TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарски свештеник: Претензиите на Бугарија и Бугарите кон Македонија и Македонците се без основа

Expres - 21.11.2020

Јеромонахот Рафаил, поранешен игумен на манастирот „Свети Николај Мирликијски Чудотворец“ од Кладница во Бугарија, застана во одбрана на Македонија и на Македонците по бугарското вето за стартот на преговори со Европската унија.

(ВИДЕО) Канзуров: Делчев е Бугарин и Македонец

ММС - 21.11.2020

„Нема никакво каење во Бугарија, но морам да потенцирам дека таа тема, македонската тема воопшто не присуствува како главна во бугарскиот медиумски простор за разлика од Македонија. До пред некој месец таа тема речиси и да ја немаше во јавниот ...

Лешинари

Либертас - 21.11.2020

Нож во грбот друже, веројатно сте го слушнале многупати, му го кажав ова пред некој ден на еден мој пријател во врска со политичката ситуација кај нас предизвикана од она вето од бугарска страна, патем ме праша зошто ме нема одамна да напишам нешто, ...

Опасностa од Бугарското вето

Слободен Печат - 21.11.2020

Впрочем не е проблем што Бугарија го саботира македонското пристапување кон ЕУ, туку проблем е што ЕУ нема желба и начин како да го обесхрабри и спречи вакво однесување на своите полноправни членки.

(ВИДЕО) Иванов: Признавам и сексизам и жртва да бидам, но од оптимист станав песимист

ММС - 21.11.2020

„Ниту може Зоран Иванов да биде проблем, ниту некогаш сум бил проблем, камо среќа еве тој чин, моето разрешување да биде макар едно зрнце песок да ја помести таа тешка бетонска плоча што стои на патот на македонските интеграции во овие дебати со ...

Еврокомесар: Не гледам причина Бугарија да го смени ставот за Северна Македонија

Локално - 21.11.2020

Во овој момент, не гледам причина Бугарија да го смени ставот за Северна Македонија. Ова го рече еврокомесарот за иновации, истражување, култура, образование и млади Марија Габриел во интервју за програмата „Разбуди се“ на Нова ТВ по повод ...

(ИНТЕРВЈУ) Чепреганов: Бугарија, со негацијата, го потврдува постоењето на македонскиот идентитет и јазик

А1 On - 21.11.2020

Бугарија е наш сосед, членка на Европската унија и треба да биде наш пријател и поддржувач за влезот во ЕУ, а не да става вето и блокада на преговорите и да го попречува европскиот пат на Македонија, вели историчарот Тодор Чепреганов во интервју за ...

„Един народ в две държави – истина или лъжа“, поглед од страна на еден економист – Македонец

Независен - 21.11.2020

Економијата во споредба со историјата е поегзактна наука, има цели бази на секундарни податоци, емпириски индикатори, точни економски варијабли и се уште немаме консензус помеѓу економистите за голем дел од клучните економски прашања – како тогаш ...

Професорот Стојков од Бугарија: Клучно за Бугарија е да се оспори македонскиот јазик, затоа што тоа го негира самото ...

Курир - 21.11.2020

Професорот Стојко Стојков, копретседател на организацијата ОМИ Илинден Пирин во Република Бугарија во своето интервју за Македонско радио истакна дека не е изненаден од ставот на Бугарија за поставување на вето на отпочнувањето на преговорите.

Османи и во 2019 беше убеден дека ќе се започнат преговорите со ЕУ: Во тогашната изјава за прв пат дури го откри и ...

Курир - 21.11.2020

На новинарското прашање дали е реално на 17 октомври Европскиот совет да даде зелено светло за почеток на преговорите на Македонија со Европската унија, уште минатата година сегашниот министер за надворешни работи Бујар Османи изјави дека очекува ...

Реакција во „Фајненшл тајмс“: Дипломатијата на Западен Балкан има одеци од советското минато!

Нетпрес - 21.11.2020

Бугарското вето за почеток на преговорите за членство на државава во Европската Унија, во македонската јавност беше примено крајно разочарувачи и навредливо, оосбено што политичкиот врв на Бугарија лицемерно повторуваше дека двете „пријателски ...

Како Русија преку Бугарија виа Македонија го дестабилизира јужното крило на НАТО

Слободен Печат - 21.11.2020

Кога шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева кажа дека освен постоечките бугарски барања поврзани со идентитетот, Северна Македонија мора да се откаже и од “славењето на Тито” доколку сака да влезе во Европската унија, бугарските ...

