TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Нема преговори за предизборна коалиција СДСМ-БЕСА, но доколку се случи ќе биде историска, вели Хоџа

360 степени - 21.02.2020

Генералниот секретар на движењето БЕСА, Арјанит Хоџа, во интервју за „360 Степени“, зборуваше за гласините за можност за предизборна коалиција на СДСМ и БЕСА, велејќи дека во моментов ниту со ВМРО-ДПМНЕ ниту со СДСМ нема преговори за ваква коалиција.

(ВИДЕО) Хоџа: Ниту имало, ниту пак има преговори меѓу БЕСА и ВМРО-ДПМНЕ

360 степени - 21.02.2020

Генералниот секретар на движењето БЕСА, Арјанит Хоџа, во интервју за „360 Степени“, ја коментираше изјавата на генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Јанушев кој рече „можеби“ на прашањето дали партијата преговара за предизборна коалиција со БЕСА.

Нема усогласување меѓу политичките партии за принципот на постизборна коалиција

Алсат-М - 21.02.2020

Политичките партии имаат поделени ставови за почитување на принципот „победник со победник“ за коалиција по парламентарните избори. Од ВМРО ДПМНЕ велат дека овој принцип бил прекршен кога се формираше сегашната владина коалиција и дека сега ...

Заев: СДСМ повеќе не е македонска партија

Нетпрес - 21.02.2020

СДСМ повеќе не е македонска партија и поради тоа е фаворит на изборите, смета претседателот на социјалдемократите, Зоран Заев. Тој во изјава денеска коментирајќи ги претстојните предизборни коалицирање во пресрет на предвремените парламентарни ...

Заев: Со ДУИ решивме крупни прашања, првпат очекувам предизборна коалиција со партии од албанскиот блок

24 Вести - 21.02.2020

Прва предизборна македонско албанска коалиција за изборите во Април, најавува претседателот на СДСМ Зоран Заев кој денеска беше во посета на Виница. Со ДУИ се решени сегашните односи во владата а со новиот начин на колаицирање, Заев додава дека ...

Заев не исклучува предизборна коалиција со партиите од албанскиот блок, Мицковски инсистира на програмско совпаѓање

Телма - 21.02.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев не исклучува предизборна коалиција со партиите од албанскиот блок. Очекува тоа за прв пат да се случи на овие избори. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека ќе коалицираат со онаа партија со која имаат ...

За ДУИ важно само албанскиот победник да биде на власт- дали повторно поразениот ќе составува Влада?

Алфа - 21.02.2020

За ДУИ било важно само победникот кај Албанците да биде дел од Владата. Дали по парламентарните избори на 12 април, победник со победник ќе бидат дел од власта или можеби повторно Влада ќе формира поразената партија во македонскиот политички блок? ...

Се стеснува просторот за коалицирање

Слободен Печат - 21.02.2020

Албанскиот политички блок го забрза темпото на подготовки за претстојните парламентарни избори. Долго најавуваната коалиција меѓу Алијансата за Албанците и Алтенатива денеска конечно се официјализираше.

Продолжува битката за помалите партии

Слободен Печат - 21.02.2020

Откако ВМРО-ДПМНЕ се пофали дека преговара со дел од помалите партии од Коалицијата предводена од СДСМ, денеска партискиот лидер Зоран Заев му порача на Христијан Мицкоски да си ја реформира партијата.

Заев навести две новини на изборите: Етнички мешана коалиција и родово балансирани листи

360 степени - 21.02.2020

Проширување на коалицијата на СДСМ со нови партнери, најверојатно и од албанскиот политички блок, најави денеска претседателот на СДСМ, Зоран Заев, при посета на Виница. Како што пренесуваат дел од медиумите, Заев рекол дека очекува преговорите за ...

Предизборен „флерт“ на партиите, Ахмети: Не знам ништо за сојуз СДСМ-БЕСА-ДПА

ТВ21 - 21.02.2020

На прашањето дали ВМРО-ДПМНЕ преговара Движењето БЕСА за евентуална коалиција, генералниот секретар Игор Јанушев одговори со можеби. Но, немаат ништо против преговори со сите партии кои не се дел од македонскиот политички блок, но сепак ќе мора, ...

