TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Првите 3.000 дози руската вакцина против коронавирусот се очекува да пристигнат утре

Алсат-М - 06.03.2021

Утре се очекува во Скопје да пристигне уште еден пакет анти ковид вакцини. Иако долгоочекуваните американски и кинески вакцини се уште се далеку, оние што најмалку ги промовираа здравствените власти, три илјади дози на руски вакцини Спутник В, од ...

Последно нарачаните, први ќе стигнат – руските вакцини утре во 14 часот во Македонија

Канал5

Mинистерот Филипче и рускиот амбасадор ќе го дочекаат слетувањето на првата пратка вакцини Спутник

Либертас

Британскиот сој коси во Македонија – во моментов не се размислува за дополнителни рестрикции

Алфа

Ноќеска во Србија пристигнаа нови 500 илјади дози вакцини на „Синофарм“

Канал5

Вакцинацијата се очекува да почне во среда

OhridNews

Филипче - За построги ковид- мерки ќе се знае следната недела

Р.С.Европа

Скопско Ехо Канал5 Курир Сител ТВ21 Алсат-М Сител Скопје инфо

Граѓаните без државјанство бараат да бидат вклучени во процесот на вакцинирање

Алсат-М - 06.03.2021

Назиктере Халими е една од многуте граѓани без државјанство на Македонија, за кои не е познато кога и дали ќе бидат вакцинирани против Ковид 19. Таа е заинтересирана за имунизација, но е загрижена за тоа што ќе се случи со оваа категорија граѓани.

Владата го истражува јавното мислење за вакцинирањето

Алсат-М

Опозициските партии обвинуваат дека владата не е способна да набави вакцини

Р.С.Европа

ВМРО-ДПМНЕ залудно се обидува да профитира сеејќи страв и паника кај граѓаните, наредната недела започнува вакцинацијата

24Инфо

Ѓорчев наброи кои афрички држави добиле вакцини пред Македонија

360 степени

Коалиција ААА: Владата е неспособна да обезбеди вакцини

Канал5

Дали туристичката индустрија ја гледа светлината на крајот од тунелот или сепак тоа е воз?

Локално

Точка Н.Македонија Нова ТВ 24Инфо Курир Слободен Печат Во Центар Мета

Вучиќ го правда Заев: И веруваше на ЕУ за вакцините…

360 степени - 06.03.2021

Српскиот претседател објасни како властите во Белград влегле во билатерални договори за набавка на вакцини против ковид-19, наместо да чекаат на Ковакс Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во интервју за популарниот босански новинар Сеад ...

Во Србија стигнаа уште 500.000 вакцини од „Синофарм“

Тера

Вучиќ: Сите се заинтересирани за кинеските вакцини, но Србија не може да ги извезува

Курир

Кинезите со половина милион вакцини му го честитаа роденденот на Вучиќ (ВИДЕО)

Канал5

ВИДЕО: Ноќеска во Србија пристигнаа нови 500 илјади дози вакцини на „Синофарм“

Курир

Време е и јас да се вакцинирам, рече српскиот претседател

Локално

Во Србија стигнаа уште 500.000 вакцини од „Синофарм“

Н.Македонија

Акцент Фактор 360 степени Press24 Локално Вечер Прес Сител Centar

ЕУ ќе ги бара вакцините на АстраЗенека и од САД

Канал5 - 06.03.2021

Европската унија ќе побара од Соединетите држави да дозволат извоз на вакцините на АстраЗенека за да ги надополнат сопствените недостатоци во снабдувањето, објави денеска Фајненшл тајмс (ФТ).

Европската комисија ќе бара од САД да дозволат извоз на вакцини во ЕУ

ТВ21

EK: Од САД ќе бараме да дозволат извоз на договорените вакцини за ЕУ

Опсервер

Велика Британија: Oграничениот извоз на вакцини од ЕУ ја загрозува борбата против коронавирусот

Press24

Хант: ЕК да ја преиспита одлуката за блокада на извоз на вакцини во Австралија

Фокус

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астразенека“

Press24

Хант: ЕК да ја преиспита одлуката за блокада на извоз на вакцини во Австралија

Независен

24 Вести Нетпрес Centar Н.Македонија MTM Телма Денешен Нетпрес

Германската надворешна политика по Меркел

Deutsche Welle - 06.03.2021

Следниот германски канцелар би можел да биде Армин Лашет, или пак Маркус Зедер. Каква надворешна политика може да се очекува од едниот, а каква од другиот? „Од сојузниот канцелар се очекува да е искусен во надворешната и во европската политика“.

Шефот на СЗО ги повика производителите на вакцини да се откажат од патентните права

МКД - 06.03.2021

Шефот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, ги повика производителите на вакцини да се откажат од патентните права до крајот на пандемијата на коронавирусот, за да може значително да се зголемат залихите на вакцини, ...

