TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СПМ - Јанева сака да го избегне соочувањето со јавноста

Утрински - 21.03.2016

Социјалистичката партија на Македонија смета дека неприсуството на Специјалната јавна обинителка Катица Јанева на собраниската седница на Комисијата за политички систем, на која требаше да се разгледува извештајот за нејзината работа, претставува ...

СЈО - Не сме добиле покана од Собранието

Утрински - 21.03.2016

Гордана Дувњак Специјалното обвинитлество денеска негираше дека добиле писмена покана од Комисијата за политички систем, а дали ќе учествуваат во расправата, ќе одлучат дополнително. Сепак, портпаролката на СЈО, Ленче Ристоска е децидна дека немаат ...

Ѓорчев ја одложи седницата за извештајот на СЈО за утре

Телма - 21.03.2016

Поради неприсуство на Специјалната обвинителка Јанева, претседателот на Комисијата за политички систем ја одложи седницата на која требаше да се разгледува шест месечниот извештај за работата на оваа институција.

СЈО за НОВАТВ: Јанева нема обврска да дава отчет пред Собранието

Нова ТВ - 21.03.2016

Портпаролката на СЈО обвинителката Ленче Ристовска за НОВАТВ го образложи недоаѓањето на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска во Собранието и покрај барањето од владејачката партија ВМРО ДПМНЕ за нејзино присуство при разгледување на ...

Јанева бега од законите или власта бега од Јанева?

Р.С.Европа - 21.03.2016

Собраниската комисијата го одложи разгледувањето на извештајот на СЈО откако специјалната обвинителка Катица Јанева не дојде да го образложи извештајот. За власта недоаѓањето на Јанева е непочитување на Собраниетo.

Јанева не дојде ниту на собраниска комисија, да го брани извештајот на СЈО

Алфа - 21.03.2016

Ѓорчев како претседател на Комисијата не добил никакво известување, дека Јанева нема да дојде на седницата, иако како што рече уредно ја поканил да дојде на Комисија. Столчето резервирано за специјалната обвинителка Јанева денеска на комисијата за ...

Катица Јанева не се појави на надлежната собраниска комисија да го образложи извештајот

Сител - 21.03.2016

Катица Јанева избега и од собраниската комисија за политички систем. Седницата на која пополадево требаше да се разгледува 6-месечниот извештај на Специјалното обвинителство, заврши пред да почне.

Непочитување на законите или страв на власта од Јанева?

Р.С.Европа - 21.03.2016

Претседателот на Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците, Влатко Ѓорчев денеска рече дека со жалење констатира дека ова веројатно е прв случај во демократската и плурална историја на Македонија едно избрано или именувано лице да не се ...

Јанева и нејзините обвинители не дојдоа и на комисиската расправа за извештајот

МКД - 21.03.2016

По одложувањето на разгледувањето на извештајот на Специјалното јавно обвинителство од Советот на јавни обвинители, денеска се одложи и собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците.

Не дојдоа обвинители од СЈО, одложена комисиската расправа

Телма - 21.03.2016

Собраниската Комисија за политички систем ја одложи седницата на која требаше да се разгледува звештајот за работата во првите шест месеци на Специјалното јавно обвинителство. Седницата е одложена поради тоа што не дошле претставници од СЈО, ...

(ВИДЕО) Дескоска: Ниту еден извештај на Зврлевски не е разгледан, ВМРО-ДПМНЕ се плаши од Катица Јанева

А1 On - 21.03.2016

Пред исти законски обврски, Катица Јанева и Марко Зврлевски треба да доставуваат извештај во Собранието. Ѓорчев денеска закажа седница за извештајот на Специјалното јавно обвинителство кој е поднесен на 15 март оваа година, а нема закажано седница ...

СЈО лаже – ја примиле поканата од Собрание!

Курир - 21.03.2016

СЈО излажа дека немале добиено никаква официјална покана за присуство на Катица Јанева на седницата на Комисијата за политички систем каде требаше да се разгледува Извештајот за работата на СЈО.

СПМ: Јанева денес се постави над Собранието и над Уставот

Нетпрес - 21.03.2016

Денешното неодговорно ингнорирање на Специјалниот јавен обвинител претставува преседан во воспоставената пракса, заснована на закон и на Устав, со што г-ѓата Катица Јанева грубо се стави над Собранието и над Уставот на Република Македонија, се вели ...

СЈО не добило покана од комисијата за политички систем?

Фактор - 21.03.2016

Од Специјалното јавно обвинителство денеска демантираа дека добиле писмена покана од комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Од СЈО допрва ќе одлучуваат дали ќе учествуваат во расправата.

Ѓорчев: Јанева не го почитува Уставот

Фокус - 21.03.2016

Ставот на Специјалното обвинителство е дека според законот, Катица Јанева не е должна да го образложува Извештајот, ниту да дава отчет за него. Претседателот на комисијата за политички систем и член на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, непојавувањето на ...