Заев: Ние веќе не сме македонска партија, мултиетничка сме (ВИДЕО)

Expres - 21.02.2020

„За прв пат ќе смогнеме сили да направиме предизборна коалиција со албански партии. Ние веќе не сме македонска политичка партија – ние сме мултиетничка партија со доминантно македонско гласачко тело, но таков ни е и етничкиот состав на државата.

Ахмети го мерка победникот, Заев ги брои пратениците

+инфо - 21.02.2020

Принципот победник со победник е завршена работа. Владата ја прават бројките. Тој што ќе има 61 пратеник може да формира влада, вели потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зеќири, во изјава за Плусинфо.

Османи: Победникот од албанскиот блок треба да ја претставува волјата на Албанците

Алсат-М - 21.02.2020

Онаа политичка партија што на парламентарните избори ќе победи во албанскиот блок треба да ја претставува волјата на Албанците, доколку победат партиите кои ќе направат предизборна коалиција и тие треба да влезат во власта.

Заев: Со ДУИ решивме крупни прашања, првпат очекувам предизборна коалиција со партии од албанскиот блок

Либертас - 21.02.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска од Виница најави предност на својата партија во однос на коалициското договарање за претстојните избори со сите партии, а особено со оние од албанскиот политички блок.

Го модификува ли ДУИ принципот „победник со победник“?

360 степени - 21.02.2020

Партијата од албанскиот политички блок, која ќе биде победник на претстојните парламентарни избори, потоа треба да ги претставува Албанците во земјава и во идната влада. Со ваков став настапи денеска вицепремиерот Бујар Османи од ДУИ, не спомнувајќи ...

На Ахмети не му се слуша за коалиција СДСМ-БЕСА-ДПА

Нетпрес - 21.02.2020

Меѓу високи функционери на СДСМ, но и на БЕСА и ДПА веќе отворено се зборува за заеднички настап на трите партии на предвремените избори на 12-ти април. Иако засега нема официјална потврда за преговори и средби меѓу партиските лидери, опцијата не ја ...

Заев: Сакаме за прв пат да направиме предизборна коалиција со партии од албанскиот блок

Магазин - 21.02.2020

Поранешниот премиер на државава и претседател на една од најголемите партии во Македонија, СДСМ Зоран Заев денеска од Виница се обрати пред јавноста. Тој посочи дека со албанкстака ДУИ, успеале да ги решат важните прашања во Влада.

Предизборни математики и комбинаторики

Фактор - 21.02.2020

Нормално, како пред секој предизборен циркус во Македонија, и власта и опозицијата најавуваат „ голема победа, победа за Македонија“. Освен во случаите каде што опозицијата била свесна дека сигурно ќе ги загуби изборите и како јамп во најава, ...

Големите коалиции во преговори со помалите партнери

Слободен Печат - 20.02.2020

До каде се преговорите за формирањето на предизборните коалиции, ВМРО-ДПМНЕ се пофали дека се при крај но и дека досегашниот број од околу 16 на помали политички партии ќе се зголемел. Од партијата на Мицковски велат дека точната бројка на ...

Дали е на повидок предизборна коалиција меѓу СДСМ со ДПА и БЕСА?

Канал5 - 20.02.2020

Дали е на повидок предизборна коалиција меѓу СДСМ со ДПА и БЕСА? Никоја од партиите не негира дека договорот е можен, но тврдат дека засега нема ништо конкретно и на маса се сите опции.. Иако формално се уште не се започнати преговорите за ...

Османи: Победникот од албанскиот блок треба да ја претставува волјата на Албанците

Телма - 21.02.2020

Онаа политичка партија што на парламентарните избори ќе победи во албанскиот блок треба да ја претставува волјата на Албанците, доколку победат партиите кои ќе направат предизборна коалиција и тие треба да влезат во власта.

Заев: Со ДУИ решивме крупни прашања, првпат очекувам предизборна коалиција со партии од албанскиот блок

Сител - 21.02.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска од Виница најави предност на својата партија во однос на коалициското договарање за претстојните избори со сите партии, а особено со оние од албанскиот политички блок.

Заев: Со ДУИ ги решивме крупните прашања, очекувам предизборна коалиција со албанските партии

ТВ21 - 21.02.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска од Виница најави предност на својата партија во однос на коалициското договарање за претстојните избори со сите партии, а особено со оние од албанскиот политички блок.

Заев: Со ДУИ решивме крупни прашања, првпат очекувам предизборна коалиција со партии од албанскиот блок

Press24 - 21.02.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска од Виница најави предност на својата партија во однос на коалициското договарање за претстојните избори со сите партии, а особено со оние од албанскиот политички блок.