Каракачанов потврди: Нема да има почеток на преговори до крајот на годината

Република - 21.11.2020

Постои теоретска можност до крајот на годината прашањето за почеток на преговори со Македонија да биде вратено на агендата, но во реалноста тоа не може да се случи, изјави бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во ...

Сталин живееше во Софија, не во Скопје

Н.Македонија - 21.11.2020

Сите медиуми во Македонија ја објавија изјавата на министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева во која вели дека во Македонија сѐ уште живеат идеите на Сталин и Тито.

Влегуваат ли во сферата на криминал испорачаните бугарски уцени?

Н.Македонија - 21.11.2020

Апсурдните барања со кои Бугарија го аргументира ветото за почеток на пристапните преговори на Македонија ја ставија Европската Унија на тенок мраз. Прво од аспект на самата процедурална форма, бидејќи под превезот на консензуалното одлучување се ...

Бугарскиот пристап е опасен за демократијата, регионот и за ЕУ

Н.Македонија - 21.11.2020

Бугарија го блокира почетокот на пристапните преговори на Македонија со Европската Унија, аргументирајќи го ветото со непочитување на Договорот за добрососедство од македонска страна, поточно барајќи од земјава да го признае бугарскиот корен на ...

Зошто барањата на Екатерина Захариева можат да ги поништат македонско-бугарските односи

Фактор - 21.11.2020

Како суверена држава, Република Северна Македонија е на стојалиште дека треба да стане дел од Европската Унија (ЕУ) како правен ентитет sui generis, кој како таков, од своја страна има определено правила за зачленување односно услови за прием на ...

Гаранции за легитимирање на криминалот

Н.Македонија - 21.11.2020

По петнаесет години минати во чекалницата на ЕУ, по големи (сѐ уште) контроверзни политички одлуки за надминување на грчкото вето, по тригодишно лицемерно добрососедство од Бугарија што се претвори во вето за Македонија, за почеток на преговорите за ...

Ангел Димитров: Бугарската позиција во однос на Македонија е монолитна

Expres - 21.11.2020

Во интервју за македонски „Фокус“, долгогодишниот бугарски амбасадор во Македонија вели дека веќе 75 години во Скопје се гради систематска негативна и невистинита претстава за Бугарија како непријателска и постојана закана – нешто што е многу добро ...

Димитров: Не се откажуваме од разговари со Софија, но нема да преговараме за тоа кои сме и кој

Канал5 - 20.11.2020

Во Европа во 21 век не би требало да има простор за ваква расправа, бидејќи нашиот јазик е наша работа, а ставањето под знак прашалник на јазикот и идентитетот на соседот не е добрососедство, а во 2020 година не е ни пристојно.

Димитров: Не се откажуваме од разговари со Софија, но нема да преговараме за тоа кои сме и кој јазик го говориме

+инфо - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров разочаран од Бугарија: Но, ние и понатаму ќе внимаваме никому да не му дадеме причина да нè блокира

Република - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров: Не се откажуваме од разговари со Софија, но нема да преговараме за тоа кои сме и кој јазик го говориме

Фокус - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

ДИМИТРОВ: Ние ќе ја европеизираме С. Македонија на овој или оној начин

Денешен - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со С. Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров во ...

Димитров разочаран од Бугарија: И понатаму ќе внимаваме никому да не му дадеме причина да нè блокира

Нетпрес - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров: Не се откажуваме од разговари со Софија, но нема да преговараме за тоа кои сме и кој јазик го говориме

Либертас - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров: Не се откажуваме од разговари со Софија, но нема да преговараме за тоа кои сме и кој јазик го говориме

Кумановски м. - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров: Бугарското вето не беше добро ниту за Европа, ниту за регионот

Слободен Печат - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров: Не се откажуваме од разговари со Софија, но нема да преговараме за тоа кои сме и кој јазик го говориме

Бриф - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Не се откажуваме од разговари со Софија, но нема да преговараме за тоа кои сме и кој јазик го говориме, изјави Димитров

ММС - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров: Не се откажуваме од разговор со Софија, но нема да преговараме за тоа кои сме, кој јазик го говориме

Нова ТВ - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров за австриски „Стандард“: Тешко е да се разбере дали ЕУ е сериозна со нас

Либертас - 20.11.2020

Вицепремиерот вели дека ако не е можно да се тргне бугарската блокада тогаш ќе се искористат мрежите на нашите пријатели со цел да се европеизира и одржи земјата во добра форма, за да биде подготвена кога ситуацијата ќе се промени Тешко е да се ...