(ВИДЕО) Ѓорчев: Катица Јанева денеска се стави над Уставот на Република Македонија

А1 On - 21.03.2016

Иако нема законска обврска да се појави во Собранието и да го образложи доставениот извештај за сработеното, Катица Јанева според претседателот на комисијата за политички систем и член на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев со непојавувањето се ставила над ...

ВМРО-ДПМНЕ: Бегањето на Јанева од Собранието е бегање од себе и од обврската да поднесе Извештај

Курир - 21.03.2016

Комисијата за политички систем денес не ја одржа својата седница заради неприсуството на госпоѓата Катица Јанева. За денешната седница госпоѓата Катица Јанева доби уредна покана, иста онаква каква што добиваат сите избрани и именувани лица кои ...

ДС: Своеволно откажување на комисиска седница

А1 On - 21.03.2016

„Демократскиот сојуз најостро ја осудува постапката на пратеникот Влатко Ѓорчев, кој спротивно на Деловникот за работа на Собранието, своеволно ја одложи седницата на Комисијата за политички систем и односи помеѓу заедниците, на која требаше да се ...

Собрание: Откажана комисијата за извештајот на Јанева

МРТ - 21.03.2016

Одложена е седницата на Комисијата за политички системи и односи меѓу заедниците, на која што требаше да се расправа за шестмесечниот извештај на Специјалното обвинителство. Обвинителката Јанева не се појави на седницата.

ВИДЕО: Одложено разгледувањето на извештајот на СЈО во собранието

А1 On - 21.03.2016

И покај тоа што нема законска обврска Катица Јанева лично да го образложи доставениот извештај во Собранието, претседателот на комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, Влатко Ѓорчев ја презакажа седницата за утре во 11 часот.

(ВИДЕО) Десковска: Најавата за обвиненија во Извештајот на СЈО создава паника во ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 21.03.2016

Денешниот театар на ВМРО-ДПМНЕ е уште една потврда за стравот на Никола Груевски да се соочи со одговорноста за криминалите за кои слушнавме во Проектот Вистината за Македонија. Од моментот на формирање на Специјалното јавно обвинителство ВМРО-ДПМНЕ ...

Не почна седницата за извештајот на СЈО

Алсат-М - 21.03.2016

Не почна седницата на собраниската комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која требаше да се разгледува Извештајот за работата на Специјалното јавно обвинителство. Според претседателот на комисијата немало деловнички услови за ...

Одложено разгледувањето на Извештајот, Собранието ја бара Јанева

Фокус - 21.03.2016

Денешната седница ја отвори Влатко Ѓорчев кој рече дека била поканета и специјалната обвинителка, која не се појави, па затоа седницата ја презакажа за утре во 11 часот. Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците го одложи за денеска ...

Јанева не дојде да го презентира Извештајот во Собрание, комисијата одложена за утре

Академик - 21.03.2016

Претседателот на Комисијата, Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ, констатираше дека Јанева не е присутна и ја одложи седницата за утре. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева не дојде на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците каде ...

СЈО нема добиено официјален допис за присуство на седницата во Собранието

Макфакс - 21.03.2016

Специјалното јавно обвинителство нема добиено официјален допис со кој повторно се поканува Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева на седниците на Советот на јавни обвинители и на седницата во Собранието и со кој сме известени за неопходноста ...

СКАНДАЛ: Катица Јанева избега и не дојде пред Собранието

Курир - 21.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева продолжува да не ги почитува законите и институциите во Република Македонија. Откако во петокот Јанева не се појави во Советот на обвинители каде на дневен ред беше разгледувањето на извештајот за ...

Извештајот на Jанева во собраниска комисија

24 Вести - 21.03.2016

На дневен ред на комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците закажано е разгледување на извештајот од сработеното на Sпецијалното Oбвинителство во изминатите шест месеци. Седницата е закажана во 11 часот, а на неа најверојатно нема да се ...

Извештајот на Јанева денеска во Собрание

Капитал - 21.03.2016

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ќе го разгледува извештајот за работата во првите шест месеци на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Во петокот, Советот за јавни обвинители ја одложи расправата за ...

Поради неодоаѓањето на Јанева, одложена расправата за извештајот на СЈО во Собрание

еМагазин - 21.03.2016

Денешната седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците, се одложи поради неприсуството на Специјаната обвинителка Катица Јанева и нејзините обвинители. Извештајот треба да се разгледува и на пленарна седница на ...

Работењето на Катица е топ тема за пратениците ГАЛЕРИЈА

+инфо - 21.03.2016

На денешната седница на собраниската комисија за политички систем на која се разгледува извештајот на Катица Јанева за работата на Специјалното јавно обвинителство во претходните шест месеци, која почна во 11 часот, има огромна посетеност и во ...

