите

24Инфо

Мицкоски: Секој граѓанин има право на избор, дали ќе апстинира или ќе им отвори врата на попишувачите

Независен

Мицкоски: Секој граѓанин има право на избор, дали ќе апстинира или ќе им отвори врата на попишувачите

ММС

Мицкоски: Граѓаните имаат право да избере дали ќе се попишат

Локално

Мицкоски: Секој граѓанин има право на избор, дали ќе апстинира или ќе им отвори врата на попишувачите

МКД

MakPress Вечер Прес Опсервер OhridNews Вечер

Мицкоски: Власта веќе ги има договорено процентите од пописот, ВМРО-ДПМНЕ освен пратенички ќе почне и со граѓански ...

Курир - 22.01.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во дневникот на Алфа телевизија говореше околу законот за попис кој со европско знаменце и без консензус се изгласа во Собранието. Тој истакна дека со овој закон, со кој веќе се договорени ...

ВМРО-ДПМНЕ освен пратенички ќе почне и со граѓански потписи за укинување на фалсификат пописот

Нетпрес

Мицкоски: Власта веќе ги има договорено процентите од пописот

Press24

Мицкоски: Власта веќе ги има договорено процентите од пописот, ВМРО-ДПМНЕ освен пратенички ќе почне и со граѓански потписи за укинување на фалсификат пописот

24Инфо

Мицкоски: Власта веќе ги има договорено процентите од пописот, ВМРО-ДПМНЕ освен пратенички ќе почне и со граѓански потписи за укинување на фалсификат пописот

Скопје1

ВМРО-ДПМНЕ ќе почне со собирање граѓански потписи за укинување на Законот за попис

MakPress

Мицкоски: Власта веќе ги има договорено процентите од пописот, ВМРО-ДПМНЕ освен пратенички ќе почне и со граѓански потписи за укинување на фалсификат пописот

Република

Опсервер Вечер Прес Денешен

ВМРО-ДПМНЕ: Заев наместо со проекти владее со плаќање концесии, стоп за пописот кој ќе биде фалсификат

Курир - 22.01.2021

СДСМ и Заев не сакаат попис според европски стандарди и ЕУРОСТАТ регулативи, туку сакаат фалсификат попис со што би се исполниле нечии политички концесии, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Заев наместо со проекти владее со плаќање концесии, стоп за пописот кој ќе биде фалсификат

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Стоп за пописот кој ќе биде фалсификат

Сител

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо со проекти Заев владее со плаќање концесии, стоп за пописот кој ќе биде фалсификат

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ: Ова е фалсификат попис, ќе собираме потписи за укинување

Локално

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за попис е спротивен на европските стандарди и регулативи

Канал5

Лаги или правење концесии – СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во вербална војна за пописот

Независен

Press24 +инфо Вечер Прес PressingTV

Усвоен законот, попис од 1 до 21 април

Слободен Печат - 22.01.2021

Со 62 гласа „за“, без „воздржани“ и без „против“, Собранието вчера го донесе Законот за попис на населението, домаќинства и становите. За Законот гласаа пратениците од владејачкото мнозинство СДСМ, ДУИ и БЕСА, како и опозициската Алијанса на ...

Изгласан Законот за попис, ВМРО ДПМНЕ најави дека ќе бара поништување

Скопје1

Собранието го изгласа Законот за попис

Вечер

Собранието го изгласа Законот за попис

Точка

Собранието го изгласа Законот за попис

Н.Македонија

Собранието го изгласа Законот за попис

Скопје инфо

Собранието го изгласа законот за попис

MTM

Макфакс

Со топовска завршница и по муви и по слонови

Слободен Печат - 22.01.2021

пишува: САШО ОРДАНОСКИ И сега, откако Законот за попис е веќе усвоен, не ми е сосема јасно заради што би биле повиците за негов бојкот: во прашање се здравствени грижи во однос на епидемијата или мотивите се „чисто“ политички (страв од резултатите, ...