Димитров: Во модерната наука концептот на „историска вистина“ е застарен

Локално - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров за бугарското вето: Дали ЕУ е сериозна со нас?

Expres - 20.11.2020

Тешко е да се разбере дали Европската Унија (ЕУ) е сериозна во однос на Северна Македонија, порачува вицепремиерот во интервју за австрискиот медиум „Стандард“, во кое зборува за европските интеграции на земјава и за бугарското вето.

Димитров: Не се откажуваме од разговари со Софија, но нема да преговараме за тоа кои сме и кој јазик го говориме

iPortal - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров: Не треба да губиме време со процесот ако не балканизира место да не европеизира

Независен - 20.11.2020

Тешко е да се разбере дали Европската Унија (ЕУ) е сериозна во однос на Северна Македонија, порачува вицепремиерот Никола Димитров во интервју за австрискиот весник „Стандард“. Тој смета дека се направени големи чекори во изминатите три и пол години ...

Димитров: Нема да преговараме за тоа кои сме и кој јазик го говориме

Вечер Прес - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров: Не се откажуваме од разговари со Софија, но нема да преговараме за тоа кои сме и кој јазик го говориме

Скопје инфо - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров за австриски „Стандард“: Бугарското вето не е добро ниту за ЕУ, ниту за регионот

Акцент - 20.11.2020

Вицепремиерот за евроинтеграции Никола Димитров во интервју за австрискиот весник „ Стандард “ истакнува дека тешко е да се разбере дали Европската Унија е сериозна во однос на Северна Македонија, односно дека ветото ќе биде лошо и за ЕУ и за ...

Бугарските историчари од заедничката Комисија ги отфрлале извештаите со придавката „македонски“, открива Димитров

еМагазин - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

ДИМИТРОВ: Му должиме на нашиот народ заштита на достоинството, се свртуваме кон пријателските држави на Унијата

Фактор - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, рече вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров: Не се откажуваме од разговари со Софија, но нема да преговараме за тоа кои сме и кој јазик го говориме

Press24 - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров: Не се откажуваме од разговари со Софија, но нема да преговараме за тоа кои сме и кој јазик го говориме

CivilMedia - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров: Не се откажуваме од разговари со Софија, но нема да преговараме за тоа кои сме и кој јазик го говориме

Сител - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров во ...

Димитров: Не се откажуваме од разговари со Софија, но нема да преговараме за тоа кои сме и кој јазик го говориме

24 Вести - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров: Навистина е тешко да се разбере дали ЕУ е сериозна во однос на нас

Опсервер - 20.11.2020

Вицепремиерот Никола Димитров во интервју за австриски „Дер Стандард“ вели дека македонската влада ќе се обиде да го спречи очајот и национализмот, по бугарското вето и, како што додава, ќе се сврти кон пријателските држави од ЕУ.

Димитров: Навистина е тешко да се разбере дали ЕУ е сериозна во однос на нас

Вечер - 20.11.2020

Вицепремиерот Никола Димитров во интервју за австриски „Дер Стандард“ вели дека македонската влада ќе се обиде да го спречи очајот и национализмот, по бугарското вето и, како што додава, ќе се сврти кон пријателските држави од ЕУ.

Димитров: Навистина е тешко да се разбере дали ЕУ е сериозна во однос на нас

Точка - 20.11.2020

Вицепремиерот Никола Димитров во интервју за австриски „Дер Стандард“ вели дека македонската влада ќе се обиде да го спречи очајот и национализмот, по бугарското вето и, како што додава, ќе се сврти кон пријателските држави од ЕУ.

Димитров: Не се откажуваме од разговари со Софија, но нема да преговараме за тоа кои сме и кој јазик го говориме

MakPress - 20.11.2020

Денот кога Бугарија стави вето за почеток на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија не беше добар, ниту за Европа, ниту за европската перспектива на нашиот регион, а особено не за нас, вели вицепремиерот за европски прашања Никола ...

Димитров: Навистина е тешко да се разбере дали ЕУ е сериозна во однос на нас

MTM - 20.11.2020

Вицепремиерот Никола Димитров во интервју за австриски „Дер Стандард“ вели дека македонската влада ќе се обиде да го спречи очајот и национализмот, по бугарското вето и, како што додава, ќе се сврти кон пријателските држави од ЕУ.