TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕХФ ја казни Македонија со 2.000 евра поради бизарна причина

Спортманија - 15.01.2022

Европската ракометна федерација ја кази РФМ со 2.000 евра. Причината за оваа казна е навистина бизарна а таа е поради тоа што нашите ракометари носеле различна боја на чорапи. Сето ова може само дополнително да го мотивира ракометарите денеска да ...

ЕХФ изрече казна за Македонија поради различна боја на чорапите

Дерби

ЕХФ ја казни Македонија со 2.000 евра

МКД

РФМ парично казнета од ЕХФ поради чорапи!

Слободен Печат

Македонија ги носи најскапите чорапи на првенството

24 Ракомет

Македонските ракометари ги носат најскапите чорапи на ЕП

Вечер Прес

Македонија вечерва игра против Црна Гора, казна заради различни чорапи на ракометарите на дуелот со Словенија

Gostivarpress.mk - 15.01.2022

Македонската ракометна репрезентација вечерва го игра вториот натпревар во рамки на групата А на Европското првенство. За противник ја има екипата на Црна Гора, која во првото коло претрпе пораз од Данска.

Носеле различни чорапи – ЕХФ ја казни Ракометната федерација на Македонија

ММС

Носеле различни чорапи - ЕХФ парично ја казни македонската репрезентација

Сител

ЕХФ: Казнети македонските ракометари зашто носеле различни чорапи на дуелот против Словенија

Денешен

Ракометарите казнети оти носеле различна боја на чорапите

Фокус

Македонија парично казнета од страна на Европската ракометна федерација

Курир

РАКОМЕТАРИТЕ НА МАКЕДОНИЈА ИМАА РАЗЛИЧНИ ЧОРАПИ Европската ракометна федерација ги казни со 2.000 евра

+инфо

Zoom MakPress Скопје24 Независен Нетпрес

Лазаров: Треба да бидеме од ден на ден сѐ подобри

Н.Македонија - 15.01.2022

Не сакам да ја потценам Црна Гора. Имаат индивидуалци веројатно и подобри од нашата репрезентација, но мислам дека сме подобри како колектив. Не сакам да ги отворам „картите“. Видовме некои работи, нешто дополнително ќе анализираме, особено ...

Еден е Столе Стоилов

Оff.net

ПРЕСИНГ: Лазаров го надмудри Врањеш, но за победа мораше да селектира пофункционална клупа

24 Ракомет

Магдинчев: Младите се покажаа во отсуство на Лазаров, имаме одлична база за иднина

Н.Македонија

Лазаров: Црна Гора има подобри индивидуалци, но ние како колектив сме поквалитетни

Република

ЕП 2022 е на пат да биде најгледаното досега

Н.Македонија

Време е за ракомет, Лазаров против Словенија дебитира како селектор на ЕП

Слободен Печат

Дерби Дерби МКД Спортски Екипа Gol.mk Екипа Слободен Печат

Деби од соништата: ОСУМТЕ гола на Кузманоски против Словенија (ВИДЕО)

Gol.mk - 14.01.2022

Ракометната репрезентација на Македонија со пораз го отвори Европското првенство во Унгарија и Словачка , ама на паркетот во „Феникс Арена“ никалку не разочара со прикажаната партија против фаворизираната Словенија .

Момчиња како Цветан Кузманоски се причина да се верува во иднината на македонскиот ракомет

Спортманија

Момчиња како Цветан Кузманоски се причина да се верува во иднината на македонскиот ракомет

Курир

Момчиња како Цветан Кузманоски се причина да се верува во иднината на македонскиот ракомет

Zoom

Македонија со пораз го започна настапот на ЕП, неискуството ги „спаси“ Словенците

Слободен Печат

Македонија ѝ покажа заби на Словенија, но со грешки сама се победи на стартот на ЕП!

Gol.mk

Храбрата и борбена Македонија не успеа да избегне пораз од Словенија

Оff.net

Екипа Екипа Gol.mk Gol.mk Спортски Спортски 24 Ракомет Курир

Пешевски: По поразот едно сфативме - не си одиме без победа!

Sport 1 - 14.01.2022

Македонските ракометари достоинствено го отворија Европското првенство во Унгарија и во Словачка и покрај поразот од Словенија со 25-27. Велат дека овој натпревар им дал мешани емоции: разочарување, но и уште поголем глад за успех.

Пешевски: Видовме дека можеме да играме против квалитетни репрезентации

Спортски

Кузмановски: Покажавме дека знаеме и можеме, само да ги намалиме техничките грешки

Дриблинг

Кузмановски посочи што било пресудно за поразот од Словенија: Самите сме виновни

Дерби

Кузмановски: Навистина верував во победа, но самите сме си виновни!

Sport 1

Кузмановски: Штета, можевме да ги победиме Словенците…

Слободен Печат

Кузмановски: Да не ги направевме тие технички грешки...

МКД

Спортски Екипа Gol.mk Sport M Спортманија Спортклуб SportMedia Курир

Пораз на стартот од ЕП на Македонија

Скопско Ехо - 14.01.2022

Подмладената репрезентација на Македонија загуби на отворањето на Европското првенство. Вчера во Дебрецин, Унгарија, Словенија ја совлада Македонија со 27:25 (13:10). Македонија, која играше без селекторот Лазаров кој е повреден, одлично го отвори ...