Со топовска завршница и по муви и по слонови

iPortal

Со топовска завршница и по муви и по слонови

Либертас

Со топовска завршница и по муви и по слонови

Frontline

Симевски по донесувањето на Законот за попис: Лесно е да се провери колку време е некој во странство

360 степени - 21.01.2021

Според директорот на Заводот за статистика, директните и индиректните проверки во базите на податоци ќе покажат дали некој навистина е во странство до една година или подолго Апостол Симевски, директорот на Државниот завод за статистика, изјави ...

Симевски: Целиме наредниот попис исклучиво да биде базиран на податоци од регистри

24Инфо

Симевски: Целиме наредниот попис исклучиво да биде базиран на податоци од регистри

Либертас

Симевски: Целиме наредниот попис исклучиво да биде базиран на податоци од регистри

iPortal

Симевски: Целиме наредниот попис исклучиво да биде базиран на податоци од регистри

Независен

Симевски: Лицата кои не се во државата ќе бидат попишани во посебна категорија

Press24

Симевски: Лицата кои се подолго отсутни од земјата нема да влезат во вкупниот број на населението

МКД

+инфо Опсервер MakPress Либертас Вечер Прес Frontline Локално Локално

Николовски ја поздрави одлуката на пратениците – Усвоен законот за попис

Centar - 21.01.2021

Фејсбук статус на Љупчо Николовски: Ја поздравувам одлуката на пратениците и носењето на Законот за попис на населението. Со усвојувањето на Законот создадени се нормативните услови да се реализира оваа важна статистичка операција, после 19 години.

Николовски: Со усвојувањето на Законот за попис создадени се услови да се реализира оваа важна статистичка операција после 19 години

24Инфо

Николовски: Ќе имаме попис по меѓународни стандарди

Локално

Николовски: Ќе имаме попис по меѓународни стандарди

Нова ТВ

Николовски го поздрави донесувањето на Законот за попис: Партизирањето на пописот е штетно и целосно непотребно!

Граѓански збор

Николовски: После 19 години создадени се нормативни услови да се реализира попис

Канал5

Николовски: После 19 години се создадени нормативни услови да се реализира попис

Слободен Печат

Сител ТВ21 MakPress Press24 Либертас Опсервер Frontline А1 On

Апасиев: По сила на Устав сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Слободен Печат - 21.01.2021

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев преку Фејсбук статус го искажа своето мислење за Законот за попис на населението кој денеска беше изгласан во законодавниот дом. – Законот за попис во сред пандемија и прогласена кризна состојба е спротивен на чл.

Апасиев тврди дека Законот за попис е неуставен

Антропол

Апасиев: По сила на Устав сум должен да не ги примам попишувачите дома, може да ме заразат со коронавирус

Мак. Весник

Апасиев: По сила на Устав сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Press24

Апасиев: Имам право да не ја примам пописната комисија; Грчева: Кај мене нека не доаѓаат, врата не им отворам

ТВ21

Апасиев: По сила на Устав сум должен да не ги примам попишувачите дома среде епидемија

Либертас

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Кајгана

360 степени Независен Фактор Локално

Апасиев: По сила на устав – сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Скопје1 - 21.01.2021

Законот за ПОПИС во сред пандемија и прогласена кризна состојба е спротивен на чл. 39, ст. 2 од Уставот на РМ: -Граѓанинот има право и ДОЛЖНОСТ да го чува и унапредува сопственото здравје и здравјето на другите“! Значи, јас – по сила на устав – сум ...

Апасиев: По Уставот сум должен да не ги примам попишувачите дома во време на пандемија

Сител

Апасиев: По сила на Устав сум должен да не ги примам попишувачите дома, може да ме заразат со коронавирус

+инфо

Мицкоски: Граѓаните сами ќе одлучат дали ќе им ги отворат вратите на попишувачите или не

Либертас - 22.01.2021

Секој граѓанин има право на избор, и тие кои ќе одлучат да апстинираат, и тие кои ќе одлучат нормално да го отворат својот дом и да ги поканат внатре попишувачите кои ќе дојдат пред нивната врата.