СЗО: Откажете се од патентите, сите земји да произведуваат вакцини

Република

СЗО: Откажете се од патентите, сите земји да произведуваат вакцини

24Инфо

СЗО: Откажете се од патентите, сите земји да произведуваат вакцини

+инфо

СЗО: Откажете се од патентите, сите земји да произведуваат вакцини

Вечер Прес

СЗО: Откажете се од патентите, сите земји да произведуваат вакцини

MakPress

СЗО: Откажете се од патентите, сите земји да произведуваат вакцини

iPortal

Скопје инфо OhridNews Кајгана Фокус Курир Локално

Од денеска повторно во функција модуларната болница до Инфективната клиника

ТВ21 - 06.03.2021

Поради зголемениот број на нови случаи во последните неколку дена, од денеска повторно во функција ќе биде ставена модуларната болница до Инфективната клиника во Скопје. Ова го најави министерот за здравство Венко Филипче на денешното обраќање на ...

Модуларната болница повторно се става во функција – бројот на заразени со ковид19 расте и натаму

Алфа

„Како да кажам кога, ако не пристигнат?“, Заев сега претпазлив со датумот за пристигнување на вакцините

ТВ21 - 05.03.2021

Премиерот Заев се пошегува на своја и на сметка на Владата за тоа кога ќе пристигнат првите вакцини, велејќи дека го има точниот датум, но не може да каже, затоа што може да се случи да не пристигнат.

Заев претпазлив со датумот за пристигнување на вакцините

Локално

Во недела доаѓаат 3.000 Спутник вакцини преку ДХЛ

Сител

Заев: Јас имам информација кога ќе стигнат првите 3.000 вакцини, ама како да ја кажам, што ако не стигнат?

Press24

Заев знаел кога ќе стасаат вакцините во Македонија, но се плашел да сподели со јавноста поради можноста да каснат со испорака

Во Центар

Заев: Вакцините ќе стигнат преку ДХЛ, ама не ви кажувам кога

Курир

Заев: Имам информација кога ќе стигнат првите 3.000 вакцини ама како да кажам, ако не стигнат?

Слободен Печат

PressingTV Либертас +инфо ТВ21 Канал5 еМагазин Frontline CivilMedia

Бугарскиот парламент го отфрли предлогот да се купат вакцини од Русија

360 степени - 05.03.2021

Бугарскиот парламент го одби предлогот земјата да набави од руската вакцина „Спутник В“. Наместо тоа, пратениците ѝ наложија на Владата да направи консултации со Европската комисија (ЕК) во врска со можноста за купување вакцини против ковид-19, кои ...

Бугарскиот Парламент одби да се купат руски вакцини

+инфо

Бугарската Влада за увоз на руската вакцина „Спутник V” ќе се консултира со ЕК

24Инфо

Бугарската Влада за увоз на руската вакцина „Спутник V“ ќе се консултира со ЕК

Фокус

Бугарската Влада ќе се консултира со ЕК за увоз на руската вакцина „Спутник V”

Слободен Печат

Бугарската Влада за увоз на руската вакцина „Спутник V“ ќе се консултира со ЕК

Опсервер

Бугарската Влада за увоз на руската вакцина „Спутник V“ ќе се консултира со ЕК

Сител

+инфо Либертас MakPress Фокус 24Инфо Кајгана Независен Слободен Печат

Во САД вакцинирани повеќе од 28 милиони лица

Опсервер - 06.03.2021

– Над 28 милиони американски граѓани кои досега биле целосно вакцинирани против коронавирусот чекаат упатства од федералните здравствени служби за тоа што треба да прават, а што не им е дозволено по имунизацијата, јавуваат американските меидуми.

Во САД вакцинирани повеќе од 28 милиони лица

Независен

Во САД вакцинирани повеќе од 28 милиони лица

Сител

Во САД вакцинирани повеќе од 28 милиони лица

Слободен Печат

Во САД вакцинирани повеќе од 28 милиони лица

Либертас

Во САД вакцинирани повеќе од 28 милиони лица

Frontline

Во САД вакцинирани повеќе од 28 милиони лица

24Инфо

Вечер Прес 24 Вести

„Касперски“: Вакцините против ковид се продаваат на црниот пазар по ценa од 250 до 1.200 долари

24Инфо - 05.03.2021

Вакцините против Ковид-19 се продаваат на црниот пазар по ценa од 250 до 1.200 долари, соопшти компанијата „Касперски“, која дошла до ова сознание со испитување на пазарот на „Даркнет“, каде што пронашла реклами за продажба на вакцини.

