Gol.mk - 22.01.2021

Екипата на Борусија Менхенгладбах ја надигра Борусија Дортмунд (4-2) во дербито на колото во Бунедслигата и сега „милионерите“ може само да ја сонуваат титулата, затоа што разликата со лидерот Баерн Минхен е огромна.

Не помогна ниту „чудото“ Халанд – убедлив пораз на Дортмунд во „Борусен дербито“

TopSport - 22.01.2021

Ерлинг Халанд уште еднаш го покажа својот неверојатен талент за голови со два гола во шест минути, но тоа не помогна на Борусија Дортмунд која во „Борусен дербито“ загуби на гости кај Борусија Менхенгладбах со високи 4:2.

По 12 последователни порази, Борусија (М) успеа да ги победи „милионерите“ (ВИДЕО)

SportSport - 22.01.2021

По пауза од 6 години и 12 последователни порази во меѓусебните дуели со Борусија (Д), екиипата на Борусија Менхенгладбах вечерва во отворањето на 18. коло во Бундеслигата успеа да слави во исклучително возбудлив и ефикасен меч со 4:2.

Во дербито на имењаците: Менхенгладбах славеше против Дортмунд (ВИДЕО)

Sport 1 - 22.01.2021

Борусија Менхенгладбах ја совлада Борусија Дортмунд со 4-2 во рамки на дербито на 18.коло во Бундеслигата. Домаќините први поведоа преку Нико Елведи во 11-тата минута по одличниот центаршут на Јонас Хофман од слободен удар.

Дриблинг - 22.01.2021

Борусија Менхенгладбах славеше голема и важна победа против Борусија Дортмунд во 18 коло од Бундес лигата. Домаќинот победи со 4:2 во натпревар на кој Елведи постигна два гола во првото полувреме за победникот а за „Милионерите“ прецизен на двапати ...

Халанд не може се сам – И Менхенгладбах ги „тресна“ милионерите (ВИДЕО)

Екипа - 22.01.2021

Ерлинг Халанд не може сам да ја води Борусија Дортмунд. И покрај двата гола на одличниот Норвежанец, милионерите загубија во дербито на 18. коло во германската Бундеслига од Борусија Менхенгладбах со 4-2.

Гол шоу на Халанд и Елведи – Лудо прво полувреме меѓу Менхенгладбах и Дортмунд (ВИДЕО)

Борусија Менхенгладбах и Борусија Дортмунд, односно Нико Енведи и Ерлинг Халанд ни приредија неверојатно прво полувреме во премиерниот натпревар од 18. коло во германската Бундеслига. Двајцата фудбалери постигнаа по два гола, а во дербито на колот ...

Менхенгладбах во одличен моментум го дочекува дербито со Дортмунд

Инјекцијата на преродба инјектирана од смената на тренерот веќе не работи, Дортмунд страда и повторно е во криза. По поразот во Леверкузен, „милионерите“ дефинитивно се простија од борбата за титулата.