TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сензација: Исланд без осум ракометари и одржа лекција на Франција

Екипа - 22.01.2022

Исланд го приреди најголемото изненадување во досегашниот дел од европскиот шампионат, откако во извонреден меч ја декласираше Франција со убедливи 29-21. „Триколорите“ како големи фаворити влегоа во натпреварот, поради серијата победи од ...

Исланд и со „крпен“ тим ја надигра непоразената Франција!

Gol.mk - 22.01.2022

Ракометната репрезентација на Исланд се надмина себеси и славеше во дуелот со Франција (21-28) во рамки на втората фаза и така ги порази „галските петли“ кои немаа пораз на ова Европско првенство (ЕП).

Корона-проблемите зедоа данок, Данска ги среди залетаните „рибари“

Gol.mk - 20.01.2022

Ракометарите на Данска со победа ја отворија втората рунда на Европското првенство, користејќи ги проблемите на Исланд за победа од 28-24 (17-14). Пресметката во „МВМ Доме“ во Будимпешта понуди неизвесност во првиот дел, ама „рибарите“ немаа среќа ...

ВИДЕО: Данска продолжува без грешка на Европското првенство

Слободен Печат - 20.01.2022

Актуелниот светски шампион Данска на почетокот од главната фаза на Европското првенство во Будимпешта славеше над Исланд со 28:24. Исланѓаните имаа подобар на старт на натпреварот, водеа со 4:2 и 6:4, но Данците во понатамошниот период покажаа зошто ...

Данска и Исланд со атомски 20 минути, светскиот првак чекор поблизу до полуфинале

24 Ракомет - 20.01.2022

Актуелниот светски првак Данска, продолжува со победничкиот ритам и со сигурниот чекор на патот кон полуфиналето откако денеска го совлада составот на Исланд со 28:24 во натпревар во кој можеше да се следи одличен ракомет.

И „рибарите во мрежата“ на Данска, Норвешка без милост за Полска!

SportMedia - 20.01.2022

Данска дојде до два бода на стартот на главната фаза во новоформираната група во Будимпешта. Еден од главните фаворити за освојување на златниот медал, не мина лесно со Исланд, но дојде до планираната победа.

Македонија дефинитивно беше во тешка група на ЕП: По Црна Гора, лесно победи и Данска

Спортманија - 20.01.2022

Најдобрите 12 европски екипи денеска ги започнаа дуелите од главната фаза, а Данска и Црна Гора кои беа во група со Македонија, покажаа сила. Црногорците попладнево лесно ја победија Хрватска со 32:26 и покажаа дека не случајно се во првиот дел од ...