„Касперски“: Вакцините против ковид се продаваат на црниот пазар по ценa од 250 до 1.200 долари

MTM

Касперски: Вакцини против Ковид-19 се продаваат на црниот пазар

Опсервер

„Касперски“: Вакцините против Ковид-19 се продаваат на црниот пазар за ценa од 250 до 1.200 долари

Точка

Вакцини против Ковид-19 се продаваат од 250 до 1.200 долари на црниот пазар

Сител

„Касперски“: Вакцини против ковид-19 на црниот пазар по цена од 250 до 1.200 долари

Слободен Печат

Вакцини против КОВИД-19 се нудат и на црниот интернет-пазар

Скопје инфо

Либертас Мак. Весник Фокус MakPress Нетпрес МКД Вечер Прес Фактор

Молдавија доби вакцини од Ковакс

Слободен Печат - 05.03.2021

Молдавија е првата европска земја што доби вакцини против коронавирус од глобалната програма Ковакс, соопшти денеска претседателката на земјата Маја Санду . Таа на Твитер напиша дека синоќа во Молдавија пристигна првата транша од 14.000 дози вакцини ...

Молдавија е првата европска земја која доби вакцини од Ковакс

Курир

Молдавија доби вакцини од Ковакс

Република

Молдавија доби вакцини од Ковакс

24Инфо

МАКЕДОНИЈА ИМА САМО ФРИЖИДЕРИ: И Молдавија доби вакцини од програмата Ковакс

Денешен

Молдавија доби вакцини од Ковакс

Независен

Молдавија доби вакцини од Ковакс

Либертас

PressingTV MTM Нетпрес Точка ТВ21 Скопско Ехо MakPress Р.С.Европа

Се истражува ефикасноста на АстраЗенека против бразилската мутација

Курир - 05.03.2021

Прелиминарните податоци на новото истражување спроведено на Универзитетот во Оксфорд покажуваат дека вакцината против Ковид-19 на АстраЗенека и Оксфорд е ефикасна против бразилската мутација или П1, изјави извор запознат со ...

Нова студија може да ја покаже ефикасноста на АстраЗенека против бразилската мутација

Опсервер

Нова студија може да ја покаже ефикасноста на АстраЗенека против бразилската мутација

24Инфо

Нова студија може да ја покаже ефикасноста на АстраЗенека против бразилската мутација

Либертас

Нова студија може да ја покаже ефикасноста на „АстраЗенека“ против бразилската мутација

Слободен Печат

Нова студија може да ја покаже ефикасноста на АстраЗенека против бразилската мутација

Вечер Прес

Нова студија може да ја покаже ефикасноста на AstraZeneca против бразилскиот сој

Кајгана

MakPress

Девет мајмуни примија вакцина против ковид-19 во Зоолошка во Сан Диего

Република - 05.03.2021

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет боноби – се вакцинирани против ковид-19, со што влегоа во историјата во медицината, соопштија во четвртокот официјалните претставници на Зоолошката градина.

Влегоа во историјата на медицината: Мајмуни вакцинирани против коронавирусот во зоолошката во Сан Диего

Press24

Мајмуни примија вакцина против ковид-19 во Зоолошка во Сан Диего

Нетпрес

Мајмуни во САД вакционирани против ковид-19

Алсат-М

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирус

MTM

Во САД вакцинирани 9 мајмуни против коронавирусот

Вечер Прес

Мајмуни во Сан Диего вакцинирани против ковид-19 со вакцина развиена за животни

24 Вести

ТВ21 Канал5 МКД Оff.net Сакам да кажам Кајгана Р.С.Европа +инфо

Модуларната болница повторно прима пациенти, во недела се очекува по ДХЛ да стасаат првите 3000 набавени вакцини

24 Вести - 05.03.2021

Новиот бран на коронавирусот ги полни болничките капацитети. Драстичниот број на новозаболени од Ковид-19, повторно ја отвори модуларната болница кај Инфективната клиника. Модуларната болница кај Клиниката за инфективни болести од денеска повторно ...

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Опсервер

ИНФЕКТИВНА ГО ИСПОЛНИ КАПАЦИТЕТОТ, МОДУЛАРНАТА ПАК ПРИМА ПАЦИЕНТИ: Вакцинацијата од денеска во Здравствен дом

Пулс24

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Бриф

По зголемување на бројките повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Акцент

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Кајгана

Вирусот беснее, бројот на заболени ја отвори модуларната болница

Либертас

Скопско Ехо Deutsche Welle Мак. Весник Фактор

Заврши процената на вакцината „епивак корона“ и втората фаза на „спутник лајт“

24Инфо - 05.03.2021

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко потврди дека стручната процена на употребата на вакцината „епивак корона“ кај постари лица, изработена од Државниот научен центар „Вектор“, како и втората фаза на клинички испитувања на вакцината „Спутник ...

Заврши процената на вакцината „епивак корона“ и втората фаза на „спутник лајт“

Точка

Заврши процената на вакцината „епивак корона“ и втората фаза на „спутник лајт“

MTM

Русија ќе почне да ја користи и втората вакцина:Вакцинирање со „епивак корона“ почнува во втората половина на март

Press24

Во Русија вакцинацијата со „епивак корона“ почнува во втората половина на март

24Инфо

Во Русија вакцинацијата со „епивак корона“ почнува во втората половина на март

Н.Македонија

Русија има и трета вакцина против корона одобрена за примена кај постари од 60 години

Руска реч

Точка Press24