Ракометарите без повредениот Лазаров поразени од Словенија на стартот на Европското првенство

Сакам да кажам

По голема борба Македонија загуби од Словенија

МКД

Македонија со пораз од Словенија го отвори ЕП во ракомет

ТВ21

Ристовски: Треба да ги извлечеме позитивните работи од поразот

Дерби

Борко Ристовски: Ме радува што сè уште не краси борбеноста и духот од минатото, можеме да ги добиеме Данска и Црна Гора

Слободен Печат

Ракометарите поразени во дуелот со Словенија

Телма

Gol.mk Gol.mk 24 Ракомет SportMedia Вечер Прес Дриблинг 24 Ракомет Sport M

Миркуловски: Пропуштивме голема шанса, пресудни беа…

Дерби - 14.01.2022

За „Дерби“ од Унгарија, Ристе Влахов Македонската ракометна репрезентација со пораз од Словенија го започна настапот на Европското првенство, но и покрај негативниот резултат дефинитивно има да се извлечат многу позитивни работи ако се земе во ...

Миркуловски: Пропуштивме голема шанса, пресудни беа…

Точка

Миркуловски: Пропуштивме убава шанса за победа… Словенците беа во грч, не очекуваа дека така ќе одиграме и без Лазаров

Екипа

Миркуловски: Се виде дека младите имаат квалитет, има иднина во сите нив

Слободен Печат

Миркуловски: Пропуштивме голема шанса, Словенија беше во грч!

Sport 1

Миркуловски: Да направевме неколку грешки помалку, ќе имавме позитивен резултат

МКД

Миркуловски: Техничките грешки беа пресудни, пропуштивме голема шанса

Спортски

24 Ракомет Спортклуб SportMedia Курир Спортклуб

Јанц призна дека Словенците останале тактички изненадени од Македонија

Дерби - 14.01.2022

За „Дерби“ од Унгарија, Ристе Влахов Словенечките ракометари признаа дека имаа сериозен прв тест на Европското првенство против Македонија и не пропуштија да ја пофалат храбрата игра на репрезентацијата предводена од Кирил Лазаров, но Блаж Јанц ...

Јанц призна дека Словенците останале тактички изненадени од Македонија

Курир

Јанц призна дека Словенците останале тактички изненадени од Македонија

Zoom

Ракометар на Словенија со интересно признание по мечот со Македонија

Фокус

Јанц: Беше чудно, се подготвувавме за Македонија со Лазаров, а него го немаше на теренот

Екипа

Јанц: Подготвувавме тактика за Лазаров, но Македонија ни претстави нова генерација

Gol.mk

Словенците видоа мака против Македонија: Се подготвуваме за Лазаров, ама на крајот…

24 Ракомет

Лазаров: Горд на играта, разочаран сум што не освоивме барем бод

Дриблинг - 14.01.2022

Македонија загуби од Словенија со 27-25, на полувреме губевме со 13-10, одигравме борбено, но „змајчеки“ заслужено стигнаа до победата, ги искористија нашите грешки. Ова е прв пораз на Македонија на европските првенства од Словенија, селектрот Кирил ...

Лазаров: Горд сум на играчите, но разочаран од една работа

Дерби

Лазаров: Горд сум на овие момци, но утре ќе бидеме разочарани од резултатот

Екипа

Лазаров: Горд на играта, разочаран од епилогот - заслуживме најмалку бод!

Sport 1

Лазаров: Горд сум на играта, но разочаран од резултатот

МКД

Лазаров: Горд сум на тоа што го одиграа момците, се наоѓаме на вистинскиот пат

Слободен Печат

Лазаров: Горд сум на тоа што момците го прикажаа денес

Спортски

24 Ракомет SportMedia Спортклуб СуперСпорт Курир Вечер Прес Спортманија

Ристовски: Ме радува нашата игра, можеме да се надеваме на победа против Црна Гора и Данска

Екипа - 13.01.2022

Ракометната репрезентација на Македонија во еден крајно неизвесен натпревар загуби од Словенија со 27-25 во првиот натпревар од групата А на Европското првенство во Словачка и Унгарија. Поранешниот чувар на мрежата на Македонија, Борко Ристовски во ...

Борко: Играта денес ни дава за право да се надеваме на победи со Црна Гора и Данска

Спортски

Борко оптимист и по поразот: Можеме да ги победиме Црна Гора и Данска!

Sport 1 - 13.01.2022

Некогашниот најголем адут на македонската ракометна репрезентација, Борко Ристовски, актуелното Европско првенство (ЕП) во Унгарија и Словачка го следи во „цивилка“, откако не се најде на списокот на селекторот Кирил Лазаров.

Стоилов: Оваа репрезентација е на вистински пат

Курир - 13.01.2022

„Честитки до Словенија за победа и добрата игра. Не одиграа најдобри ги натеравме да играат така бидејќи се подготвивме за нив. Немавме искуство, невме среќа за да победиме или да освоиме бод.

Ристовски: Штета што не ги искористивме одбраните на Томовски

Курир - 13.01.2022

По завршувањето на натпреварот поранешниот репрезентативен голман Борко Ристовски за државниот сервис го анализираше натпреварот. „Ме радува што не се предадовме во ниту еден момент. Ме радува што Мартин Томовски одлично отвори и предизвик за него е ...

Миркуловски: Поразот е резултат на техничките грешки, одигравме добар натпревар

Дриблинг - 13.01.2022

Македонија загуби од Словенија со 27-25, на полувреме губевме со 13-10, одигравме борбено, но „змајчеки“ заслужено стигнаа до победата, ги искористија нашите грешки. Искусниот Филип Миркуловски вели дека за поразот беа пресудни техничките грешки.

Стоилов: Одигравме добро, недостасува искуство на младите играчи и помалку грешки во играта

Дриблинг - 13.01.2022

Македонија поразена од Словенија со 27-25, на полувреме губевме со 13-10, одигравме борбено, но „змајчеки“ заслужено стигнаа до победата, ги искористија нашите грешки. Стојанче Стоилов е оптимист, оваа генерација на млади играчи покажа дека може да ...