TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зајакнување на бизнисите и поддршка за вработените: Стопанска комора Прилеп даде предлог за подобрување на ...

Lider - 30.11.2023

Регионалната стопанска комора Прилеп даде предлог за подобрување на субвенционирањето на платите на вработените. Нивниот предлог вклучува користење на просечните плати од август, септември и октомври како основа за одредување на субвенциите за ...

Прилепската стопанска комора бара при субвенционирањето за зголемување на платите да се земе просекот за август, ...

Независен - 30.11.2023

При субвенционирањето на компаниите за зголемување на платите на вработените да се земе просекот на платите од август, септември и октомври и да се однесува на сите приватни компании без исклучок, сугерираат од прилепската Регионална стопанска ...

ИНФЛАЦИЈАТА БЕСНЕЕ НИЗ ЕВРОПА, А НИЕ ДОПОЛНИТЕЛНО ЈА ПРОВОЦИРАМЕ? Субвенционираниот раст на платите во приватниот ...

+инфо - 30.11.2023

За дел од бизнисмените е нејасна оваа мерка во услови кога државата се обидува да ја намали инфлацијата, бидејќи, како што велат, таа ќе влијае на зголемување на потрошувачката и инфлацијата и дополнително ќе го стимулира увозот.

Ако газдите не ги зголемат платите, нема помош од државата!

Вечер Прес - 30.11.2023

Газдите да ги зголемат платите на работници или нема помош од државата. Вака, дел од економските експерти ја коментираа мерката за помош на приватните компании, односно субвенционирањето на придонесите за зголемување на платите од 3.000 до 9.000 ...

Просечната плата достигна 37.876 денари, а Битиќи вели уште ќе расте

ММС - 30.11.2023

За 16,4 проценти се зголемила просечната плата во земјава во септември споредено со истиот месец лани. Според Државниот завод за статистика просечната месечна исплатена нето-плата по вработен за септември е 37.876 денари, а зголемувањето во однос на ...

Гацов за субвенциите за придонеси: Референтен да е просекот на платите од август, септември и октомври

Пари - 30.11.2023

Мала“ сугестија за мерката субвенционирање на придонесите за зголемување на платите од 3.000 до 9.000 денари. Мерката на субвенционирање на социјалните придонеси веќе еднаш беше во функција и беше прилично успешна.

Предизборна кампања или реална помош? - Реакции за антикризните мерки

Сител - 29.11.2023

Пензионерите се незадоволни од антикризните мерки. Велат не е фер некој да земе 3 илјади, а некој 1.500 Со ова, според нив, се прави уште поголема поделба и нема да се подобри животниот стандард. Се сомневаат во манипулација во очи изборите.

Ќе се субвенционира зголемување на платите во приватниот сектор, за тие кои земаат до една ипол просечна плата

Република - 28.11.2023

Како дел од деветтиот пакет антикризни мерки кој Владата го усогласи на денешната седница, вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи посочи дека ќе се субвенционира приватниот сектор, со можност за зголемување на платите од 3.000 до 10.000 ...

Cе воведува субвенционирање на зголемени плати во приватните фирми

Иновативност - 29.11.2023

Владата објави дека повторно ќе го субвенционира зголемувањето на платите во приватниот сектор, како антикризна мерка, но овој пат опсегот на субвенционирање ќе биде за зголемувања од 3.000 до 10.000 денари за работниците од страна на работодавачите.

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој ...

MakPress - 29.11.2023

Од април месец па навака, платите на функционерите се покачени за 78%, во време кога накај 600 илјади граѓани живеат на работ на сиромаштија, а 80 илјади граѓани живеат во екстремна сиромаштија.

Ќе се субвенционираат придонесите за зголемување на платите од 3000 до 9000 денари

Тера - 28.11.2023

„Работниците се силата на економијата и на целото општество. Во овој пакет мерки обезбедивме финансиска поддршка за субвенционирање на придонесите на нови и постојни вработени, за зголемување на платите на работниците од 3.000 – 9.000 денари“ рече ...

Cе воведува субвенционирање на зголемени плати во приватните фирми

Скопје инфо - 29.11.2023

Владата објави дека повторно ќе го субвенционира зголемувањето на платите во приватниот сектор, како антикризна мерка, но овој пат опсегот на субвенционирање ќе биде за зголемувања од 3.000 до 10.000 денари за работниците од страна на работодавачите.