Извештајот на Специјалното обвинителство во Собрание

Фокус - 21.03.2016

Извештајот на Специјалното обвинителство од неговото шестмесечно работење денеска ќе се најде пред Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Извештајот на Специјалното обвинителство од неговото шестмесечно работење денеска ...

Дескоска: Ниту еден извештај на Зврлевски не е разгледан

ТВ21 - 21.03.2016

Катица Јанева и Марко Зврлевски треба да доставуваат извештај во Собранието Пред исти законски обврски. Ѓорчев денеска закажа седница за извештајот на Специјалното јавно обвинителство кој е поднесен на 15 март оваа година, а нема закажано седница за ...

СЕДНИЦАТА ОДЛОЖЕНА: Ѓорчев бара Јанева да се појави пред Комисијата за политички систем

Телеграф - 21.03.2016

Претседателот на Комисијата за политички систем, Влатко Ѓорчев, ја одложи денешната седница на која требаше да биде разгледан извештајот на СЈО поради тоа што на расправата не се појавила обвинителката Катица Јанева.

Одложена собраниската седница на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците

Сител - 21.03.2016

Седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците е одложена за утре во 11 часот поради не присуство на подносителот на Извештајот за активностите на Специјалното јавно обвинителство за период од шест месеци.

Извештајот на Специјалното јавно обвинителство на комисиска расправа во Собранието

Академик - 21.03.2016

Пред Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците е Извештајот кој минатата недела го објави Специјалното јавно обвинителство, а го потпиша специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која преку него информираше за шестмесечните ...

Одложена седницата на Комисијата за политички систем

МРТ - 21.03.2016

Причина за одложувањето е што на собраниската комисија не се појави специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, и покрај тоа што на таа седница беше уредно поканета. Одложена е седницата на Комисијата за политички системи и односи меѓу заедниците, ...

(ФОТО) „ВОЈНА ИЛИ МИР„: Јанева не дојде, Собраниската комисија ќе чека да се појави

Репортер - 21.03.2016

Почна и речиси во исто време заврши седницата во салата 4 во Собранието на Република Македонија, каде Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците требаше да го разгледува извештајот на специјалната обвинителка, Катица Јанева.

Обвинителите од СЈО не дојдоа, комисиската расправа одложена

Фактор - 21.03.2016

Одложена е собраниската Комисија за политички систем, на која требаше да се разгледува и звештајот за работата во првите 6 месеци на Специјалното јавно обвинителство. Седницата е одложена затоа што не дојдоа претставници од СЈО.

Одложена комисиската расправа за извештајот на Јанева оти немало претставници на СЈО

Макфакс - 21.03.2016

Се одложи седницата на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на којашто требаше да се разгледува извештајот на Специјалното јавно обвинителство. Комисијата беше одложена бидејќи на седницата не присуствувале претставници од ...

Извештајот за сработеното на Јанева пред пратениците

Канал5 - 21.03.2016

Извештајот за сработеното на специјалната обвинителка Катица Јанева денеска ќе се најде и пред пратениците. Собраниската комисија за политички систем и односи меѓу заедниците претпладнево ќе почне со разгледување извештајот за работата во првите ...

Јанева не се појави пред Комисијата за политички систем, седницата закажана за утре

Канал5 - 21.03.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева не дојде на Комисијата за политички систем на која требаше да го презентира извештајот. Претседателот на комисијата Влатко Ѓорчев, ја прекажа седницата за утре во 11 часот со образложение дека не се ...

Извештајот на Јанева денеска на собраниска комисија

+инфо - 21.03.2016

Денеска со почеток во 11 часот, извештајот на Катица Јанева за работата на Специјалното јавно обвинителство во претходните шест месеци, ќе се разгледува на собраниската комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците.

Комисијата за политички систем ќе го разгледува извештајот на Специјалното обвинителство

МКД - 21.03.2016

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ќе го разгледува извештајот за работата во првите шест месеци на Специјалното јавно обвинителство. Во петокот расправата за извештајот беше одложена откако специјалната ...

Извештајот за работата на СЈО пред Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците

ТВ21 - 21.03.2016

Извештајот на Специјалната обвинителка, Катица Јанева за работата на Специјалното обвинителство за претходните 6 месеци, денеска ќе се разгледува на собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците.

Извештајот на Специјалното обвинителство на комисиска расправа

Макфакс - 21.03.2016

Извештајот за активностите на Специјалното јавно обвинителство во понеделник во 11 часот ќе се расправа на Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Извештајот беше објавен минатата недела, а се однесува на шестмесечната работа на ...

Извештајот на Катица Јанева во Собрание

еМагазин - 21.03.2016

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ќе го разгледува извештајот за работата во првите шест месеци на Специјалното јавно обвинителство. Минатата недела расправата во Советот на јавни обвинители за за извештајот ...

Извештајот на СЈО пред собраниската Комисија за политички систем

Press24 - 21.03.2016

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ќе расправа за Извештајот за активностите на Јавното обвинителство за гонење на кривичните дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на ...