Заев: Со ДУИ ги решивме крупните прашања, првпат очекувам предизборна коалиција со партии од албанскиот блок

Слободен Печат - 21.02.2020

Во врска со подготовката на листите за пратеници, претседателот на СДСМ истакна дека завршило предлагањето на можни кандидати во месните одбори и општинските организации на партијата. Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска од Виница најави ...

Заев: Очекувам коалиција со албанските партии

+инфо - 21.02.2020

Експремиерот Зоран Заев денеска од Виница изјави дека неговата партија СДСМ е подготвена за коалицирање со сите партии, а особено со оние од албанскиот политички блок. – Со ДУИ ги решивме крупните прашања во Владата, а ние сме единствена партија ...

Заев: Со ДУИ решивме крупни прашања, првпат очекувам предизборна коалиција со партии од албанскиот блок

Телма - 21.02.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска од Виница најави предност на својата партија во однос на коалициското договарање за претстојните избори со сите партии, а особено со оние од албанскиот политички блок.

БЕСА: ДУИ се плаши од реалноста дека ќе биде опозиција

Слободен Печат - 21.02.2020

Подготвува ли ДУИ терен и на овие парламентарни избори во новата Влада 2020 -2024 по секоја цена да биде дел од власта. Високиот партиски функционер Бујар Османи денеска рече дека политичката партија што на парламентарните избори ќе победи во ...

Заев: СДСМ е подготвена за коалицирање со сите партии, а особено со оние од албанскиот политички блок

Локално - 21.02.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска од Виница најави предност на својата партија во однос на коалициското договарање за претстојните избори со сите партии, а особено со оние од албанскиот политички блок.

Заев: Првпат предизборно очекувам коалиција со албанскиот блок

Frontline - 21.02.2020

Лично сум задоволен од преговорите, затоа што зборуваме за вредности, за програми, за давање збор, нешто што мора да нè спои, како и за преземање одговорност и во парламентарната и во извршната власт“, изјави Зоран Заев кој денеска е во посета на ...

Заев: Со ДУИ решивме крупни прашања, првпат очекувам предизборна коалиција со партии од албанскиот блок

ММС - 21.02.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска од Виница најави предност на својата партија во однос на коалициското договарање за претстојните избори со сите партии, а особено со оние од албанскиот политички блок.

Заев: Со ДУИ решивме многу прашања, очекувам прва предизборна коалиција со албански партии

Нова ТВ - 21.02.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска од Виница најави предност на својата партија во однос на коалициското договарање за претстојните избори со сите партии, а особено со оние од албанскиот политички блок.

Османи “пишман аџија“ – победник треба да коалицира со победник

Expres - 21.02.2020

Онаа политичка партија што на парламентарните избори ќе победи во албанскиот блок треба да ја претставува волјата на Албанците, вели вицпремиерот за европски прашања Бујар Османи, одговорајќи на новинарско прашање во врска со можни предизборни ...

Заев: Со ДУИ решивме крупни прашања, првпат очекувам предизборна коалиција со партии од албанскиот блок

24Инфо - 21.02.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска од Виница најави предност на својата партија во однос на коалициското договарање за претстојните избори со сите партии, а особено со оние од албанскиот политички блок.

Заев: Очекувам првпат да направиме предизборна коалиција со партии од албанскиот блок

Макфакс - 21.02.2020

Со ДУИ ги решивме крупните прашања во Владата. Ние сме единствена партија која има лепеза на избор за соработка со албанските партии, така што очекувам дека ќе најдеме сили првпат да направиме предизборна коалиција со партии од албанскиот блок.

Заев најави етнички мешана коалиција за изборите и „пола-пола” машко-женски кандидатски листи

МКД - 21.02.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска од Виница најави предност на својата партија во однос на коалициското договарање за претстојните избори со сите партии, а особено со оние од албанскиот политички блок и рече дека преговорите би завршиле до 9 март, ...

Заев: Очекувам првпат да направиме предизборна коалиција со партии од албанскиот блок

Н.Македонија - 21.02.2020

Со ДУИ ги решивме крупните прашања во Владата. Ние сме единствена партија која има лепеза на избор за соработка со албанските партии, така што очекувам дека ќе најдеме сили првпат да направиме предизборна коалиција со партии од албанскиот блок.