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите

4NEWS - 29.11.2023

Од април месец па навака, платите на функционерите се покачени за 78%, во време кога накај 600 илјади граѓани живеат на работ на сиромаштија, а 80 илјади граѓани живеат во екстремна сиромаштија.

(Видео) „Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе им ги скрати платите на функционерите во стилот – ако не овој ...

Макфакс - 29.11.2023

„Од април месец па навака, платите на функционерите се покачени за 78%, во време кога накај 600 илјади граѓани живеат на работ на сиромаштија, а 80 илјади граѓани живеат во екстремна сиромаштија“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој ...

Курир - 29.11.2023

Од април месец па навака, платите на функционерите се покачени за 78%, во време кога накај 600 илјади граѓани живеат на работ на сиромаштија, а 80 илјади граѓани живеат во екстремна сиромаштија, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

(Видео) „Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој понеделник, ...

Опсервер - 29.11.2023

„Од април месец па навака, платите на функционерите се покачени за 78%, во време кога накај 600 илјади граѓани живеат на работ на сиромаштија, а 80 илјади граѓани живеат во екстремна сиромаштија“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој понеделник, нареден ...

MTM - 29.11.2023

„Од април месец па навака, платите на функционерите се покачени за 78%, во време кога накај 600 илјади граѓани живеат на работ на сиромаштија, а 80 илјади граѓани живеат во екстремна сиромаштија“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите во стилот, ако не овој понеделник, нареден ...

Нетпрес - 29.11.2023

Од април месец па навака, платите на функционерите се покачени за 78%, во време кога накај 600 илјади граѓани живеат на работ на сиромаштија, а 80 илјади граѓани живеат во екстремна сиромаштија, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите, за на крај да каже дека кратење ...

Lider - 29.11.2023

Од април месец па навака, платите на функционерите се покачени за 78%, во време кога накај 600 илјади граѓани живеат на работ на сиромаштија, а 80 илјади граѓани живеат во екстремна сиромаштија, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

Субвенции за покачување на платите во приватниот сектор за 3.000 до 10.000 денари

Gostivarpress.mk - 29.11.2023

Како дел од деветтиот пакет антикризни мерки кој Владата го усогласи на денешната седница, вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи посочи дека ќе се субвенционира приватниот сектор, со можност за зголемување на платите од 3.000 до 10.000 ...

ВЛАДАТА 8 МЕСЕЦИ ЛАЖЕ ДЕКА ЌЕ ГИ НАМАЛИ ФУНКЦИОНЕРСКИТЕ ПЛАТИ Само покачувањето од 78% годишно ќе проголта 20 милиони ...

+инфо - 29.11.2023

„Годишно само износот за зголемувањето на платите на функционерите е речиси 20 милиони евра, а во исто време оваа лицемерна власт им вели на пензионерите дека нема пари за линеарно покачување на пензиите, за учениците нема учебници, за пациентите со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе ги скрати платите на функционерите, за на крај да каже дека кратење ...

Република - 29.11.2023

Од април месец па навака, платите на функционерите се покачени за 78%, во време кога накај 600 илјади граѓани живеат на работ на сиромаштија, а 80 илјади граѓани живеат во екстремна сиромаштија, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

Ветувањата на Ковачевски се „мижи Асан да ти баам“, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Скопје инфо - 29.11.2023

„Од април месец па навака, платите на функционерите се покачени за 78%, во време кога накај 600 илјади граѓани живеат на работ на сиромаштија, а 80 илјади граѓани живеат во екстремна сиромаштија“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

МИЖИ АСАН ДА ТИ БААМ ЗА 78-ТЕ ОТСТО: Годишно само износот за зголемените плати на функционерите е 20 милиони евра

Денешен - 29.11.2023

Од април месец па до сега Ковачевски и неговата влада ги лажат граѓаните. Прво лажеа дека платите на функционерите нема да се покачат 78%, па после дека ќе предложат закон за кратење на платите, па дека има работна група, па потоа дека за недела две ...

Газдите ќе бидат ослободени од плаќање придонеси за зголемување плата од 3.000 до 10.000 денари

Вечер Прес - 29.11.2023

Како дел од деветтиот пакет антикризни мерки кој Владата го усогласи на денешната седница, вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи посочи дека ќе се субвенционира приватниот сектор, со можност за зголемување на платите од 3.000 до 10.000 ...